Podle mne jde o nepovedený projekt. Dům má spoustu chyb. Tak např.: není v něm technická místnost na tepelné čerpadlo a zařízení fotovoltaiky. Má-li to být ta místnost vedle pracovny, tak je to špatně, protože to je na nule a při zaplavení přijdete o nejcennější vybavení domu. Chybí garáž (ta by mohla být právě na nule) a dílna. Schodiště do patra je dřevěné, po záplavě ho můžete vyhodit, takové dřevěné točité schodiště vás přijde na 100 kCZK, spíš víc. Otvírat okno v koupelně přes vanu a hluboký parapet zateplené zdi, to musí být radost, zejména pro malé osoby. Objekt je dost hluboký, myslím, že tam bude málo světla, střešní okna by to určitě napravila. "Zámecká" průchozí dispozice je nepraktická, snižuje soukromí obyvatel domu. Tvar objektu je navíc energeticky naprosto nevhodný, spousta ochlazovaných ploch. Dnešní móda nepřetahovat střechy přes rovinu fasády je nejen nehezká, ale o to víc trpí dřevěný obklad fasády.
Dům je to ošklivý, chápu, že jde o moje vnímání estetiky, ale z reakcí diskutujících usuzuji, že nejsem sám.
Takto formulovaný článek je typickou ukázkou, jak je novináři ovlivňováno veřejné mínění. Už jen titulek vytváří dojem negativního postoje k republikánskému kandidátovi, jako by Trumpova čepice mohla za incident, přičemž potyčku s vysokou pravděpodobností vyprovokovala demokratka, jíž se čepice nelíbila. Poslední věta "Server Independent uvádí, že kvůli pokrývce hlavy se už dříve dostali Trumpovi příznivci do konfliktu s voliči demokratů." rovněž evokuje dojem, že na vině jsou republikáni, kteří si dovolují nosit tuto čepici. V žádném případě nelze napsat, že "kvůli pokrývce hlavy byli Trumpovi příznivci napadeni voliči demokratů", což by bylo určitě blíže pravdě.
Takovými "soft" prostředky se ovlivňuje klima ve společnosti. I na formulace je třeba dávat pozor.
Dovolil bych si odhadnout, že větrníky jsou v ČR mrtvě narozené dítě. Lidé je samozřejmě ve svém okolí nechtějí - viz článek, a ani technicky jejich výstavba nemá ve srovnání smysl. V ČR je jejich koeficient využití (dodaná energie za rok/jmenovitý výkon x počet hodin za rok (8760)) kolem 0,18, větrníky v moři mají cca 0,6.
Zase jeden z autorů, který nám zdarma poskytuje hraběcí rady.
Velké přečerpávací elektrárny u nás nelze postavit kvůli a) odporu obyvatel v místě b) odporu mnoha zelených organizací. Jediný zajímavý projekt je využití nádrží vltavské kaskády, aby nádrže fungovaly v přečerpávacím režimu, ale i tam očekávám, že bude MŽP křičet, že kolísání hladiny nesvědčí místní fauně a flóře. To je asi pravda, a tak budou objemy přečerpávané vody (tj. akumulace) omezené.
Větrníky se u nás stavět ve velkém také nebudou, protože: a) u nás moc nefouká (koeficient využití se u nás pohybuje pod 20%, pro větrníky v moři je to kolem 60%), b) odporu obyvatel v místě c) odporu zelených.
Takže jako rozumné a realizovatelné zdroje zbývají jaderky a soláry.
Panebože to je blábol, typický Gabal. Co věta, to nesmysl. Ceny bytů určuje poptávka a nabídka, a to že jsou v Praze ceny vysoké je dáno tím, že se v Praze staví málo, protože máme špatný stavební zákon a procedury se získáním stavebního povolení. Nechť si autor porovná procesy ve Vídni či Berlíně a v ČR.
Co to je modernizace a jak se měří autor ponechává na naší fantazii, každý si tímto obecným termínem může představovat, co chce. Pobavila mě věta: "Ani Praha není schopna vstřebat elementární poznatky vědy a realizovat je ve prospěch a k ochraně svých obyvatel?" Jaké to jsou ty "elementární poznatky vědy"? Mohl by nám hloupým Gabal poradit, jak na to?
