"Všechny holky nejsou matky Terezy. Někteří chlapi jsou dementi." Není tohle Vaše tvrzení sexistické, paní Třeštíková? Takže podle Vás většina žen je samaritánská, část žen a většina chlapů nejsou samaritáni ani dementi a část chlapů jsou dementi. Takhle zobrazujete společnost? Proč nenapíšete "Všichni lidi nejsou svatí. Někteří jsou dementi." ?
Opravdu? Pokud je to tak, tak je můj komentář hloupý, ale kouknu se na znění zákona. Nějak mi to nesedí.
Zákon změnili k lepšímu od 1. 1. 2022. Babišova vláda to nejdřív shodila ze stolu, ale pak parlament podpořil pirátský pozměňovací návrh. Dřive si mohly koncovku -ová odstranit jen ženy nečeské národnosti nebo žijící v zahraničí. Teď už ty podmínky padly. Mám ale pocit, že změnu příjmení manželky za trvání manželství pořád musí její manžel odsouhlasit.
To co jste napsal, my dává smysl jen částečně, ano také střídavě žiji v zahraničí a v USA jsem měla problémy, kdy to - ová, jim vadilo a pracně jsme to vysvětlovali, ale v Evropě se mi to nestalo. V ostatním jsem reagovala na článek, v kterém bylo psáno, že ženy odmítající přechýlení, nechtějí být vlastněny. Ano, vzniklo to v 19 století a tento význam to mělo, ale dnes? Ani právně, ani společensky, a proto jsem napsala, že pokud by to žena odmítala právě ze strachu z vlastnění, přijde mi její myšlení nevyzrálé.
Když si ještě v roce 2021 žena v Česku chtěla odstranit z příjmení koncovku -ová, musel jí to její manžel přijít na matriku odsouhlasit.
A jak to tedy sklońovat? Nebo neskloňovat? To ale není česky vůbec.
Nepřechýlené ženské příjmení zůstane při skloňování v prvním pádu, vše ostatní ve větě se skloňuje. Česky to je. Do vyvraždění českých Židů Němci a vyhnání českých Němců Čechy jsme v českých zemích měli třetinu obyvatel s nepřechýlenými příjmeními. Čeština si s nepřechylováním poradila tehdy, poradí si i teď.
1. Proti češtině to není. Přechýlením a skloňováním vytvořím jednoduchou a velmi srozumitelnou větu, kdy ba první pohled vím, kdo je žena nebo muž. Je skvěle, že máme tak skvělý jazyk.
Vidím, že na výklad pojmu "slušné mravy" máme velmi rozdílné názory. Jsou-li pro Vás irelevantné osobnostní práva i přání druhých na respekt od jejich okolí, pak si opravdu nemůžeme porozumět.
Jste si tím jistý ? Možná jsem trochu out of date, ale nás učili, že Mr. znamená Pan, Mrs. Paní, Miss Slečna a Ms. Slečna/Paní, pokud neznáme manželský stav. Vím, co mi asi odpovíte - Miss a Ms je možno rozlišit jen v písemné formě, protože obě se vyslovují stejně.
Jsem si tím jistý. Pohybuji se v anglofonním prostředí skoro celý život. Společenská praxe se přiklání, zejména ve většinovém případě, kdy neznáme ženinu preferenci pro její oslovení, k všeobecnému užívání termínu Ms. s výslovností "miz". Což zní téměř stejně jako Miss s výslovností "mis". Obecně ale záleží na tom, co preferuje daná žena, a je zakořeněnou konvencí se každé ženy i každého nositele neobvyklého jména zeptat, jak si přeje být oslovován/a a jak se jeho/její jméno vyslovuje. A pak se snažit to doržovat. Takže klidně Mrs. Stonek, když to takhle vyjádříte. Většinou se opravdu snaží naučit i správně vyslovovat, takže by Vás vyslovovali jako "Stonek" (v jejich mozku jako "stohneck") a nikoliv jako "Stounek". Podrobněji tady: Odkaz 1
Přivlastnění dcery otcem? Tak tomu nerozumím, to bylo dávno zrušeno, ženy mají nárok na majetek, dcery na dědictví i po otci -ová neznamená, že patřím otci, pokud je otec despota, je úplně fuk, zda bude dcera Novák nebo Nováková. A o nebinárních píši v podstatě to samé co vy. Není problém v příjmení, (je možné zvolit neutrální)ale v tom, že v češtině, zatím nikdo nevymyslel, jak tyto lidi oslovovat. A o strachu a nejistotě se v článku nepíše, to jsem psala já. Prostě mi přijde, že pokud si někdo dá nepřechýlené příjmení ze strachu, aby nebyl vlastněn, je to nevyzrálé a málo sebevědomé. Toť vše, jinak ať si každý dělá co chce.
