Tak to prepočítejte na bydlení. Tehdy jsem i s elektřinou, vodou a topením zaplatil 380 Kčs. Dnes ve stejném bytě asi 12 500 Kč.
Družstevní byt 1+4, 74,6 m2
1990 - 590 Kč/měs = 18,61% průměrné mzdy
2024 - 4739 Kč/měs = 10,33% průměrné mzdy
Co tam máte dál..? Krom toho že tehdy, pokud byty nebyly družstevní, nájemné většinou dotovaly podniky, protože byty byly v jejich vlastnictví.
Pokud bude někdo namítat, že srovnávám už porevoluční rok 1990, tak jsme byt přebírali jako novostavbu 8. ledna 1990, výše nájemného byla bezpečně předrevoluční a zvedalo se až za 2 roky, ne-li déle.
Tesco jsem měl v minulosti rád, od určité doby často výrobky jen Polsko / Ukrajina a roztahané vše po metrech regálů, jako kdyby neměli více sortimentu. Postupně jsme tam přestali jezdit a občas, když tam náhodou zabrousím, nestačím se divit, jak kvalita nabídky šla dolů. O české maso mimo Babišova kuřete tam nezavadíte.
jak víte že babišovo kuře je české kuře a ne dovezené odjinud?
třeba na to že na sedací soupravu jsme čekali 18 hodin na zápočet a nábytek jsme dostali až za půl roku? na ložnici dokonce 26 hodin. kamarád si na Škodu 125 L vystál dokonce dva dny. bylo to v lednu a já ho střídal, takže si to setsakra dobře pamatuju.
že když jsme měli první dítě, dostali jsme na příděl 50 plínek a víc ani ťuk když nebyli známí a pak jsem lítal po celém okolí abych sehnal Titan abychom ty plínky měli čím vyprat? a to už byl 1990. zeptejte se dnešních babiček jak se jim scháněly menstruační vložky, toaletní papír..
vzpoměňme si jak se Zápotocký na konci května 1953 v rozhlase dušoval a druhý den ráno bylo 80% národa žebráky, vzpomeňme na kolektivizaci v zemědělství. moje manželka by ráda povyprávěla jak jejího dědu a otce během jedné hodiny, za robřesku a exemplárně vyvlastnili. ještě je ani nestihli vyvést ze statku a už se vesele rabovalo. já si dobře vzpomínám jak jsme tchána museli podpírat když poprvé 33 letech mohl navštívit rodný statek a viděl tu zkázu. jen ruiny..
Za komunistů se stavělo 100 000 ročně byty+ rod. domky
to já vím a nerozporuji. jenomže za komunistů se také masivně bouralo. alespoň co pamatuji ve Štětí, v Kadani, ve Strakonicích.. vždycky šla k zemi stará zástavba a na jejím místě vyrostly paneláky. Staré centrum ve Štětí ustoupilo a ve Strakonicích obzvlášť prakticky zmizelo.
To je pořád byty, byty..
Mně by zajímalo kolik je v téhle republice vůbec bytů/bytových jednotek? Když se podívám za posledních 35 let, kolik rodinných a bytových domů vyrostlo v satelitech, ale i přímo v městech a v obcích.. kolik jich za stejnou dobu zaniklo? Nebudeme mít za chvíli stejný počet bytů co obyvatel včetně mimin?
pche! 22 let... 😄 😄
To takový obchat Strakonic, tzv. "severní dopravní půloblouk" se plánoval ještě před druhou válkou. Jeho část se zrealizovala v polovině osmdesátých let, tehdy se ještě dalo hovořit o obchvatu a ještě se stavělo jako čtyřpruh. Na úplné dokončení jsme si museli počkat dalších 30 let, do 27.09.2018. To už ale z původního čtyřpruhového obchvatu zbyl jen prachsprostý mrzák v podobě dvoupruhého PRŮTAHU městem. Celkem teda nějakých 80 let??
Proč to nazývají pitevním slovníkem?? Stavař řekne že je základ už hotový.
skelet je standardní stavařský termín který se považte, vyučuje už na škole. základ je zpravidla to, co je pod úrovní terénu. nadzemní konstrukci nosných sloupů, na kterých je usazena stropní deska, zde například "ementálová" drtivá většina stavařů nazve právě skeletem.
ty domy co jsou postaveny pod úrovní vozovky - to je také geniální řešení, ale silnice zůstala suchá . D
Domy postavené pod úrovní vozovky nejsou ničím neobvyklým. jsou jich takto tisíce a není mnoho případů že by do nich teklo. Ve Strakonicích, přesněji v Novém Dražejově jsou ty domy letos vyplavené už po čtvrté.
6
Sledujících
0
Sleduje
6
Sledujících
0
Sleduje
fond oprav, voda, topení ve velkém městě za 4739 ???
Jinak neporovnávejte bydlení ve vlastním (družstevním) se státním bytem. Pokud to porovnáte s podnájmy, tak budete zase uplně jinde
1 odpověď
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
ano, nejsme velké město, máme jen 20 000 obyvatel, zato ale máme 2., nebo 3. nejvyšší cenu za gigajoul tepla v česku a s vodou jsme také na špici.