Velmi pravděpodobně se zabránilo mnoha teroristickým útokům. Byli tam výcvikové tábory a celé ty obrovské teroristické struktury tam mohly vesele fungovat ještě s požehnáním státu. Tohle se do obrovské míry podařilo omezit. Nehledě na to, jak obrovsky klesl vývoz heroinu do Evropy a USA. Samozřejmě by bylo lepší tu šílenou zemi úplně kontrolovat, ale to se prostě ukázalo jako nereálné, alespoň z dlouhodobého hlediska. Ovšem tvrzení, že Afghánská mise byla zcela neúspěšná, je čirá demagogie.
Já neříkám, že byla zcela neúspěšná - ptám se, jestli ty úspěchy byly tak velké, aby ospravedlnily celou tu operaci. Za mě ne. Vy máte evidentně názor jiný, na což máte samozřejmě právo, a v podstatě je to beztak jedno - už se prostě stalo, a chudáci Afghánci se musí zase jednou poprat s důsledky cizí návštěvy.
Nicméně pevně doufám, že už se do ničeho takového nenecháme znovu zatáhnout. Z mého pohledu totiž ten boj teroristů a Západu není zdaleka černobílý a snadno se nám může stát, že si pořídíme pěknou morální kocovinu.
A vážně Vám přijde v pořádku mluvit o Afghánistánu, jako by to byl nějaký Mordor? 😄 Vždyť je to proboha země jako každá jiná, která si prožila své a ještě si toho spoustu prožije, než se přiblíží tomu, co by se snad dalo považovat za normál, a místňáci nejsou o nic lepší nebo horší než lidi kdekoli jinde... není to náhodou z Vaší strany osobní? Ta zášť mi fakt nepřijde na místě.
Hm - vy jste evidentně odborný studovaný kritik, že tomu tak rozumíte!
Proč je podle vás Lucka průměrná? Podle mě je všestranně talentovaná, na rozdíl od jiných vzdělaná, umí jazyky atd.
Hes je mladý, po rodičích pohybově nadaný, ale jako herec naprostý průměr.
Každý holt máme jiný vkus.
Každý máme jiný vkus, a já Vám ten Váš rozhodně nechci brát nebo napadat. Jsem jen zvědavá, takže se Vás zeptám - předpokládám, že Luciinu tvorbu znáte o dost líp než já, takže: co od ní Vás opravdu zasáhlo do srdce? Kterou její píseň/roli/představení jste nedokázala pustit z hlavy, protože Vás něčím oslovila a nemohla jste na ni přestat myslet?
Takhle se totiž podle mě projevuje talent:) Na něj se jen tak nekouká, na něj se reaguje a to ještě chvíli po tom, co samotný výkon skončil.
A vidíte, já to vidím obráceně. Lucka je milá, chytrá, inteligentní, talentovaná a vzdělaná a emoce jste asi přehlédl. A ještě je hezká a to už je úplně průšvih.😂
Tak to je otázka, jestli Vy vidíte co tam není nebo pan Kubíček nevidí, co tam je 😄
Máte pravdu ve všem, co o Lucce píšete - jen bych k tomu ještě dodala, že je i perfekcionistka, což je samozřejmě v podstatě kladná vlastnost, ale... musíte vědět, kdy ji pustit k vodě🙂
Jsou chvíle, kdy je na čase přestat řešit detaily a prostě to tam pustit. Uvolnit se, vypnout všechno kolem a jen tak plout s proudem, vzít si z něj co potřebuju, a předat to dál. Za mě Lucie až moc myslí, a neumí ten mozek vypnout - a na tom tanci to prostě bylo vidět, zvlášť ve srovnání s Martou.
Vždyť ona sama řekla, že si emoce dusí v sobě, a že je opravdu pustila ven až v tom posledním tanci, kdy se konečně uvolnila 😄 Tak se s ní přece nebudete hádat:)
Já vím, čím hůř, tím lépe. To bylo vždycky heslo komunistů a prorusáků. Jim nejde o to, mít se dobře, jim jde o to, aby se ostatní měli špatně a že by spojení islámských zemí byla katastrofa i pro nás je jasné každému, kdo není vlastizrádce.
