Ne, Autopilot je 2. úroveň dle SAE J3016. (Ani FSD není 3, i když umí neporovnatelně víc.)
Pokud by bylo vozidlo v režimu kdy řidič nemusí za jízdy držet volant, chvilkově odpoutat pozornost ale musí být schopen ihned převzít řízení, tzn. jedná se automatizaci podélného řízení (např. ACC) a současné příčného, jedná se 3. úroveň automatizace. Pokud by jelo vozidlo v “driving assistance”, kdy automatizovaně je udržováno vozidlo v jízdním pruhu za aktivní podélné automatizace (ACC, adaptivní tempomat), ale řidič musí mít ruce na volantu, pak je to 2. úroveň automatizace. Nicméně dívám se, že TESLA nemá level 3, tak skutečně musel jet se systémem úrovně 2. 🙂 Nicméně to nemění situaci, kdy se nejednalo o chybu vozidla, ale chybu řidiče.
Jedná se 3. úroveň automatizace dle SAE J3016, pro lajky udělalo Centrum dopravního výzkumu (CDV) hezký překlad do češtiny tabulky z normy, která srozumitelně popisuje všechny úrovně automatizace. Lze si jej vygooglit, doporučuji pro pochopení úrovní automatizace. Zde se jedná o chybu řidiče, protože ten u této 3. úrovně může sice “nedržet” volant, neovládá pedály, ale musí sledovat vozovku, musí vnímat provoz před sebou (tj. nesmí se věnovat jiné činnosti svým mozkem než je řízení vozidla). TESLA tedy neměla žádnou technickou vadu ani chybu. Hodnotím podle popisu této události v textu článku.
Tatra má bohatou minulost, ale chudou budoucnost.
Kolik procent vozu vyrábí a kolik nakupuje?
Mimo jiné, to RC řízení se dá zvládnout u jakéhokoli zahraničního auta tak za 50 - 80 000 Kč a hodně přeženu, měsíc práce pro jednoho člověka.
Čím dané vozidlo ovládáte není podstatné. Může to být dálkový ovladač pro RC modely nebo mobilní telefon. Podstatný je systém komplexního ovládnutí vozidla a centralizované výpočty pro souběžné zadávání požadavků pro řízení a regulace z centrálního místa. Tj. souběžné řízení několika systémů vozidla v reálném čase s určitou úrovní bezpečnosti (pro bezpečnou jízdu) a zabezpečení (pro zabezpečenou komunikaci). Toto nejde vyvinout za 1 měsíc. Resp. cca 1 měsíc se taková integrace jenom ladí na jízdním polygonu pro úvodní zavedení, když už se uvádí do provozu. Je to bohužel mnohem složitější než to vypadá. 🙂 Buďme rádi, že takové technologie vznikají v ČR.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Tak ono "ruce na volantu" je jen taková zkratka. Ve skutečnosti v levelu 2 nemusíte mít fyzicky ruce pořád na volantu, ale systém vyžaduje po řidiči monitorování situace, případně převzetí kontroly a odpovědnost za jízdu. Ale jsou tu i další požadavky, v levelu 3 musí mít systém definovány podmínky, ve kterých smí pracovat a jinde nesmí jít zapnout. Tohle třeba Tesla odmítá, takže i FSD není (v Americe) místem a podmínkami a priori omezen.
1 odpověď
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Ano, víceméně souhlasím. Nicméně myslím, že provoz ukáže i z pohledu reakčních času pro převzetí řízení při normálních situacích, či při v režimech při selhávání či selhání systémů (Fail Reduced či Fail Operational) jak dále specifikovat, či doplnit stavy. Již dnes ve vývoji jsou někde situace při hands off a současně eyes on považovány za L2+ a někdo je hodnotí jako L3. Jak SAE J3016 tak ISO21448 (z pohledu systémů) uvádí, že v L3 je řidič zodpovědný (driver must drive). Často je norma jedna věc, ale pohled a zodpovědnost jednotlivých inženýrů funkční bezpečnosti je věc jiná, tzn. jejich odpovědnost se projeví do požadavků jak celou koncepci na úrovni vozidla vystavět.