Komunisti nám tu v roce 1989 přenechali zaostalý a zbankrotovaný skanzen se zničeným životním prostředím po 40 letech jejich "budování".
Pak nastoupil zejména Klaus se Zemanem, kteří nám také moc nepomohli. Jeden "divoká" privatizace, druhý prodejem např. bank do zahraničí. Pak jsme se v tom tak nějak plácali, např. s tandemem Babiš🤝Zeman jsme prožili "ztracenou dekádu".
Jak z toho ven?
Je třeba vytvořit funkční konkurenční prostředí, které např. zahrnuje funkční ÚOHS, který však je řízen kámošem těchto dvou a nefunguje (platíme víc za telefony i za zboží v krámech protože není regulovaný oligopol).
Pak také přijetí eura, které by zabránilo nesmyslnému kolísání naší rupie, která je řízena politickými nominanty z Příkopů.
Také je tu spousta práce s digitalizací, a to např. ve mzdové agendě, daňové, ale soudní, o stavebním řízení už bylo vše napsáno. Infrastruktura se konečně po třiceti letech zlepšuje.
Takže nepolevovat, nespoléhat na politické samozvané spasitele a makat.
A když to všechno zvládneme, jak to píšete, tak tu zase budeme mít ten skanzen se zničeným životním prostředím jako v roce 1989. Je to marný, je to marný! 🤣
Tak nejde jen o marži. Vysoký úrok oproti sazbám ČNB může taky značit, že banky čuchají budoucí nárůst defautů - tedy počtu nesplacených hypoték, když má podle Evropské komise v souvislosti s redukcí emisí do roku 2035 25% obyvatel spadnout do chudoby! Na hypotéku prostě nebude. A to je velké riziko!
Když si ale člověk uvědomí, že od roku 2030 budou nemovitosti buď bez emisní a nebo neprodejné, tak je to taky rána. Banky totiž už nyní dělají ESG audity a moc fuj fuj nepasivních nemovitostí nechtějí, kazilo by jim to ten ESG audit. Dražší hypotéka znamená menší poptávku a lepší ESG audit. Zkuste si dojít pro hypotéku na bezemisní dům! Dostanete 2,5% a možná i méně, protože bance vylepšíte ten socialistický zelený audit (ESG). A klidně Vám to nechají splácet i přes dvě generace, protože takový dům bude raketa jak za dva normální.
A kdyby vytáhl motorovou pilu jako prezident Milei v Argentíně, tak mu to taky neuvěřím!
Nicméně s těma německýma platama by se to skoro dalo. Dneska mají Němci v průměru 100 tisíc měsíčně, cca, netahejte mě za nohavicu. U nás je průměrný plat 44 tisíc? Přímé zdanění - DPFO, sociální, zdravotní odvody a to včetně odvodů zaměstnavatele na které zaměstnanec musí tak nebo tak vydělat - je cca 52% u svobodného a bezdětného pracujícího. U rodiny se třemi dětmi to bude 48%. Tak když tohle úplně a bez náhrady zruší, tak možná budou i ty Německé platy, skoro, no. 🤣 Zase ale nebude zdravotní péče a důchody. O tom Nutela nemluví, takže bych mu i tak nevěříně malinko s úsměvem na tváři i věřil. 🤣
A co se průmyslu týká? No, tohle se mě jako továrníka dosti týká a to nemám montovnu a nebo sklady, ale výrobu. Ehm, no, asi má Nutela pravdu. Jen bych se ptal jestli tu v roce 2029 ještě nějaký průmysl vůbec bude?! Tak jak to vidím já ve své fabrice, tak to co Nutela s Uršulou V Bruselu namalovali (Schválený balíček Fit for 55 - už nějaké drobky začínají prosakovat k nám. Všimněte si - neprodejné chalupy, litr benzínu za 50, emisní povolenky pro domácí kotle a tuna dalších "nutností"), tak to moje fabrika nepřežije, pokud teda nepojede na dotačním fetu a nebude zeleně po bolševicku hýkat "ESG". A to mi je dost proti srsti, takže je pravděpodobnější, že ji naložím do kontejneru a odvezu za oceán. Hádám, že to udělá drtivá většina lidí jako jsem já. Tedy ano, montovny a sklady zmizí, protože tu nebude vůbec nic. To ale bude problém celé Evropy. Takže tady bych Petrovi opravdu věřil!
