Stát si zkrátka dokazuje svou moc nad svými poddanými. Myslivecký neználek ministr Výborný se nechal ovlivnit zelenými poradci a poradci typu pana Pitka, pro které jsou myslivci nepřátelé a tak se k nim taky stát tady reprezentovaný výkonnou mocí vedenou ministrem Výborným chová.
Ať už se jedná o protimysliveckou novelu Zákona o myslivosti, tak o tuto akci, která je organizována a prováděna bez ohledu na myslivce, myslivecké zákony a zvyklosti i na zdravý rozum (znehodnocení ulovených divočáků a jejich následná likvidace v kafilérce)
Asi všichni majitelé vykácených lesů čekají, až stát vypíše dotační tituly, nejlépe na všechno, na sazenice (jejich kupní cenu) i na práci a další náklady spojené s výsadbou. Nebo čekají, až se zalesní samo, z náletů, semenáčů a podrůstků, což jen asi nejlevnější, z hlediska přírody možná nejlepší, ale jednou jejich nástupci spláčou nad výdělkem, neboť v nově vzniklém lese prostě nebude dost kvalitního jednodruhového dřeva, ale jestli majitelé lesů uvažují stylem "po nás potopa" tedy spíš holiny a křoviska, pak prosím, příroda si nakonec taky poradí, jako si už poradila nesčetněkrát, co jiného jí také zbyde.
A proč by neměli čekat?
Díky kůrovcové kalamitě, vzniklé hlavně řáděním zelených aktivistů a na nátlak zelených aktivistů zrušením lesních dřevařů a tím sabotováním kácení kůrovcových stromů, které by přibrzdilo rozjetou kalamitu, přišli o obrovké peníze. Kůrovcové dřevo museli zhusta prodávat jako palivové za 500 Kč za kubík, zatímco bez kalamity by stejné dřevo prodali za 5000 za kubík. Dostali se do finančních deficitů, které by náklady na zalesňování ještě výrazně zvýšily. Malí majitelé lesa si mohou načerno a zadarmo část sazenic vykopat v jiném lese a tím na svých nákladech ušetřit, ale velcí majitelé musí všechno kupovat.
A proč by tedy stát, který svou nečinností a zelenou hloupostí z velké části tu kůrovcovou kalamitu způsobil, neměl dotacemi aspoň část toho svého dluhu majitelům lesů vyrovnat?
Možná by pomohlo opět zaměstnávat místní lidi v lese na všechny práce včetně sázení. A ne jako nyní - ukrajinský kápo nažene do lesa 4-6 Moldavců na sázení, protože je to nejvýdělečnější práce z roku. Ale po 5 týdnech seknou kramle a na další práce za pár šupů už nemáknou. Klikoroh, okus, shazování či pálení na sezonu fakt nevydělají, možná trochu ožínání... A nakonec i ta úspěšnost satby sazenic po těhle partách je taky na houby. Osobní zkušenost.
Jenže Moldavci to udělají za čtvrtinu a ještě možná dvakrát, čtyřikrát rychleji než čeští nízkopříjmoví málo zvyklí na takovou dřinu.
Pamatuji si ještě, jak jsme kdysi coby svazáci tyhlety věci dělali coby brigády a jak nám to tehdy šlo.
Spousta menších lesů nebyla za komunistů vůbec ošetřována, jak to kdysi sebrali soukromým vlastníkům v padesátých letech, tak to samovolně rostlo až do roku cca 1990, kdy to ti soukromí vlastníci dostali zpátky. Navíc v padesátých letech "partyzáni" v těch lesích místně vyřezali velké stromy s kvalitním dřevem a uvolněný prostor v lese ponechali divokým náletům. A těsně předtím, než to vrátili, zmizely z těch lesů zase další stromy, které mezitím dorostly. Jediní, kdo to "udržovali", byli místní zemědělci, svazáci, komunisti atd, co do lesa jezdili, když bylo potřeba dřevo na táborák, strom na májku na první máj a podobně nebo myslivci, když potřebovali dřevo na stavbu posedu.
