Tak to určitě, paní Musilová. O "přesunu" peněz se začalo hovořit až poté, co lidé dali najevo nespokojenost. Tak přestaňte, prosím, urážet všechny ty, kteří si toho všimli dřív než Vy.
Uz to takhle to bylo od zacatku. Ten navrh byl uz predlozeny a zpetne se nemenil. Doslo k tomu, ze jim to kvuli presunu neprislo asi zasadni a podcenili informovani. Lide se rozcilovali z nedostatku informaci a v prvni chvili to nebyla jejich chyba, ted uz informace jsou.
A to, ze jeji plat vznikne pouze presunem z penez, ktere ted dostava prezident, uz nezminite. Tedy stat to nebude stat nic navic. Proste se s ni muz rozdelil o sve. Takze ty komentare, na kterych stavite clanek, jsou od lidi se spatnym vseobecnym rozhledem. Zajimalo by me, zda si autor do zivotopisu pise, ze je novinar, protoze pokud ano, tohle je ostuda.
Ráda bych s vámi souhlasila. Bylo by krásné moci pouze učit a nemuset suplovat rodičovskou výchovu. 🙂 Ale jednak povinnost vychovávat máme stanovenu zákonem - a jednak, kdo by ty děti vychovával, když někteří rodiče to vůbec nedělají?
To, že je to v zákoně, je podle mě blbě. Popravdě neznám nikoho, kdo by děti nevychovával. Problém je spíš v tom, že každý má jinou představu, co to znamená. Učitelé často chtějí děti v lajně a bez řečí, páč jich je moc a oni nemají čas je řešit. Chtějí, aby je respektovali, kdežto respekt není automatický u nikoho, ten lidé získávají postupně. Naše osobní zkušenost s výtkami učitelek v mateřince - moc přemýšlí, proboha chce s námi diskutovat, mluví moc dospěle. (třeba je vytočil, když jim při strašení čertem řekl, že lhát je špatný). V jejich očích bude nevychovaný, ale za mě dobrý. Tím se ale stáčíme zase na začátek. Že učitelé si prostě na děti pořád stěžují a jiné povolání to nedělá v takové míře.
Jistě, protože ani po zdravotních sestrách ani po ajťácích společnost nechce, aby své klienty vychovali.
Myslím, že to je jeden ze základních omylů. Učitelé mají vzdělávat, ne vychovávat. Ani tento blog, který komentujeme, neříká, že učitel děti vychoval špatně, když mu na závěr roku přinesli špatný dárek. Mluví o tom, že to rodiče.
Mluvila jste někdy se zdravotními sestrami např.? Nebo spíš slyšela, jak se baví o pacientech mezi sebou? Asi by vás přešly iluze 😄 Když slyším, jak se baví dva ajťáci o klientech jejich firmy, tak mám pocit, že daná firma asi pracuje pro ústav mentálně postižených, protože jiné pojmenování než názvy duševních chorob tam neslyším. 😄 atd. Takhle by se dalo pokračovat do nekonečna. Holt stěžování a bědování je naše národní vlastnost - a k tomu ještě celá společnost hrubne. Asi úplně nejhůř mluví puberťáci mezi sebou. Když se i nejlepší kamarádky oslovují výrazem pro prostitutku a kamarádi pojmenováním pro pohlavní orgán - tak je asi něco špatně i v rodinách (ostatně to není žádné "asi" - slyšíme často jak rodiče se svými dětmi mluví).
ano soukromě. Veřejné blogy o tom nenajdete.
Tak sociální služby, kde se neplatí, neznám i v domovech pro seniory, zřizovaných obcemi, či kraji, protože státní nemáme, si musí všichni něco zaplatit a v 90% nemocnic, (možná i více)jste stále pacient. A také si to platíme z daní. Klientem státní školy žáci ani studenti nejsou, je to jasně definované zákonem.
Když přijdete na úřad - jakýkoli od práce, přes finanční, výdej dokladů až po sociálku- jste klient. Ale my se tady točíme na slovíčcích. Nejde o názvosloví, ale význam toho slova. Škola je služba státu/města pro občany. Je placená z daní. Vztah učitel - žák - rodiče by měl být víceméně partnerský. Předpokládat, že když někdo dělá svou práci, má za to dostat čokoládu nebo kytku ... kdo jiný to ze státních zaměstnanců má? A ano, učitelky, které svou práci dělají dobře, dárky vždy dostanou, prostě z lásky. Tak jako když vám kolegové na narozeniny dají kytku. Je to známka dobrých vztahů, ne povinnost.
Klient je ten co platí, v případě státních škol je klientem stát. I když je to nesmysl, být klientem sám sobě, rozhodně studenti a žáci jsou klienty, pouze na soukromých školách.
Vidíte a řada zdravotnických zařízení o lidech mluví jako o klientech. Azylové domy, sociální pracovníci, úředníci. Všichni používají slovo klient. Ostatně lidé si školy platí ve svých daních. Je to služba státu pro lidi.
Vubec nechci nalepkovat, to je pruzkum z praxe, opravdu vetsina rodicu, kteri sve dite nechavaji ve skolkovych zarizenich od brzskeho rana do pozdnich odpolednich hodin resi nejvice přístupy skolek. To neni z me hlavy. A pokracuji v tomto duchu i na zakladnich skolach formou prehrsle krouku, ktere dite zatezuje. A privetiva skola je siroky pojem. Hlavne by mela byt privetiva ucitelka ( primarne k detem) , protoze o ty tady jde. To plne chapu. Ale privetivost ve smyslu, kdy uz bude moje dite spat, nevolejte mi, nemam cas, jsem v praci, kolik jste udelali za tento tyden vyrobku, doma nekasle, doma nema rymu ....se uz hleda tezko. Predpoklad je, aby se dite zdrave vyvijelo po vsech strankach. Melo ucitelku, kterou ma rado a nestresuje ho. A to bych vsem prala z celeho srdce.
