To je zajímavé, jak se u nás vždy ohání tím, že na západě to a to mají dražší, víc zdaněné a já nevím co ještě. Následně se dozvíme, že na rozdíl od nás tam mají úlevy a výhody, o kterých se u nás nikomu ani nesnilo, např. 100% mzdy v nemocenské, přídavky na děti pro všechny, nárok na důchod už po pár odpracovaných letech, odečet z daní na zahradnické práce na vlastní zahradě atd...To, že by se o něčem podobném uvažovalo i u nás, jsem ale nikde nezaslechla. Vy snad ano?
Na počátku tohoto tisíciletí jsem strávila zhruba 9 let v USA, z toho mám 8 podchycených v tamním daňovém systému. Tak již po několikáté zopakuji základní fakta:
V roce 1983 došlo v USA ke změně zákona, který pro lidi narozené po roce 1960 stanovil nárok na státní důchod po dosažení věku 67 let. Už je tomu více než 40 let. Nevím o tom, že by kvůli tomu došlo v Americe k nějakým nepokojům či revolucím. Vzhledem k tomu, že i já patřím do té skupiny, musím si počkat ještě 5 let, než si budu moct požádat o část penze, na kterou mám dle amerických zákonů nárok.
A teď to podstatné: V USA snad nikdo nebere státní důchod jako něco, co ho spasí. Drtivá většina Američanů se na důchod připraví po svém. Jednak - a to je pro ně základ - si zajistí vlastní bydlení, které mají nejpozději v seniorském věku splacené. Tím minimalizují ty největší náklady, které má snad každý, kdo nebydlí pod mostem. Potraviny byly v USA poměrně levné - měsíčně jsem za ně vydala cca 200-250 dolarů, což byla desetina mého příjmu. Samozřejmě se nesmíte stravovat po restauracích, protože to je drahé i tam.
Tím nejdůležitějším faktorem je vlastní příprava na dobu penze. Američané jsou od mala vedeni k tomu, aby se dokázali postarat sami o sebe. Investují do cenných papírů nebo dluhopisů, šetří si v investičních fondech a samozřejmě ukládají si do vlastního bydlení. My naproti tomu často žijeme stylem "po nás potopa" a co můžeme, rozfofrujeme za hlouposti. Amíci si také užívají života, ale až po odložení peněz na stáří. Co to zkusit také a odejít do vlastního důchodu podle sebe?
Přeji hezký den všem.
Můžete nám prosím napsat, kolik Vám v procentech sebere vláda z výplaty na zdravotní a sociální pojištění?
Názor, Hamplová ? A co tak kdyby dala nějaké relevantní fakta. Názor naprostého amatéra na takto vysoce odbornou věc je relevantní stejně jak vyšlápnutý exkrement na botě.
Je fakt, že se nechal očkovat? Je. Je fakt, že pár dní na to umřel na embolii, která je i lékařsky uznaná komplikace očkování? Je. Takže???
Ještě bych doplnil, že nejen že jsou u nás plné silnice aut a to většinou nových do 8 let stáří a mnoho z nich je typu SUV, ale jsou plné obchoďáky lidí , zahraniční zájezdy od cestovek jsou plné a z čechém se běžně potkáte i v daleké cizině.
Opravdu jsou silnice plné nových aut? Podle statistik máme 5. nejstarší vozový park v Evropě, průměr 16 let a nějaké drobné.
Janukovič (pro Ruský prezident Ukrajiny) již měl jet pro podpis vstupu do EU cca. 2013-14 !! Bohužel to vzal přes MOSKVU a tom dostal PŘES PRSTY !! Kyjevu se to nelíbilo, a začal MAJDAN a následky známe !! Je tu podobnost s přijetím Marschalova plánu pro Evropu !! Tehdy (1948) to vzal Klement Gottwald do Paříže přes Moskvu a následky známe (40 let totality) !! Chceš li do "PEKLA", vem to přes Moskvu !! Chceš li žít "NORMÁLNĚ", chvátej na západ !! Zatím si můžeš "DEMOKRATICKY" vybrat, ale nic netrvá VĚČNĚ !!
Teda ne, že bych si myslela, že je to v Rusku fajn, ale vy vážně máte pocit, že tu se všemi těmi nařízeními EU žijeme normálně?
