Když dva dělají totéž, není to totéž. Za které z těch dvou vlád, které tedy chcete z nějakého důvodu poměřovat, stála nafta i 50 Kč? Za které z těchto vlád stálo (stojí) máslo 70 Kč? Za které z těchto vlád byly historicky nejdražší ceny energií? Za které z těchto vlád byla historicky nejvyšší inflace? Zkuste si na to odpovědět bez politického přesvědčení a pak možná pochopíte, proč si někteří myslí, že si tihle Hurvínci nezaslouží ani korunu.
Na cenu ropy ve světě nemá Česká vláda vliv. A na cenu másla taky ne. To může aspoň malinko ovlivnit větší výrobce, tedy spíše Babiš, nežli Fiala. A za jaké vlády jsou v poměru k průměrné mzdě vyšší důchody? Nechci chválit, nebo pomlouvat ani jednoho z nich, já jsem zaměstnanec a moji mzdu vláda nijak neovlivní, a to ani to, co a kolik si za ní můžu koupit.
Chtějí voliče naštvat ještě víc.
Premiér, který za přidáním politikům stojí, má už nyní v poměru s průměrnou mzdou v ČR víc než německý premiér. V tomto přepočtu je Fiala nejvíce placeným premiérem v EU (druhý je Fico). Takže se v úletu o dostižení německých mezd pokud ho necháme ještě 5 roků devastovat naši ekonomiku, asi inspiroval u sebe. Je fakt přející.
P.S. O platech ústavních činitelů mohla vláda a Sněmovna jednat už v květnu poté, co se k tomu vyjádřil ÚS. Jenže bylo před krajskými volbami a politici si chtěli přidat ještě víc=14%. S tím už počítá rozpočet na příští rok. Takže počkali a doufají, že mají voliči krátkou paměť a taky neví, že se výrok ÚS o povinném přidání týkal jen soudců a státních žalobců, nikoliv politiků.
Nejvyšší plat k průměrné mzdě má Orbán.
A že jste tak nekřičela, když si přidávala předchozí vláda.
Částka v porovnání s výší rozpočtu je mizivá, ovšem styl a morální dno této nenahrané asociální party je do nebe volající.
Nebýt fackován hanbou za předvádění destrukce všeho a přidat si plat za nic neudělají je plivanec do tváře slušným lidem.Ale takoví mezi nimi nejsou.
Jen další důkaz povýšenosti našich neumětelů.
Ono je jedno, zda tam je Fiala, nebo Babiš.
Zapomněl jste na to, že jste neplatil nájem, ale splátku na byt, který pak byl Váš, jak píšete. Na druhou stranu, takových možností získat byt moc nebylo. Většinou byly byty přidělené a to nájemní nebo podnikové.
Jó, nejdříve rodiče dali vklad do družstva (1968), pak si s dalšími 23 sousedy postavili bytovku (za dohledu orgánů). Všichni museli nastoupit do stejné fabriky poblíž. Splácelo se do roku 2000, kdy byla možnost vše doplatit a odkoupit. No, zdi trošku křivé, podlahy z jedné místnosti do druhé schod až 4cm, ale bylo kdy bydlet. Nyní jsou skoro všechny byty po rekonstrukci. asi polovina původních "stavitelů" už nežije.
Pan autor to porovnání poněkud zjednodušil. Pokud pouze srovnáme průměrnou hrubou mzdu v roce 1989 (3.170 Kčs), s průměrnou mzdou v 1. pololetí roku 2024 (44.943 Kč), zjistíme, že dnes se máme opravdu lépe. Jenže takto to srovnat nejde. Já jsem měl v roce 1989 jako čerstvě promovaný vysokoškolák mzdu někde lehce za 4000,- Kčs. Sehnat byt nebylo vůbec jednoduché, ale když už jste ho sehnali, nájem byl kolem stovky, druhá stovka energie (a to ještě nebyli žádné úsporné žárovky). Z platu jsem každý měsíc bez problémů šetřil tisícovku, když byly prémie, tak i dvě. Možná, že letos v 1. pololetí roku 2024 je průměrná mzda skoro 45. tisíc Kč, ale mladí vysokoškoláci ve stejné pracovní pozici jako já tehdy mají tak s bídou 27.000,- Kč a při cenách, které teď všichni vidíme kolem sebe to srovnání dost kulhá.
