Samozřejmě, že si to zreguloval trh, tím že bylo o vlastnícké bydlení takový zájem a poptávka převyšovala nabídku, tak to muselo zvyšovat ceny nemovitostí. Ten poměr ale není třeba zvyšovat. A i přes aktuální ceny neplatí, že to je pro většinu nereálné, stále se to mnohdy vyplatí a náklady a benefity jsou lepší než u nájmu. Mnoho mých známých teď kupovalo byt v osobku (i přes vyšší hypotéku) a to nemají zrovna velký plat, pořád se to vyplatí. Navíc úroky za hypotéky jdou, byť pomalu, zase dolů. Taky zcela pomíjíte, že dostat se k vlastnctví, teď zcela daleko více probíhat přirozenou cestou, zkrátka že nemovitost získate od rodiny nebo zdědíte. Což za komára bylo nadneseně řečeno tak sada ručníků a skleniček 🙂 Až si říkám, co ty naše děti, jak dobře se budou mít.
To je marné mu cokoliv vysvětlovat. Pořád si tady něco mele o rozkastování společnosti. Úplně každý dneska i ta pokladní v lídlu má možnost si pořidit družstevní byt nebo byt v osobku. Stačí umět počítat.
To je sice pravda, ale není to žádná výhoda. Naopak. Společnost se tu mnohem ostřeji než na Západě rozdělila na dvě kasty: kastu vlastníků nemovitostí a kastu nevlastníků. To bude způsobovat čím dál větší napětí ve společnosti.
Ale, houbeles, že to není žádná výhoda. Kde jste takový nesmysl vzal ? To že 80% národa sype peníze (náklady na bydlení a hypotéka) do vlastního místo do kapes cizích vlastníků ? To není výhoda ? To že např. mé náklady na bydlení jsou mnohem menší než u nájmu ? Taky to není výhoda ? Že to to jeden ze základů, jak se zabezpečit na důchod ? A taky, že po mne tady něco zůstane (rodině, dětem apod...) ?........ a mohl bych pokračovat........A s tím kastováním jste pobavil. Ale když dejme tomu příjmu to Vaše členění, tak to, že značná většina popolulace ČR patří do té Vaší kasty vlastníků, tak je to naprosto v pořádku.
Pořád máme životní úroveň hluboko pod západním standardem. 😉
To sice máte pravdu, ale výrazně to je ale lepší než tomu bylo za komára. Dokonce v jednom ohledu jsme ten západní standard dokonce přeskočili, a to ve vlastnickém bydlení, kdy skoro 80% obyvatel ČR bydlí ve vlastním, kdežto na západě ten poměr nájemní bydlení/vlastnické je horší a kolikrát i půl na půl.
Nerentabilní???!!! Tak proč důl skončil ve velkém zisku? Četl jste to pořádně?
Ten důl byl teď v zisku, protože během energetické krize vystřelila krátkodobě cena uhlí nahoru, jednalo se u účetní uzávěrku 2022, rok 23 už bude poloviční a 24 tak šul nul nebo v zisku mírně (tím jak se cena uhlí zase šla dolů), pak už ve ztrátě. Navíc se dotěžuje současný porub. Nový porub v této hloubce a geologických podmínkách by byl s x-krát většími náklady. Už za Babišovi vlády bylo proto rozhodnuto o uzavření, díky energetické krizi a té ceně uhlí se to krátkodobě ještě prodloužilo (a vyplatilo), ale nevyhnutelné musí přijít. Žádný řádný hodpodář nebude provozovat silně ztrátový důl. Samozřejmě v tom současném porubu něco ještě zůstane, to se nedá udělat tak že až dotěžíte, tak si řeknete zavíráme krám. Tyto věci se musí rozhodnout dopředu a připravovat se na to procesně, technologicky apod...
Firma vydělává a bude končit.To je možné asi jen u nás.
