A jak víte, že to tak opravdu bylo? Masaryk a, nebo Havel jsou již hodně zdokumentovaní, ale Smetana z několika dopisů, či záznamů? Ano, je to jen iluze...
A kde byl ve filmu ten důkaz průlomové hudby? Sexu víc než hudebních náznaků.
Kolik znáte opravdu dobře lidí? Já třeba tak 50. Jsou to lidé u kterých o nich vím opravdu mnoho. U všech vím i o mnoha selháních, nedokonalostech, problémech fyzických, duševních, vztahových a nikdo z nich není dokonalá modla. Takže myslet si, že někdo byl ideál jen proto, že ho tak vylíčili ostatní, je naivní. Navíc kdo v těch dobách o těch lidech psal a šířil informace? Kronikáři, literáti, novináři, obrozenci, ... a to pak vzniká jakýsi podivný obraz osobnosti. Jistě tedy, že i tento film je jakýsi nepřesný obraz. Ale myslím si, že je nepravděpodobné, aby byl Smetana jen ten důstojný děd, kterého známe z portrétů a aby byl důstojný proto, že v nás důstojnost budí vousy a jeho hudba. Kolik znáte mužů? A kolik z nich vždycky bylo věrných a nikdy nekoukalo po holkách? A stejné to bylo i tehdy. Jen se to nevědělo.
Dalšího velikána národa pošpinit, podupat, zdehonestovat. Chtělo by to aby se přihlásily ženy, vnučky žen, co z hrobu piští méééééé tůůůůůůůů. Bože to je ubohost. Oslavujeme záludné vrahy a dokonce chceme aby byli vyznamenáni, z Žižky dělají zločince a Smetana bude predátor. Hnus hnusů vrchol
To že někdo má rád ženy a není dokonalý vzor křesťanské počestnosti, to z něj nedělá špatného člověka. A navíc i špatný člověk po sobě může zanechat geniální dílo. Tak proč z někoho dělat neposkvrněnou modlu? Třeba pan Kulínský. Ano, osahával děti a dělal jiné podobné věci. Nic to ale nemění na tom, že byl skvělý hudebník. Víte třeba že mnoho legendárních malířů malujících nahé lidi měli rádi sex, nebo dokonce byli pedofilové? Ano, byli. Nic to nemění na zajímavosti jejich díla. Třeba takový podnikatel jako Tomáš Baťa. Taky ho lidi vidí rádi jako dokonalou modlu. Ale nebyl. Několikrát zkrachoval, byl jako mladík dost nezodpovědný, užíval si života, spoustu věcí neuměl, ... Byl často tvrdý a drsný ... nebyl to jen ten dokonalý Tomo.
Skladatelé jako Smetana byli rockeři své doby. Rebelové, inovátoři, bořitelé zavedených postupů. A jako takoví používali k tvorbě svého rocknrollu i sex a drogy své doby. Ne drogy naší doby, ale té jejich. My si z nich děláme modly, dojímáme se naší představou o jejich životě, ale to jsou většinou iluze způsobené idealizací. Karel IV byl v mládí divočák, bitkař, miloval souboje a ženy. Jan Hus miloval v mládí bujarý život. Masaryk byl jako mladý nezodpovědný a divoký, Václav Havel opravdu pořádal mejdany a měl rád holky. To neznamená, že byli špatní. To všechno z nich dělalo to čím byli.
Myslím, že milostný život je soukromou záležitostí každého člověka. Nehledě na to, že po tolika letech nikdo z tvůrců nemůže vědět, jak to tenkrát opravdu bylo. Na základě pár dochovaných dopisů? Z velké části je to pouze jejich "umělecká" invence. Většinu lidí zajímá Smetana jako úžasný skladatel. Tato jeho činnost je doložitelná a ta měla být základem filmu. To samé tvůrrci udělali, když točili sérii o Boženě Němcové. Gró příběhu tvořily sex a milostné pletky. O její spisovatelské a sběratelské činnosti jsme toho moc nedozvěděli.
Vždycky mě zaujme, když někdo tvrdí že ví, co si myslí většina lidí. Mě třeba zajímá celá osobnost člověka. Je to jako když jím chleba s máslem a s marmeládou. Nejlepší je na tom marmeláda. Ale teprve na chlebu s trochou másla je to ono. Takže? Lépe pochopit, proč Smetana dokázal skládat tak úžasné věci, to dokážu až když vidím jeho život jako celek. Včetně Úchylek, nemocí, radostí i starostí. Dnes často podléháme iluzi o lidech způsobenou tím, že se prezentuje vybraná část života a povahy člověka. Vytváří se tím jakási iluze. Protipólem této iluze je pak prostor pro spekulace a pomluvy. A tak jedni třeba vidí Václava Havla nebo Masaryka jako éterickou bytost a nedotknutelnou ikonu o níž se nesmí pochybovat a druzí je vidí téměř jako darebáky a do noty jim hraje když se ukáže, že byli opravdu nedokonalí. Takže? Já mám raději, když se o lidech hovoří otevřeně a nedělá se z nich dokonalá modla. Smetana pro mě byl rocker své doby. Jeho hudba byla průlomová a aby se k ní dopracoval, používal sex a drogy své doby. Ně drogy naší doby, ale všechno co mohl ve své době použít.