Nějak mi uniká jak ESG souvisí s chalupami
"ESG reporting bude povinný pro firmy s 250 a více zaměstnanci, ročním čistým obratem přes 50 milionů EUR (dříve 40 milionů EUR) nebo bilanční sumou roční rozvahy přesahující 25 milionů EUR (dříve 20 milionů EUR)."
To co říkáte je od 1. 1. 2025. Každý následující rok se tento okruh bude rozšiřovat. Malí podnikatelé by do toho měli spadnout od roku 2027. Ale jak píše kolega. Nutit Vás budou do toho banky a zákazníci. Nemáte ESG? Tak to s Váma obchodovat nebudeme. A po ptákách, můžete jít na pracák i jako živnostník bez zaměstnanců.
Realitní trh je v rozvalu. Mladí nedosáhnou na bydlení a nájmy jsou v nebesích. Tak jsme si schválili ten balíček Fit for 55, kde budovy budou muset být od roku 2030 bezemisní a ty staré při prodeji také. Pak jsme si schválili ESG ratingy (čti sociální kredit), kterým vyloučíme užití z nouze i toho co produkuje emise. Když nemáte sociální kredit, tak si nekoupíte ani jízdenku na vlak, samozřejmě bezemisní. Tím ten trh dorazíme úplně a budeme se moci socialisticky poplácat po zádech jak jsme dobří soudruzi. A to nemluvím o novém stavebním zákoně, který taky věci hodně zkomplikoval. Prostě to bude takový průser, že být dneska politikem je doslova o život.
No takže se zvednou ceny bytů k prodeji pak se zase zvednou ceny nájmů atd. a v této spirále se budeme pohybovat ještě tak rok, dva tři (těžko říct nemám věšteckou kouli) ale jednoho dne se prostě to ucho utrhne
A pak přijde regulace, kde nepostavíte jiný než bezemisní byt/dům (2030) a cena bude v nebesích! A až soudruzi zjistí, že došly peníze, tak napálí daň z nemovitosti a ještě přiloží pod kotel. Dneska kupovat nebo vlastnit nemovitost je dost nebezpečné. Tohle s velkým rozmyslem. Osobně bych spíše doporučoval se na to vykašlat a počkat až to klekne a nebo úplně odejít z Evropy.
Až budou zase politici vyřvávat, že je malá porodnost a jeden pracující bude (no, spíše nebude) živit tři důchodce, tak tady je jedna z příčin. Volte socialisty, volte dávky, dotace a jistoty a nakonec budete umírat v bídě a hladu. To je totiž socialismus, který zde dnes z husta budujeme. Řešení vysokých nájmů a nedostupného bydlení před půl rokem předvedl president Miley a fungovalo to dobře! To ale bohužel není zelený klima komunista a chce miniaturní stát.
Není žádná tragédie nemít vlastní bydlení. Naopak ČR je v tomto ohledu velmi nestandardní. Na jedné straně je tu vysoký poměr vlastnického bydlení, a na druhé straně chybí činžovní domy, kde by se za nájemné dalo bydlet třeba i celý život bez velkého rizika, že pan domácí bude potřebovat nemovitost zpět.
.
Ceny nemovitostí jsou dávny tím, že už třicet let obce zneužívají územní plánování k tomu, aby se nestavělo. Místo regulace do jakého směru se má obec rozrůstat, uplatňuje se zákon tak, aby se růst obcí brzdil. Díky tomu je dlouhodobý převis poptávky nad nabídkou. Developeři mají skoupené pozemky kolem obcí a roky čekají, až jim zastupitelstvo půjde na ruku, a z pozemku udělá stavební. Vybraní radní a zastupitelé pak získají "extra slevu" na byt.
.
Výsledkem je, že máme nemovitosti dražší než na západě, staví se pomalu a draze, a je všudypřítomná systémová korupce.
.
Jenže ono to půjde těžko změnit. Těm, co nemovitosti už mají, vyhovuje, že se obec už nerozrůstá. Sice jejich děti nemají kde bydlet, ale myšlenkově si to nespojí. Všichni by rádi získali nemovitost, ale ne u nich za humny, ale až v sousední obci, aby nezažívali nepohodlí s výstavbou a výdaje na infrastrukturu.
.