Prosim muzete mi dat odkaz na ten pruzkum? Tohle by me fakt zajimalo. Jakou to melo metodiku? Kdo hodnotil, kteri rodice si stezovali a kdo detem pocital, jak dlouho byly ve skole? Nechci ho zpochybnovat, ale trochu do vedeckych praci vidim a tohle si vubec nedokazu predstavit. A tak jsem zvedava.
A jedno si neodpustim, nejvice resi a kritizuji skolky, přístupy k detem a aktivity ti rodice, kteri chteji po skolce suplovani rodiny. A kteri na deti nemaji cas a pozdeji jsou prave tyto deti zahlceny konicky (naprosto nevhodne). Vzhledem k cenam konicku by zcela jiste bylo vhodnejsi penize usetrit, ubrat prace a venovat se diteti.
A to je obrovský omyl. Nepochopení. A opět ... nálepkujete, jak Vám píšu už níž. Změna je v tom, že rodiče jsou uvědomělejší. Víc vědí, co chtějí a není jim fuk, jak se s jejich dítětem ve škole zacházeno. Soukromé školy s partnerským přístupem k žákům mají převis přihlášek. Roste počet domškoláků. Rodiče jsou ochotní kvůli přívětivé škole vozit dítě i do sousedního města. Je vlastně přesně opak toho, co říkáte.
Jenze bohuzel, babicky byly...ja byla pracujici matka, 3 deti. Změnila jsem druh prace, udelala si rekvalifikaci, volna pracovni doba. Pro deti jsem chodila po obede. Kdyz se to rozebere do detailu, opravdu je to tak kdo chce, hleda zpusoby, kdo ne, hleda duvody. Je to tak i v zivote. Mam osypky z komentu na socialnich siti, kde lide startuji na prvni dobrou a je citit negativni energie, ale tohle neslo, nevyjadrit se.
Kdo chce, hledá cesty - to je vlastně to, co mě na tom asi štve nejvíc. Nálepkování. Odsouzení se dostane každému, kdo to má jinak, než komentující. Ve společnosti chybí soucit a tolerance.
U vysoce kvalifikovaných pedagogických pracovnic jsem se setkala třeba s názorem, že lékařky by ani neměly mít děti. Kam by došlo naše zdravotnictví, kdyby si ženy měly vybrat mezi kariérou lékařky a nebo rodinou? Zároveň mám zkušenosti s učitelkami, která byly vyhořelé a vyloženě zlé, ale za vše podle nich mohli rodiče, že jo, jak jinak.
Co se rodičovství týče nálepkujeme stejně intenzivně jako u politického názoru. Třeba my jsme s manželem rovnocenní pečovatelé se vstřícnými zaměstnavateli. Ale podle toho, co se dle vás učí pedagogové, jsme dvou kariérní rodina, co zaslouží černý puntík.
Fenomen tehle doby? Vzdyt moje mamka mela materskou snad pul roku nebo rok a pak hybaj do prace a deti do jestli (my tedy meli nastesti aktivni babicku). To, kam se to posunulo dneska je preci uspech. Ale uz chapu, ze jestli tohle se uci pedagogove, ten jejich povyseny pohled na rodice. Kolik z tech ucitelek jsou pracujici matky?
Takze tak, doba je takova jaka je. A na potreby deti by nemela dbat pouze skolka, ale take rodic. Adaptace deti ve skolce muze trvat az 8 tydnu. Nektere muze byt zrale az od 4 let. Tj. maminky a tatinkove by meli vedet, ze v tomto obdobi je dulezite byt na telefonu a dite na skolku postupne privykat. Neexistuje, aby dite v prvnich dnech nebo tydnech ve skolce spalo. Naopak, nekdo ma adaptaci velmi dlouhou a chodi domu po svačině, postupne se pridava obed atd. Ve statni skolce se samozrejme k individualnim potrebam pristupuje, ale pokud je ve tride 24-28 deti a jedna ucitelka ( prekryvaji se pouze na vychazky) , asi vsichni tusi, ze je to frmol. Rodiče, skolka je instituci, ktera Vasemu diteti pomaha ze socializaci, zdravym vyvojem, rozvojem kompetenci a samozrejme laskyplnym pristupem, ale jen z casti. To nejdulezitejsi, travit s detmi vice kvalitniho casu, je rodice hlavne na Vas. Deti si to ponesou ssebou cely zivot. Dvoukarierni manželství neni mnohdy tou nejlepsi volbou.
Dvoukarierni manzelstvi je pojem, ktery me zaujal. Zajimalo by me, kolik maminek si muze dovolit zustat bez prace i po tretim roce ditete? Vzhledem k medianu mzdy by to bylo zajimave cislo, ktere by do diskuze vneslo vic svetla.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Dobrý den, děkuji za hezký a povzbuzující článek. Hlavně jen tak dál, přeji Vám to. Bohužel nutno na druhou stranu i sdělit, že tento přístup lze skutečně aplikovat pouze a jen v případech "single". Je to sice smutné, ale přesvědčit o tomto přístupu partnera a k tomu navíc i děti a to vše dlouhodobě, je dle mého neřešitelné.
2 odpovědi
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Kdyz ono je to i o hromade volneho casu, ktery single ma.