V iracionálním zeleném náboženství je recyklace nezpochybnitelná modla, jejíž uctívání má přednost před soukromým vlastnictvím i osobní svobodou. Jenže ty továrny na nápoje, obchody i domácnosti nepatří politikům, aby si s tím mohli dělat co chtějí. Dokonce ani prostřednictvím voleb nelze někomu lézt do jeho věcí jen kvůli tomu, že ho ostatní přehlasují. Má to své hranice a musí to být zatraceně hodně odůvodněné, aby se nedotknutelné svobody a práva mohly porušit. V tomto případě to odůvodněné rozhodně není a nadělá to víc škody než užitku na ekonomice i přírodě. I při recyklaci se produkují škodliviny, požírá lidský čas, suroviny, energie a zatěžuje příroda. Recyklace za každou cenu může být větší zlo než když se část odpadu vyváží na skládku nebo spaluje, pokud jeho sběr, svoz a zpracování přináší nadměrnou zátěž. Tvůrci toho očividně zlobovaného zákona nepřistupovali k prostoru v našich bytech, k penězům z našich peněženek, které vydáme za zálohy ani k našemu času, který promarníme čekáním ve frontách, s dostatečnou úctou a tohle my si budeme pamatovat.
Šlerkův názor, že internet, jak jsme ho znali, skončil, je příliš radikální a podcenňuje odolnost lidské tvořivosti a adaptabilitu. Historie internetu ukazuje, že nové technologie nezničily starý ekosystém, ale přinášely nové formy interakce a obsahu. Stejně tak generativní AI nebude "pohřbívat" tvůrce obsahu, ale rozšíří jejich možnosti.
Představa, že většina textů bude brzy pocházet od strojů, je spekulativní. Lidé stále hledají autenticitu, což potvrzuje zájem o autorský obsah. Automatizace může poskytnout užitečné nástroje, ale těžko nahradí originální a lidsky vnímanou perspektivu, kterou čtenáři očekávají, zejména v oblastech jako žurnalistika, umění či věda.
Podle Šlerky hrozí, že motivace lidí k tvorbě obsahu klesne. Tato obava však ignoruje širší společenské a emocionální faktory, které autory vedou k tvorbě: potřeba se vyjádřit, sdílet znalosti nebo tvořit pro publikum. Finanční odměna je důležitá, ale není jediným hnacím motorem.
Také argument, že se vytrácí symbióza mezi internetem a tvůrci, přehlíží nové cesty, které AI otevírá. Mnoho tvůrců využívá AI jako nástroj, který zefektivňuje jejich práci, umožňuje snadnější publikaci a rozšiřuje jejich dosah. AI může být prostředníkem, nikoli náhradou člověka.
Ano, internet se mění, ale to neznamená konec jeho epochy. Spíše sledujeme začátek nové fáze, kde AI může existovat vedle lidské tvořivosti.
No takhle to alespoň vidí samotná AI, když jsem se jí na to zeptal. :-)
Je smutné, že pokračují v uplatňování zelených šíleností i když se jim podařilo vystoupit z EU a nemusí to tedy dělat. Nyní se jim hospodářsky kdovíjak nevede a není to kvůli tomu, že opustili EU, ale kvůli tomu, že takto nabytou svobodu řádně nevyužili. Snad se časem poučí. My k takovému poučení na rozdíl od nich ani nemáme příležitost. Každý rozumný člověk musí uznat, že je nesmysl takto paušálně zavrhovat nějaký typ výroby elektřiny. Někdy je výhodnější tohle a jindy zase ne. Například můžete mít takovou elektrárnu položenou blízko dolu a není nutné tedy uhlí převážet, můžete v ní mít moderní kotel s nízkými emisemi, můžete mít v dole mocnou sloj plnou kvalitního uhlí, které lze snadno dostat na povrch. Můžete takové zařízení mít již vybudované a nemusíte nic bourat a zase stavět. Existuje mnoho faktorů, které tu výroby dělají efektivnější a naopak lze najít faktory, které dělají méně efektivní ty solární kolektory a bateriová úložiště - třeba když je instalujete do nepřístupných míst, dovážíte na velkou vzdálenost jejich komponenty nebo je decentralizujete a draze propojujete. Prostě paušálně se nedá říct, že jedno je lepší než druhé. Tohle nám tvrdí jen fanatici řízení spíš iracionálním zeleným náboženstvím než reálnými zkušenostmi ze světa.