A kde les socialističtí lesníci vykáceli a udělali velké paseky, ty sice zalesnili sazenicemi, ale pak se o to nestarali a ty sazenice nechali přerůst maliním a ostružiním a potom náletovými dřevinami. Takže tam nakonec místo smrkových monokultur vyrostl slušně diverzifikovaný smíšený les. Sice většinou s převahou smrků, ale smíšený, asi dost přesně podle místních půdních a vlhkostních podmínek. A velice dobré snůškové podmínky pro včely, plno osik, bříz, lískových ořechů, třešní ptáčnic, lip , javorů, zejména klenů, ostružiní, lány maliníku....
Nebuďte neinformovaná.
V roce 1939 nebyl volně v lese jediný divočák. Jen v oborách. Tehdy se střílelo asi 600 kusů.
Po válce se prasata octla na svobodě a cele se vložila do rozmnožování.
V roce 2000 se v ČR odstřelilo 70 000 kusů a v roce 2010 už to bylo 140 000 kusů. A pořád je to málo.
Myslivci měli 79 roků na to, aby stavy černé zvěře zredukovali.
Zvítězila chuť na gulášek, před zdravým rozumem.
Divoká prasata nejsou nikterak mírumilovná. V současné době samci bojují o samice. Nepleťte se mezi ně.
A 2-3x do roka maji bachyně mladé a ty jsou ještě násobně nebezpečnější, než kanci.
Takže máme plné lesy potencionálních zabijáků. Je jen otázkou času, kdy se stane neštěstí.
Já jsem ten poslední, kdo by ubližoval zvířátkům, ale prasata jsou výjimkou.
To není přesné Volně žijící prasata se vyskytovala třeba v lužních lesích Dunaje, Moravy a Dyje. Kde prasata využívala vysokou úživnost těchto biotopů. Nebo možná ještě ve velkých horských lesích.
Z těch zdrojů divoká prasata ojediněle pronikala do kulturní krajiny, kde díky tehdejšímu systému zemědělství a lesnictví, kdy pracovalo denně plno lidí na polích a v lesích, byla objevena a místními myslivci rychle zastřelena. (než utečou k sousedovi)
Bachyně/vůdkyně se nestřílí. Jen ona má ve stádu divočáků, skládajícího se z různě starých samic a mlaďochů, mimina. Ona, jedna jediná.
Pokud ji odstřelíte, budou mít v stádě všechny dorostlé samice mladé. Takže místo 10-12 podsvinčat, můžete mít najednou od 10 prvniček po 5-6 selátkách. A to musíte pochopit i vy, že je značný rozdíl.
Střílí se mladé kusy. Než se začnou rozmnožovat. Samice kvůli miminům a samečci, než začnou smrdět. A taky je mladé prase chutnější.
Ale podle všeho policejní střelci buďto nebyli informováni nebo informacemi myslivců pohrdli. Vypadá to totiž, že střílejí právě ty vedoucí bachyně.
Když jste u dobu zažila, co tedy systémově konkrétně Vašemu hezkému dětství nepřálo? Hračky byly a byly levné, v tom to nejspíš nebude?
Třeba měli v rodině alkoholika. Tehdy mohl člověk chlastat celá desetiletí, pokud ale dokázal včas chodit do práce něco tam udělat, bylo to v pořádku a ten člověk v práci se dočkal důchodu.
Dneska člověk jednou nafouká a skoro všude letí, pak dostane ještě jednu, dvě šance v nějaké horší práci a hotovo. Když ho nepodrží rodina, tak je bezdomovec na ulici a tím je mimo tu rodinu a to dítě.
