Já se v autoškole učil za deset dvě. Jenže to byla stopětka, volant byl šišatej a pro mě jaksi moc daleko od opěradla. Teď, po víc než čtyřiceti letech ježdění, držím volant jednou rukou, často jen dvěma prsty a zatím se mi všechny krizové situace podařilo vyřešit bez ztráty květinky. A mimochodem, pokud se snažím probojovat sněhovou vánicí ze Šumavy do zatáčky před Vídní, podřídím tomu všechny smysly, zakážu manželce komentáře, volant držím oběma rukama, prostě jedu jinak, než když se vracím letní nedělí domů z lesa. Předpokládám, že se tu nebavíme o tom, jak naučit staré psy novým kouskům, ale o důrazném doporučení pro začínající řidiče v autoškolách a to, podle mě, článek vystihuje naprosto přesně. Postupem let a přibývajících kilometrů si každý řidič najde za volantem takovou polohu, jaká mu vyhovuje. Denně sedím v několika autech a udivuje mě, v jaké poloze mají jejich majitelé sedadlo, volant, nebo zrcátka. Někdo řídí s rukama nataženýma, někdo má volant vražený do břicha, někdo sedadlo dole, jiný z něj má palandu. A stejně jsou to lidé, kteří na silnici přežili už mnoho let. Podle mě není špatné, občas si zaplatit školu smyků. Je to rok, co jsem vzal rodinu na jednu takovou "klouzavou" párty. Roky a kilometry za volantem se projevily naprosto jasně.. A vůbec to nebylo o tom, jak kdo držel volant..
A jak víte, že se ten zákaz bude platit? Toto Vaše tvrzení by bylo platné přesně 1.1.2035. Dneska máme rok 2024 a nikdo nás k ničemu nenutí. Nevím co jsou emisní povolenky, jsem jen primitiv. Emisní norma Euro 7 se už dále neupravovala?
Proč zakázat kompletně EV, když mohou dělat třeba v roce 2060 dvacet procent podílu všech aut?
Nové spalovací auto si můžete koupit i v roce 2050. Rok 2035 je prostě moc daleko, aby se neudělala celá řada změn nebo dokonce zrušení této politiky.
Ano, emisní povolenky jsem zmínil nepříliš vhodně pro diskutovaný sektor, to máte pravdu, ovšem pokuty výrobcům za každý vykázaný emisní gram CO2 jsou pro mě něco velice podobného. A vy víte, že zákaz prodeje spalovacích motorů platit nebude? To je pořád z obou stran věštění z koule. Ale současné směřování Evropské politiky mě nutí být spíš skeptikem, než optimistou. Jedno ovšem vím jistě, já si v roce 2050 už s jistotou nekoupím žádné auto.. A mmch, já něco psal o zákazu EV?? Jo a nedělejte ze sebe primitiva, kterým evidentně nejste. Že s Vašimi radikálními názory nesouhlasím neznamená, že nemůžeme diskutovat na úrovni..
Je to sice hezké, co jste napsal, ale problém je v tom že nikdo nikoho k ničemu nenutí. Máte pocit, že v roce 2024 nemůžete koupit spalovací auto? Naopak. Nutí vás všichni k nákupu spalovacího auta. Reklamy, média, samotné autosalóny i výrobci. Všichni vás tlačí k tomu, abyste nepřemýšlel nad elektromobilem, ale koupil si něco, čemu se nevím z jakého důvodu říká “normální” auto. A podívejte se právě na tyto diskuse. Další tlak lidí, kteří vás označí za hlupáka a šílence a kteří elektrické auto označí za šrot, křáp nebo krám
Ano, majitel elektromobilu se musí přizpůsobit, ale ne v negativní konotaci toho slova. Je to prostě příjemné přizpůsobení kdybych to měl takhle říct.