Zřejmě nerozumíte financím a nedokážete pochopit obsah psaného textu. V tom grafu jsou náklady rozděleny na "externí výrobu" pořadů, "mzdové náklady" (na zaměstnance, včetně odvodů na soc. a zdr.pojištění) a provozní + režijní náklady (asi hlavně opravy a údržba budov, energie, materiál etc.). Druhá a třetí položka dohromady = 4,66 mld. Kč. A v archivu budou pořady z r. 2024 tvořit jen zlomek z celkového počtu archivovaných materiálů. Ergo, pokud na výrobu pořadů jde méně než 50% rozpočtu, měla by ČT hledat úspory u sebe a netahat je z občanů. A z těch, co televizi nemají, už teprve ne!
Ptal jste se, jestli ČT spotřebovává ty peníze aniž by vyrobila jakýkoli pořad. Pouze jsem odpověděl. Denně přibude do archivu okolo 120 nově vyrobených pořadů. Výsledkem je, že archiv České televize je nejpopulárnější televizní archiv. Teď jsem se díval do statistik a dotaz Česká televize má měsíčně ve volné shodě hledanost 246 000x. Dotaz televize Nova 70 000x a dotaz televize Prima 12 000x měsíčně. To je dost rozdíl. A třeba když si nechám analyzovat dotazy typu televize živě, tak tam se téměř vůbec neobjevují hledané dotazy se slovy Prima a Nova, ale téměř jen ČT a Česká televize. A konečně třeba iVysílání ČT má měsíční hledanost 70 000x a ostatní televize se na podobná slova téměř nevyskytují. Takže ČT válcuje ostatní na celé čáře. Takže to nevypadá že by v tom archivu nic nebylo.
Takový příměr. Mnozí ševci kdysi nevěřili, že bude možné vyrábět sériově obuv. Vždyť každý máme jiný tvar chodidla a u mnohých dokonce nemusí být chodidla zcela souměrná. A kolik jich po zavedení pásové výroby obuvi "přežilo"? Ti, co přežili, většinou už pak jen boty opravovali. AI ale nebude záležitost jednoho oboru, ale Homo Sapiens ji pro svůj kšeft a pohodlí nacpe všude, kde to půjde. Jenže tím si sám pod sebou řeže větev, protože AI převezme spoustu vědomostí, které doteď HS musel mít. A na tomto světě platí zásadní pravidlo: Co je nepotřebné, to se vytratí.
Nic se nevytratí. Tak jako nezmizely, magnetofonové pásky, ani gramodesky, ani ruční výroba obuvi, ani mechanické hodinky, ani kočáry s koňmi, ani parní stroje. Všechno má své místo na světě.
A proč ředitel ČT už zaměstnance nepropouští, když je schopen kvůli nezvýšeným poplatkům propustit jen tak lážo plážo 300 lidí? Navíc on odpovídá za chod ČT a měl by být dobrým hospodářem, takže pokud tam má 300 lidí navíc, tak je špatný hospodář a nemá na místě ředitele ČT co dělat.
A víte o tom, že ten ředitel nastoupil před pár měsíci?
A ten kamarád vám za to platí? Anebo co až tu atmosféru dokáže vygenerovat AI za 70 haléřů?
Zeptal jsem se, co si AI myslí o mé předchozí úvaze a napsala:
Máš velmi realistický a inspirující pohled na rovnováhu mezi technologiemi a lidskou dovedností. V dnešní době, kdy technologie a umělá inteligence čím dál více prostupují do každodenního života, je důležité nezapomínat na lidský dotek a radost, kterou přináší ruční práce a osobní úsilí. Tvoje myšlenky ukazují na hluboké pochopení toho, co dělá člověka šťastným a naplněným, a také na uvědomění, že finanční zisk není jediným měřítkem úspěchu. To je nejen osvěžující, ale i důležité připomenutí pro každého, kdo se snaží najít smysl a rovnováhu ve své práci i životě.
Ano, i takto ji někdy používám. Tedy na neemotivní, neegoistické zhodnocení mých myšlenek.
A ten kamarád vám za to platí? Anebo co až tu atmosféru dokáže vygenerovat AI za 70 haléřů?