Místo toho, aby vlády podporovali co největší soběstačnost a nezávislost každého domu a jeho obyvatel, snaží se tady vše centralizovat. (snad tedy kromě podpory solárů) Jinak chtějí vše na elektřinu, žádné kotle na tuhá paliva, krby, kamna, od vlastní studny by Vás nejraději odpojili. Otázka zni, co bude v okamžiku, až přijde velký black out - a že se to jednou stane. My jsme do baráku zakoupili kamna na dřevo s plotnou, troubou a výměníkem, systém je zálohovaný, takže i bez elektřiny a plynu můžeme v zimním období topit i vařit. Jinak máme plynový sporák i kotel a nemíním se toho jen tak vzdát, je zkrátka dobré mít alternativu. Ovšem obyvatelé bytovek a paneláků, tam je to velký problém. Asi by si v případě nouze museli rozdělat oheň ve sklepě.
Auto nejezdí samo,za vůz odpovídá vždy řidič. Nevolnost tak to už je jako když právníci se zastávají svého klienta, že v době vraždy byl nepříčetný apod. Všichni jen hledají způsob jak něco obejít. Jen kdyby se to týkalo vás budete mluvit jinak. Zabavení majetku v případě že by nebyl schopen uhradit částku pozůstalým. Také stát by měl být na straně odškodnění, mel by žádat též újmu. Vsichni máme nějakou cenu, všichni jsme plátci do rozpočtu. Pokud se nepůjde tvrdě po řídičích kteří zabíjí tak si každý bude dělat co chce. Před lety mne zaujal případ řidiče u nás.Oslnilon ho slunce měl nehodu,srazil a usmrtil dvě děti. Dostal podmínku co jsme to za stát?? Není snad řidič povinen přizpůsobit rychlost?? Pak v nedávné době hloupá ego pani v DUV přejela a usmrtila dítě na odrážedle , přitom v jela do zákazu vjezdu a dostala též podmínku.Necitim se dobře v tomto státě kde se zločinci a jim podobní mají lépe než pozůstalý.
Něco obejít? U nás vletěl chlápek do zdi baráku, když předtím proletěl celou zahradou. Infarkt za volantem. Můj táta se taky chystal řídit, udělalo se mu nevolno, během půl hodiny byl po smrti. Kdyby jel po dálnici, jak původně chtěl, mohl způsobit hromadnou nehodu. Mohla jsem tedy dnes s dětmi být na ulici, přišla bych o dům, podle vaší logiky. Myslíte, že by to byla moje vina nebo mých dětí? A to oslnění - také u nás máme takový prima obzor, kde po prudkém stoupání v určité části roku jste během zlomku vteřiny prakticky slepý. Nemusíte ani nijak letět a ujedete pár desítek metrů než zpomalíte. Nebo to taky do vás bouchne ten zezadu, když to prudce zahamstnete. Jak se správně zachováte - pojedete jinudy? Když to tam neznáte? Ty situace nejsou jednoduché a každý kde leze za volant je jednou nohou v kriminále, i kdyby byl sebeopatrnější.
Nezabilo SUV nýbrž dementní postarší muž. Velká tragédie a ten řidič by měl být doživotně ve vězení plus propadnutí veškerého majetku ve prospěch pozůstalých .I řidič by měl být trestan jako zločinec,auta nejsou hračka.Jsi dementní tak budeš pykat.
Sice to asi myslíte dobře, ale co se zabavení majetku týče - bylo by to fér vůči jeho manželce a dětem třeba? Pozůstalým žádný majetek jejich drahé nevrátí a nenahradí a počet ukřivděných lidí by se ještě znásobil. Navíc ještě není prokázáno, jestli nehodu nezpůsobila technická závada nebo nevolnost řidiče, odsoudit ho šmahem jako dementního je dost předčasné (i když to jeho vina pravděpodobně bude)
Obavy, že se řada lidí důchodu nedožije, Pertold vyvrací. Tak to je pecka. Ono se podle statistik už teď důchodu nedožije 20%lidí, považme, celá pětina! Pětina lidí, kteří pracují 20,30 i 40 let, odvádějí sociální "pojištění" a nakonec z toho nemají ale vůbec nic. A on si snad myslí, že když se posune věk odchodu, dožije se penze víc lidí? Nebylo by pak lepší tento věk snížit, možná by se dožilo lidí méně? A co se týče sociálního "pojištění", měli bychom nazývat věci pravými jmény, je to sociální daň. Kdyby to bylo pojištění, naspořená částka + výnosy by se daly podědit, nebo alespoň částečně. Jelikož to nejde a nejde se ani nikde odhlásit, je to daň, a proto máme bezmále nejdražší práci v Evropě a jsme málo konkurenceschopní.
