Článek je hodně přitažený za vlasy a plný polopravd byl jsem 79-81 rozhodně nás nikdo nenutil svléknout se do naha ani odevzdat všechny cennosti včetně hodinek ani nás nestříhali strojkem na pár milimetrů a rozhodně nám nikdo neříkal mukl a i jídla byl dostatek pravda začátky byly tvrdší obzvláště rozcvičky ale rozhodně nás nenutili když byla venku zima jít na rozcvičku v tílku a trenkách nepotřebovali mít plnou marodku a až na vyjímky je v článku spousta dalších polopravd
No asi to všude bylo jinak. Já přišel ostříhaný a stejne mi to strojkem přejeli. A jediné co jsme si mohli nechat byl snubák u ženatých. Nástup 29. 9. 1989 Frýdek Místek.
Přesto, že jsme se sešli z celé republiky od Sniny až po Aš, tak nebyly problémy. Jen ti hoši z Maďarských oblastí dělali rádi, že nerozumí, a trošku to jiskřilo mezi těmi od Bratislavy a od Košic, také z Prahy to měli celkově těžší, ale oni byli dost "vejtahové". Ale nic vážného, spíše byla sranda. A kupodivu přesto že velitelé družstev i čet byli všichni Slováci, nijak to nedávali najevo, tedy kromě řeči a nakonec jako parta jsme se scházeli ještě dlouho po skončení VZS. Ale byla to asi šťastná konstelace a konkrétní náplň, kdy jsme prostě jako jednotky CO byli potřební a užiteční i v době a místech kde nebylo válek..
A nakonec: odevzdat prstýnky, hodinky...?
To asi autor slyšel od někoho, kdo byl zavřený ale ne na vojně,
nebo se spíše inspiroval Černými barony., Ale na Švandrlíka nemá ani v rovině humoru, nadsázky nebo nadhledu.
PS.: oprava za samopal vz. 62, mělo být vz. 61 - Škorpion, jinak to byly vz. 58. To jsem trochu v vzpomínkách zamotal.
No nevím jak vy, já opravdu narukoval v roce 89 a jak jsem psal v článku, dostal jsem papírový pytel, co něj jsem museh hodit všechno, výkimkou byl snubní prsten. Pak jsem nafasoval zelené trenky a upaloval na vyšetření. Ani ty hodinky jsme si nesměli nechat.
Některé praktiky jsou opravdu nechutné, ale nejde házet všechny realitky do jednohom pytle. Navíc jednání realitek uvedených ve článku je degraduje na úroveň "šmejdů". Nicméně se musím ohradit k tomu, že realitky mají z rprodeje nechutný zisk. Ne všechny. I když se může zdát, že provize v řádech desítek tisíc je nechutná, v této provizi je zahrnuto mnoho nákladů. Samotná inzerce na různých portálech není zadarmo, realitka navím musí zajistit fotografie, popisy, někdy je celkem složité dopátrat se různých technických informací apod. Makléř pak i několik měsíců vodí do nemovitosti zájemce, následně zařizuje při koupi další právní věci. A popravdě část kterou z provize dostane není nikterak závratná, i když se může zdát nadprůměrná. Ne každý makléř prodá každý měsíc několik nemovitostí. Někdy je rád, když prodá 4 - 5 nemovitostí ročně. A když si pak odečte všechny náklady, zaplatí daně a roční zisk rozpočítá na měsíce, je jeho mesíční odměna celkem průměrná a často značně nejistá.
Zase jeden vymyšlený článek... Ztráta času.
Opravdu myslíte že je vymyšlený? Zcela upřímně - stalo se mi to asi před 4 roky. Můj jmenovec v té době opravdu bydlel shodou okolností přes dvě vesnice dál a jak jsem usoudil z dopisů, jako podnikatel nadělal spoustu dluhů. A když si na to vzpomenu, ještě dnes mě nepříjemně šimrá u žaludku.
Ještě k té České poště. Zřiďte si datovku jako občan. Je to opravdu lepší. Tedy pokud se nebojíte exekutorů, ale i tak je to lepší. Nemůže se vám stát, že něco prošvihnete, pokud DS opravdu obsluhujete. Úřady mají povinost zasílat do DS. Pokud pošlou tradičně poštou a vy máte DS, dá se z "nepřevzetí doručenky" vyvázat.
