Ok. Pokud je to tak jasne, ze jste to vyresil od stolu, proc to prvoinstancni soud resil 13 let? Stacilo se zeptat v diskusi na seznamu.
Proc byl preklad az za 4 dny? Ja nevim, ja tam nebyl. Otazka je, zda treba konzultovali driv a zda misto nabizeneho okamziteho prekladu nedostali treba hromadu “dobrych rad”. Zda bylo ve FN na JIPu misto, zda nebyl vikend, statni svatek, zda byl dostupny lekar provazeijici lumbalnk punkci, zda nebyla nejaka kontraindikace vykonu, atd, atd. Ne vse je dostupne 24/7. Pouze spekuluji. At to zhodnoti ten, kdo to ma resit, at jde do te nemocnice, vrati se v case do daneho dne roku 2002 a vyhodnoti vsechny okolnosti a moznoszi ktere tehdy byly. Jinak nenadrzuji zadne strane, spravedlnost by mela byt nalezena, trest a odskodneni, pokud se prokaze ze byla velka a realna sance udelat veci spravne a bylo zasadni pochybeno, nicmene pokud situace, mistni a casove okolnosti prokazou, ze neslo delat vic, pak tezko nekoho vinit, ze neslo delat vic.
Z článku nevyplývá, že překlad byl proveden po 4 dnech, ale že bylo teprve přistoupeno k zásadnímu neurologickému vyšetření. ÚS nezpochybnil chybu nemocnice (která je předpokládám pro tyto případy pojištěná), klade v rozsudku jen otázku, zda by bezchybný proces léčby vedl k jinému stavu pacienta, což je jistě legitimní otázka. Zejména provozní důvody, které uvádíte by neměly narušit správný dg. proces (to by měl hlídat i plátce zdravotní péče). Omlouvám se, ale s rozsudkem našeho ÚS se plně ztotožňuji. Děkuji Vám za diskuzi.
Ja ale neznam tento pripad do detailu a neznam objektivni skutecnosti a moznosti ktere dane pracoviste v tu chvili melo. Pisu to pouze v obecne rovine, ze vse se ma hodnotit z pohledu ex ante, nikoliv z pohledu vysledku ex post.
Jestli s timto nesouhlasite, tak se proste neshodneme.
Stejne tak byste mohl rict, ze pokud vetchy senior zkolabuje u praktika v cekarne v Bezdikove, neschopen rict co mu je, je bledej a ma nizky tlak, tak mate volat vrtulnik a zalarmovat kardiochirurgicky tym v motole, protoze je preci jasny, ze ma prdle aneurysma brisni aorty a bez rychleho chirurgickeho zasahu do hodiny zemre (z pohledu ex post). Misto toho obvodak ale chybne zavolal rychlou s vedomim ze senior ma nejspis pouze hypotenzi = špatna dif dg., ti ho vezou na mistni internu a on tam v prijmove ambulanci zemre. Takze odskodne 20 mega je na miste za spatnou diagnozu?
Ale pozor, ve Vámi popisovaném případě je časový rozdíl pro hledání dané dg. Pacient byl na specializované pracoviště převezen až po několika dnech, tedy vhodný čas, kdy místní nemocnice (jež jistě s FN v Olomouci dlouhodobě spolupracuje) měla zajistit přesun na specializované pracoviště, kde by provedli PCR na HSV a kde by s vysokou pravděpodobností nasadili vhodnou kombinaci již tehdy u nás dostupných antivirotik (acyklovir event. foskarnet při kontrole renálních fcí), nebyl dodržen.
Podle mého názoru k selhání dif. dg. procesu zcela jistě došlo. Zkušený neurolog by jistě včas vyžadoval včasnou intervenci nejbližší FN s žádostí o odběr CSF a provedení PCR testu. Nasazení acykloviru event. foskarnetu při kontrole ren. fcí je samozřejmost. Vyjádření ÚS je v této etapě sporu správné, akorát mělo přijít výrazně dříve. Délka celého řízení by se měla nepochybně promítnout do odškodnění pozůstalým.
Chybna diagnoza ovsem neznamena postup non lege artis. Nikdo nema patent na rozum.
To ze dostal chlapec herpetickou encefalitidu je objektivne smula. Neni preci vina lekaru, ze onemocnel timto virem.
Kdyz privezli dite s v komatu s krecema, nejspis padla informace ze mel predtim ockovani.
Taky to mohla byt epilepsie, preumokokova encefalitida, tuberkulozni encefalitida, virova encefalitida, listeriova encelitida, krvaceni do mozku, mozkovy nador, hydrocefalus a kdovi co jeste.