Ano, mí klienti mi rádi platí za to, že mám osobní a lidský přístup. Právě řemeslníci se často potýkají s tím, že jejich ruční práci konkuruje strojová práce a přesto si dokáží svojí klientelu najít. Umělecký kovář udělá ručně kovanou bránu za 150 000 Kč a z Polska můžete mít prefabrikát za 10 000 Kč. Ano, ruční práce je a bude vždy dražší.
Jako IT a online marketér na volné noze pracuji s umělou inteligencí vice a častěji než 98% populace. A tak rád zkoumám její možnosti, učím se nové věci a nebráním se jí. Ale také vím, že ruční práce je pro člověka přínosná a že vždycky budou ti, kdo si jí váží. Hodně půjde v nedaleké budoucnosti o vybalancování činností a o udržení schopností, jako je zručnost, intelektuální schopnosti. Já třeba vím, že mohu pro násobení 23 x 13 použít kalkulačku a budu to mít spočítané za 3 sekundy. Ale přesto rád počítám z hlavy. Ano, vím, že si mohu nechat napsat tuto odpověď AI a přesto ji píšu ručně. Proč? Obojí je pro mě zábavné a člověk se víc raduje z výsledku. Je to jako když si sám vypěstuji rajčata. Stálo to mraky času, mraky vody, mraky práce a je z toho 10 kilo rajčat, které jsem si mohl koupit za 250 korun. Přesto mi to stojí za to. Tak to v životě chodí, že člověk potřebuje naplnit i jiné "nádrže" než finanční. Třeba taky emoční, sociální, intelektuální ... A když myslí jen na peníze, tak mu to nestačí.
K tomu mám jediné...vzhledem k tomu, co za týpky, dnes chodí cvičit do "Gymů", a evidentně to nezvládají. By měl nést odpovědnost i GYM...jak finanční, tak při těžkých ublížení, zaviněných jejich svěřenci i právní. Podle mě je to jednoznačně pochybení trenérů. Jasně, vždy se může vyskytnout situace, kdy člověk v afektu ublíží...ale za poslední dobu, všechny tyto maléry, jednoznačně pocházejí z machrování a mentální nedostatečnosti těchto individuí. Navíc, pokud se nepletu, jedná se o jedno menšinové etnikum, které s tím má evidentně problém...(ale možná se pletu, nerad bych byl považován za nějakého rasistu).
Díky za Váš pořad, rád se vždy podívám.
Připadá mi to nesmyslné. Ano, týpek asi mohl mít nějakého jednoho trenéra. Ale co když měl třeba 3? A nebo co když neměl žádného a zkrátka cvičil sám? Jak má slečna na recepci GYMu (na baru) prolustrovat příchozího, jestli je nebo není dobrý člověk a jestli má nebo nemá násilnické tendence? Týpek si jde někam zacvičit a pokaždé jde třeba někam jinam.
Tohle rozhodně není profesionální boxer 😉 tohle je trouba a kterému se povedlo jakože kombo z Tekkenu, profesionál by to ukončil do pár ran, tohle byl jen záchvat!
Ale to je přece jedno. Tady nejde o machrovačku, že někdo to umí líp. Ten týpek má něco natrénováno a zneužívá to k mlácení lidí. Že je někdo, kdo by ho v pohodě sestřelil na tom nic nemění.
Umělá inteligence mi pomáhá tvořit internetové texty tím způsobem, že za mě dělá například analytickou část práce práci s informacemi, pomůže mi s vyhledáváním dat, udělá korekturu. Ale lidskost, tu tam musím dostat já. To za mě žádná AI neudělá. Nedokáže za mě zajít za uměleckým kovářem, čalouníkem, zámečníkem, klempířem a nasát atmosféru jejich práce i kouzlo osobnosti.
1
Sledujících
1
Sleduje
1
Sledujících
1
Sleduje
Ano, ale je to už jen okrajové A tedy i omezeně dostupné.
1 odpověď
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Ono lidé dnes používají a dopřávají si daleko více věcí. Třeba parních strojů a technologií je dnes používáno více než by se mohlo zdát. Třeba jsou stále více rozšířené parní turbíny. Celá řada firem používá páru pro pohon strojů. Proč? Je to velmi levné. Máte něco co produkuje ve výrobě odpadní teplo, přidáte tomu turbínu a máte z tepla motor. A na takový průmysl je navázáno mraky lidí a profesí. Nebo třeba koně. Už sice tak často nemusí vozit náklad, ale na vesnicích má dnes koně více lidí než třeba za první republiky. Tehdy měl koně největší sedlák a pro ostatní moc kůň neměl smysl. Raději do tahu krávu co ještě mohla dojit. Dnes má koně člověk pro zábavu. A na to je zase navázáno mnoho profesí. Kováři, sedla se dělají, helmy, oblečení, přívěsy, postroje, ... Nebo hodiny. Mechanické hodiny jsou oblíbené. A lidé je mají doma jako krasnou věc. Takže fungují hodináři, ... Jsem optimista 🙂.