Aha, takže zákaz prodeje spalovacích motorů v roce 2035 není nucení ke koupi EV? Emisní povolenky a platby výrobců za každý vyrobený spalovák není nucení? Nesplnitelné emisní normy, to není donucovací prostředek? Víte, vím docela dobře, jak obrovský krok v této oblasti se se za posledních třicet let udělal a považuji EV za zajímavý doplněk současného portfolia dopravy. Ale pokud EU chce, aby se elektromobilita prosadila víc, musí jít jinou cestou. Vzpomenu třeba kampaň jedné nejmenované Korejské automobilky, která se cíleně navážela do zavedeného výrobce. Ve spoustě uživatelů tehdy vyvolala přímo odpor k sobě samé. S výměnou vedení a změnou marketingové strategie se dosáhlo toho, že spousta uživatelů si řeklo, že ten šikmoočko vlastně není až tak špatný. A on opravdu tak špatný není, to jen ona kampaň zafungovala negativně. To samé se teď děje s EV. A mmch, k nákupu spalováku mě nikdo nenutí, jen moje ekonomická situace a charakter mé práce.
Autorko nepište o letectví . Je to natolik ušlechtilý obor , že si nezaslouží takové amatérské dílko s chybami . Informace , které se Vám nepodařilo zjistit , jsou dopodrobna popsané např. na stránkách Letecké badatelny , které uvádíte jako zdroj....
Také mě to napadlo... Podrobnosti ke zmíněným nehodám lze právě na Letecké badatelně dohledat. Nedehonestujte prosím mnohaletou práci jejího autora prostým, novinářským shrnutím jím pracně dohledaných faktů... A V.P. je v této oblasti také dost fundovaným odborníkem, Tímto Tě zdravím, V.P. 🙂
Dlouho jsem si tak nepočetl v souboji dvou stran s radikálně odlišnými názory. Popravdě, nejvíc mě pobavily komentáře těch, co "nabíjí zadarmo." Trochu mi to připomíná dávnou diskuzi s pánem, co si koupil auto, nechal do něj za třicet tisíc namontovat LPG a pak mě plamenně přesvědčoval, že bude jezdit za polovic. Marně jsem se mu snažil vysvětlit, že s jeho ročním nájezdem 2.000km (slovy dva tisíce kilometrů ročně) se mu investice do plynu nikdy nevrátí. Chtěl bych těm, co nabíjí zadarmo, připomenout, že panely na střeše domu nevyhráli ve sportce, ale zaplatili z tvrdě vydělaných peněz... Dovolím si shrnout svůj, ryze subjektivní pohled na věc. Mám k EV docela odpor a to ne díky technologiím, ale právě díky všem, co mi elektromobilitu nutí. Dovedu si ji představit v městském, rozvozovém provozu, kdy by flotila dodávek ne elektřinu výrazně ulehčila městům z hlediska životního prostředí, i když by určitě šlo o obrovskou investici rozvozových firem do nabíjecí infrastruktury a do obměny autoparku. Také ctím ty, kteří prostě EV chtějí, mají na něj, umí jej nejen využít, ale i obsluhovat a dokáží svůj život na silnici EV přizpůsobit. Jenže EU chce násilím zlomit volný trh a svou nesmyslnou regulací žene automobilový průmysl do záhuby. A to už nemluvím o tom, co se stane s trhem elektřiny, až na ní bude veškerý provoz závislý. Nechme to prosím na lidech samotných, ať se rozhodnou, jak nejlíp umí.. Nechme volný trh volným trhem..
No, s pisatelem článku nelze do jisté míry, než souhlasit. Ale přehlédl jednu důležitou skutečnost. Řetězce nezakázaly ve svých obchodech prodej ryb, jen nepovolí externím prodejcům živé ryby prodávat před svými provozovnami. Jedním dechem však dodávají, že půlené a mražené ryby lze koupit uvnitř provozoven. Takže žádná ochrana živočichů, jen obyčejný obchod. Prostě nekupujte živé, čerstvé ryby z kádí, z nichž nemáme zisk, ale kupte si naše, mražené, dovezené kdoví odkud a zpracované (a taky samozřejmě zabité) někým, kdo k rybě nemá žádný vztah. Nebojím se, prodejci najdou jiná parkoviště, jiná náměstí, jejichž majitelé s radostí přijmou tržní nájemné za pronájem prostranství a obyčejný člověk se opět ke své rybě dostane. A když ne na náměstí, jistě se najde mnohé rybářství, které s radostí vyprodá své sádky přímým prodejem. Prostě se jen obchod přesune jinam. A za sebe dodám, že si rád koupím i hlavu a vnitřnosti, abych jednou v roce uvařil dobrou rybí polívku. A to mi žádný supermarket neprodá... Jo a kapra si nechám klepnout přímo u kádě, protože ho nehodlám ani dusit v igelitce, ani pouštět do Švarcavy.. A pro ochránce zvířat, i ten hambáč v Donaldovi byl kdysi krávou a bez přirozeného zakončení potravního řetězce by se do pytlíku s meníčkem nikdy dostat nemohl...