Mě to teda jasné vůbec není, a to nejsem ani komunista ani prorusák a už vůbec ne vlastizrádce.
Euroamerická civilizace (a my tím pádem s ní) se už hrozně dlouho vezeme na cizích zádech a mermomocí se na nich snažíme udržet za každou cenu - jak dlouho si myslíte, že máme právo žádat, aby naše účty platil někdo jiný? 🙂 Nevidím jediný důvod, proč bychom zrovna my měli vysát většinu pozemských zdrojů. Nejsme o nic lepší než ti ostatní.
Já se islámu nějak zvlášť nebojím, mnohem víc mě děsí lidi s jednoduchým uvažováním. Klidně si o mě myslete, že jsem naivní, kdo ví? možná fakt jsem 😄
A já si o Vás zase myslím (kromě jiného:)), že jste ten typ panikáře, co stahuje kaťata ještě ani brod nevidí. A má takový strach z války, že ji radši rozpoutá sám, než aby to udělal ten druhý.
Za bordel v Afghánistánu rozhodně žádný díl odpovědnosti nenesu. Zasáhnout proti zemi, jejíž jediné dva vývozní artikly na Západ byly heroin a džihád, bylo naprosto legitimní. Opustit to a nechat to tam těm šílencům opět na pospas, to uznávám, že byla chyba.
Nesete. Neříkám, že za celý ten bordel, tuhle show už tam dávno před námi rozjeli jiní. Ale těch dvacet let války, na které jsme se tam podíleli, nám nikdo neodpáře.
Zasahovat tam byla blbost už od začátku - stačí podívat se do historie na zkušenosti Britů v 19. a Sovětů ve 20. st., a je Vám jasné, že opravdu kontrolovat zemi, která je na guerillovou válku jako dělaná, je pokud ne přímo nemožné, tak minimálně extrémně náročné na lidi a zdroje. Navíc pokud se Vám to nemožné podaří a zemi fakt ovládnete celou, teroristi si prostě sbalí kalašnikovy a přesunou se jinam, a Vy tam zůstanete s civilama - miliardy dolarů v háji, desetitisíce lidí v márnici, zničená země akutně potřebující rekonstrukci, a Vy začínáte zase znova od nuly jinde (teroristi teda taky, ale... fakt to stálo za to?).
Co se týče legitimity... on se tu džihád a z něj plynoucí terorismus (nebo je to naopak? trochu to připomíná vejce a slepici 😄) nevzal jen tak z ničeho nic. Hlavním důvodem toho, že je pořád tak trendy, je dlouholetá frustrace lidí v zemích pro nás třetího světa, kteří mají naprosto oprávněný pocit, že se o pro ně důležitých věcech rozhoduje úplně někde jinde, a oni jsou ti poslední, co v nich mají slovo. A když na ty země budete házet bomby nebo je dokonce obsadíte, tak je v tom pocitu jedině utvrdíte. A nekonečný koloběh násilí jede dál. Jaký to má smysl?
A navíc je nesympatická i když se snaží tak nepůsobit.
Není. Mě třeba překvapila hodně příjemně a působila na mě přirozeně. Je to evidentně chytrá přemýšlivá ženská, co to má v hlavě srovnané, a tančit fakt umí.
Třetí místo ji přeju, a těch pár předsudků, co jsem o ní měla, vyhazuju s ostatním smetím:)
Nejvtipnějším momentem pořadu byla asi závěrečná rozmluva Taťány Dlexler, když se div nerozbrečela nad tím, jak mají chudáci celebrity mrzké příjmy, že si skoro ani boty dovolit nemohou... 🤣🤦♂️
Ona nemluvila o celebritách, ale tanečnících. A ti fakt ve zlatých dolarech neplavou, vy závistivče - třeba teď hledají v divadle v Ostravě baleťáka a nabízí mu 30-40 hrubého. A to si ještě myslím, že je to v tanečním světě hodně slušný příjem!
Ale Vy jste ji pochopit ani nechtěl, že? 🙂 To byste si totiž nemohl plivnout.
Parcelace možná bude jediné možné řešení.
