Je to 35 let opakovaý příběh. Jako stát a společnost se máme neoddiskutovatelně lépe a ten "Západ" skutečně doháníme. Pomaleji, než jsme čekali, ale podívejte se, jaká je životní úroveň obyčejných lidí. Jaké mají vybavení bytu, kde bydlí, jak tráví volný čas, kam cestují atd. Doporučuji si jen pustit nějaké historické zprávy, v čem jsme chodili, v čem jezdili, jak vypadaly ulice.
Zároveň je tady ale část společnosti, které ujel vlak. Nemají vzdělání, schopnosti nebo třeba dravost, aby se jim dařilo líp. Vyrostli v době, kde se nastoupilo do fabriky, odkroutilo se pár let, moc se nedřelo, ale stačilo to na slušný život a hlavně okolo nebyl nikdo, kdo by se měl křiklavě líp. Tihle lidé prostě tuhle dobu musí nenávidět a míc pocit, že jim někdo něco vzal.
teď jestli je ten posun v úrovni životní úrovně za posledních 35 let větší než třeba za za roky 1954 až 1989...
V cenách jsme ten západ dohnali ( ba předehnali viz Fyjalova nutella) ve mzdách nikoliv ale slíbil že do 5-ti let 😄
Zase se opakují ty nesmysly o hladomoru že prý 10 mil. to by na Ukrajině zemřel každý třetí a 10 mil., to nebylo ani za celý SSSR, pás hladu kvůli mizerné úrodě byl od Rumunska a Polska přes Kubáň až do Kazachstánu (tehdy ještě součást RSFSR, ostatně těch Kazachů zemřelo % z celkové populace více) . Nadměrná úmrtnost lze vyčíst z Odkaz 1 , k tomu je třeba připočíst i zemřelé ze Odkaz 2 (kde jich bylo na počet dokonce víc) a to není mým laickým pohledem za roky '32 až '34 ani polovina. Nepočítám do toho nenarozené děti, protože jedině tak podle vysoké natality v 20 letech takový numera jako 10 milionů může někdo napočítat: velikost populace třeba podle sčítání roku 1926 plus přírůstky podle míry porodnosti 20.let by dalo nějakou hypotetickou velikost populace a rozdíl k výsledku sčítání v roce 1937 by teoreticky mohlo dát rozdíl 10 milionů ale i tak leda za celý SSSR. Natož jen za Ukrajinu.
Ale nesmyslů je v článku více, kolektivizace proběhla dříve - od 1929 a v době hladomoru byli na Ukrajině téměř všichni již v kolchozech anebo jako "kulaci" vystěhovaní na Sibiři či střední Asii.
Na dnešní schůzi naší místní organizace SOCDEM jsem se dozvěděl, že většina krajských organizací SOCDEM je z pragmatickych důvodů pro Maláčovou, já dlouhodobě také. Doufám proto, že Jana Maláčová se stane předsedkyni SOCDEM, protože Jiří Dienstbier by byl hrobarem naší strany. Takže doufám, že vaše přání se nesplní. A předpokládám, že podobně jako Konečná pozvedne stranu tak, aby se dostala do Poslanecké sněmovny, protože jako mimoparlamentni strana ničeho nedosáhne.
Marie Toušlová volí pravici, stačí se podívat na její příspěvky
Na dnešní době je krásné, že člověk si může vydělat prakticky kolik chce, jde jen o to, co je pro to ochoten udělat. Líbí se Vám třeba německé příjmy? Není vůbec žádný problém tam dělat. Nebo si prostě najít místo na trhu a tam podnikat. Určitě to není jednoduché, ale je to oproti tehdejší době možné.
tenkrát se dalo v šedé ekonomice také slušně vydělat
To nic nemění na tom, že i přes vysoké ceny bydlení je dnes kupní síla daleko vyšší, než byla kdy predtim.
Ještě aby nebyla přes třetí průmyslovou revoluci (počítače).
Otázkou je zda narostla aspoň tak jako za komančů. Odstup od sametovky je bez 5 let už tak dlouhý jako jejich totalitní hrůzovláda ( dle slovníku fyjalových příznivců)
2
Sledujících
1
Sleduje
2
Sledujících
1
Sleduje
To je těžká otázka už jen kvůli srovnatelným datům. Nicméně si troufnu říct, že během let 54-89 se nám "Západ" vzdaloval, teď se mu přibližujeme. Jeden ukazatel může být celkem jasný - volba nohama. Kolik lidí přicestovalo v letech 54-89, aby tu žilo.
1 odpověď
1
Sledujících
0
Sleduje
1
Sledujících
0
Sleduje
Volba nohama byl kvůli společenské rigidní situaci, průměrná kupní síla v ČR k USA byla v roce 1948 a 1989 stejná 45% (s výkyvem nahoru na 55% koncem 50 let a v polovině 70 let - zdroj týdeník Euro), teď jsme na tom teda v poměru stejně jako byl vrchol Husákovy normalizace.
Nejvíce jsme na celkovém HDP ekonomicky ztratili odsunem skoro 3 mil. Němců.
btw výrazně hlasování nohama z Pobaltí znamená že se mají o tolik hůř než za okupace= v SSSR?
1 odpověď