V roce 2002 nejspis nemeli ani CTcko natoz magnet. Otazne pak bylo, jake meli diagnosticke moznosti a zda byli schopni spravnou diagnozu obstarat driv. Treba byl ve stavu, ze ani nebyl schopen transpostu - transportovat lze pouze pacient, u ktereho jste si jisti, ze behem transportu nezemre. Stejne to plati o vysetrovacich metodach.
Rozhodne v medicine neplati, ze kdyz nevim, tak do pacienta nacpu vsechny leky na vsechny nemoci sveta najednou hned u prijeti.
Soudy maji spravny postup lekaru, tzv. postup lege artis posuzovat z pohledu ex ante - to znamena, jake byly objektivni dostupne informace, klinicky stav a objektivni moznosti lecby a diagnostiky v okamziku prvniho kontaktu a zda byl zvolen adektvatni postup temto skutecnostem. Nehodnoti se finalni vysledek.Tohle je vis major.
Hodnotit pripad z pohledu ex post - t.j. z pohledu, ze to dopadlo spatne a tedy ze urcite postupovali spatne, tak to je samozrejme nepripustne, je to pouze zkratkovite mysleni neznalku mediciny, kteri by jako generalove po bitve nejradeji popravovali doktory za vsechno spatne, co se kdy lidem prihodi.
Nemohu s Vámi souhlasit. V tomto případě šlo o hrubé zanedbání standardů neurologické péče (selhání v dif. dg.). Pacient měl být v takovém stavu včas předán na neur ve FN, kde měl být proveden odběr CSF a ten testován pomocí PCR. Následné nasazení acykloviru event. foskarnetu při kontrole renálních funkcí je samozřejmost.
Pokud turistický ruch vytváří negativní externality, je cestou zavést jinou daňovou politiku pro části roku. Ztráty místním občanům lze kompenzovat z daňových výnosů. Pokud jsou ostrovní letiště ve vlastnictví státu, mohou být přílety regulovány letištními poplatky (sezónní tarify) či jejich výše může být vázána na kvóty. Výsledkem může být o něco delší turistická sezóna, ale bez zatěžujících špiček.
Mé velké uznání, patří obcím, kde jsou nainstalované zpomalovací semafory...jedeš rychle, naskočí Ti červená. V těchto obcích věřím, že jim jde primárně o bezpečnost a ne o získávaní peněz do rozpočtu.
Mimochodem, tento způsob ochrany před vozidly projíždějící nad rámec povolené rychlosti je velice efektivní.
Naprosto souhlasím. Zpomalovací semafor řeší zpomalení právě v čase, kdy je to potřeba. Dokumentace je nutná až při průjezdu na červenou (s výrazně vyšší sankcí).
Navíc přechod na válečnou ekonomiku mění kupní sílu Rusů, což opět činí z Ruska pro Čínu problematického partnera. Pro Čínu je navíc vážnou hrozbou tlak USA směrem k celním tarifům, které mohou být nepřímou kontrolou dodržování sankční politiky. Čínský obchodník i Komunistická strana Číny si tento politický poměr rublu k dolaru velmi dobře uvědomuje. Proto jinou nabídku za plyn (náklady rizika) dát vlastně ani nemůže. Uvažují pragmaticky.
Zase tak vysoké počty to nejsou, aby se za normálních okolností neuživili. Problémem tohoto roku je brzké jaro, které způsobilo, že se medvědi probudili ze zimního spánku v době, kdy ještě v přírodě není dostatek potravy.
Máte pravdu, neobvyklý výkyv počasí narušil jejich biorytmus, proto jsou podráždění, nevyspalí, hladoví...
Pamatuji si na rozhovor s odborníkem na whisky z Moravy, když tahle společnost byla v začátcích. Bohužel už si nepamatuji jméno. O téhle společnosti mluvil jen v superlativech a radil do jaké whisky investovat. Konečně je tady prý poctivý výrobce whisky atd.
To je něco jako když jste odborníkem na klokany na Islandu...
Odborník na klokany na Islandu může být při určité grantové politice EU ve vztahu k Austrálii velmi zámožný člověk. Pokud by vačnatce měl u sebe při prezentaci žádosti o dotace, mohl by získat u určitých skandinávských hodnotících orgánu nemalou oblibu.
Pro pana Macouna: V době investice nikdy nic nenaznačuje, že by mělo jít o podvod. Jinak by nikdo neinvestoval, že. Dál scénář jako z učebnice, výmluvy, personál, špatný společník a další kecy v kleci. Možná mu alespoň pošlou na památku ten prázdný dřevěný soudek.
