Budoucnost je v precizním zemědělství s důrazem na jeho digitalizaci. Využívání systémů GPS, systému Galileo (sídlo Agentury GSA, která administrativně provozuje systém Galileo, máme tu čest hostit v pražských Holešovicích), výpočty polohy pomocí GNSS, společně s robotickými dronovými systémy, umějí s fascinující přesností vypočítat hnojiva, průběhy souvratí, osevní plochy, ochranu rostlin s ohledem na alometrii porostu, udržitelné hospodaření a respektují zároveň biodiverzitu. Smart robotické platformy s úžasnou přesností počítají (a následně i aplikují potřebné látky) v rostlinné i živočišné výrobě a automatizace, která bude propojená s digitalizací, tak pomůže lidem od namáhavé práce. Amatérsky sleduji tuto oblast a vývoji směrem k digitalizaci moc fandím.
prof. Halík je jedním z nejvzdělanejších mužů současnosti. Dovede skvěle kombinovat filosofii, teologii, sociologii a psychologii. Jeho rozhled je opravdu fantastický. Přečetl jsem od něj snad všechno, co jsem sehnal. V současnosti čtu Oslovit Zachea z roku 2003. Je to milý a laskavý člověk s jasným světonázorem. Skládal jsem u něj zkoušku a zápočet ze sociologie náboženství, filosofie a španělské mystiky. Na některé jeho přednášky jsem nesehnal místo v lavici, tak jsem seděl a dělal si poznámky na schodech posluchárny. Zápisové přednáškové archy byly hned plné a stály se na ně fronty. Pan profesor má můj hluboký obdiv.
Jak jsem napsal v předchozím komentáři k jinému, tématicky podobnému článku, tak například proto, že počet úmrtí v ČSLA se od počátku šedesátých let pohyboval kolem dvou stovek ročně. Mezi lety 1964 a 1989 nepřežilo službu v Československé lidové armádě 3843 mužů. Vojna za minulého režimu byla prostě hrůza.
Právě u soudů, resp. v justici, bych si přál mít zaměstnance s nadprůměrnými platy. Při často velmi rozsáhlé a složité agendě je administrativní pomoc pro soudce naprosto nezbytná, jak se domnívám. Pokud soudní úředníky dobře zaplatíme, tak věřím, že bude naše justice dobře a efektivně fungovat tak, jako doposud. U soudů se rozhoduje o zásadních věcech velké důležitosti a lidé, kteří tam pracují, mají mimořádně velkou odpovědnost, včetně nároků na potřebné vzdělání. Jsem přesvědčen, že lidé na soudech by neměli řešit existenční problémy a mělo by o ně být dobře postaráno. Všem se nám to vrátí.
Podobné experimenty už jsou poměrně staré, zvláště pak ve vztahu k senzorické a sociální deprivaci, resp. individuální potřebě stimulace. Člověk je silně motivován k redukci rozdílu mezi stimulací skutečnou a optimální. U senzorické deprivace vykazují pokusné osoby intenzivní denní snění, aby dosáhly stimulačního optima (Nakonečný, 1995). Permanentně nedostimulovaní bývají psychopati, kteří mají silnou potřebu stimulace (in: H.C.Quay, 1965). Extraverti, kteří se vyznačují nízkou reaktivností, v situaci monotónní a rutinní práce často odcházejí z důvodu nedostatku stimulace (in: A. Eliasz, 1981). Jak dokázal H.J.Eysenck (1960), tak extroverti jsou citlivější na farmaka snižující vzrušivost než introverti. M. Zuckerman v roce 1971 prokázal u senzorické deprivace vliv na zvýšené vylučování hormonů štítné žlázy a dalších hormonů zvyšujících vzrušivost nerovového systému. U laboratorních potkanů se naopak objevila při dlouhodobé nadměrné stimulaci hyperglykémie (S. A. Barnet, 1960). Je zajímavé (a pochopitelné), že podle výzkumu světoznámého Stanleyho Milgrama (1975) jsou obyvatelé velkoměst odolnější vůči silným podnětům, společně se snižující se reaktivitou na tyto podněty. Osoby s vysokou potřebou stimulace se mohou chovat častěji agresivně (J. Reykowski, 1976, 1977). V této sovislosti bych také vzal v potaz temperament, charakter, rysy osobnosti. Zajímavý a výzkumuhodný je také fenomém lucidního snění a techniky Wake Initiated Lucid Dream - lucidní sny vyvolané za bdělého stavu a Mnemonic Induction of Lucid Dream - mnemotechnická indukce lucidních snů.
15
Sledujících
0
Sleduje
15
Sledujících
0
Sleduje
Nařiďte vedřiny, tj. mimořádné prázdniny z horka, zkrácení výuky či pracovní doby z důvodu velkých teplot. Dříve poměrně běžné.