A co udělala vláda, aby zjednodušila agendu a digitalizovala veřejnou správu? Téměř nic, máme jedno z nejhorších stavebních řízení v Evropě, protože vláda se bojí různých aktivistů a starostu, kteří brání jakýmkoliv stavbám.
Právě, že nic. Přitom je mnoho zemí, ve kterých se lze inspirovat. Ale když se holt nechce, tak to nepůjde, my budeme stále dělat z hlediska náplně zajímavou práci, ovšem v otřesných legislativních, jakož i IT podmínkách a za mizerné peníze vůči tomu, kdybych se vrátila do korporátu. Peníze, pokud nejste na nejnižších platových stupních, ve státní správě normální lidé opravdu neřeší, ví, že mají něco za něco, já třeba volné víkendy od telekonference a teambuildingů a večery bez telefonátů od šéfů... Na to si nestěžuji a nikdy nebudu. Ale, že pokaždé, když se ponořím do práce, vidím, kolik času promrhám jen proto, že pracuji s absolutně nefunkčními softwarovými nástroji, které mezi sebou nekomunikují,... To se vám chce brečet. Pak jdu dolů mezi přepážky a vidím tam ty na..ané lidí a kolegyně, které už otupěly, protože ze zkušeností vědí, že jakákoli změna vede jen k ještě delším časovým nárokům na provedení potřebného úkonu... Informace, které se vám mají samy stáhnout z jedné centrální databáze, musíte hledat v několika různych, a ani se vám nestárnou, dokonce je ani nezkopirujete... Musíte je přepsat... Pokaždé znovu a znovu, jak u de.ilů...
To je tak strašně frustrující... Mohlo by nás být o třetinu méně, kdyby někdo dokázal zaktualizovat procesní zákony na potřeby 21. století (ne pro potřeby C. K. Rakousko-Uherska), a kdyby někdo o trošičku lepším způsobem než pan Bartoš nechal naprogramovat jeden funkční program pro celou státní správu, s různými moduly pro stavební úřady, pro přestupky, pro dopravku... Jednu funkční, vymakanou spisovku pro všechny... To by byl ráj.
Ať se stará, kdo chce. Kdo nechce, ať si šetří na pohřeb. Stát není od toho, aby někoho vodil za ručičku. Chceš mít zajištěnou zdravotní péči, pojisti se. Nepojistíš se, postarej se sám.
Rozumíte systému přerozdělování veřejných peněz? "Stát" je fiktivní pojem. Vláda shromažďuje finance, zejména z odvodů právnických a fyzických osob, které následně rozděluje do velkých projektů, což je efektivnější, než kdyby každý projekt (výstavba dálnice, zakoupení přileb pro vojáky, platy lékařů,...) čekal na finance vybrané z nějaké sbírky či byli oslovováni donátoři.
Takže vláda v ideálním případě neřeší, z čeho příjem pochází (sociální odvody, DPH,...), ale z toho celého balíku vyčlení finance nutné na zajištění základních lidských potřeb - zdravotní péče, sociální služby a finance pro výdělečně necinné (důchodci, invalidé, nezaměstnaní), a zbytek rozprostře dle potřeb. V realitě operuje s příjmy na základě jejich původu, což je blbost, ale dokud se rodí alespoň 3 děti na každý pár, funguje to také.
Co nefunguje, je model, kdy si má každý občan vše hradit sám a k tomu ještě platit daně. To do jisté míry vyhovuje jen nejbohatší vrstvě obyvatel v dystopických seriálech (a i tam se jim chudší obyvatelé dřív nebo později vzbouří).
Tohle je splněný sen každého úředníka - ve státní správě, kde absolutně nic nefunguje, jak má, takže místo toho, abyste klienta odbavil za pár minut, matláte se s tím pomalu půl hodiny, a kde jediného politika, který měl aspoň snahu (i když ne potřebné vědomosti) něco napravit, tato vláda vyhodila, nám přidají po asi čtrnácti letech usmolenou tisícovku, která stejně ve finále nepůjde ze státního rozpočtu, ale z rozpočtu obce (jak je u vládních změn podobného typu dobrým zvykem), domnívám se, bude jediným výsledkem to, že o to více a sprostěji budou klienti nadávat, protože na úředníka si přeci může otevřít hu.u každý, kdo jde kolem...
Strašně se těším na to, až si státní správu zlikvidujeme a úředníky propustíme, protože řidičák vám vydá pošťáčka a rodný list s občankou vypapiruje ve volných chvílích pokladní v Tescu... Už, aby to bylo.
