Umělá inteligence mi pomáhá tvořit internetové texty tím způsobem, že za mě dělá například analytickou část práce práci s informacemi, pomůže mi s vyhledáváním dat, udělá korekturu. Ale lidskost, tu tam musím dostat já. To za mě žádná AI neudělá. Nedokáže za mě zajít za uměleckým kovářem, čalouníkem, zámečníkem, klempířem a nasát atmosféru jejich práce i kouzlo osobnosti.
Článek mě pobavil. My už jsme tak zblblí, že se bojíme lidí i zeptat a bojíme se co zjistíme. Blázinec. Slovo diskriminace znamená rozlišení a nemá nic společného s ubližováním a ponížením někoho. Diskriminovat, tedy rozlišovat, je potřebné a nutné. Každé etnikum, každá národnost, každá věková kategorie, každá vzdělanostní skupina, každé pohlaví má své potřeby a specifika. Pokud nebudeme rozlišovat, budeme tím vždy někomu ubližovat a bude nám chybět respekt k jinakosti lidí a k potřebám různých skupin lidí. My často říkáme, že diskriminace je špatná, ale stejně pak chceme nějaké etnikum nebo jinou skupinu lidí počítat, zakládáme organizace a spolky pro pomoc těmto lidem a podobně. Takže stejně diskriminujeme, jen se tváříme že ne. Diskriminovat, tedy rozlišovat je nezbytně nutné pro všechny. Pochopitelně že jen v některých směrech. Nelze rozlišovat co se týká zákona, práva na vzdělání, atd. Ale třeba v sociálních potřebách, způsobu vzdělávání, komunikaci, atd. , tam je třeba hledat pro různé skupiny individuální cesty, tedy rozlišovat, tedy diskriminovat. Proč? Protože je to užitečné pro všechny.
Problém justice i celé státní správy je, že se tam nehorázně plýtvá. Plýtvá se lidským potenciálem, časem, materiálním vybavením a tím vším i penězi. Kdyby se neplýtvalo, mohou mít zítra úředníci dvojnásobné platy. Řešení? Přestat stávkovat, přestat křičet po demonstracích, přestat nadávat po chodbách a důsledně hlídat každé plýtvání a totéž požadovat po vedoucích a ředitelích. Ti pak zase musí tlačit na ministerstvo. Jenže to se nikdy nestane a tak budou úředníci dál nadávat, dál jich bude víc a víc a dál bude efektivita jejich práce mizerná.
Když pražáci říkají Lidovci, tak i vyslovují jako e, tedy Ledovce. To je podle mě přesnější a navrhuji stranu podle toho přejmenovat. Jsou to takové ledovce. Křesťan by měl být vřelý, lidový, ale ve skutečnosti jsou to takoví staří šutráci jdoucí ke dnu, kteří hledají, jak se zachránit. Prostě ledovce.
Pohled idealisty - Cíl by měl být, aby stát spravovalo 1000 ajťáků a 200 úředníků. Jenže to bychom nejprve museli zrušit všechny úřady i se zákony, předpisy, pravidly, vyhláškami a postavit je znovu od základu a udělat to všechno striktně digitálně. A to se nikdy nestane. Ne proto, že by to nešlo, ale proto, že je naše společnost počítačově silně negramotná. A to od politiků po lid. Proč si to myslím? Umět posílat maily, Googlit a koukat na videa na YouTube není počítačová gramotnost. Tak si schválně zkuste udělat třeba tento test gramotnosti - Odkaz . Tři čtvrtiny lidí skončí už na tom, že nerozumí anglicky a ani ten test proto nezačne. Přitom máme překladače dostupné na tři kliknutí. Jenže na to počítačově negramotný člověk nepřijde. Jak pak chceme něco digitalizovat? Takže tak.
Pokud společně domluví opravdový mír a nikoli jen odklad průseru, tak budu šťástný a možná mi i bude jedno, co jsou Putin a Orbán za výlupky.
Opravdový mír = Rusko se stáhne, stáhne vojska od hranic a rezignuje na snahy omezit vstup Ukrajiny do NATO a do EU. Ukrajina zastaví válečné operace a nebude postupovat do vnitrozemí Ruska. Společně se pak domluví na možnostech pronájmu Krymu. Garantem dodržování dohod bude EU, Amerika, Čína, které budou mít na Ukrajině i v Rusku pozorovatele. Může vzniknout demilitarizované pásmo na obou stranách, nebo tak něco. Tak si představuju opravdový mír.
Odklad průseru = Rusko si ukousne kus Ukrajiny, nebo jí bude diktovat co smí a nesmí, nebo ponechá u hranic vojenský kontingent.
Dopadne to klasicky - Přibude šikanování rodičů pro pohlavek, pohlavky se přesunou do domácnosti, kde už jsou naprosto k ničemu, protože dát pohlavek hodinu po prohřešku je naprosto k ničemu. Přibude grázlíků, protože budou vědět, že na ně rodiče nesmí vztáhnout ruku. Jak z toho ven? Splodil a porodil to dítě stát? Dává ho do postýlky stát? Pyká stát když se dítěti něco stane? Raduje se, když dítě něco dokáže? NE, NE, NE, NE a NE. Tak nemá stát ani dělat rodičovskou výchovu. Nota bene nevymahatelnou.
Pracoval jsem na soudě jako správce sítě a obchodního rejstříku. Pro orientaci - rejstříkových soudů je v republice 7 a tak jsem by poměrně vzácné "plemeno". Přesto jsem v roce 2012 měl plat 18 000 hrubého a poroce se nezvedl ani o korunu a nedostal jsem ani odměny. A to přesto, že jsem pracoval násobně více než můj předchůdce, protože se zaváděla nová aplikace pro obsluhu obchodního rejstříku a měl jsem s tím spoustu práce.