Kdykoliv narazím na nějakou debatu, kde se srovnává "doba socíku" s tou současnou, v drtivé většině se zastávám té současné doby. Čímž jdou většinou proti hlavnímu proudu debaty. Tady ale udělám výjimku. Ikdyž jsem rád, že "věčné časy" jsou už pryč, dovolím si nesouhlasit s textem tohoto článku. A to v podstatě s celou první třetinou, kterou jsem stačil přečíst. Na zbytek už jsem neměl morál. Tehdejší mládež byla rozhodně zdatnější v mnoha ohledech ve srovnání s tou současnou. Měli jsme mnohem více příležitostí k rozvíjení svých schopností ať už v oboru polytechniky(jak se tomu tenkrát říkalo), nebo sportu. Dnešní děcka z většiny ani nevylezou na strom.Jen se cpou "mekáčem" a všudypřítomná obezita je vidět kam se člověk podívá. Každý si nakoupí co potřebuje, ale sám z pár součástek spájet obyjný tranzistorák zvládne jen pár vyvolených. V obchodech na internetu si nakoupí hotové hračky připravené k letu, k jízdě a říkají si "modeláři". Opravy svých hraček potom svěřují odborným firmám, anebo si alespoň kupují náhradní díly. Sami si nic nepostaví. Že se tenkrát musela hlásit změna bydliště? A v čem je to jiné oproti dnešku? To, že sami nikam nic nehlásíme, neznamená, že úřady nemají perfektní přehled o našem pohybu. Mají. A mnohem lepší, než tenkrát. A nejen o bydlení. Dětství před čtyřiceti lety bylo o mnoho lepší, to "sterilní cosi", čím si procházejí dnešní děti...
Analogový tranzistorák už ani spájet nejde, dlouhé vlny byly tuším vypnuty a ne středních se už taky vysílá digitálně. Takže kdo chce dnes zbastlit radio, musí už být hodně pokročilý v digitální technice.
To už dávno není jako kdysi, kdy se vzal měděný drát, přiložil k hliníkovému desetníku, to se připojilo do velmi citlivého mikrofonního vstupu zesilovače a díky pouhému nelineárnímu elektrickému průběhu toho kontaktu tak byla slabě a zkresleně slyšet nejsilnější stanici nebo víc stanic dohromady. A když se vzalo těch pár součástek, zlepšila se selektivita a ty nejsilnější stanice šlo poslouchat odděleně a ve slušné kvalitě.
A mimochodem mladý, co nezdědil cínovou pájku po předcích, si moc nezapájí, protože dle Brusele dnes může legálně používat jen pájku bez olova, která je podstatně horší, víc namáhá součástky připájení a spoje mají výrazně nižší životnost.
Jinak ale, co se týká součástek na internetu, je dnes tisícinásobně větší výběr. Skládání z komponent bych taky nezatracoval, protože dříve taky dost lidí na tom bastlení ze samostatných součástek pohořelo a nepokračovalo dál. Dneska může takový člověk rovnou začít s komponenty a snadno přejít na vyšší úroveň nějakých počítačů, robotizace, automatizace atd a tím se dostat obrovsky dál než bylo možné dříve. To ale nemá se socialismem prakticky nic společného, je to věc vývoje a pokroku.
buďte v klidu pane pisateli tohoto článku.
já to socíkovské dětství prožil,
ty družiny, pionýry, branné akce, atd.
pane pisateli,
já za sebe musím říct jediné - měj jsem to dětství opravdu krásné a vzpomínám na něj velice rád.
Na co si nevzpomínám je , že mě někdo nosil na kojení. ( každopádně tohle je pravda a je to děs )
ale článek je o dětství
Já si pamatuji, že do školky jsem byl dán až tehdy, až bylo jasné, že sám dokáži ze školky ty tři kilometry dojít domů. To bylo tuším dva roky před nástupem na základku, takže když mi byl 4 roky. Ze začátku první měsíce jsem ze školky chodil s rodiči, později sám. A byla to krásná cesta, v přírodě, šlo se přes zahrady, protože hodně z nich ještě nebyly oplocené, zkratkami a kolem řeky v pobřežním lužním lese. Oplocovat se to začalo až někdy okolo roku 80, když jsem chodil do střední a dokončilo se to urychleně po Sametu, protože s preferencí soukromého podnikání začali někteří lidi věci, které nebyly za plotem a chráněné ještě navíc ostnatým drátem a zuřivým psem považovat za předměty svého podnikání. Na druhý stupeň základní školy jsem potom jezdil do města, zpátky se mi kolikrát autobusem nechtělo, jsem šel pěšky a jak bylo pěkně, třeba na jaře, tak jsem zalezlo do toho lesa u řeky domů jsem přišel až večer.