Stavbyvedoucí před pětapadesáti lety..: "Tondo, ten základní šutr někam ukliďte, ať tu na něj nespadne japanka s betonem. Třeba támhle do těch skladovejch Unimobuněk..." Prošla léta, stavbyvedoucí už tu není, Tonda je dávno v důchodu, i ředitele vyměnili a do skladu si občas jde nějaký dělník pro novou násadu na lopatu, nebo pro kramle. Léta jdou, kámen zapadá prachem a noví dělníci už nemají ánung, co za šutrák v tom skladě vlastně léta překračují. Stavba skončila, buňky s násadami k lopatám, kramlemi a základním kamenem chátrají, až přijde jaro 2024 a nový ředitel se rozhodně, že místo těch starejch Unimobuněk postaví třeba novou kotelnu. A ejhle, kámen je po padesáti letech na světě... Žádné konspirace bych v tom nehledal.
He he, prostě den blbec... Brno není Zlín. Ten má jednu hlavní a devět vedlejších a z jednoho konce na druhý to trvá třicet minut..🙂 U nás v Brně musíte párkrát odbočit..🙂 Ne, nic ve zlém, prostě ponaučení pro příště, že busem, či vlakem je to do neznámého města jistější. Já znám Brno za těch čtyřicet let dokonale, ale stejně se seknu v zácpách, občas někam nedojedu, občas udělám šoférskou chybu, občas někdo fakuje mě, nebo někoho já. Mám ale pocit, že zdejší dopravu tu popisují lidé, kteří tu byli dohromady dvakrát a jednou busem na Polívkovi. Umíme tu zipovat, umíme jezdit v pruzích, umíme si dát přednost, umíme si na silnici poděkovat a trpělivě snášíme omezení, které na nás město a ŘSD valí, protože pokud jsme pamětníci víme, že třeba starou Gajdoškou bychom se dnes do Černovic nedostali ani omylem a nebýt tunelů, v životě se ze Žabin nedostaneme na Prahu.. Prostě se tu buduje a i když hrajeme mraky let únikovou hru, je to tu lepší a lepší.. A Vaše nehoda? pokud celý Váš článek není celý tak trochu fikce (důvody a-la absence dálniční známky na služebním vozidle byly shrnuty jinde,) je to prostě smůla, která se může stát komukoliv z nás.
Povinná vojna se vrátí. O tom nemůže být sporu. Je jen otázkou kdy a v jaké formě. Ano,dva roky to určitě nebudou a nebude to ani zítra.
Kde by bydleli? Za co by je stát vybavil? Kdo by je cvičil? Ruku na srdce, kasárna, jak je známe my, už dávno neexistují, ekonomika se soustředí na jiné priority a o povinných dvou procentech HDP na zbrojení si prozatím můžeme nechat zdát.. To není můj osobní názor, to je neúprosná logika. Stát prostě na povinnou vojnu nemá peníze...
Zrovna včera jsem se dostal tam, kde jsem před skoro čtyřiceti lety sloužil. Procházel jsem misty , která byla 24 měsíců mým nedobrovolným domovem. Kde jsem spal, kde jsem trávil noci ve službě, kde jsem prožíval srdeční zklamání i dvouletá přátelství. Kde jsem vyráběl metr a posléze ho stříhal, kde jsem měl schovaný civil.. Voják, co nás provázel, poměrně nechápavě koukal na tlupu šedesátniků, co nostalgicky otevírají dveře a vstupují do těch magických míst. Záhy jsme museli odejít. Nedávali jsme to.. Když se pak voják ptal, co nás na tom zdevastovaném baráku tak bere, řekli jsme mu jasně.: "Víš mladiku, Ty jsi měl volbu, my ne. My jsme museli.." Články, co se tu objevují, jsou dílem buď jedinců, co vojnu psychicky nezvládli a nebo mladých, co nezažili, ale od těch prvních slyšeli...Ne, povinná vojna se nevrátí, prostě z ekonomických důvodů nemůže. Stát nemá na to, aby ubytoval, vybavil, krmil a cvičil tisíce mladých mužů. A těm mladým mužům doporučím jediné. Nečtěte tyhle výplody něčí fantazie, ptejte se otců, dědů...