Přivlastnění dcery otcem přetrvává v dceřině příjmení. Koncovka -ová je analogií s ruským -ova. Tamara Gerasimova znamená, že Tamara podléhá nějakému Gerasimovi. Už to, že před nedávnou změnou zákona o matrikách musel s manželčinou změnou příjmení souhlasit i její manžel a přijít to podepsat na matriku, mluví za vše. Základním důvodem pro volbu nepřechýleného příjmení jestě není strach, nevyzrálost nebo nedostatek sebevědomí. Taková osobnost by se k odklonu od přechlování svého příjmení nespíš neodvážila, právě ze strachu a nedostatku sebevědomí. Takže to bude spíš naopak 🙂 Pokud znám ženy ve svém okolí, vedly je k nepřechýlené podobě příjmení ryze praktické důvody. Život v zahraničí, soužití s cizincem apod. Některým ale opravdu vadí ten historický relikt přivlastnění vyjádřený v jejich příjmení. Rozumím jim a nechal bych to na nich.
Jenže pak budou vypadat všechny dotčené texty jako vypadají už nyní mnohé špatné překlady z angličtiny, jen místo nadbytečných osobních zájmen v nich bude množství "slečen". To už snad raději ta zájmena.
A propos, nedržme se jen angličtiny, jak jsou na tom ostatní neohebné jazyky, řeší také tento pseudoproblém?
(Pominu, že rozlišení na slečnu a paní (dříve též pannu a paní) má své historické kořeny a dříve mělo i společenský význam, který se postupně zcela vytratil.)
Když někdo něco vnímá jako problém, tak se z toho stane objektivně reálný problém. Co není problém pro Vás (třeba že byste při nechráněném sexu mohl otěhotnět), může být problém pro jiného nebo jinou. Tím společenským významem a historickými kořeny, které zmiňujete, bylo právě nerovnoprávné postavení ženy vůči muži, jak píše autorka článku. Žena povinně pannou do svatby, ale muž ne.
Že to vadí hlavně Čechům a Češkám a bojují za práva cizinek. Nemám ale žádnou zprávu o tom, že by si nějaká cizinka stěžovala, že ji měníme jméno přechylováním. Pokud se zruší přechylování, bude se muset před každým příjmením používat oslovení pan nebo paní, tak jak např. V Anglii. Když někdo napíše například Smetana, tak bychom nevěděli o koho se jedná. Pokud se ale napíše Emma nebo paní, tak už to víme. Musela by se tedy změnit od základu pravidla pravopisu a některé zákony. Kromě Pirátů není nikdo, komu by to vadilo. Možná po volbách, ale pokud Babiš zjistí, že cizinky nejsou jeho voličky, tak nebude důvod to měnit.
Když si zagooglíte třeba v diskusích pod články na toto téma, tak narazíte na cizinky, kterým přechylování jejich jména vadí. Byl jsem na svatbě, kde svědkyní byla Francouzka a ta hodně těžko nesla, když jí matrikářka zapisovala do matriční knihy s přechýleným příjmením. Je to i praktická otázka, třeba český vysokoškolský diplom nebo maturitní vysvědčení cizinky s přechýleným příjmením je pro cizinku velká potíž.
Proč bych si měl lámat jazyk?
1.p Renata Dylínek
2.p Renaty Dylínkové
3.p Renatě Dylínkové
4.p Renatu Dylínkovou
5.p Renato Dylínkovà!
6.p o Renatě Dylínkové
7.p s Renatou Dylínkovou
A stejným způsobem třeba s Williams. Jazyk si naopak zlamu z neohybani.
Oceňuji, že o problému přemýšlíte a snažíte se najít z něj východisko. Tohle by snad i konzervativní část populace přijala. Ale přidat za skloňované rodné jméno Renata v každém pádu neskloňované Dylínek je správné řešení. Chce to jen si zvyknout.
Emmonsová, Smetanová, Callasová atd. je zcela v pořádku. Všechna příjmení žen, která lze v pohodě přechýlit, by se měla automaticky přechylovat a skloňovat.
Vaše jméno lze také v pohodě přechýlit. Čemu dáváte přednost - Roman Kováčův, Roman Kováčové, Roman Kováčů nebo Roman Kováčových? Předpokládám, že jste udělil souhlas s libovolným přechýlením svého jména, když to takhle vnímáte. Žádná z žen, jimž jste příjmení zkomolil, Vám k tomu ale souhlas nedala. Dvě z nich aktivně vyjádřily svou vůli, aby jim příjmení komoleno nebylo. Takže Kateřina Emmons, prosím, pane Romane Kováčové!