A kdo o ní rozhodne? Bude to zase někde od stolu v zemi na druhé straně světa, protože o nás bez nás, to je přece tak historicky osvědčený model vedoucí k budoucímu míru? 😄
Jestli bude někdo parcelovat Sýrii, měli by to být Syřané sami, a Západ by v tom měl hrát jen tu roli, že by držel na uzdě Edogana, Izrael a Írán. Jestli to teda má mít nějaký smysl a budoucnost...
USA se některým nezavděčí, ať dělají, co dělají.
Nikdo se nikdy nezavděčí všem, na to jsme moc různí a naše potřeby a očekávání se příliš liší.
Takže ani Amíci, ale upřímně, zrovna u nich mi to fakt slzu do oka nevhání - ostatně jim o to ani nejde, svých cílů dosahují a co si o tom kdo myslí je jim srdečně jedno.
Za socialismu jsme Syřany podporovali, dokonce povinně z Fondu solidarity. Mohli bychom zas. Pokud se teď Američani nebudou angažovat třeba v podpoře Kurdů, bude křik, že utíkají od problémů. Pokud se angažovat budou, bude zas křik, že dělají světového policajta.
Oni se pro Kurdy angažovat nebudou, pálit si za někoho prsty vůbec není jejich styl.
Kdybych se náhodou pletla, budu jim ze všech sil držet palce a klidně jim to policajtování odpustím, protože bych v něm konečně viděla nějaký smysl.. ale takhle Amíci neoperují🙁
A Evropa, ta jen žvaní. Díky Bohu aspoň za tu humanitární pomoc, co čas od času poskytneme, jinak se na nás nedá spolehnout v ničem
Takže včerejší uřezávači hlav si upravili vousy, slíbili polepšení a již se hovoří o nutném pragmatismu a intenzívní diplomatické aktivitě aby byli vyškrtnuti ze seznamu teroristů. A USA ušetří 10 mil dolarů, které vypsaly na dopadení jejich šéfa.
Jisté je, že Turci budou Kurdy pronásledovat i zde, násilně zabrali ( a to jsou v NATO) část Syrie a vytvářejí si tam pásmo bez Kurdů. Projde jim to, stejně jako cokoliv jiného, protože je na jejich územní základna NATO s nejvyšším počtem jaderných zbraní.
Pikantní je, že Američané mají základny v oblasti ovládané Kurdy, spolupracují s nimi, protože si tam hlídají naftová pole, ze kterých těží. Ale možná vymění Kurdy za ropu, když jim Turci slíbí, že je nechají na pokoji. Rusové mají dvě základny ( leteckou a námořní) v oblasti ovládané Alavity, ze kterých pochází i Asad. Na Alavity budou asi útočit všichni. Ale možná mají Rusové s rebely dohodu, že za nebránění Asada tam budou moci zůstat. To se brzy ukáže.
A Trump prohlásil, že se Amerika do ničeho míchat nebude, takže naftová pole asi budou "hlídat" dál. To se také brzy ukáže. Izraelci zabrali Golany, což je jejich dlouhodobým cílem. Osud křesťanských komunit je tam dost chmurný. Asad byl lump, ale byl nábožensky tolerantní. To skončilo.
Kurdové chudáci na americké spojenectví dojíždí prakticky od začátku. Amíci je využijou, kde se jim to hodí, a jakmile se jim hodit nebudou, klidně je předhodí vlkům.
Před pár lety mi iráckých poměrů znalá osoba vyprávěla, jak Kurdové chtěli ze svého regionu vyhnat Islámský stát, který tam okupoval některé oblasti, ale Američani jim to nedovolili - oni jim říkali, kde můžou útočit a která území si nechat, ale evidentně vůbec nestáli o to zbavit se těch zmetků úplně. A Kurdové na to přitom měli vybavení, lidi, schopnosti i vůli.
To myslím o dobrých úmyslech USA s Blízkým východem říká úplně všechno, co člověk potřebuje vědět. Oni vůbec nestojí o to, aby tam někdo vytvořil stabilní a funkční celek... což teda bohužel neslibuje nic pozitivního ani Syřanům.