Dobrý den Romane, 20 let jsem pracoval ve státní správě a pravidelně jsem musel dělat zkoušky, přikterých jsem mimo jiné musel dělat i testy o doručování ve státní správě. tak o to něco málo vím, i když už víc než 10 let pracuji v soukromém sektoru. Stát to má celkem dobže ošetřené. Do schránky vám pošta hodí tzv. doručenku, což je výzva k vyzvednutí zásilky. Pokus si jí nevyzvednete, vystaví se dopis na úřední desce, která může být i elektronická. Jednoduše řečeno - nevyzvednete si dopis, úřad jeho znění na nějaký čas zveřejní na internetu a po nějaké době se považuje za doručený! Neexistují žádné ohledy na to, že jste byl třeba půl roku mimo republiku. Soud to bere, že jste dopis obdržel a tím to končí. A dosud není povinnost mít zřízenou DS. Ono to dost dobře ani nejde. Pořád je hodně lidí, kteří nemají internet a tak DS nemůžou mít. Pokud by toto stát nařídil, muselo by se zajistit, že internet bude mít každý i v té nejzazší oblasti, a minimálně pro pístup k datům od státní správy zdarma. Těžko mě může stát nutit, abych si platil službu, kterou mi bude posílat oznámení.
Je v pořádku, když bývalý příslušník totalitní VB může říci svobodně svůj názor a hlavně(!), že mu za to nic nehrozí.
.
On by si měl uvědomit, že za "jeho" režimu tomu tak nebylo. Byla za to často rána pendrekem od podobných, jako je on.
Schytala to jako studentka VŠ moje maminka v roce 1948 a i já v Liberci v srpnu 1969. Na rozdíl od ní jsem mu ten pendrek vyrval a rozbil mu za to ciferník. Dodnes ho mám jako trofej schovanej.
Po roce 1989 jsme se s vámi za to měli vypořádat razantněji!
Proto mají Mašínové můj obdiv a úctu a vás považuji za odpad!
Také názor. Možná by bylo dobré vědět, že například na Národní třídu tehdejší správa přivezla mladé kluky z pohotovostního pluku, kteří vůbec nevěděli, co se děje. Nikdo jim nedal žádné informace, vysadili je a nahnali do ulic jak na porážku. I když to tak nevypadá, mnozí byli celkem vyděšení, bylo jim 18 - 19 let. Mez nimi pak byli opravdu takoví, kteří si to vysloveně užívali. Ale většina z nich koukala jak sůva z nudlí a nechápali co se kolem děje. Já měl štěstí, že jsem tam nebyl.
Oni ti policajti v zelených uniformách udělali také hodně dobré práce, jen se na to hodně zapomíná. U dopravních nehod zachránili spoustu životů, pochytali hodně kriminálníků, kteří si to opravdu zasloužili. Bohužel tenkrát byla taková doba, že pro režim byl člověk projevující svůj názor horší, než násilník. Za hloupou větu vvyřčenou v opilosti mohl člověk dostat větší trest, než za znásilnění. Ale to je o něčem jiném.
Možná by někdy bylo dobé mít na věc pohled z obou stran. Pak byste neházel všechny do jednoho pytle.
Tento komentář byl smazán uživatelem.
Pane Krejčí,jistě víte za totality byl riziko skoro každý. Moc lidí si neuvědomí, že policajt byl možná riziko nejmenší. Sám jsem byl překvapen, kolik lidí spolupracovalo s StB a nikdy bych to do nich neřekl. A naopak ti, o kterých jsem si myslel, že jsou nebezpeční se nakonec ukázali jako poctiví a slušní. Byla to divná a zlá doba. Dnes se pořád nestačím divit, kolik hlupáků na to vzpomíná jako na zlaté časy.
Tento komentář byl smazán uživatelem.
Mýlíte se. Já nasoupil k někdejší VB ještě za totality a určitě jsem s uniformou neoblékal režim. Pár takových tam opravdu bylo, na ty jsme si museli dávat pozor. Byli tam i tací, kteří uniformu oblékli jen proto, že jim dávala jakýsi pocit moci. Snad si tím léčili nějaký osobní problém, ale i ti se z kolektivu rychle sami vyloučili.