Byla to ovšem cenná zkušenost. Po roce jsem odešel, ale vím, že problém s platy není o tom, že je potřeba přilít více peněz do justice. V první řadě je potřeba zrušit tabulkové platy a naučit šéfy šéfovat. Tedy zefektivňovat činnosti v rámci soudů. K tomu je ale potřeba pro ně udělat patřiční podmínky a dát jim k tomu pravomoci. Já jako analyticky myslící člověk mající potřebu věci zlepšovat, jsem tehdy sepsal několik návrhů na zlepšení činnosti obchodního soudu a šel jsem s nimi drze za nadřízenými. Nedávno jsem dokonce psal své návrhy i politikům, kteří mají tento resort na starosti. Efekt je pochopitelně nulový a odezva žádná. Na brněnském soudě jsem třeba navrhoval lépe rozesadit po budovách lidi. Jen tímto krokem by se ušetřilo 25% času, nebo lidí. Tím by každý z šikovných zůstávajících (tedy nepropuštěných) mohl mít o 25% více peněz. Úpravu bylo možné realizovat okamžitě. Výsledek? Nezájem, protože to by zaměstnanci na šéfy prý křičeli. Takto mi to bylo přímo řečeno. Takže? Šéfovat, šéfovat, šéfovat!!! Šéf není ten co má vyšší plat a rozdává úkoly. Šéf je ten, kdo učí lidi lépe pracovat a zlepšuje lidem práci tak, aby si vydělali více.
Proč má Nizozemí vyzásobovávat celou Evropu květinami a půlku Evropy mléčnými výrobky, paprikami, rajčaty, vepřovým, ... Proč? Odpověď je, protože to chceme my spotřebitelé. A proč to chceme? Protože jsme rozežraní a protože velkofirmy chtějí vyrubat co nejvíce peněz!! Kdybychom se smířili s tím, že nemusíme mít na pultech kdykoli, kdekoli, cokoli, tak bychom nemuseli mít tak obrovské pěstitelské a chovatelské kapacity nakumulované na jednom místě a tím by tam nevznikaly s tím spojené problémy. Ono rajčata, jahody zkrátka v lednu v Polsku nezrají a Goudu nemusíme mít v celé Evropě jako stabilní sortiment.
Mě by zajímal vývoj těch čísel v čase. Tedy zobrazit ochotu k obraně v minulých letech (vývoj od roku 1989). Také by mě zajímalo rozložení v rámci věkových skupin. Tedy kolik mladých je ochotno bránit zemi, kolik lidí střední generace. Pak by také bylo zajímavé vidět zobrazení ochoty bránit zemi podle politických preferencí, vzdělání, pohlaví, profesí, ...
Klidně bych si ty grafy sestavil ze zvědavosti sám, ale nemám k tomu data a dost možná je nemá nikdo. Ono takto, jak je to v tom článku to vypadá trochu jako plivnutí po mladé generaci a to mi připadá nefér. Je potřeba vědět, co jim bylo řečeno o zákonných povinnostech, o tom, co je to mobilizace, jak armáda lidi cvičí, co by jim to přineslo, co by se naučili, co by se odnaučili, kde a jak výcvik probíhá, ... Prostě studenty i nás staré pardály edukovat. Zatím je to spíš takové děšení národa ve stylu "ha, mobilizace, ha, administrativní odvody, ha válka hrozí" ... A člověk pak má pocit, že s ním zase někdo hraje špinavou hru.
Ten článek bohužel nepočítá s tím, že stárnou elektrárny a bude potřeba je něčím nahradit. My, kteří máme elektro vzdělání víme, že je třeba mít v síti rovnováhu mezi výrobou a spotřebou, což nelze zajistit pouze obnovitelnými zdroji, ale je třeba mít dostatek stabilního výkonu pro základní zatížení. Tedy dostatek elektřiny nezávislé na denní době nebo počasí. A to jak pro domácnosti, tak především pro průmysl a infrastrukturu (veřejné osvětlení, vlaky, řízení dopravy, ... ).
Větší zdroje se staví většinou více než 10 let a před tím se ještě několik let projektují a připravují. Aktuálně máme v provozu několik tepelných elektráren na hranici životnosti. ČEZ říká, že do roku 2040 bychom měli správně vypnout 12 GW výkonu z 20 GW instalovaných. 8 GW instalovaného výkonu nám v žádném případě nemůže stačit, protože dochází k poruchám, odstávkám a je třeba také vypomáhat okolním soustavám. A to jsou fakta, která článek naprosto ignoruje. Jistě, že se to nakonec udělá tak, že se po nějaké revizi životnost některých elektráren prodlouží. Jenže to je vždy něco za něco. A to něco, o které tady jde, je bezpečnost a poruchovost, která se stářím strojů a zařízení vždy stoupá. A tím pak stoupají i náklady.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Skladatelé jako Smetana byli rockeři své doby. Rebelové, inovátoři, bořitelé zavedených postupů. A jako takoví používali k tvorbě svého rocknrollu i sex a drogy své doby. Ne drogy naší doby, ale té jejich. My si z nich děláme modly, dojímáme se naší představou o jejich životě, ale to jsou většinou iluze způsobené idealizací. Karel IV byl v mládí divočák, bitkař, miloval souboje a ženy. Jan Hus miloval v mládí bujarý život. Masaryk byl jako mladý nezodpovědný a divoký, Václav Havel opravdu pořádal mejdany a měl rád holky. To neznamená, že byli špatní. To všechno z nich dělalo to čím byli.