Ale houby. Nadřízený orgán mohl vrátit klidně kvůli chybějícím kótám na kordinační situaci , což je chyba projektanta a ne zásadní problém v záměru a už vůbec to nevypovídá o pravdivosti Vašich laických závěrů. Ano, jsme zpátky na začátku, jsme laik, který si věci domýšlí na základě vlastních představ ...a potížista ve smyslu, že když není po Vašem, tak uděláte cokoliv, abyste způsobil problémy jiným. Lidé jako Vy prodlužují stavební řízení a prodražují výstavbu, takových už jsem zažil 🙂 Mějte se.
Bohužel pro vás mluvím o vlastní zkušenosti. A kóty to fakt nebyli. Potizista? Ale prd. Jen si nenechám funět vzduchotechniku z garáže bytového domu do obýváku.
Jste mimo. Úředníci na stavebních úřadech nerozhodují o tom, co jim vadí a co ne. Rozhodují stejně jako následně soudy o tom, co vadí zákonu a co ne.
Rozhodují podle not developera. Jinak by jim nadřízený orgán nevrátil rozhodnutí zpět. To je to co prodlužuje povolování. Pokud mojí námitku vyporadaji jako neopodstatnenou, rozhodnutí platí. A jsme zpět na začátku. Kdyby měli vše v pořádku.......
Jenže nezákonně v drtivé většině developerský projekt nikdo nepostaví. Většina znamená, že se to o někdo může pokusit a není jednoduché to zdárně vyřešit. Počty pokácených stromů a chybějící parkoviště jsou podstatné pro Vás, viditelně ne pro úřad životního prostředí. Nový stavební zákon poskytuje v tomhle ještě méně náročné podmínky, než ten platný do června.
Ano jsou podstatné. To je právě ten respekt k okolí. To že to nevadí úředníkům, neznamená že je to správné. Ale to odbočujeme od tématu. Kdyby se Korec choval normálně a jednal se sousedy, mohl mít dávno postaveno.
"Až se budou developeri chovat jak mají, nebude přeci prostor pro nějaké odvolání"
To je stejný nesmysl, jako floskule "poctiví lidé nemají co skrývat".
I kdybychom si představili, že česká legislativa není minové pole vzájemně si odporujících požadavků a že je možné udělat "neprůstřelný" projekt (což možné není), tak pořád správní řád umožňuje opakované napadání i toho neprůstřelného projektu. Nezáleží na tom, jestli námitka má nebo nemá naději na úspěch. Pokud je podána a pokud úřad postupuje podle zákona, tak vždy vznikne zdržení.
Ano, námitku vypořádá a tím to končí. Buď se to vrátí zpět k novému povolení, nebo je neplatná a může se stavět. To že to trvá rok, není chyba odvolatele.
No...stavby "výjimečně přípustné" jsou prostě...přípustné. Stejně tak výjimky ze zákona...jsou výjimky, ale možné. Většina developerských projektů takto "banovaných" okolím končí u soudů a jsou to soudy, které nakonec rozhodují o tom, zda je vše cajk nebo ne. Nikoliv dle Vás "úplatní úředníci". Ano, cpou se domy tam, kde nebyly a ano, staví se za účelem zisku. Stát má na výběr - buď cpát domy tam, kde nebyly v zástavbě, nebo přicházet o úrodnou ornou půdu, lesy, chráněná území. Zvolil si cestu, jakou si zvolil ...bolševik to halt moc řešit nemusel. On ten bolševik neřešil více věcí ... někomu to vyhovovalo, jiným ne.
Souhlasím s Vámi. Pozemků ubývá, to je jasné. To že bolsevik měl místa dost taky. Nicméně komu pomůže, že bude výjimečně přípustná stavba třeba kvůli menšímu počtu parkovacích stání, nebo nesplnění koeficientu zeleně ? Nikomu, ani těm co si ty byty koupí.
Aby to nevyznelo blbě, jsem pro aby se stavělo. Ale tak, aby se v tom dalo bydlet. Kanibalizovat území. Nacpat dům místo parkoviště a ještě pokacet 20 vzrostlých lip, které jsou součástí kilometrove aleje, mi nepřipadá úplně ok. Přitom stačí ten dům nakreslit tak, aby respektoval svoje okolí. No co, bylo by tam o pár bytů méně. A to je ten problém. U nás mohli už dávno stavět. Místo toho 10 let arogance peněz a moci. Pak brečí na seznamu.
To se mýlíte. Díky stěžovatelům nemůžete často ani odstranit svou vlastní starou stavbu a postavit novou. Přestože máte dle všech zákonů, územního plánu, všech vyjádření a stanovisek projekt v pořádku. Stačí, aby někdo ze sousedů nabyl pocitu, že nemůžete mít přece lepší dům, než on... a udělá vám peklo na pár let... stačí se odvolávat, odvolávat a dávat věc k soudu. Bohužel, je to tak....je jedno, zda se jedná o rodinný dům, psí boudu, neby bytový komplex... prostě, stačí, aby si někdo myslel, že se mu to nelíbí, nebo ještě lépe, aby se na tom přiživila právnická kancelář, co sleduje, kde se co povoluje a sama lidem nabízí, že je bude zastupovat proti stavebníkovi. Klidně jen proto, že někdo ve městě ztratí výhled...nebo proto, že stavba přání a on tam přece bydlí... důvod se vždy najde.. čím hloupější, tím déle spor trvá... tohle odstranit a není třeba ani digitalizace....