Nicméně nahrál jsem mi vlastně na smeč. Vybral jste několik případů, kdy policajt zabil nevinného a i když to snad bylo v souladu s tehdejšími zákony, souhlasím a opakuji, že nikdo nemá právo brát někomu život, pokud tím přímo nebrání život svůj, nebo život někoho jiného. Tak je to ostatně stanoveno i v současných zákonech. Ale tvrdit, že když jeden policajt někoho zbytdečně zabil, jsou takoví i všichni ostatní je hodně omezený názor. Podobně byste pak mohl soudit i ostatní skupiny lidí. Automechanik zavraždil manželu, včichni automachanici jsou vrazi?
Pánové Mašínové měli na výběr z mnoha způsobů, jak dělat svůj "odboj" . Oni si vybrali způsob, kdy nebrali ohledy na ostatní a klidně si za oběť brali nevinné lidi, kteří možná stejně jako oni s režimem nesouhlasili, ale jen třeba kvůli bezpečí svých blízkých nechtěli svůj postoj nijak projevit.
Vybrali si bezohlednou cestu, za svým vlastním cílem. To není ani vlastenectví, ani hrdinství. Byly tady stovky jiných, kteří nesobecky opravdu bojovali za svobodu nás všech.
K neštěstí nedošlo během jízdy a o tsunami se dopředu vědělo, takže zařazovat to do kategorie železničních neštěstí je trochu zavádějící (i když vím, že Vy za to nemůžete). Taky tu šlo o nezodpovědnost cestujících, kteří naivně předpokládali, že ve vlaku budou před další případnou vlnou v bezpečí. Měli místo toho běžet co nejdále od pobřeží. Vím, po bitvě každý generálem, ale ... říká se také, že když před tsunami na jednom z míst ustoupilo moře, lidé místo aby běželi pryč, začali radostně sbírat mušle a osmiletá holčička je na základě toho, co si říkali ve škole, musela upozornit, co se chystá.
S tím souhlasím. Nicméně tomu opravu mohli dispečeři zabránit, kdyby dělali bylo jejich povinností. Bohužel nechali vlak pokračovat v jízdě do místa, kde se dal předpokládat přinejmenším nějaký problém. Samozřejmě je toto neštěstí zaviněno zejména přírodními živly, zároveň se to dá přirovnat například k tomu, kdyby dispečeři nechali vlak pokračovat na trať, o níž věděli ža tam například díky sesuvu půdy došlo k poškození kolejí. Máte ale pravdu v tom, že zavinění je nepřímé.
Zase autor neví co je to železnice a tsunami. Nebylo to železniční neštěstí, ale přírodní katastrofa.
Máte i nemáte pravdu. Možná jsem to v článku mohl popsat podrobněji. Neštěstí bylo možné předejít, protože dispečeři měli informaci o tom, že hrozí tsunami a několik vlaků zastavili. Ovšem konkrétně tento vlak se jim zastavit nepodařilo, protože se nemohli dovolat včas na nádraží, kterým vlak projížděl a mělo možnost vlak zastavit. Zároveň nikdo nepředpokládal sílu vlny. Proto se možná ani nesnažili využít k zastavení vlaku všechny možné a dostupné prostředky. Svým způsobem šlo tedy o selhání železničního personálu, který mohl tragédii zabránit.
Co je to za nesmysl? Leteckým mechanikem se v roce 1984 dalo vyučit v Leteckých opravnách Malešice nebo v Leteckých opravnách Kbely. Kousek od Prahy potom např. v Aero Vodochody.
Obor "Mechanik letadových přístrojů" byl tehdy jen v Uherském Hradišti. Samozřejmě existovalo i několik dalších oborů v letňanech, Kbelích a Vodochodech, ale já si vybral právě obor MLP.
Tak tohle můžu podepsat. Je třeba najít rovnováhu mezi současnou krajinou a naším přístupem k životnímu prostředí.Souhlasím s návratem zvířat do krajiny, ale musí se to dělat s rozumem. Určitě musíme zvířatům vrátit část jejich území, ale nesmí to být na úkor toho, že bobr vyplaví svými přehradami vesnice a budeme se bát chodit do lesa.
