Přes obrovské dotace je naše pšenice dražší než ukrajinská.Může mi to někdo z ANO a SPD vysvětlit ?
nemají zatím Evropské regulace (lidé mimo obor vůbec netuší jak jim zelené dobro šíleně prodražuje potraviny), mají trochu nižší náklady (cena práce, půdy, hnojiv ...). Dále tipuji, že i ten UA farmář to dává za podstřelenou cenu - alternativa že neprodá vůbec. A obecně cenu tvoří v EU burza a dopravní náklady do přístavu, ne náklady na výrobu.
A zisky jsou jen optické , protože si za ně kupují půdu … to je taky prudce inteligentní hláška :)
pokud koupíte jiný výrobní prostředek kromě půdy, dáte ho do nákladů hned nebo přes odpisy. Tj. máte náklady které vám snižují zisk. Protože půda (i když je pro zemědělce výrobním prostředkem a ne spekulací) odpisovat nelze, nemáte účetní náklad a tudíž jste vytvořil o to větší zisk. (i když vám třeba na účtu nezůstala koruna a naopak jste zadlužený u banky).
Demagogický blábol, máte to poněkud pomotané, hrušky - jablka, ek. znalosti mizivé! Je evidentní, že nejste ani účetní, či mzdový účetní a zcela jistě jste nikdy nepodnikal, že?! Tak tedy znovu ve zkratce: to co zaplatí zaměstnavatel neplatí zaměstnanec!!!
vy fakt nikomu nepište že to má pomotané... kde asi ten zaměstnavatel na tu charitu ( pojištění za zaměstnance ) bere. Z dědictví po tchýni nebo z výhry v kasinu? Ne ty peníze mu musí ten zaměstnanec firmě vydělat aby ona to "za něho" zaplatila. Takže žádný hrušky jablka.
stát by chtěl srovnat odvody živnostníků s odvody zaměstnanců,jen nějak zapomíná, že za zaměstnance odvádí odvody ještě zaměstnavatel...pak je pochopitelné že živnostník odvede méně ale víc než zaměstnanec protože živnostníka vykořistuje už jen stát...
ale ten zaměstnavatel to platí z peněz které mu vydělal ten zaměstnanec! Tj. stát z výdělku zaměstnance sebere 6,5 + 24,5 sociálního a 4,5 + 9 zdravotního. To že je to formálně 24,5 + 9 platí zaměstnavatel neznamená že to od něj zaměstnanec dostane - musí na to zaměstnavateli vydělat.
A z toho si musí vše co zaměstnanec dostane zadarmo, má kde a s čím pracovat, má zaplacenou dovolenou, nemoc, obědy a další zaplatit sám. Je vidět že nemáte vůbec ponětí o podnikání, sehnat prostor, práci, materiál, vybavení vše zaplatit a pak čekat jestli ...
tak v komerční sféře zaměstnanec zadarmo nedostane vůbec nic! Mzdu, dovolenou, část soc. a zdrav. poj. placeného zaměstnavatelem, obědy a úplně všechno další, mu zaměstnavatel "poskytuje" z peněz, které ten zaměstnanec tomu zaměstnavateli vydělal. Ani živnostník ani akcionář zaměstnanci nic nedává ze svého. V tom případě by obratem skončil. To co popisujete se týká každé ekonomické jednotky - živnostníka stejně jako akciovky.
V tom případě že by měl OSVČ platit stejně jako zaměstnanec měl by teda od zaměstnavatele (státu) dostat veškeré vybavení a pomůcky zdarma stejně jako zaměstnanec, placenou dovolenou, 13,14, plat, příspěvky na penzijní připojištění, dotované stravování a další To Beru !!!!
OSVČ není žádným zaměstnancem státu. To že firma "dá" zaměstnanci dovolenou, mzdu, vybavení, atd. tak to dává jen z těch peněz které utržila za práci toho zaměstnance! Na rozdíl od živnostníka k zaměstnanci nikdy nedorazí plná hodnota kterou svojí prací vytvořil (to by zaměstnavatel zkrachoval) Naopak OSVČ kromě povinných odvodů - které mají mnohem nižší než zaměstnanci - zůstane všechno.
