Dobrý den, máme rovněž starý dům. Částečně zateplený,v patře snížené, zateplené stropy, radiátory, ovšem na 35-40 stupňů vody topit mohu pouze do září od května až června. Jinak musíme mít v radiatorech nad.43 a když je velká zima venku,tak i třeba 49. Nevím,jak to děláte, že můžete mít pouze 40. Zdravím. Moulisova Jana
Dobrý den,
nepsal jsem, že topíme celý rok na teploty 35-40 °C , to ani nedává smysl, ale systém by měl být navržen tak aby většinu teplot zvládl na tyto teploty nebo nižší. Průměrná teplota v zimních obdobích (listopad - březen) je za posledních 10 let nad nulou, jelikož bydlím v nížině, tak u nás je někde kolem 1-3 °C, což odpovídá nastavení ekvitermní křivky: pro 2 °C je požadovaná teplota vody ÚT 40 °C a těch pár dnů, kdy to je teplota nižší se musí topit na méně ideální teploty.
Každý kdo chce TČ, by si měl nejdřív přečíst jak to funguje a jak je potřeba postupovat při jeho nákupu, když to co nejjednodušeji shrnu:
Podle toho se musí nastavit topný systém:
Proto mě štvou tyhle články na Dřevostaviteli, ta technologie je v pořádku ale pokud ji někdo nesprávně použije tak to samozřejmě nefunguje ideálně a nemusí se to vyplatit. Když vím, že se budu dívat na televizi z 10 metrů, tak si taky nekoupím uhlopříčku 50 cm a pokud ano, tak není chyba televize, že toho moc nevidím.
Ještě uvedu porovnání, starý plynový (atmosférický) kotel spotřeboval 22 MWh energie, s TČ máme spotřebu okolo 6 MWh za rok (topení + ohřev vody).
Mám doma kotel na pevná paliva a jestli není plyn nebo elektřina je mně úplně jedno. Topím pořád.
Kotel a asi ústřední topení, takže minimálně je potřeba oběhové čerpadlo a to potřebuje elektřinu, pokud nemáte oběh samotíží.
Samozřejmě to nemusí být Váš případ ale u nás v ulici jsou taky jedni co topí asi uhlím a všichni okolo z toho máme moc velikou radost.
Další co má krátkou paměť. V době, kdy přestávala ČR odebírat Ruský plyn, nastal tlak na majitele plynových kotlů, že plyn nebude a je potřeba přecházet na TČ. A bylo to prohlášení vlády, potažmo premiéra.
Hm, byl jsem v té době také majitelem starého plynového kotle a rozhodně si nevzpomínám, že by pan premiér na mě tlačil, abych přešel na TČ. Již jsem o tom uvažoval dlouho a to z úplně jiných důvodů:
Jediné co jsem zaznamenal, že se ukončily dotace na plynové kotle, pro ty co měli staré kotle na tuhá paliva a začalo se mluvit o dotacích pro ty, co měli staré plynové kotle na přechod na TČ. Jenom pro info, tyto dotace jsem nečerpal, protože jsme přecházel v době, kdy se o tom mluvilo a nikdo nevěděl jak to bude. Kdybych rok počkal, tak bych měl nárok.
Přiznám se, že nebudu prohlížet staré prohlášení vlády, ale spíš si myslím, že tam bylo, že se končí s podporou plynových kotlů a nadále bude pokračovat podpora TČ. Pokud víte o jaké prohlášení jde, tak mi prosím na něj pošlete odkaz, docela bych se rád na něj podíval.
Pokud mate starší dum ze škvarobet. tvarnic a zatep. 8 cm polys. teplo tak 20st. zaplatíte 80-90 tis ročně. A to si představte , že tepel. vzduch-voda vlastně topí možná 5-6 měs v roce.
Máme starý dům z roku 1911, podlahovou plochu cca 170 m2, stropy 3.1 m. Podlahové topení jenom v koupelně zbytek radiátory 33 (3desky), barák není zateplený, teplo 20-21 st. a rozhodně 80 tis. neplatím ani náhodou. Vše je o tom co koupíte a jak si to nastavíte. Pokud má někdo nedostatečný tepelný spád tak pak musí topit na vyšší teploty a TČ se mu nevyplatí. TČ je nutné provozovat na teploty 35-40 °C.
I maketa zbraně se považuje za zbraň. Pokud půjde někdo vykrást banku s kuličkovou pistolí, bude se to u soudu klasifikovat jako loupežné přepadení, nikoliv jako krádež s obecně nižší sazbou.