Zdá se, že celá ta jejich proslulá demokracie jako ukázkový světový zdroj vývozu , kráčí pomalu a jistě k totální anarchii a zkáze
Střílejí se u nich prezidenti při každé vhodné příležitosti, málem vybílili celý Kongres US, děcka si udělali ze škol střelnice, a 40% mladých Američanů jsou potenciální vrazi
Pozn.: Měli bysme rychle od nich vymámit ty F 35 bombardéry , než bude pozdě...
Každá společnost je něčím výjimečná, a každá společnost má i své vlastní problémy, se kterými si neumí poradit.
Můžeme si pro Američany jen přát, aby tato kauza neskončila pouhým odsouzením vraha. Pak by jeho čin byl absolutně zbytečný.
Americký systém zdravotnické péče je založený na soukromém pojištění, Mangione označil pojišťovny za parazity. Sám však klientem UnitedHealthcare nebyl.
Takže normální magor. Nebyl klientem pojišťovny tudíž s ní nemohl mít ani žádný problém. Prostě mu ruplo v kouli.
Zkuste uvažovat v trochu jiných intencích. Mangione byl syn z finančně velmi dobře zajištěné rodiny. Takže elitní vzdělání a dostupná privátní zdravotní péče (rodí se už i u nás), takže nemusel létat za zubařem do Thajska apod., jak se u vyšší střední třídy stávalo.
A tenhle týpek, který, pokud víme, není nevyrovnaný psychopat, a který se narodil se zlatým dudlíkem, šel a totálně si zruinoval život kvůli problémům, které jeho a jeho rodinu netrápí....
Není vám to divné?
Pojišťovna, která nemá lékařské vzdělání rozhoduje o léčbě pacienta. To nezní úplně v pořádku, což?
Sám jsem si před půl rokem (po 4 měsících léčby) vyslechl od doktora větu "ty testy jsou drahé".
Už jsem k němu nepřišel.
Co mě je po tom jestli ty testy stojí 500kč nebo 700kč?
Jiný doktor testy nechal udělat bakterii identifikoval a dostali jsme jí z těla ven, mohlo to být o 4 měsíce dřív.
Co mě ale přijde zajímavé:
Člověk cíleně zabil jednoho z top 1%. A lidem to vlastně nevadí. Změní se něco v chování těchto vrcholových managerů a přijímaní reality?
Zajímavá otázka. Viděl jste film Law Abiding Citizen (Ctihodný občan)? Roznětkou je tam sice justice, nikoli zdravotní systém, ale na tom filmu je krásně vidět, co vás dokáže dovést až k vraždě nebo vraždám. Něco podobného se Amíkům nyní stalo ve skutečnosti a mohou se k problémů postavit po vzoru filmu - kluka zavřou na doživotí a jedou dál, nebo se v reálu poučí, a kromě toho, že kluka zavřou, také navážno začnou řešit své problémy a vymyslí systémové změny ve zdravotní péči ku prospěchu střední a nižších sociálních tříd, aby jejich lidé neumírali zbytečně na špatnou nebo žádnou léčbu a hlavně, aby k léčbě ani nedošlo, protože již i oni budou mít preventivní programy...
A co jim brání platit si zdravotní pojištění?
Já bych se nepovinnému zdravotnímu pojištění nebránil ani u nás. "Nechceš platit, ušetříš, ale neošetříme tě. Tvoje volba, ty poneseš následky."
Čili říkáte - já jsem nadprůměrně bohatý a na ostatní se.u... Taky postoj, ovšem, uvědomte si, nedostupná zdravotní péče pro od nejnižší po střední ekonomickou vrstvu obyvatel má vliv na ekonomiku státu a zároveň dochází celkově k vyšší frustraci obyvatelstva, takže sociální nepokoje, drogy, atp. Nic hezkého, v čem by bohatí chtěli žít.
Americké zdravotnictví musí být v otřesném stavu, pokud je frustrace Američanů tak velká, že se zastávají takovéhoto zákeřného zavrženíhodného činu. Já v USA nebyl, takže si to ani nedokážu představit. Být nemocný a nebýt bohatý, to musí být za oceánem peklo... Na druhou stranu, životní styl mnoha Američanů se nezdá být příliš zdravý
Sleduji pár amerických youtuberů, kteří se zajímají o život v Evropě a srovnávají. Jeden se právě zaměřil i na srovnání složení potravin, protože nechápal, proč pohrdáme kvalitou jejich jídla, a byl docela v šoku, když si vygooglil, co všechno v pro ně běžných jídlech dostávají do svých těl. USA má výrazně volnější limity pro potraviny a nápoje oproti EU.
