Můžu přidat svou zkušenost, před 2 lety mně volalo neznámé tel. číslo a na investici do této firmy mě lákali. Byli to zástupci společnosti Monetic Group, podle rejstříku tehdy nově založená firma fungující teprve od roku 2021... Jednatelem tehdy 24letý člověk. Už to bylo samo o sobě varující. Natož investovat do nějakých krypto tokenů jiné začínající firmy. Samozřejmě jsem nebyl blbý, abych do něčeho takového dával peníze. Jenom jsem si k tomu nechal poslat emaily, abych se mohl zasmát, do čeho jsou schopní nalákat běžné lidi.
A to je další problém. Když si vezmete ty největší české dluhopisové "problémy", tak je ten vzorec stejný. Nějaká firma/člověk, se vás snaží narvat do této super investice. Čím větší a rychlejší letadlo, tím větší mají provize, takže se bavíme o desítkách procent. A pak by si měl člověk spočítat, že kdy dá někam řekneme 100 tisíc, cca 20 si z toho vezme nějaká provize a oni operují s 20 % výnosem, tak to znamená, že ta firma musí udělat za rok z 80 na 120, tzn. 50 % zhodnocení. A pozor - to vás jen vyplatili...
No nevím teda,já stoprocentně něco takového v rodině nemám,a znám jen jeden případ,kdy si sestřenice vzala bratrance,myslím,že každý,prúměrně vzdělany človék,ví,že tohle se prostě nemá dělat.Hlavně člověk riskuje genetické poškození potomkú,a to málokdo bude chtít.Moje kamarádka chodila mnoho let s klukem,a pak při návštěvě hřbitova zjistili,že jejich prababičky byli sestřenice,a raději vše ukončili.A dnes jsou šťastní s jinými partnery a zdravými dětmi.
Tak tím vaším 100% bych si jistý nebyl. Záleží na tom, kolik máte zpracováno generací. Navíc spoustě dětí byl otec dopsán až dodatečně. A opravdu, když si vezmete vesnici, kde máte tu rodinu třeba po 8-10 generací, a v té vesnici se vám střídá v podstatě 8 příjmení, nebyl pohyb obyvatel, tak ty geny dostávaly těžce na frak.
A když pak někomu děláte rodokmen a on zjistí, že už jeho babička byla nemanželská? Cože? To přeci není pravda. Ale je... A pak typické, můj prapra byl francouzský šlechtit co šel s Napoleonem, ještě tu máme po něm knihu. Tenhle příběh mám rád.
Než tuto zvrácenost znechuceně zavrhnete, tak bych rád upozornil, že sňatek mezi bratrancem a sestřenicí je možný i u nás.
A jestli se zajímáte o genealogii a nějaká část z vaší rodiny je z malé vesnice, tak jste nejspíš měli také tu čest být něčeho takového potomky.
Jinak strýc a neteř nemusí být pokrevní příbuzní.
A co si tak vybavuji, tak snad cyklista Armstrong si snad vzal neteř a pianista Jerry Lee Lewis tuším také nebo sestřenici, nicméně tam byl problém, že jí mělo být 13 let...
V přírodě a všude funguje rovnováha. Aby někdo zbohatl, někdo musí zchudnout. Jinak to nejde.
Jenomže to v tomhle byznysu tak úplně neplatí. Je spousta akcií, kde investoři prostě vydělali a firmy skvěle fungují.
Problém většiny těhle dluhopisů a tokenů jsou investiční poradci, kteří za velké provize tyhle produkty narvou lidem, jako bezpečnou investici.
Ono nestačí, jak rizikové jsou klasické firemní dluhopisy, kde se firma zavazuje, že je splatí. Byť ČNB jen kontroluje, jestli jsou vydány dle zákona.
Ale tokeny, to je úplně jiná liga. Prostě nic. Koupíte a nemáte žádná práva, žádný podíl nic. Jen slib či naději, že ta firma bude jednou ty tokeny vykupovat za nějakou hodnotu.
A zajímalo by mě, s představou jakého výnosu do toho někdo šel. Jestli si to někdo vybral jako část portfolia typu - max riziko, nebo to nějaký investiční poradce za provizi poradil nějakému hejlovi.
Až tahle válka skončí a jestli z planety něco zbyde, tak to Rusku ekonomicky doláme kosti. Problém bude, že oni budou muset nahradit všechny ty zničené tanky, letadla, ne že by je potřebovali, ale oni jsou tak prostě nastavení. Což bude ekonomická sebevražda.
ČSSR měla v roce 1988 nejvíce tanků na počet obyvatel na světě, ale sehnat automatickou pračku byl problém. Takže soudruzi rozhodli o tzv. konverzi těžkého zbrojního průmyslu. Oni už ani neměli jinou možnost, nikdo platící už ty tanky nechtěl. A tohle bude čekat Rusko. Budou si vyrábět tanky na sklad, ale kupovat čínská auta.