Bavíme se o velkých projektech. To, že sousedské spory stojí za ...... víme všichni. O tom řeč není.
Každý kdo se hodlá odvolat by měl složit kauci v řádu desítek tisíc korun jako zálohu. Stát tj. my všichni, platíme desítky úředníků, kteří se těmi žvásty musí zabývat. Pokud mu dají instituce za pravdu, nechť se mu peníze vrátí. Pokud ne, zaplatí se z toho úředníci. Já jako developer bych je následně zažaloval o náhradu škody. Minimálně úroky z prodlení. To by byl najednou klídek co ?
Jste mimo. Odvoláním se zabývají právníci developeru, kteří následně dávají úředníkům noty.
Ať každý odvolatel složí kauci. Pak si to každý rozmyslí.
Klidně ji slozim. Alespoň bych měl naději, že se tím někdo bude zabývat podle předpisů a stavebního zákona. Ne jako teď, kdy se povolují stavby " výjimečně přípustné ". Až se budou developeri chovat jak mají, nebude přeci prostor pro nějaké odvolání. A o to jde. Pokud má developer vše v pořádku, nenajde nikdo důvod k odvolání. To je ten recept.
Výborný článek - trefený hřebík na hlavičku. Odstranit tento problém ze Stavebního zákona je snad zásadnější než digitalizace stav, řízení (navíc zbabraná).
Zdržování, zasahování do stavebního řízení kohokoli a kdekoli (sousedské, občanské spolky, které vznikly jen pro tento účel - "Za zelené, třeba, Holešovice", "Děti země"...většinou .maskované za ekologii) je hraničící s vydíraním, až mafiánským "výpalným", investorů. Proto jsme na světě 157 za Kamerunem.
P.S. Jsem projektant se 40 letou praxí v inženýringu a byl jsem takového jednání osobně svědkem.
Kolik projektu jste kreslil s ohledem na okolí a sousedy? Troufnu si říct, že žádný. Jde pouze o maximální zisk. Narvat co nejvíc bytů na co nejmenší pozemek. Vždyť i ten bolševik plánoval sídliště se zelení a občanskou vybaveností. Dneska se cpou domy mezi paneláky, hlavně vydělat.
Kdyby se pan Korec choval jako člověk, který respektuje místo kde chce stavět, nemusel by čekat 8 let. Nikdo se nemůže nikomu divit, že se snaží bránit svoje. Mě chce před okny do obýváku postavit vjezd do garáží bytového domu a vzduchotechnika mi míří přímo do obýváku. Přitom to může nakreslit na druhou stranu, kde je jen silnice. Ale to by se museli chovat normálně. Za 10 let nás nikdo ani nekontaktoval. Takže ano, já jsem nimby, který ovšem stvořil sám pan Korec.
2
Sledujících
0
Sleduje
2
Sledujících
0
Sleduje
Milý pane, vy mně zřejmě dobře znáte. Jsem ing.arch. se 43 let praxí v projektování bytové a občanské výstavby i urbanismu, z toho třetinu v zahraničí. Jistě je za mnou více než 80-100 realizací (třeba sídliště v ADLR - Bou Saada pro 40 tisíc...). O byt. domech, RD a malých stavbách nemluvě. Takže něco vím a něčemu rozumím, věřte tomu.
Ale souhlasím - jistě chce každý developer vydělat (vy ne?) za co nejmenších nákladů. Namísto, aby se stavělo v izolaci "na zelené louce" (orné půdě), co by nikdo ze vzdálených "sousedů" tolik nerozporoval, se začíná (konečně) zahušťovat městská zástavba (proluky, brownfieldy, rekonstruovat opuštěné továrny na "lofty"...). Je to ekologické pro společnost, šetřivé k přírodě (orná půda) a taky pro investory - developery levnější, jelikož je tam již infrastruktura vybudovaná. A taky to mohou nabídnout (třeba byty) za nižší částku k prodeji. Jinak by k ceně počítali náklady na sítě... Kapírujete? (Bohužel jsou byty čím dále dražší... ale to je již věc politiků). 🙁
1 odpověď
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Já přeci souhlasím s tím, že se má stavět kde se dá. Možná to vyznělo jinak a asi i negativně pro Vás. Tak jsem to v žádném případě nemyslel. Určitě jako projektant víte na co poukazuji. Že by kolikrát stačilo tu stavbu nakreslit tak, aby jejím provozem, nebo stavbou netrpelo okolí. Ano, developerum by to přineslo méně peněz, ale možná dřív. Jsou i světlé výjimky. Zatímco jeden větší se u nás 10 let snaží o povolení, druhý, jež si vše vyrikal se sousedy má už 6 let postaveno. A to přišel se zamerem později. A o tom mluvím. Ten větší už mohl taky dávno stavět. Jsem si jistý, že bychom všichni nalezli kompromis a celou věc vyřešili. Například by stačilo prohodit budoucí chodník a zeleň s nějakou výsadbou, tak bychom byli odstineni od vjezdu do podzemních garáží a vyústěním vzduchotechniky, kterou mi laskavě namířili do oken obýváku. Jistě uznáte, že taková úprava je možná a nestojí ani korunu. Těch detailů je tam několik. Ale bohužel se s námi nikdo nebaví. Tím mě nutí k tomu, abych se jako účastník řízení bránil i odvoláním. To že to teď bude 10 let a není ještě ani rozhodnutí o umístění stavby asi něco značí. Neberte to jako útok na Vás, nebo kritiku. Chci jen poukázat na to, jaké dostáváte zadání.
1 odpověď