Já bych řekl, že teď není doba porovnávat co bylo a mohlo být, ale je potřeba si přiznat, že to dobré není a co nejrychleji udělat všechno pro to, aby to bylo lepší. To jednotlivec nezvládne, na to potřebujeme schopnou a realistickou vládu.
No, já měl v roce 89 cca 2200Kč. Dnes, když se k nám hlásí mladí vysokošloláci, chtějí hned 50t Kč. Pokud se do půl roku ukáží jako dobří, dostanou je.
Sleduji diskuzi. Něco k té pohádce, jak za komoušů levné byty rostly na stromech a stačilo si je utrhnout. Kolem roku 1988 jsem bral jako "mladý" inženýr strojař (v komanči preferovaném těžkém průmyslu) 2.000 čistého měsíčně. Jelikož jsem nebyl ani horník, ani skladník a ani komanč, žádný "státní" byt s minimálním nájmem jsem dostat nemohl. Přihlásil jsem se tedy do bytového družstva. Dokonce i to muselo být po drobné známosti (zaúřadovala babička, bez ní bych se tam nedostal). Vklad byl cca 58.000 (29 čistých platů). To nebyla cena bytu, po jeho obdržení se pak cca 25 let měla platit splátka (anuita), což je vlastně trochu podobné dnešní hypotéce. Ta byla kolem 600 měsíčně (plus tehdy vskutku levné energie a topení). Ten byt samozřejmě nebyl hned, měl se teprve do 5 let postavit! Většina bydlela v "družstevním" bytě. Nebyl extrémně drahý, ale ani tak levný, jak se to prezentuje. Dnes se vše špatné hodí na drahé bydlení (to nájemní je někde opravdu drahé). Ale, že cca 77% bydlí ve svém, a tudíž se jich to příliš netýká, se taktně mlčí.
Netvrdím, že to oněch 23% má nyní jednoduché, ale ani za komančů nelétaly pečené byty vzduchem (pokud jste nepatřili k přátelům toho kmene). O dalších věcech, které tehdy zajímaly mladé lidi (elektronika, auta, nábytek, sportovní vybavení, dovolené atd.) se ani nezmiňuji. Vše bylo mnohem, mnohem hůře dostupné a mnohonásobně dražší. Dnes jsou oproti roku 1988 "za babku". O banánech a pomerančích se nebavím, nebaštil jsem je. Ale takové video Sony, za můj celoroční plat (ne měsíční, CELOROČNÍ!) jsem si fakt přál.
My jsme v roce 89 platili za 3+1 cca 670 Kč, z toho byla cca půlka splátka bytu.V roce asi 2000 jsme dopláceli asi 200.000 a byt byl pak náš a ne družstva. Dnes platíme se vším cca 7000 Kč. Takže bydlení máme dnes mnohem levnější.
No za to my budeme platit předražený plyn a ropu, (HEČ), zcela jistě díky Pětidemolici natruc Slovensku, které nám dopraví neekologické tankery, m. j. plovoucí přes celý Atlantik z USA. A nikdo najednou o životním prostředí necekne. 🙁
Tak se podívejte na účet. Je tam dodavatel pětidemolice? Těžko. A na plyn a ropu z Ruska sankce nejsou, obchodníci (to nekupuje vláda), si můžou vybrat, kde koupi.
To je sice hezký,že máte zásobníky z 93 procent naplněný,ale co až se vyprázdní?.............Nechte mě hádat,poslušně sklapnete kufry a pokorně nakoupíte předraženej zkapalněnej od amíků....
A můžete napsat, kolik tedy stojí ruský a kolik americký? Orbán by mohl vyprávět. Odkaz
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Praha má roční příjem přes 100 mld. a vidět to je prosím kde..?! 😮
3 odpovědi
1
Sledujících
0
Sleduje
1
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Odkaz
1 odpověď