Já bych se dotkla té části, že děti se měly nechat vybrečet a krmily se v určitých časech. No - to bylo z hlavy a hlavně knihy tehdejšího guru pediatrie prof. Švejcara, který toto propagoval spolu s umělou výživou, s tím ,že dítě má být do 5- ti měsíců v povijanu, dětský pokoj vymalovaný latexem a na podlaze PVC. Někdy v osmdesátkách se otočil jako korouhvička a začal mluvit o kojení a jinak nyní běžných věcech. Svou knihu Naše dítě zcela přepsal a kázal úplně něco jiného.
Nechat vybrečet je běžný recept na to, aby dítě bylo samostatné a nezvyklo si ostatní kolem sebe vydírat a tím být toxický člověk.
Krmení v určitých stejných časech je základ proto to, aby si člověk později zvykl na pravidelný denní režim, kterém potom bude vystavován už pořád.
Nedávno jsem si pustil starý písničky od Honzy Nedvěda a přesně tak to bylo... "A vlasy rozkazem jsme měli jak kdo písk..." Člověk aby furt stál někde v pozoru.
Tak Nedvědi opravdu o tehdejší době vypovídají "všechno".
Tendenční naleštěné pseudotramspké a pseudofolkové odrhovačky komunisty tolerovaných tvůrců, aby si vzorní pionýři měli o čem zpívat u táboráku.
Dětství je v první řadě takové, jaké dokáží rodiče svým dětem připravit.
Kde jsou dobří a schopní rodiče, je dětství pěkné téměř v jakékoliv době
V to souvislosti by byla otázka, jaké dětství měl pan Král, když tady soustavně píše takové žlučovité články, jako kdyby by potřeboval si své velmi smutné dětství a problémy neustále a soustavně nějak kompenzovat.
A že se za socialismu muselo trošku socialisticky šaškovat, aby měl člověk klid, co na tom je? Správní rodiče kromě toho povinnného socialistického šaškování žádné skutečné starosti a problémy k dětem nepustili.
A jak to je dneska? Kolik rodičů dětí dnes trvale čelí reálným existenčním starostem, že jim mzdy nebudou stačit na nájem, nebudou stačit na energie a šťastní jsou mezi nimi ti, co za energie mohou šetřit třeba tím, že v zimě nebudou topit a budou mít v bytě zimu. Spousta rodin nemůže ani to, protože bydlí v paneláku nebo bytovém domu a když u sebe vypnou topení, teplo jim přijde od sousedů a platí za něho skoro stejně. Kolik rodičů má dnes problémy za co koupit oblečení, boty a o nějakých dnešních zájmových kroužcích pro své děti mohou jenom snít, protože tu tisícovku nebo víc tisícovek měsíčně za kroužek nedají dohromady?
A na obzoru je už i ta ideologická šikana a masáž, rudá masáž sice se Sametem skončila, ale po určitém období svobody je na obzoru zelená ideologická masáž a šikana. Která je nyní ve formě ESG ve velkých firmách, bankách, pojišťovnách atd, Brzo se rozšíří do všech firem a nakonec se evidentně bude týkat i všech lidí včetně dětí. Kde už ostatně od základní školy +-je.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
V zimě bude zima. Proč toho člověka živí?
1 odpověď
9
Sledujících
0
Sleduje
9
Sledujících
0
Sleduje
Úplně od věcí není. V současné době stav polárního víru, který se dá odvodit od světových teplot, ukazuje, že už od prosince se budou střídat vpády studeného vzduchu od severu s mrazy a běžné středoevropské počasí nebo dokonce vpády teplého vzduchu od jihu až třeba ze severní Afriky. Nejpravděpodobněji zřejmě v rytmu dvou, tří týdnů.