Srovnání s Tálibánem není moc adekvátní. Sýrie byla před válkou relativně vyspělá země se sice represivním režimem, ale jinak funkčním státem. Naopak Afghánistán byl odjakživa z našeho pohledu až divošským územím, kde už několik generací zná pouze válku, kde většina venkovského obyvatelstva je stále negramotná a kde ještě nedávno byly hlavními zdroji obživy výroba a obchod s heroinem.
Musím říct, že mi bere dech Vaše arogance a přezíravost vůči zemi, na jejíž okupaci se naše země 20 let podílela.
20 let jsme tam jako součást NATO pod taktovkou "hrdinských" Američanů "nezištně" šířících "demokracii" udržovali naživu zkorumpovaný režim, čímž jsme de facto legitimizovali činnost Talibanu. Nikdo soudný mu konec konců nemůže vyčítat, že svou zemi bránil před cizinci, kteří v ní neměli co dělat.
20 let tam zbytečně tam umírali naši a hlavně místní, aniž by se cokoli zásadně změnilo k lepšímu, a pak jsme, aniž jsme čehokoli dosáhli, stáhli ocas mezi nohy a prchli jak krysy z potápějící se lodi. Budiž nám aspoň přičteno ke cti, že jsme sebou vzali své místní spolupracovníky (i když těch keců, co kolem toho politici měli!), Amíci neudělali ani to a klidně je tam nechali napospas Talibáncům.
A Vy tady teď budete Afghánce označovat za divochy, povýšeně hodnotit jejich situaci - Vy, který jste svými daněmi přispíval na ten rozvrat, co tam dnes mají! Nesete za něj svůj díl odpovědnosti stejně jako my ostatní.
Že Vám to není blbé, a klávesnice Vás nebolí.
Do klidu v Sýrii hází vidle dvě věci:
a) Vyhrál slepenec různých skupin a ty začnou bojovat o největší podíl na moci.
b) V Afganistánu ta vláda Tálibánu začala podobně - slibovali umírněnost, a už tam ženy zase chodí v rubáších a nesmí do školy.
Jediný pozitivní moment je, že Sýrie není taková divočina. Na druhou stranu - jsou tam i fanatici, kteří v Islámském státě rádi řezali hlavy.
Smutné je, že ta anarchie v Sýrii je jako přes kopírák s anarchií v jiných státech - Gaze, Libanonu, Súdánu, Somálsku, Jemenu - financují je okolní státy. Kvůli svému náboženskému fanatizmu (země zálivu) plus pro mocenské zájmy (Írán). A Západ se z hospodářských a politických důvodů tváří, jako že normálka. (Místo aby na ty debilky, šířící svými penězi a dodávkami nenávist a nesnášenlivost, uvalil embargo. (To na Írán je vyhlásil kvůli obohacování uranu.))
Vždyť Západ v tom jede taky:) Na ten bych fakt žádná očekávání neměla! A nemůžu se zbavit dojmu, že jeho největším zájmem je zajistit, aby tenhle region nikdy pořádně samostatně nefungoval, a nedostal tak šanci maximálně využít své strategické polohy a přírodních zdrojů.
Je hrozná škoda, že mu to místňáci neschopní se mezi sebou domluvit tak strašně usnadňují... hrozně bych jim přála, ať nám vytřou zrak, ale to by byl asi naprostý zázrak.
Myslím, že jste se ve svém komentáři docela povýšeně a přezíravě vyjádřila o hodnotách a postojích hispánců a černochů.
No vidíte, a já si to nemyslím 😄 Nemám prostě valné mínění o tom "tradičně mužském" vidění světa, které mám spojené hlavně s WASPem.. a nikdy jsem úplně nedomyslela, že se v tomhle postoji určitá část bělochů a nebělochů nijak zásadně neliší. A že může být silnější než velkorysejší pohled na svět, jaký snad ještě pořád představují demokraté.
Říkáte, že bych v Americe nepochodila:) Určitě to platí o woke a cancel culture Americe, která teď v mediálním obraze USA převažuje, a v téhle Americe já nikdy pochodit nechci. A sami Američané na ni můžou pěkně dojet.