A uvnitř soudku bude cedulka: "Vaše dutost, naše dutost".
Myslím, že porovnávat země podle HDP není úplně na místě. K čemu mi je, že HDP v ČR je o třetinu vyšší než v Chile, když sehnat zubaře v ČR je nadlidský úkol, na vyšetření u odborného lékaře se čeká měsíce, z Prahy do Tábora, kde bydlím, jezdí vlaky, které patřily do šrotu už před 30-ti lety a dálnice z Prahy do Tábora nebude nejspíš nikdy?
Nevím, kolikrát jste byl v Chile Vy. Já jsem v Jižní Americe strávil celkem zhruba 2 roky, hlavně v Chile a v Argentině. V Chile jsem půl roku žil s celou rodinou a teď jsem tam byl zase na měsíc. Pokud někdy do těchto končin zavítáte, dojděte se podívat třeba na novou nemocnici ve městě Rancagua a pak se jděte podívat v Praze na Bulovku, podívejte se, jaké vlaky jezdí z Rancagua do Santiaga, jak vypadá v Santiagu letiště nebo jak vypadají v Chile dálnice a silnice první třídy a pak si položte otázku, jestli HDP na hlavu je dobrým měřítkem kvality infrastruktury a služeb dostupných pro obyvatelstvo.
Ještě k těm zubařům. Shodou okolností jedna moje kamarádka, zubařka, si vzala Chilana, také zubaře a žijí v Chile. Kdykoliv tam zavítám, tak u nich vždycky strávím pár dní. Není to ani měsíc, co jsem u nich v Rancagua strávil víkend. A víte, na co si zmíněný zubař stěžoval? Že je zubařů v Chile už moc a že pro zubaře je problém sehnat dostatečný počet pacientů, aby se uživil. V České republice stovky tisíc lidí zubaře nemají. O tomhle a o mnohém jiném Vám ale HDP na hlavu neřekne vůbec nic.
Chile je určitě nádherná země s prosperujícím hospodářstvím založeném na monetaristické doktríně (M. Friedman, jehož školu uznávám, mj. dobře vysvětluje naše potíže nerůstu vázané na velké schodky veř. rozpočtů, neefiktivní alokace, rozbujelý neproduktivní sektor odstřižený od produktivního atd.). Je vlastně zvláštní, že Chile nemá output podobný jako USA. Oba asi tušíme, že pozadí nižšího výstupu je historicko - kulturní. Hispánské (katolické) versus anglosaské (evangelické). Kontrast se stává jasný pokud vedle sebe položíme Finsko (můj psychologický vzor) a právě Chile. Musíme si položit otázku, zda například průměrné chilské dítě může stejně snadno prodělat neurochirurgický zákrok u farmakorezistentní epilepsie jako dítě finské či české. A tady se hodnocení špičkové nemocnice v Rancagua stává prostě problematické. Mohl byste mi prosím napsat, jak je pro Chilany dostupná špičková neurochirurgická péče? Myslím třeba i pro obyvatele malých obcí.
Do konce desetiletí? Metro v Santiagu de Chile jezdí bez řidičů (strojvedoucích) od roku 2017 a v São Paulo už od roku 2010. My se toho máme dočkat v roce 2034, takže za Latinskou Amerikou jsme bezmála o čtvrt století pozadu. To jsme to dopracovali. Za komunistů se říkával ten vtip - "dohnat a předehnat", pak "udržet krok" a pak "neztratit stopu". Ten vtip bohužel stále platí, ale dnes nás o desítky let předhání nejenom Čína, ale i země Latinské Ameriky.
Mohl byste prosím odhadnout, v jakém roce uvedená města dosáhnou počtu osob na jeden km podzemní dráhy jako má Praha? Ve svém příspěvku tvrdíte, že Čína a dvě země Latinské Ameriky nás desítky let předbíhají. Mohl byste uvést u jednotlivých zemí (Čína, Chile, Brazílie) roky, ve kterých tyto země přesáhly HDP na obyvatele ČR? Děkuji.
A proč musí mít Praha 6 Fakultních nemocnic? Nechápu. Proč se nestará město Praha o své občany? Peníze mají stejně nebo více, než ostatní kraje. V krajských městech se o nemocnice stará kraj a ve velkých městech jsou i Městské nemocnice. Furt tahat peníze ze státu, to jim jde!
FN v Praze mají širší spádovost, než samotné hlavní město.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Krásný vánoční příběh.