Tak na jednu stranu má třídění smysl, protože aspoň se využije ta jedna polovina. Na druhou stranu hromadu odpadů vyvezou všechny státy EU do rozvojových států světa, kde zase polovinu nějak roztřídí, zbytek hodí do moře, nebo spálí za mnohem horších podmínek, než v moderní spalovně. Smysl má omezit používání plastů, ale rozumně. Protrhnutá papírová taška po 1. použití je ekologicky horší, než igelitový sáček, co se pak spálí v moderní spalovně. Nerezové nádobí v restauracích a fast foodech, plastové brčka a jednorázovky tam kde to má smysl.
E10 není ekologičtější. Výroba bioetanolu není ekologičtější než spalování nafty nebo benzínu. Dokázali to studie už před 10 lety. Na vytěžení, přepravu a výrobu 1 l nafty spotřebujete 2 litry ropy, na pěstování, sklizení, zpracování a přepravu 1 l bioetanolu spotřebujete 3 litry ropy. Jediný rozdíl je v tom, že částečně platíte vlastní zemědělce, většina biopaliv se ale stejně vozí přes půl světa z Brazíle a Asie.
Ach jo, na Slunci 150 °C (po dobu jednoho týdne), ve stínu -150°C (po dobu jednoho týdne). Zbylé dva týdny přechod z jednoho extrému do druhého. Za jediný rok je z pytlíků s odpady zmrzlá dehydrovaná vyvřelina. Žádné mutace, žádné nebezpečí, dokonce bude problém odlišit různé nekovové části odpadu. Odpadky jsou na 6 místech o ploše sotva 1 hektaru (a pytlíky tak na 10 m2), na milionech kilometrů čtverečních drsného povrchu Měsíce je to nic.
1 koruna za solární tunel před 12 lety, 1 koruna za nutnost ČEZu a spol. balancovat energii z OZE (hlavně z Německa), 1 koruna výpalné za emise CO2 (uhlí rozpočítané na celý mix). Ještě nezapomenout za daň státu z takto vysoké ceny energie, dělá to skoro 1 Kč. Kam se to dostáváme? Na normální cenu? Aha.
Ono záleží, o jakém století se bavíme. Od feudálních Španělů asi nikdo rozumný přístup čekat nemohl. Do konce 18. století bylo 13 kolonií a pak USA malé a neměli ani moc, ani sílu na velkou expanzi. Pokrok v technologii vedl k získání převahy. Indiáni si svojí divokostí (nezapomínejte na neustálé kmenové války) a oblibou brutálního násilí moc přátel nezískali. Hamižnost bělochů byla něco, na co indiáni neuměli správně odpovědět. Takže po pár masakrech osadníků se nemohli divit, že reakce byla stejně brutální. Teď nám to může být líto, ale ještě do konce 19. století byl život nelítostný boj o přežití. Jen úspěšní vyhráli. Kdo by zachránil Evropu před Němci (a pak Sověty), kdyby se v Americe proháněli Indiáni na koních a nadále vedli kmenové války? Majtelé plantáží na Jihu a pár námořníků na severu asi ne.
Marmelády, mošt a kořalku za plnou cenu by si skoro nikdo nekoupil, příliš drahé. Místní by prvoz neudrželi, pokud to nešlo doteď. Dotované podnikání? Jak dlouho dotovat? Potřebujeme další a další dotace? Kdo je zaplatí? 6 hřišť je blbost, ale to jste měli říct starostovi a nebo mu to spočítat u voleb.
Zajímavé je, že Němci nepřišli (neokopírovali) na skvělý sovětský nápad, podvěsit pod křídla "krabice" plnněné desítkami malých 2kg pum. Zeshora to ničilo německé tanky neuvěřitelným způsobem a nebylo proti tomu obrany. Bylo to jako "páškovat" obilí.
Sověti okopírovali německou SD2 (motýlková bomba) a pak je napadlo vyrobit kumulativní verzi.PTAB 2,5. Dobrý nápad, přesnost normálncíh bomb byla mizivá, tohle mělo vyšší čanci kvůli větší zasažené ploše. Němci už neměli čas na vlastní kopii.
Došly nápady a vtipy, nebo jsou opakované do zblbnutí. Homer si dům pořídil jen díky penězům svého otce Abea, do domova ho šouply pár týdnů poté. Marge se občas snaží přivydělat. S malou Maggie asi do práce nemůže. Springfiled vzhledem ke zločinnosti (Snake), požáru skladu pneumatik a neschopnosti starosty a policie asi nebude mít drahé nemovitosti.
Je to hezká legenda. Maltu zachránilo 47 Spitfirů, které přivezla HMS Victorious v rámci operace Tracer.
To jste o dva roky vedle. V červnu 1940 tam ty Gladiátory bojovaly týden samy, než je doplnily Hurricany přilétající z Francie. Italové ale neměli připravenou invazi, takže nálety moc nedokázaly a o měsíc později už Maltu chránily jak nová děla, tak Hurricany. Spitfiry přivezly letadlové lodě až proti Luftwaffe na jaře 1942.
USA vyvíjely motory F-1 použité na Saturnu 5 od roku 1955, Apollo od roku 1960, vývoj dostal plné financování hned v roce 1961 po Kennedyho projevu. Koroljov vyvíjel N-1 napůl od roku 1961, oficiálně peníze a podporu získal až od roku 1964. To se nedalo dohnat, když vývoj tříštily na Zond, vojenský Sojuz, civilní Sojuz pro lety na orbitě a měsíční Sojuz s jinými systémy a vybavením. Brežněv chtěl vítězství levně, a to pro Měsíc nešlo. Koroljov se snažil, SSSR ale změnit nemohl.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Tak poprvé plný souhlas. Čeká se na odvážného, co řekne dost. Který stát jako první přestane platit nesmyslné emisní povolenky, dotovat neefektivní soláry, milionářům přispívat na auta na baterky a zastavovat stavbu kvůli odvolání neschopného soutěžícího, který podal příliš drahou nabídku bez jakýchkoliv záruk? Fiala měl dobrou šanci před dvěma lety. Mohl jasně říct, že ČR kvůli válce na Ukrajině vystupuje z blázince, dokud válka neskončí a dokud ten blázinec někdo nezkrotí. Fiala svojí šanci podělal a Evropě přidal 2 roky degradace.