No já se do Kanady dostal až v devadesátém na univerzitu a udělal jsem si tam doktorát. Pak jsem tam dva roky pracoval. A o pár let později rok v New Yorku a později rok ve Washingtonu DC.
V Kanadě to šlo. Manželka dokonce uvažovala, že bychom tam zůstali. Ale v USA ani náhodou. Policejně byrokratický systém, kde si s vámi každý, bez výjimky arogantní, ouřada může bez vysvětlení udělat co se mu zachce. Způsob, jakým s vámi jedná třeba zpola negramotný dopravní policajt při pouhé kontrole dokladů, by tady nepřekous nikdo, aniž by si myslel, že se jedná o šikanu. Zdravotnictví? Rakouského kolegu tam týden s dvěma zlomenými obratli posílali v nemocnicích od čerta k ďáblu, až mu firma zaplatila byznys class a letěl se léčit do Evropy. Měl jsem spoustu nabídek se tam, za velmi slušné peníze, pracovně vrátit, ale nikdy jsem to již neudělal.
Bože, copak ti Fialovi poradci nevidí, že Fiala nemá v patách oddanou smečku voličů jako Trump, aby mohl kvákat kdejakou hloupost a jeho příznivci si při tom štěstím močili do trenek? Že má osobní charisma Hadovky smrduté? Že se takovými hloupými prohlášeními odcizuje i těm pár voličům, co oceňovali jeho nudnou solidnost?
Ten problém může mít dvě příčiny.
a) Platby nemocnici jsou tak nízké, že za ně nemůže najmout dostatečný počet lékařů s průměrnými doktorskými platy.
b) Lékaři v nemocnici mají tak vysoké platy, že se z průměrných plateb nemocnici nedají zaplatit.
Pokud nevíme, který ze scénářů je příčinou, těžko soudit.
Nelze očekávat, že když se někdo ocitne bez prostředků, tak si sedne v koutě a pokojně tam umře hlady. Půjde krást a možná zabíjet.
No, a v zásadě existují dva systémy, jak se k tomu postavit.
a) Ten v zásadě evropský, dá lidem bez prostředků dostatečné dávky na to, aby mohli bydlet a neumřeli hlady.
b) Ten v zásadě americký, lidi co zkusí loupit, nebo zabíjet pochytá a pošle do vězení.
Každý z těch systémů má svoje náklady, Ten evropský ty sociální dávky, a ten americký podstatně větší represivní aparát, včetně věznic.
Jen pro informaci. V USA je 700 vězňů na 100 000 obyvatel, v ČR 200.
Je otázka, co vyjde levněji. Včetně obětí trestných činů. I když cena lidského života se na peníze převádí špatně.
Nu, piráti zestárli a ztratili tak přitažlivost pro mladé, a také se smočili ve vládě a ztratili punc té rebelské strany, kterou když na ně pustíme, tak to bude lítat.
Stala se z nich jen další parlamentní strana, která ovšem musela přijít s něčím dalším, protože tu protestní rétoriku mohou provozovat jen strany, co nikdy, nebo alespoň dlouho, ve vládě nebyly..
A tak stáli před volbou zda se rétoricky posunout do středo leva a konkurovat si se Stačilo, Soc Dem, a částečně ANO, nebo do středo prava a konkurovat si s TOP 09, STAN a částečně ODS. Těžká volba.
Vybrali si středo pravý směr. Volby ukáží, zda udělali dobře.
No, v jednom má Fico pravdu. Ta nejlepší pozice pro vyjednávání z hlediska Ukrajiny, již byla. Jen se o rok spletl. Naslala po zahnání Rusů od Charkova, a za Dněpr. To měla Ukrajina iniciativu a Rusové byli ve zmatku.
Teď se situace, bohužel, otočila a z hlediska vyyjednávání se pozice Ukrajiny zhoršuje. A nevím co by se muselo stát, bez toho, aby se fo konfliktu aktivně zapojilo NATO, aby se situace zase otočila.
No, jen potvrzení starého rčení, že dobrý skutek se neodpouští. V mé rodině to bylo podobné. Pradědeček vlastnil za první reoubliky jednu z největších stavebních firem. Stavěli nejen činžáky v Praze na Vinohradech , ale i přehrady a silnice.
Za války spolupracoval s odbojem, Němci ho zatkli a uvěznili. Po válce mu komunisti sebrali firmu a když odcházel z kanceláře a nesl si domů psací stroj, uklízečka, která byla odsunutá a kterou zaměstnal, aby její rodina neumřela hlady, mu ho vyrvala a ječela, že lid okrádat nebude. V jednom ze svých domů v Praze vyklidil obchody a přestavěl přízemí na byty, kde zdarna ubytoval odsunuté rodiny. Ti samí lidé po 48 sepsali petici, požadující znárodnění domu. No a nakonec ho komunisti na 10 let poslali do uranových dolů. I to přežil. Já si ho pamatuji jako noblesnlho, starého pána, co i doma chodil v obleku s vestičkou a hodinkami na řetízku.
S Trumpem rozhodně v 99% věcí souhlasím, a pokud je bude realizovat, bude v západním světě líp. To se týká obchodní války s Čínou, která Evropu a USA vytlačuje ze světových trhů a ohrožuje tak naši životní úroveň, to se týká woke témat jako Green Deal, který je ekonomicky ještě nebezpečnější než Čína a gendrového šílenství, které rozbíjí kulturně sociální systém, který tu byl mnoho století, a Evropa a USA za něj dominovali světu, atd. atd.
Na druhou stranu je ovšem Trump narcisem, kterého podezříval jeho vlastní náčelník štábu, že v případě že neuspěje ve volbách, je schopen rozpoutat jadernou válku a který kvůli vlastním ambicím zničil v USA důvěru v systém. Tedy člověk, který je v případě neúspěchu schopen všeho.
Takže nevím. Pokud Trump uspěje, bude to fajn. Ale co bude, když neuspěje???
No, Česko a Evropa je v háji a žádná vláda s tím ze dne na den nic neudělá. Jak řekl šéf VW, Evropa zaspala v inovacích, a navíc je ještě drahá. A drahé výrobky, které technicky zaostávají za konkurencí, nikdo po světě kupovat nebude. Jenže dostat aplikovaný výzkum na světovou špičku, je práce na generace. A začíná u matematiky na základních a středních školách a kvality technických a přírodovědných vysokých škol. Teprve až z těchto škol vyjdou elitní inženýři a doktoři věd, tak je šance, že se pohne i výzkum. A teprve až bude Evropa znovu nabízet produkty, které budou mít technologicky roky násokok před konkurencí, tak si bude moci dovolit zaplatit vysoké platy, životní úroveň, a všechny ty absolventy humanitních a sociálněvědních oborů.
0
Sledujících
2
Sleduje
0
Sledujících
2
Sleduje
To je systém, který je v USA při přihláškách na vysoké školy. University mají vyhlášená minima, kterých musí uchazeč v testech dosáhnout. Ty prestižní ho mají vysoko. Ovšem u středních škol, pokud by se to nespojilo s tím, že ty prestižní požadují lepší výsledky, nevidím žádný přínos.