Ale o to se přeci nehádám, chtěl jsem jenom vyjádřit, že někdo řekne, "paní se lekla i když jí pes přímo nezranil, jenom běžel a štěkal - přece neměla důvod se bát". Tak jsem použil přirovnání k maketě zbraně, protože u ní taky nikdo neví jestli je pravá nebo ne, stejně jako u toho psa většinou ten co je v ohrožení neví, jestli jenom štěká nebo bude útočit.
Docela jinej příklad . Pes tu babku nezranil ani na ni nezaútočil. Pouze zaštěkal.
Nezlobte se ale v tom je právě ten problém, jeden v tom ohrožení nevidí ale druhý ano. Pokud proti mě běží pes, kterého neznám a štěká, mohu to vyhodnotit, že na mě útočí, stejně jako když na mě někdo bude mířit maketou zbraně. V prvním případě nevím co se psovi honí hlavou a v druhém, nevím že jde o maketu. Takže v obou případech dojde k nějaké reakci a v obou případech někdo může přijít k újmě. Paní se bála a začala couvat, já ji chápu, úplně nenávidím, když na mě běží pes a pán křičí ať se nebojím, že nic nedělá. Pokud svého psa někdo nezvládá, tak ho nemá co pouštět, a když mu uteče, tak to na věci nic nemění. Naštěstí většina psů je v pohodě a alespoň nikoho neotravuje a tak by to mělo být u všech.
Pokuta za porušení vyhlášky ano. Ale hrazení léčených nákladů za to, že se paní lekla? Pokud tedy budeme důsledně hledat příčiny zranění/nemocí, proč tedy pojišťovny nevymáhají třeba po obézních pacientech nebo kuřácích náklady za léčení nemocí, které si prokazatelně způsobili sami?
Docela by mě zajímalo, jak by se postupovalo, pokud by ten samý pes byl na vodítku, s náhubkem a on na tu paní při míjení se zaštěkal. Ona se lekla, upadla a způsobila si stejné zranění. Nebo na ní zaštěkal za plotem. Úplně stejně by se jako prvotní příčina zranění mohl posuzovat ten pes a to, že by v tom případě nebyla porušena vyhláška a pes nemohl tu osobu přímo ohrozit, je irelevantní - ona se i tak může leknout a zranit se.
Hm, až na Vás někdo vytáhne zbraň, vy se leknete a v rámci sebeobrany mu ublížíte a pak se zjistí, že ta zbraň byla jenom maketa a on bude tvrdit, že to byl nepovedený žert, kdo bude odpovědný za zranění toho vtipálka ?
To je smůla jako prase. Nebo smůla jako pes. Kdyby tam, kam couvla, zrovna nekončil chodník, mohla by i spadnout a asi by se jí nic nestalo. A pes ji nenapadl, nepokousal, jen strašil.
...
Rodiče říkají, že dítě se nedá uhlídat, stačí vteřinu nedávat pozor ... Se psy je to podobné, také stačí vteřina ... a pak je třeba nést následky. Pánovi to fakt nezávidím.
...
Ale upřímně, jdu po chodníku po vsi, nic nedělám, jen jdu. A z blízkosti jednoho metru na mně řve x psů přes plot. Není to nic příjemného, tohle poslouchat z metru. Páníčkové to převážně neřeší, pejsek hlídá. Kvůli tomu ho přeci mají. Říkají: je to pes, tak štěká. Kdyby to byly rybičky, tak plavou - to mi jeden řekl. A on ale hlídáním něco říká: jsi narušitel, nechci Tě tady, to je psí vzkaz. A kdyby otevřeli bránu ... bude to všechno jen o tom, jestli se taky leknu a couvnu ... a nebo tam místo mně bude "křehký" důchodce... mnozí můžete platit milion.
Přesně, je mi jasné, že je to z říše snů ale pokud má někdo psa na hlídání OK, ale ať hlídá prostor za plotem a neštěká po lidech co jdou okolo. Někdy jsem zamyšlený a hrozně se leknu, protože pec vlítne a na vrata, dvířka popř. plot a začne štěkat. Takže se leknu jak toho štěkotu, tak toho pohybu, který jsem nečekal, pak mi dojde, že pes je zavřený ale v první chvíli to je hrozně nepříjemný.
0
Sledujících
2
Sleduje
0
Sledujících
2
Sleduje
Máte k tomu navíc signifikantní příjmení hehe
1 odpověď
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Ano, každý máme nějaké příjmení a často něco prozrazuje o našich předcích.