Jsem z Havířova, města které vzniklo a rozkvetlo havně díky dolům. To že doly nemají nekonečné zásoby bylo jasné od počátku. V článku je jasně uvedeno že se jedná o vytěžení z posledních porubů. Otevírat zcela novou lokaci je již zcela nereálné, jednak by museli přesunout kus Karviné, nebo těžit opravdu ve složitých podmínkách. Navíc jakékoliv pokračování těžby mimo dobře vytěžitelné lokace by bylo neuvěřitelně ztrátové. Už za Babiše bylo proto rozhodnuto že se skončí v termínu loňského roku, ale díky enegetické krizi to současná vláda a vedení OKD protáhli na nový termín. Nicméně oddalovat nevyhnutelné nelze donekonečna. Dotěží se to poslední, co lze ještě vytěžit a co je ještě rentabilní a šmitec. To je prostě realita.
Morálním hazardem se nazývá nezodpovědné počínání, které spoléhá na to, že ztrátu uhradí někdo jiný, většinou stát. Mně se zdá, že v posledních letech se to, co se původně týkalo většinou velkých bank a pojišťoven, se přesouvá do velkých podniků, které se spoléhají na to, že vlády nedopustí jejich pád, protože by vzniklo mnoho nezaměstnaných. A jsou v tom i jiné čachry, do kterých není vidět, ale nakonec to také zaplatí stát. Například i investiční pobídky. Firma z ciziny přijme investiční pobídku, pak chvíli funguje a přesouvá majetek z dosahu státu a pak vyhlásí bankrot. Stalo se to tolikrát, ale investiční pobídky pokračují. Aktuálně americké firmě, která chce v Přerově vyrábět čipy. Investice za 46 miliard, investiční pobídka má činit čtvrtinu, tj. 11,5 mld. (moc se o ní nemluví).
LIberty Ostrava indického podnikatele Sandžíva Gupty nyní v insolvenci. Možná jste sledovali , jak od začátku roku tu insolvenci odkládala, platila částečně mzdy, svolala konferenci věřitelů a ti ji schválili v květnu program restrukturalizace, Tak firma získala čas, aby mohla velkou část majetku přesunout, například prodala výhodně emisní povolenky, které kdysi dostala od státu zdarma.
V prosinci 2023 už přestala splácet firmě Tameh, která ji dodávala elektřinu, dluh 2 mld. Koncem roku Tameh vyhlásila proto insolvenci.
Tameh patří polské firmě Tauron, kterou vlastní z 50% ArcelorMIttal. Podivné je, že ArcelorMIttal vlastní i část Liberty Ostrava.
Tameh i Liberty vznikly obě z ArcelorMIttal. Celý ten komplex bývalé NHKG zahrnuje i výrobu elektřiny Tameh. Je to na společném pozemku, NHKG
Některé z věcí co píšete je pravda a je to důsledkem chyb při privatizaci a i toho co se dělo následně. Ale určitě bych nespojovoval v souvislosti s pobídkami naprosto odlišné podniky Liberty x Onsemi. Mittal a následně Liberty praktikovali taktiku "vydžusování" podniku bez zásadnějších investic do rozvoje a podle toho to dopadlo jak dopadlo. Je to jedna ze zasádích příčin. Kdežto Onsemi v Rožnově pod Radhoštěm a v Brně (vývojové centrum) už působí delší čas a dokazuje, že je špičkově fungujícím podnikem s velmi kvalitním českým nanagementem, který investuje do svého rozvoje a chce se právě nyní masivně rozšířit, a to tak že vznikne celý řetězec od vývoje až po kompletní výrobu (ze současných dvou částí výroby). Má navázanou spolupráci s ČVÚT v Brně, kde si "vychovává" budoucí odborníky a chce otevírat i obor na univeritě Tomáše Bati ve Zlíně. Tedy zcela naprosto odlišný přístup. O tom jaký je to hi-tech sektor a jak je důležitý nemluvě. Sečteno, potrženo, nenajde se příliš mnoho podniků, které by si zasloužili takovouto pobídku více než Onsemi.
6
Sledujících
0
Sleduje
6
Sledujících
0
Sleduje
Obecná výhoda je výhoda, která přináší výhody všem. Samozřejmě, vždy budou nějaké výjimky, které potvrzují pravidlo. Jenže zde se jedná o 22-23% populace. Což nelze považovat za nějakou "výjimku". Nevím, jaké máte myšlení vy, ale logické rozhodně ne.
1 odpověď
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Aha, tak všem. Tím se to vysvětluje 😄
1 odpověď