Dnes stavebník vše musí zaplatit, komunisti nemuseli, kradli. Z nakradeného se to rozdávalo!
Na rozdíl od komunistických nových bytů, dnešním novým bytům jdou zavítat okna, a dokonce jimi neprofukuje – těsní. Novým bytům neproprší panely, při silných bouřkách a ani v nich není místo koupelny odporné umakartového jádro. Před domem je chodník a silnice, už od chvíle, kdy se do domu nastěhujete, což za socialismu bylo málo kdy, lidé se brodili v bahně. Dnešní domy mají asi pětkrát nižší náklady na topení oproti původním panelovým domům.
Dnes si lidé byty zpravidla kupují do osobního vlastnictví, byt jim roste na ceně, a je tak investicí. Náklady na bydlení jsou proto záporné, lidé realizují zisk. To znamená, že i kdyby bylo nájemné za komunistů 1,- Kčs, tak je to vždy více než dnes. Za komunistů byly byty převážně státní, stát je pronajímal, lidé tak nezískávali žádný majetek.
Dnes se už nemusíte bát, že vás z bytu vystěhují, když byt bude větší než 24 metrů čtverečních na osobu a vy byste měli takzvané nadměrné metry. Dnes už nemusíte na Dekret (nájemní smlouvu) čekat i 20 let v pořadníku (a mezitím nemít kde bydlet, protože pronájmy skoro neexistovaly), nebo jít do provozů těžkého a důlního průmyslu, kde jste si zničili zdraví, aby vám byla přidělená nájemní smlouvu i do několika měsíců. Dnes se už nemusíte bát, že když půjdete demonstrovat proti vládě, a identifikují vás, tak vás mohou vystěhovat z bytu do zdravotně závadné garsoniéry.
vás platí lživí trole , že se nestydíte , jo za prachy lhát , i matku by jste prodal co , když pravdu prodáte.
Samozřejmě, lišilo se to podle lokality, kde byl průmysl, bylo víc peněz. Stejně tak ale mají uvažovat i diskutující, protože když oni měli, neznamená, že všichni. Logicky jednodušší byl byt podnikový, který byl zároveň i úvazkem ke smlouvě. Ovšem zdaleka ne všechny podniky tuto možnost měly. Já osobně pracoval v tehdy velké montážní firmě, hned po nástupu podal žádost na podnikový byt, a dočkal se po deseti letech. A to hlavně díky tomu, že energetika byl státem preferovaný sektor. Mnozí mí vrstevníci se dočkali až mnohem později, po revoluci, když se postupně začaly byty dezolátní, nevyhovující, opravovat, už pod správou města, nebo SBD. Určitou dobu jsem pracoval i přípojkách, a vím jak ty byty ve staré zástavbě, kde žily početné rodiny, vypadaly. Dnes to tam ani nepoznávám...
Že se stavělo, ano. Okolí měst zdobila sídliště, když zbylo mezi krabicemi místo, šoupla se tam ještě jedna. Kvantita měla prim před kvalitou. Zato byty v městech...záchod společný na chobě, koupelna byla utopie, leda načerno. Nebo děravá střecha.
Náš byt byl kvalitní , pdle mě lžete , i mé babičky byl kvalitní nic nezatékalo ani nic podobné , jste lhář.
Od roku 1948-1989 se postavilo v průměru zhruba 50 000 nových bytů za rok. Od roku 1990 do roku 2022 se postavilo v průměru zhruba 30 000 nových bytů za rok.
Celkový počet bytů v ČR:
1948: 2.889.283,
1950: 2.784.547,
1980: 3.494.846,
1989: 3.649.589
(za socialismu /42 let/ se postavilo 2,1 mil. nových bytů, 1,3 mil. bytů se zbouralo, přírůstek je jen 0,76 mil. bytů, průměrná obytná plocha na osobu je 13,6 m2),
2021: 5.340.033
(za kapitalismu /32 let/ se postavilo 0,96 mil. nových bytů, 0,73 mil. bytů vzniklo po rekonstrukcích staré zástavby, přírůstek je 1,69 mil. bytů, průměrná obytná plocha na osobu je 24,6 m2).
Dnes se tedy staví 60 % objemu co před rokem 1989, ve nesrovnatelně vyšší kvalitě (navíc se ještě ve větším množství, než je nových bytů,adaptuje starý bytový fond, před rokem 1989 to bylo absolutní minimum). Nezapomínejme, že panelová výstavba byla nouzovým opatřením s dobou životnosti 65 let.
Proč někteří mají pocit, že se nic nestaví?
Komunistický režim nás přesvědčoval propagandou, že žijeme v blahobytu, svobodě a demokracii. Neustále mluvil o rozsáhlé bytové výstavbě. Nekvalitu nových bytů a devastaci starých zpravidla nezmiňoval. Milovníci socialismu si tyto skutečnosti nechtějí přiznat, nebo je prostě ani nejsou schopní pochopit. Mnozí popisují dobu minulo tak, jak ji prezentovalo Rudé právo.
Stavba nových bytů za komunistů měla jedno specifikum. Nemuselo se dlouho čekat na stavební povolení. Komunisti nakradli pozemky, na kterých stavěli, nakradli továrny, které vyráběly stroje potřebné ke stavbě a také nakradli podniky vyrábějící stavební materiál.
lžete , za pozemky platili , i my jsme takto prodali pozemek a za byt otec podepsal 10let , kde by stejně pracoval , i já jsem začal pracovat a též jsem si podal žádost po vojně , ale došla ta hloupá revoluce a bylo i po montáži do Sýrie i po bytě.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
A to, že se jim tam schází v parcích muslimáci s mačetami se zase řešit nebude.
2 odpovědi
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
já být Němec vezmu si automatickou pušku a jdu do parku střílet na plechovky.
1 odpověď