Prostě jsme čtyřicet let žili za zdí. A svět by pak už jinde. Auta i motorky. Pamatujete na devadesátky, když se sem vozila deset let stará auta? Jakou to mělo výbavu ve srovnání s favoritem? A motorky? Tady se pořád vařil pérák, ale pak si pamatuju, jak u Balatonu lidí koukali na západní a japonské motorky.
Ten LIAZ byl prostě 20 let stejný, možná více. A pak to začli dělat jak osobní Tatru. Tuhle páčka, támhle budík, splacame z toho káru...
Jezdím denně od roku 1994 a ještě jsem nepřišel nebo nezískal ani bod. Takže ano, dá se. Někomu vadí rychlost, někdo zase říká, že čára není zeď, nebo co takhle jet na červenou, když je všude volno? Nicméně, když každý bude dodržovat jen ty podle něj rozumné, bude to anarchie.
A k tomu mentorství... udělal jste chybu, a platíte za ni. A dáváte jako příklad babičku. A co to vzít jinak. Bude lepší mentor ten, kdo má body za rychlost a hned od začátku říká, že se toho tolik nestalo, nebo někdo, kdo ty předpisy dodržuje?
Před cca 20 lety nějaký týpek znásilnil a dobil ženu. Ta, když se plazila pro pomoc, tak spadla z nějaké zídky a pochroumala si tuším páteř. A soud neshledal mezi tím útokem a pádem žádnou souvislost. Protože obhajobě se podařilo nějak vymanévrovat s tím, že se klidně mohla plazit jinudy.
Takže mě překvapilo, že to tady soud neshodil ze stolu, protože se ta paní teoreticky nemusela vůbec hnout.
Je to smutná podívaná. Příroda si vždycky poradí, ale bude to trvat dlouho. Smutné je, že to pak všechno sežere kůrovec. 🙂
Všimněte si, že kůrovcem byly zdecimovány ty monokulturní lesy. Břízu kůrovec moc nemusí. Nevím, jak na tom jste, ale budu to brát, že jste ve statistickém průměru. Takže, tofu by vás asi nezabilo, ale raději půjdete na maso. A takhle to máte s kůrovcem a smíšeným lesem...
Sklárna se svými výrobky přežila Rakousko-Uhersko, 1. sv. válku, 1. republiku, 2. sv. válku, socialismus, ale nepřežila svobodu a demokracii. Jak bolestné.
Protože se v té firmě nechaly staré původní stroje. Nijak se neinovovalo. V okamžiku, jak by se otevřely hranice pro čínské zboží, by ta fabrika skončila. On totiž konec socialismu a zánik těchto firem jde v ruku v ruce ještě s dalšími dvěma věcmi: výrobní vzestup Číny a automatizace výroby. To, co dělalo u nás 10 lidí, udělal na západě jeden stroj. Proto byly u nás tak nízké platy.
Vemte si účtárny v roce 1988 a pak třeba o10-15 let později. To co dělalo 20 bab, udělaly dvě na PC.
Hele, tady jsou vždy zprávy, jak to nefunguje. Třeba ten krach dodávek německých pošt... A víte co, já tam jezdím už spoustu let. A ty dodávky tam normálně jezdí. Prostě na tu městskou rozvážku je to ideál. Samozřejmě Na delší trasy je to problém. Ale předpokládám, že kdo má více tras, tak v určitém segmentu to bude prostě lepší. Tak jako se tady řeší dojezd u osobáků. KOlik lidí opravdu reálně najede každý den více jak 300 km. A jinak taková tady vychvalovaná poctivá 120 byla ráda, když těch 400 km na jednu nádrž dala.
A chytré mluvicí hlavy nám pořád radí: nedržte hotovost! investujte! dluhopisy! akcie! fondy! A poněkolikáté už BUM!!!
Kamarád podle rady certifikovaného poradce investoval do tří fondů a během roku byl třikrát na kriminálce jako svědek - třikrát letadlo! Co dělá bankovní dohled ČNB - poslední zpráva byla, že si zvýšili platy, ne?
Zlatej slamník!
ČNB ze zákona kontroluje jen jestli jsou firemní dluhopisy vydány podle zákona. Dál je to riziko investora...
"Naše mládež miluje přepych. Nemá správné chování. Neuznává autority a nemá úctu před stářím. Děti odmlouvají rodičům, srkají při jídle a tyranizují své učitele." To jsou slova filozofa Sókrata. Jeho žákem byl Platón, který stejně tak pohrdal nastupující generací. Mimochodem tou nastupující generací byl třeba Aristotelés. Z čehož plyne, že vždy, když člověk zestárne, začnou mu vadit mladí. A vždy ta mládež dospěje a posune nás dál. Vzpomeňte na nářek svých rodičů a prarodičů. Takže nářky nad mládeži znamenají jediné, že člověk zestárl.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Možná lidi dostávají rozum a přestávají pít pivo. Jestli pivaři místo toho nezačnou pít jiný alkohol nebo nezačnou fetovat, tak by to mělo být vlastně v pořádku, ne?