S tímhle se setkáváme dost často - lidé, kteří nepochopili podstatu těch zrůdných režimů založených na extrémním prosazování nějaké demagogie, tak považují za jejich znaky pouhé následky, ale nevidí ten princip, na němž byly založeny. Případnou shodu s novým, právě vznikajícím režimem pak přehlédnou, protože jim tyto následky zatím v takové míře chybí. Tak jako panu redaktorovi. Plošná vláda EU a zelená demagogie zatím jen občas někoho připraví o jeho živobytí nebo mu vezme kousek svobody, ale ještě se nekupí hory mrtvol, tak není žádoucí to k něčemu přirovnávat. Takhle si ale jen těžko dáme pozor a vyhneme se tomu, aby se to zase rozjelo.
Není divu - když si člověk přečte její životopis, tak možná těch pár dní ve vazbě pro ní bylo jediným obdobím, kdy se dostala do situace, ve které musela řešit běžné praktické problémy obyčejných smrtelníků. Jinak žije v jakési byrokratické bublině a nemá vůbec představu, co obnáší třeba chodit každý den do práce, něco tam vyrábět, prodávat nebo obhospodařovat. Má nulové zkušenosti z života lidí, o kterých rozhoduje.
Realita českého venkova je spíš taková, že hospoda nebo vesnická prodejna zavřela, protože se to majiteli kvůli mizerným podmínkám pro podnikání už nevyplatilo. Spíš se sejde pár sousedů v garáži, narazí soudek, něco zakousnou a nikdo je nebuzeruje kvůli tomu, že si zapálí, že nemají platební terminál nebo informace o alergenech na utopencích. Veřejný sektor vyhání do ilegality normální poctivé lidi a tím se sám stává gaunerem. Autor článku mu pomáhá.
Na internetu lze dohledat i delší, asi dvacetiminutové video z celé akce. Policisté tady projevili opravdu mravenčí trpělivost. Když zloděj vidí přijíždět policejní auto, může pohotově zvednout hadici a předstírat zalévání. Krást může i soused. Ta oznamovatelka se také odmítla identifikovat a řekla slovo "pravděpodobně", když se jí na toho pána ptali, jestli tam má zalévat. S jistotou to nevěděla. Kdyby ho tam nechali a jeli pryč a ukázalo se, že opravdu kradl, tak by je zase obviňovali z laxnosti. Ze začátku se choval divně a začal před nimi dokonce utíkat. Nešlo poznat, zda má opravdu něco na svědomí nebo je jen naštvaný, že tam lidí na černochy volají policii častěji než na bělochy. Nějaký prostor ta policie ale mít musí, aby dokázala takové situace řešit. A tady se zdá, že se opravdu snažili to udělat nějakým rozumným způsobem.
No a co by se stalo, kdyby se například pro všechny rodinné domky to stavební řízení prostě zrušilo a ať si každý na svém pozemku staví dům jaký chce ? Vůbec nic by se nezhoršilo - stejně to v našich vesnicích a městech vypadá úplně šíleně a všechno je neuvěřitelně naplácané a nevzhledné. Žádná digitalizace by pak nebyla potřebná. Chci říct, že se téma našich novinářů a činnost našich politiků stočila na naprosto nepodstatnou věc místo toho, aby řešili, jak to celé seškrtat a zjednodušit.
10
Sledujících
0
Sleduje
10
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Zelená demagogie prosazovaná plošnou vládou ničí hospodářství EU víc než agresivní pomatená válka ničí hospodářství v Rusku. A to je moc smutné. Kvůli neschopnosti nastavit rozumná pravidla pro podnikání a pro život se nedokážeme bránit proti různým diktátorům z celého světa.