My v Evropě si neuvědomujeme, jak privilegovaní v mnoha ohledech v rámci tohoto světa jsme.
Člověk nemůže požadovat solidaritu, když sám solidární není. Zdravotní pojištění je tak nastavené. Člověk, který nepřispívá do systému, nemůže vyžadovat solidaritu těch, co přispívají. Je to hrůza, kam došlo vymývání mozků mladých lidí, řešení vraždou je fakt super! A pomaličku polehoučku ten stupidní progresivismus leze i k nám ...
Umíte si představit, že u doktora za blbý rentgen dáte třeba sto tisíc? Že dítě onemocní rakovinou a pojišťovna odmítne hradit léčbu, protože ve zdravotním pojištění máte málo naspořeno? Věci nejsou černobílé, tak jednoduše to funguje jen v pohádkách pro malé děti.
Zajímavé. U nás už by byli stíhání za § 365 Schvalování trestného činu.
Inu, svoboda slova po našem.
Uvědomte si, že v USA, kolébce demokracie, kde lidé umí velmi dobře zacházet se svými právy, jsou v situaci, kdy i střední třída má problémy financovat zdravotní péči, a někdo jim nyní dal poměrně velký impulz...
Stačí málo a Američané budou v ulicích, a vlády jednotlivých států si to velmi dobře uvědomují.
Přímý důkaz úpadku komunálních politiků. Kdyby byli alespoň trochu hudebně erudovaní, chápali by, proč pianino z bazaru za dvacet tisíc nestačí, jakož ani laciný klavír. A nejde jen o "sluchový zážitek". Bohužel, kvalitní hudební nástroje jsou skutečně velmi drahé a tato cenová relace u křídla je poměrně rozumná volba. Je nutné brát v potaz skutečnost, že takový hudební nástroj, pokud bude ve vhodných atmosférických podmínkách (nebude stát v nějakém vlhkém prostředí), vydrží prakticky navždy.
Narozdíl od drahých aut, jako mají třeba v Ostravě, toto není mrhání penězi, ale vklad do budoucnosti talentovaných dětí, který se Plzni s jejím rozpočtem vyplatí.
SÚKL a zejména ČLK stále ještě praktikují manýry z dob dávno minulých - mlčet, ututlat, neřešit a vystupovat z pozice moci, a pak se strašně diví, kolik v ČR svojí arogancí vychovávají "antivaxerů", které následně ještě dehonestují, jak jen mohou.
Výborná strategie, pokud chceme zvyšovat proočkovanost, fakt tleskám...
Nesmím nikoho natáčet bez jeho vědomí. Tohle je fakt skandál.
Můžete, ale právní zájem na vzniku takového snímku musí být silnější než právo druhého na ochranu jeho soukromí. Takže právě třeba v případech, kdy vás někdo šikanuje (nikoli preventivně, co kdyby), apod.
Mnohem větší problém než natáčení učitelky v hodině, pokud bylo podezření na nevhodně pedagogické postupy, vnímám v tom, že profesionál navedl ke spolupachatelství nezletilé dítě - to mělo být řešeno.
Policisté nejsou právníci, proto by tyto záležitosti neměli sami řešit, měli by mít povinnost vytvářet komise sestávající alespoň částečně z právníků (mohou být třeba podřízené GIBS, na nižších úrovních krajským ředitelstvím), ale přenést deliktní řízení do kompetence nadřízených... Pardon, to v praxi fungovat nemůže.
1
Sledujících
0
Sleduje
1
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Nemohu si pomoci, ale film Bratři je pro mě další v řadě zapomenutelných filmů na téma: "jak dostat Oscara za historické drama". Tímto se omlouvám režisérovi a scenáristovi, kteří jistě film netvořili primárně s tímto cílem, píše ze mě jízlivost směrem k české filmové tvorbě posledních let.
Naopak, Vlny pro mě byly zjevením. Seděla jsem v kině přikovaná k sedadlu a po skončení šla na internet hledat osudy těchto lidí ve skutečnosti a následně jsem jej viděla podruhé se svými dvanáctiletými dětmi, které si teprve na filmu do důsledků uvědomily, jak hrozný minulý režim byl a dlouho se pak vyptávaly, googlily a diskutovaly...
Nevím, v čem byly Vlny jiné, ale pro mě jsou výjimečným českým filmem a Oscara jim moc přeji.