Já četl ten původní článek od Karla Morávka. Už tehdy jsem si říkal, že tento pán bude patřit k těm, co vojnu prostě nezvládli. Budiž, i takové jsem potkal nejen na vojně, ale i později v běžném životě. Někdo byl mamánek, někdo nezvládl odloučení od rodiny, mnohdy i od dětí. Někdo byl prostě introvert a nedokázal se sžít s různorodým kolektivem, který se během vojny utvořil. Tady ovšem autor použil devadesát procent Morávkova textu a doplnil to o hrozné komunisty v řadách mazáků, kteří v přesile útočí na bažanty. Vojna byla po staletí součástí života mladých mužů a buďme rádi, že dnes u nás tato služba podléhá dobrovolnosti. Vážený autore, pište svoje zážitky, ty zprostředkované vám nejdou..
Po vojně jsem s Dvanáctsettroskou najezdil 300.000km.. To auto mě naučilo jezdit. Odjezdil jsme dvě. Jednu starší dvanáctku a novější patnáctku, ovšem se starým čtyřkvaltem. Vždycky jsem dojel do cíle. Jednou jedinkrát jsem se z Mnichova vracel na tři válce, praskl kozlík na sacím ventilu. Auto bylo hodně poplatné době, generálkované stroje z Trnavy byly, řekněme "lehké" nedodělky. Ale nic, co by se nedalo v běžných dílnách uvést do provozuschopného stavu. Ovšem řidičům, co jezdili Barkasy, bylo co závidět. Přímé srovnání nemám, s Barkasem jsem nikdy nejel, ale tehdejší kolegové si ho nemohli vynachválit. Těm, co na tyto stroje dští síru, je potřeba říct, že my jsme tehdy nic jiného neznali. Transit byl chiméra ze západních časopisů a třeba Iveco Dailly taktéž. Na Trosce byl největší problém hluk nad 60km/h. Ten způsoboval kardan, nebo spíš jeho uložení. Jak psáno jinde, kardan neměl klouby. Rozvodovka byla vzadu napevno spojená s kastlí a tak stačily Hardy spojky. Na převodovce i rozvodovce byl unašeč a na něm středící ocelová kulička, která zapadla do litinového pouzdra v kardanu a de facto ho měla vystředit. Ovšem litinové futro se po pár tisících vymlelo a sedřelo i kuličku, takže tam kardan lítal, jak rum v palírně. Na svý, tehdy mladý modrý voči, jsem v Mototechně pod pultem sehnal čtyři kuličky, furta mi na údržbě kluci vytočili ze silonu a jezdil jsem jak král. Akorát se to silonové futro muselo každý tři tisíce vyměnit. Ale jak to člověk dostal do ruky, byla to otázka půl hodinky. Stejně tak, jako oprava řazení.. Prostě to chtělo pár grifů, občas šikovného svářeče
1
Sledujících
0
Sleduje
1
Sledujících
0
Sleduje
Jako zbytek republiky ,nebo krom těchto pár občanů to tu byl každý disident? asi ne pamatuji si např učitele ,lékaře ,úředníky a mnoho spolupracovníků kteří hlásaly a byly členy ,podle mého jsme každý mněly spoustu takových kolem sebe a světe div se po revoluci tu nebyl žádný ,jak říkám samej disident .-)))
5 odpovědí
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
He he, naprosto přesně napsané..🙂 Člověče, Vy mi mluvíte z duše..🙂 Žil jsem tu dobu, dokonce i na vojně jsem byl... A dnes? Každý byl velkým "bojovníkem" proti režimu, i když to mnohdy znamenalo akorát poslouchání Hlasu Ameriky v zaryglovaném bytě, za zataženými závěsy. A ráno alou za známým zelinářem pro podpultové banány.. Přitom i tu vojnu jsme se především snažili přežít a popravdě, jen nestálí a řekněme slabší jedinci ty dva roky nezvládali...