Zaměstnancům platí zaměstnavatel dovolenou, státní svátky, dá jim vybavení a nástroje na práci a ještě jim tu práci sežene.
Bude stát zajišťovat a platit totéž živnostníkům, třebas jen z těch 60%, když si z nich potřebuje udělat dojnou krávu?
Opravdu myslíte, že ten zaměstnavatel na ty dovolené a svátky dostává dotace nebo to dotuje z dědictví po tchýni? Na všechny tyhle "benefity" musí ten zaměstnanec tomu zaměstnavateli vydělat a ještě zaměstnavateli musí zaměstnanec vydělat na zisk. Jinak by nikdo nikoho nezaměstnával.
Pokud je problém s oxidem uhličitým, může za něj jedině greenpeace a spol. se svým odporem proti jádru. Pokud by lidstvo stavělo atomové elektrárny bez omezení, nikdo by nemusel uvažovat o nesmyslné elektromobilitě. Protože to, co se zbytečně spálilo v uhelných a plynových elektrárnách by nádržemi neproteklo za další staletí. Naopak zvířata uvolní pouze ten uhlík, který před tím z atmosféry asimilovaly rostliny. To samé platí o vodě. Výroba masa žádnou vodu nespotřebovává, jen zpomaluje její koloběh.
To raději 100 farmářů, pěstujících brambory, než 2 agrobaroni s řepkou. Já jsem pro. Podporovat pěstování toho, co sami sníme a ne umělých dotací pro biopaliva.
Jenže právě o tom to opravdu není. To je prostě případ kdy vítězí propaganda nad realitou. Ve skutečnosti ubyde právě těch brambor ale hlavně dobytka. Proč by to ti malí proboha začali dělat? A pro ty stření bude výhodnější s tím skončit.
v západní Evropě počty zemědělců klesají, farmy se zvětšují a dokonce na to spojování snad dostávají dotace. To je prostě celosvětový trend. Takže s tou modernitou ??? Zda se lépe krátí daně živnostníkovi nebo auditované firmě s podvojným účetnictvím to jste úplně přeťápl, nic ve zlém (ale ano, ti malí žádné takové finty vymýšlet opravdu nemusí 🙂). PS: že prý polští sedláci skupovali vždy české obilí od těch malých našich, aniž by bylo potřeba faktury 🙂. Teď mají ale ukrajinské, takže smolík :)
Velcí zemědělci skutečně více živí republiku než ti menší, ale jenom proto, že jsou velcí. Pokud ale porovnáte složení osevních ploch, tak zjistíte, že rodinné farmy pěstují hlavně potravinové plodiny, které samozřejmě prodávají nebo je dále zpracovávají (rozhodně si výpěstky nenechávají pro sebe). Malé farmy technické plodiny v drtivé většině nepěstují. Kdežto velké farmy mají velké procento technických plodin, na kterých vydělají více peněz, ale lidi tím nenakrmí. Takže je lepší více menších farem než jeden velký kolchoz. Jinak si zkuste zajít do velkého podniku, jestli Vám prodají pytel pšenice, balík sena nebo cokoliv jiného. Vysmějí se vám.
No osevní postup, potravinové jsou i pšenice a řepka a to dělají všichni. Jenže to musí i něčím přerušit tj. nemůžou to točit pořád dokola. Ten kdo má živočišnou tak zařadí jetel, vojtěšku a kukuřici. A právě živočišná kvůli časové náročnosti 365/rok zůstala spíš už jen firem se zaměstnanci (větší). Ti malí to potom nahrazují speciální produkcí typu mák, kmín atd...
Čeští velkozemědělci mají výrazně vyšší ziskovost než výrobci potravin nebo obchod, zejména kvůli obrovské předotovanosti. Je proto nejvyšší čas podporu přesměrovat tam, kde zvýší konkurenceschopnost a pestrost nabídky a kde sníží ceny. Chce to jen trochu odvahy...