Je povrchní a nebezpečná - bazíruje na vnějším zdání, hlídá každé slovíčko, jestli je dostatečně inkluzivní a respektující. A běda jak ne! Hned se přidělují nálepky (třeba misandrijní sexistka a rasistka:)), kterými se dotyčná osoba oceichuje a zavrhne, takže ona sama úpIně ztratí nárok na ten respekt, který je od ní samé vyžadován. Aniž to komukoli přijde ironické...
Připomíná mi to politruky a kádrováky minulého režimu, pro ty byly ty správné fráze taky důležitější než lidé sami. A neměli nejmenší problém s ničením konkrétních lidských životů ve jménu abstraktních idejí.
Takže my postkomunisté už víme, že takhle lepši svět nevytvoříte😊 Vytvoříte pokryteckou společnost, která si jednu věc myslí a druhou říká, aby měla klid. Pokud sami zůstáváte na povrchu, nezměníte nic než tu vnější slupku, ovoce pod ní je pořád stejné.
Na opravdu podstatné změny, které jdou hlouběji, potřebujete humor, nadhled, sebereflexi, velkorysost a vstřícnost. A to všechno mi nejen v současné Americe bolestně schází.
Že se převléká za ženu ? Já si někdy říkám, při domácích pracích, např. při mytí okna, že bych se měl také převléct za ženu, možná by mne to pak bavilo víc !
Jako žena, kterou naprosto nudí úklid jakéhokoli druhu, můžu s klidným svědomím říct: ne, nebavilo.
Jen byste možná pochopil, proč Skoti nosí sukni :D
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Jedna věc je, že během té "návštěvy" se běžným Afgháncům žilo lépe než předtím i potom. Mimochodem Taliban ještě během jeho první vlády například zakazoval i hudbu. Byl to po Severní Korei druhý nejrepresivnější režim na svět.
A Afghánistán opravdu není "země jako každá jiná". Zkuste si najít něco trochu podrobnějšího o tom, jak je tam úplně běžné třeba zneužívání dětí, kolik je tam drogově závislých lidí, jak je tam vysoká negramotnost, že ženy nemají prakticky žádná práva, dokonce třeba už nesmí ani na veřejnosti mluvit nahlas... ne to opravdu není normální země.
1 odpověď
2
Sledujících
0
Sleduje
2
Sledujících
0
Sleduje
Vím, jak to v Afghánistánu vypadá, je to naprosto logický důsledek dlouholetého (polo)válečného stavu a lokální roztříštěnosti. A vím, co je zač Talibán; náboženští fanatici jsou všude stejní, a jak se dostanou k moci...
Jenže - NATO bylo v zemi 20 let, že? Jak jsem se možná už párkrát zmínila 😄 A Vy tu sám popisujete poměry, co tam vládnou chvilku potom, co odešlo. Takže se snad shodneme na tom, že v konečném důsledku Afghánistánu nepřineslo nic trvalejšího, hmatatelného, nic, na co by mohlo s hrdostí ukázat a říct: "Koukejte jak jsem šikovné, pozvěte si mě k sobě taky!" 😄 V podstatě jen odložilo, co přišlo stejně, posílilo Taliban, a troufám si tvrdit, že ty hodnoty Západu, na které jsme tak hrdí, v očích řady místních dost zdiskreditovalo.
A kdo ví, čistě teoreticky, možná už dnes bez NATO mohli být Afghánci z nejhoršího venku? Protože on je to nakonec jejich džob, udělat si v zemi pořádek. A je to práce afghánských žen, kterých je mi upřímně líto a hrozně bych jim chtěla nějak pomoct, aby se za sebe postavily. Já vím, že mě se to mluví, za mě tu práci už odvedly ženské před námi, a to i ty naše prababky na tom byly líp než Afghánky dnes. Ale tohle je něco, co se prostě nedá uměle našroubovat zvenčí...k tomu si každá společnost musí dojít sama, jinak to nemá šanci na úspěch.
Takže já jsem pro naprosto minimální vměšování do záležitostí jiných zemí. Ono se ne nadarmo říká, že cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly, a my navíc nemáme ty úmysly vždycky jen dobré, co si budeme namlouvat - nějaká ta polívčička nám na sporáku vždycky bublá.
1 odpověď