Czechia a Čechy jedno jest, malý rozdíl v koncovce a ten háček. Je vidět, že pocházíte z Čech a já z Moravy, takže se nedomluvíme.
Bohemia a Čechy jedno jest. Výraz Czechia pro země Království českého se vyskytoval už ve středověku. Domluvit bychom se mohli, mě také irituje, když Slováci nebo Poláci o celé naší vlasti mluví jako o Čechách. Lépe Němci - Bohmen, Mahren, Tschechien. Název Czechia akceptuji, ale the Czechlands podle vzoru the Netherlands by bylo výstižnější. Takže chcete-li, Českozemsko? :-)
Ano, přechylovat příjmení cizích žen, není v pořádku, ony se jmenují jinak a my je násilně přejmenováváme. Nicméně, názor, že přechýlené příjmení ženy znamená jakési přivlastnění mužem, my přijde velice nevyzrálý, skoro až labilní. Já patřím pouze sobě a nějaké přechýlení v tom nehraje žádnou roli. Pokud si jako žena nejsem sebou tak jistá a bojím se, nějakého vlastnění ve vztahu, mám možnost nechat si rodné příjmení, či ho nenechat přechylovat. Ale, proč do toho autorka plete nebinarni. Tam je úplně jiný problém a to, že v češtině máme tři rody, ale zatím, se média ani odborníci neshodli, který ( asi střední) pro tyto osoby používat, nebo vytvořit úplně něco nového. S příjmením, to mají úplně stejné jako trans, zvolí neutrální.
A co přivlastnění dcery otcem? Nemám pocit, že se tady píše o strachu a nejistotě. Spíš o respektu a úctě. O nebinárních toho moc nevím, ale přijde mi rozumné dát třetí možnost pohlaví vedle mužského a ženského. A chápu, že když se někdo potřebuje vymezit vůči zařazování mezi ženy nebo muže, tak může mít problém s ženským nebo převažujícím mužským mluvnickým rodem.
Já chtěl napsat, že kdyby si ona dáma, s krásným jménem "Kateřina", neměnila příjmení na legrační tvar "Pažourek", nemusela by psát tenhle údernicky vtipný článek.
Otázka, proč si některé ženy mění rodné příjmení za příjmení nepřechýlené je nejspíš otázka pro psychology v případě, že nejde o dceru emigrantů, narozenou v zahraničí a nebo nejde o dceru cizinců, v Čechách žijících.
Oceňuji ale, že článek nenapsal anonym.
Jak víte, že si rodné příjmení měnila? Nemohla ho získat při sňatku? Na svém webu píše, že má děti.
Autorka článku se jmenuje Kateřina Pazourek. To vysvětluje vše. Já se jmenuji Eva Cermanová, mně by se nelíbilo jméno Eva Cerman (tak se jmenuje můj ex).
Paní psala, že žije dlouhodobě v zahraničí. Možná si zvolila nepřechýlené příjmení také proto, aby zdůraznila, že se svým manželem patří k sobě, nemyslíte?
17
Sledujících
1
Sleduje
17
Sledujících
1
Sleduje
Psala jsem o intepretací písní. Nohavica je podle mě hudební génius. Přece Vás nikdo nenutí, abyste ho měl rád.
A pokud jde o pana Kryla, ten se absurditám života moc nedivil. Rád a dobře o nich skládal písně, z nichž část opravdu zlidověla.
Jestli v životě něco opravdu špatně nesl, tak to bylo po 89. chování některých lidí, o kterých se domníval, že budou nositeli toho lepšího v nás. Jenže už velmi záhy přišel na to, že ani oni nejsou žádní morální velikáni.
2 odpovědi
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
U písničkářů je integrita jejich osobnosti s tvorbou zásadní. Zpívají především vlastní tvorbu, je to jejich výpověď a je důležíté, aby byla uvěřitelná. Kryl v tom vždy uvěřitelný byl. Nohavica už dávno není. A že se přiživuje na odkazu oběti svého práskačství je nestydatý hyenismus.
Nohavicu bych za hudebního génia považoval stěží. Byl to v osmdesátých a devadesátých letech špičkový básník - autor písňových textů s darem strhávat davy. Na hudební kompozici byli a jsou v jeho oboru jiní machři (Šlitr, Skoumal, Plíhal, Topol, Merta, Nedvěd, Redl, ze Slováků třeba Filip).
2 odpovědi