Dokud stát zákony nezmění pravidla pro stavění, tak se to nezmění. Nezmění se to, dokud postatnou silou v parlamentu budou "Starostové". A až se to změní, stejně to bude trvat aspoň patnáct let, než se projeví výsledky.
A aby to nebylo tak jednoduché, tak ty nemovitosti požadavkem na uhlíkovou neutralitu pořádně zdražíme. Výsledek bude takový, že porodnost bude i nadále brutálně klesat. Kdo by chtěl vychovávat dvě, tři děti v garsonce a obrovskými dluhy? Prostě socialismus nefunguje.
To je tak, když stát nutí soukromé podniky vymáhat jeho zákony! Co to bude příště? Budete muset hlásit souseda jako v padesátých letech? Jak tohle jednou přijmeme, směr bude peklo! Pokud někdo porušuje zákony státu, má to být stát, kdo je bude vymáhat a ne nějaká banka! Tahle země není už dlouho právním státem. Už je to jen nějaká parodie a diktatura 281 úchylů. Smutné!
Říkám to léta. Nejde o bezpečnost, ale o peníze! A nejhorší je, že to rozkládá společnost. Když dostanete pokutu, tak se nezměníte, ale naštvete. A to nejdůležitější je, aby těm z nás, co nekompromisně trvají na dodržování mnohdy nesmyslných pravidel, nepraskla cévka v oku. To by bylo nemilé. Tenhle stát je zlodějská mafie, nic více, nic méně.
A kdo se bude starat o základní školství nebo o zdravotnictví? Pro mne jako důchodce je důležitější Ministerstvo zdravotnictví než Ministerstva zahraničí nebo obrany. Rozhodneme snad v referendu, která ministerstva maji být?
Proč rozhodovat v referendu? Stačí, když se stát postará o bezpečnost a justici. O všem ostatním můžeme hlasovat peněženkami. A bude to fungovat lépe, jak ta demokracie-vláda lůzy, kde rozum je podřízen vášni, co tu dnes máme. Věřím v jednotlivce, nikoliv společnost a stát.
Nejprve se podívejme na to, proč lidé méně kouří. Není to kvůli vysokým daním, ale souvisí to s životním stylem zejména mladých lidí, protože kouření cigaret už není v kursu, když tak se kouří elektronické cigarety. Když jsem byl malý, tak můj dědeček kouřil dýmku. A kolik je teď lidí, kteří kouří dýmku? Velmi málo, ale jednodušší lidé to přisuzuji tomu, že byla překročema Lafferova křivka. Firemní daně by měly vést k větší reinvestici jejich zisku, podpoře školství, vědy, výzkumu a vývoje. Zvýšení daně z komerčních nemovitosti by vedlo k jejich lepšímu využívání, a hlavně, pokud by firma odešla z Česka, tak by měly vést k jejich prodeji firmám, které by je dovedly dobře využít.
Je poměrně zajímavé, že pokles výběru spotřební daně z tabáku časově koresponduje s jejím zvýšením. Ostatně poslední zvýšení spotřební daně už pro mě bylo jednou z motivací s tím seknout a podařilo se.
Nicméně obávám se, že vámi zmiňované motivace spíše vedou ke vzniku daňových rájů a legálním způsobům jak peníze do nich vyvádět.
Každopádně v následujících několika letech určitě dojde k razantnímu zvýšení daní a nákladů (již schválený balíček Fit for 55) a sám uvidíte, jaký to bude mít efekt. Osobně předpokládám, že moje fabriky to nepřežijí, protože prostě nebudou schopny veškeré tyto náklady přenést do koncové ceny.
To spustí, nejen u mě, exit strategii, kdy fabriku naložím do kontejneru a odvezu ji mimo EU. A co si v té budově bude kdo dělat mě bude už jedno, ten ranec co odvedu na daních už soudruzi nikdy neuvidí. Pak Vám zde znova postnu Lafferovu křivku, nicméně ti jednodušší lidé budou už asi v trapu jako já a tady nic nezbude. Není zač!
1
Sledujících
0
Sleduje
1
Sledujících
0
Sleduje
To je cenová za ty "strategické" trubky co soudruzi za peníze druhých koupili od soukromníka, který naznal, že z toho už nic nebude? Kapitalizace zisku a socializace ztrát?
1 odpověď