Hezky a podrobně sepsáno, navíc přehledně na jednom místě. Díky.
Mimochodem - s Annou Českou (Lucemburskou) a jejím doprovodem se pojí několik zajímavých vlivů na anglickou a západní kulturu - např. dámské sedlo, středoevropské boty a účesy, špendlíky, překlad Bible do lidové řeči (angličtiny) či např. možný zrod svátku svatého Valentýna (viz báseň Ptačí sněm od Chaucera).
Supr baba i zpěvačka.
Má možná vůbec nejzajímavější hlas ze všech českých zpěvaček, takový mírně zastřený a zasněný a zároveň lehounce "nakřáplý". Plus to střídání žánrů jí určitě svědčí a je zřejmé, že se chce stále posouvat dál a zkoušet nové věci.
O tom, do kdy tato paní bude veřejně zpívat naštěstí nerozhodují lidé zde v diskusi, ale zájem publika.
Velmi zajímavé. Paradoxně to, že "cizák" Jan Lucemburský "ukradl" své poněkud lokální, české manželce ty děti, mělo na české země mimořádně pozitivní a dlouhodobý vliv.
Samozřejmě hlavně díky pozdějšímu osudu a činům tehdy malého králevice Václava, který byl "násilím" převezen z hloubi Křivoklátských lesů do jednoho z největších měst celé Evropy, kde vznikla gotická architektura a kde získal neskutečný rozhled, vzdělání a kontakty, z kterých pak těžil celý život on i jeho země.
Nemluvě ani o následných pobytech v Lucembursku a Itálii.
P. S. Budete-li mít někdy cestu do Paříže, případně navštivte Justiční palác. Je tam pamětní cedulka na sedmiletý francouzský pobyt Karla IV. v tomto komplexu.
Možná jsem výjimka, ale to slovo "vynesla" hrozně tahá za uši.
Přitom tam mohlo být klasické "vzala si na sebe", "oblékla si", "měla na sobě", "ukázala se (v šatech XY)" apod.
Něco jako ta novinka v českém Newspeaku o tom, že se něco "propisuje" - dříve se prostě říkalo, že se to "projevilo" nebo "promítlo".
Teď se všechno propisuje nebo vynáší :)
Zajímavý článek.
Budoucností je určitě nějaký mix veřejného a soukromého zdravotnictví. Stejně jako se třeba mluví o kombinaci veřejných a soukromých peněz (PPP) velkých stavebních projektů typu výstavba dálnic, železnic apod.
Je to naprosto logické, neboť řada soukromých subjektů disponuje značnými finančními prostředky a státu, krajům či obcím se finančně uleví.
Např. ve Francii, která má jedno z nejlepších zdravotnictví na světě, připadá cca 65 % všech lůžek na veřejné nemocnice a zbylých 35 % zajišťují soukromé neziskovky a "ziskovky".
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Souhlasím s komentáři, že se jedná o nadčasový klenot, kdy si prostě všechno "sedlo" a vzniklo něco parádního, s dlouhodobou kvalitou.
Škoda, že se skoro nikde nezmiňuje geniální motiv kočky za oknem naslouchající hříšným plánům osob, na které má peklo spadeno, s doprovodem zlověstně znějících smyčců...
Tento několikrát opakovaný motiv je skvělým pojítkem celého filmu a scénáře - čerti prostě všechno vidí a slyší a zlí lidé s nekalými úmysly se před nimi musí mít na pozoru.