Zdravím Tě Petře, možní si na mě pamatuješ, bydlel jsem ve vedlejším vchodě a s Markétou jsem na základce seděl v lavici. Ten příběh si pamatuji. Byl jsi prostě vyvolený. Ahoj David Svoboda
Ahoj Davide! Jistě že si tě pamatuji... Tedy že mě poznáš podle historky.. 😂
Jak vidíš, je to tak neuvěřitelné, že si tu v komentářích hodně lidí myslí, že jsem si to celé vymyslel...😉
Dokonce nepomohlo ani to, že šofér seděl na pravé straně, tedy blíže k chodníku a mohl tak policajta vlastně vidět lépe a zareagovat včas...asi měl policajt ty slaboduché fanynky raději nechat, ať pod kola vběhnou samy...😉 Vskutku nepříjemný pracovní úraz...jako policista ale snad byl u zaměstnavatele pojištěn, tak s prázdnou z toho myslím nevyšel...i když milony to nejspíš nebyly, že...🫤
Bohužel jsem pojištěn nebyl, byl jsem mladý a nerozvážný. Jediné co jsem z toho měl bylo, že mi zaměstnavatel dorovnal nemocenskou na úroveň mzdy. A bonusem byla jen tato neuveřitelná historka.
Tak to je blábol roku. A to je co říct, mezi všemi těmi hovadinami tady.
Blábol? Pokud znakům přiřadíte slabiky, což se samozřejmě dělá systémem pokus - omyl, nakonec se může stát, že správně přiřazené slabiky k opakujícím se znakům začnou dávat slova. Byla by asi velká náhoda, aby náhodně zakreslené znaky dávaly po přiřazení slabik smysl v rámci vět i celého textu.
Zajímavé, že vše tady považujete za hovadiny ale stále to čtete?
Naše kočky jsou celý den venku, domů chodí jen na noc. Na vesnici je to tak v pořádku. Na zahradě aspoň nemáme hraboše a krtky, odstěhovali se jinam. Jinak pes i kočka byli historicky chováni vždy k užitku. Pes hlídal majetek, kočka lovila škůdce. To že si z nich lidi udělali v posledních desetiletích domácí mazlížky není normální. A pokud někomu zvířata venku vadí, já je zavírat nebudu, ať se dotyčný zavře doma sám.
5
Sledujících
1
Sleduje
5
Sledujících
1
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Buď už vám neslouží paměť, nebo lžete záměrně? Na vojnu jsem rukoval 2.4.1987 (konec 28.3.1989) do slovenské Seredě a ujišťuju vás, že při přestupu z košického rychlíku na lokálku jedoucí do Seredě ve stanici Galanta, jsme normálně na tu hodinu a půl co zbývala do příjezdu lokálky zapadli do nádražní hospody, která byla otevřená a dali jsme si teplou polívku, někdo pivo, ale většina kafe, nebo čaj. A taky není pravda, že jste nemusel podepisovat přísahu - ona totiž se nedělala jen taková ta "oficiální" přísaha s davy, ale proběhla i přísaha čistě uvnitř kasáren, při které jste musel na konci přijímače přistoupit každý osobně ke stolku, kde jste musel odříkat ona slova - "... já, voják československé lidové armády, vědomý si své vlastenecké povinnosti, přísahám před bojovou zástavou věrnost pracujícímu lidu... atd.", a když jste to odříkal, tak před vás byla položena vaše vojenská knížka, kterou jste musel při té příležitosti podepsat, stejně, jako kolonku u svého jména na papírovém archu. Taky není pravda, že se rukovalo po celé zemi v jeden den. Rukovalo se v mém ročníku i 1.4., stejně, jako třeba 3.4. Tolik rekrutů v jeden den by totiž české dráhy a spoje vůbec nezvládly. A hodinky s prstýnky do pytle? A tu vojnu jste strávil v Sabinově, nebo kde? Hodinky si mohl ponechat úplně každý, jen o prstýncích vím, že je nesměli nosit jiní než ženatí, to ano, to jsem zažil. Tož asi tak.
7 odpovědí
1
Sledujících
0
Sleduje
1
Sledujících
0
Sleduje
Pamněť mi slouží dobře. Nástup 29.9.1989 Frýdek Místek. Pochytali nás hned u vlaku, v kasárnách rovnou svléknout a vše do pytle. Nechat si mohli jen ženatí snubáky. Ostatní jen hygienické potřeby. Hodinky mi máma poslala až po přijímači. As to bylo všude jinak.
2 odpovědi