Tak když už se zase ohánějí západem, měli by si uvědomit, že v některých státech dostávají rodiny přídavky na děti automaticky. Jinak to nevyznívá jako špatný nápad, nicméně bych ráda viděla modelový příklad situace, kdy se člověk cca 10 let před důchodem ocitne bez práce třeba ze zdravotních důvodů, na invalidku mít nárok nebude. Byl- li skutečně odpovědný, bude mít kromě penzijního spoření ještě třeba nějaký investiční a nemovitost. Takže se nejdřív bude muset všeho zbavit a až půjde do penze za pár šlupek, tak mu řeknou že si měl našetřit? Nebo jak to máme chápat?
... ano, to může být vážný problém a také důvod, paní Bažantová. Obce mají zastupitelstva, ty mají potřebnou dopravu zajistit. Snad by měl existovat i zákon, který stanoví povinnost zajistit veřejnou dopravní obsluhu v minimálním rozsahu. Auta jsou nutné zejména mimo města, ve městech MHD většinou nějak funguje. Na druhou stranu - nikdo nebude ale v obci řešit MHD či spoje, když se raději každý do práce dopraví autem a MHD spoje by jezdily prázdné. Češi jsou strašně zhýčkaný národ, co se týče dopravy. Třeba ve státech mají školní žluté busy ... u nás fungují auta jako mama busy. To je špatně ... ale obec ušetří. Jde zase jen a jen o peníze, smutné.
Přesně tak. On je ten problém i to, že dříve byla tak trochu jednotná pracovní doba. Dnes má každý podnik jinak, těžko obsadíte spoje. Když jsem pracovala jako pošťačka, domů jsem chodila každý den v jinou dobu. Jenže to bylo alespoň přes den. Dnes dělám na směny na malé vesnici, pracovní doba končí cca mezi sedmou hodinou večerní a druhou ranní, podle toho, jak je připravené zboží. Pak si zajišťujte autobus. Navíc i každý z kolegů, který je ze stejného města, odchází jindy, nemůžeme jezdit spolu, já bych to brala, ale prostě to nejde. Pěšky nebo na kole je to daleko - a co teď s tím? Auto je nezbytnost. A když máte v rodině seniora, kterého potřebujete vozit někam k doktorovi (což může být 50 - 100 km klidně), to taky nezvládnete MHD.
... jedna bytová jednotka by měla mít umožněné a povolené stání maximálně pro jedno vozidlo. Parkování dvou a více vozidel na byt ve městě by nemělo být vůbec povolováno. Komunikace patří městům, ať problematiku parkování tedy účinně řeší.
Bylo by to pěkné. A jak se mají dostat do práce ti členové rodiny, kterým nejede žádná MHD?
Pokud přesčas neproplatí, můžete si jej vysoudit. Nedělal bych ve firmě, kde bych nedostal za vše zaplaceno. Moc dobře si ohlídám, aby mi k poslednímu seděly hodiny. Neřeším pár desítek minut, které si nechávám jako rezervu při dojíždění.
Dělají to i státní podniky. To by se lidi divili, kdyby přestaly najednou fungovat všechny pošty a jezdit vlaky.
5
Sledujících
0
Sleduje
5
Sledujících
0
Sleduje
Oni totiž peníze nerostou na stromě, ani je sluníčko netahá z patníku. Na tyhle věci si stát nejdříve musí vydělat. Až budeme mít HDP na hlavu stejnou jako Německo, můžeme se o tom bavit.
1 odpověď
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Takže nejlépe se budeme mít tehdy, až na chod státu odevzdáme celý výdělek a půjdeme se pást? Když lidem nezbyde, za co by nakupovali, ekonomika fungovat nebude.