No a přesně to navržené přesunutí vůbec nikoho tj. ani "malého" ani "velkého" nemotivuje k tomu co si slibujete (pestrost nabídky, snížení ceny). Z hlediska daňového poplatníka jsou to vyhozené peníze jen pro pohodlnější a bohatší život novodobých velkostatkářů jimž se dnes, bůhvíproč říká malí zemědělci (50 -300 ha)
A co jste tím dlouhým psaním vlastně chtěl říci Viktore? nějak jsem to nepochopil, možná to, že jste dobrý prognostik, tak jo je bezva. Já si jen pamatuji, že kdykoli je otázka na zemědělce, tak každý celá léta vždy pláče a slibuje zdražení, na to jsme zvyklí. Prší je zle, neprší je zle, zima špatně, teplo špatně, tma špatně, světlo špatně, vy stále kňučíte, ale všichni ti vaši nedouci jezdí v traktorech za miliony. Obilí z loňské sklizně zdražuje kvůli hnojivům? Toto vykládejte večer v hospodě, všechno je čirá spekulace a zlodějna výkupců....
Kupodivu z minulé sklizně musíte koupit hnojivo na tu příští, stejně jako pumpař musí z nafty kterou má za "levno" v nádrži utržit na tu další která bude "drahá". Takže ten kdo ještě neprodal celou minulou úrodu nemůže prodávat za staré ceny. Ty by mu na zítřejší mzdy, naftu, hnojiva i ty traktory nestačily. A traktor za miliony není ferrari nebo jachta. Je to sakra drahý výrobní nástroj, bohužel nezbytný.
Prezidentovi kamarádi byli vždycky jen darebáci a lejno na podrážce bot.Dát zloději ve velkém milost,to už musí být mimořádně odolný pajšl.A Zeman,to je to největší bahno spolu s Babišem,co se tu za posledních 33 let od odpudivých bolševiků,zjevilo.Dneska určitě blilo mimořádné množství lidí kvůli tomuto bizáru.....A ještě zřejmě bude.
první dvě věty souhlas. Jenže nějak jste zapomněl na Chadimovou, Odložila, Šimůnka atd. těm dával milost kdo?
Celý ten křik velkovýrobcu spočívá v tom že dostávali při uplně stejné výrobě větší dotace než menší pěstitelé.Ted když má být situace pro všechny stejná tak se jim to pochopitelně nelíbí.Dobře se podniká když si Agrofert a jeho kamarádi skrz zákony udělají takové podmínky aby to vynášelo i když to budou dělat blbě.Vítejte v novém spravedlivějším světě pánové.
sice lež jak věž, dokonce hned dvě za sebou. Ale už to tady bylo alespoň stokrát, takže podle Goebblese máte vlastně pravdu.
Zajímavé. Pro řadu diskutujících je vším vinen Fiala, který vládne pět měsíců. Že by to byla vina předešlých vlád a aktuálně také Ruska, které napadlo Ukrajinu, o tom nikdo nic neříká.
Fiala opravdu nemůže za válku na Ukrajině. Je ovšem plně zodpovědný za naprosto hanebný návrh zemědělské politiky který jeho vláda posla do Bruselu. Právě proto, že navrhované změny přesně ty stávající problémy neřeší, ale naopak zhoršují (tedy pokud začnou opravdu platit).
4
Sledujících
0
Sleduje
4
Sledujících
0
Sleduje
Ceny naší firmy v segmentu zeleniny jsou v průměru stejné nebo nižší jako v roce 2022.
Obchod má nejnižší riziko a nejvyšší marži, to je prostě realita, tak to bylo, je a bude 🤝
Argumentovat nákupem půdy může pouze někdo, kdo je momentálně zaostalý jako náš Otík.
Je mi jako sedlákovi za představitele svazu normálně hanba a omluvte nás zemědělce, že nás zastupují i takoví neobratní bambulové 🤷♂️
2 odpovědi
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Argument o nákupu půdy je podle mě v tom, že za 1) nezbytný výrobní prostředek který zdražuje poměrně víc než jiné výrobní zdroje (protože je zároveň spekulativním aktivem) ale hlavně, 2) nelze dát do nákladů tj. pokud někdo za poslední peníze koupí soustruh (náklad) vykáže v účetnictví 0 nebo ztrátu, ale pokud koupí půdu vykáže zisk. (neměl náklad).
1 odpověď