Vodičkova je dlážděná, protože to tak chtějí památkáři. Srovnávat Prahu a New York je neuvěřitelné, v Praze je v létě oproti New Yorku krásný chládek (mimochodem, New York leží jižněji než Řím). Doporučil bych autorovi, aby si tam třeba v červenci zajel. Otírat se o MHD v Praze je totální úlet. Pražská MHD je jedna z nejlepších na světě, a když je řeč o modernizaci, tak jedna z velmi pokročilých - elektronické placení ve vozech, elektronické tabule s příjezdy a odjezdy, internetové aplikace, atd., nemluvě o přesnosti a dodržování jízdních řádů. Odhadl bych, že Gabal jednou za rok vlezl do tramvaje a bylo mu tam horko, no, a hned je článek na světě.
Už jednou jsem v této diskusi psal, že představa rychlého nabíjení - v rámci několika minut - je technicky nemožná. Běžně je brána spotřeba elektromobilu 20 kWh/100 km. Přijedete k nabíječce a budete chtít nabít auto na 400 km, tudíž do něj musíte dostat 80 kWh. Pokud byste chtěli mít nabité auto řekněme za 10 minut, pak byste ho museli ( s nějakými dost dobrými účinnostmi) nabíjet výkonem přes 500 kW. Kdo má jen minimální technické vzdělání ví, že to z mnoha důvodů nejde. Nezvláda by to ani baterie, ani rozvody v autě, ani přívody k autu, v případě několika odběrů ani napájecí trafo v.n./n.n a těžko i stávající 22 kV síť. Představa takového rychlého nabíjení je zkrátka neuskutečnitelná. Fyziku nelze obejít.
Investice do konzervativních fondů je zpravidla ztrátová (nízké výnosy nepokryjí vstupní poplatek a poplatky za správu), při investici do fondů s vyšší mírou rizika se v lepším případě dostanete na nulu a při investování do nejvýnosnějších (rizikových fondů) je to prostě ruleta. Samostatnou kapitolou jsou "certifikovaní poradci a makléři". Když si koupíte pračku a ona nefunguje nebo zlobí, výrobce vám ji zdarma opraví nebo vymění. Ještě jsem neslyšel o poradci, který by s vámi uzavřel smlouvu, že když s ním investujete a budete ve ztrátě, tak část ztráty za špatné poradenství.vám uhradí on. Prostě podíl jak na zisku, tak i na ztrátě. Každý běžný podnikatel má odpovědnost za své výrobky a služby, jen tito "certifikovaní poradci a makléři" nemají žádnou. ("Sorry, prostě nám to letos nevyšlo."). Článek je pouze reklamou.
Zase jeden intelektuálský blábol o tom, jací jsou Češi neschopní blbci, vyžírkové, flákači, nemakačenkové, závistivci a lůzři. Život v USA a v ČR je zkrátka úplně jin, tam i tady má své plusy a mínusy. Na rozdíl od autora já vidím u nás obrovský posun k lepšímu ve všech oblastech ve srovnání se stavem před 30 lety. A to i přes nepříliš dobře fungující státní správu a politiku. Stačí si prohlédnout statistiky. Tahle země je totiž plná pracovitých a vzdělaných lidí, kteří možná nevyhlašují pateticky své vize, ale tvrdě pracují každý den. A ta klišé o tom jak mladí chtějí vše, ale pracovat se jim nechce, tak na to si stěžovali rodiče už ve starém Římě. Doporučil bych autorovi, aby se podíval do zrcadla a položil si otázku, zda není už opravdu starý, skeptický, vyhořelý, pesimistický a neztratil jakoukoliv naději. (Mimochodem, kdybychom tu situaci otočili a tento článek by byl o Američanech, jak jsou k ničemu, tak by s ním autora vyrazili z každého média. Američani jsou přece vždy a ve všem nejlepší!)
Zase jeden hloupý sebemrskačský článek, jací že jsou Češi pitomci, burani a ignoranti. Italové zpravidla anglicky neumí, aniž by se obtěžovali mít jídelní lístek jinak než italsky. Myslím, že ani Britové, Američané nebo Němci při návštěvě v Itálii v dané situaci na tom nebudou lépe. V Čechách dostanete jídelní lístek v angličtině i v němčině skoro v každé lokální hospůdce. Zkuste si situaci otočit, Italové u nás nad jídelním lístkem v češtině. Už je vidím, jak dumají, zda vepřo, knedlo, zelo jsou tři chody, a jestli Kofola je druh kávy. Italy mám jinak docela rád, ale natvrdlé novináře (-ky) fakt nemusím.
Chování záchranářů bylo neprofesionální, omlouvat ho nemá smysl. Je to jejich práce, tak mají být slušní, i když je ta práce náročná. Pokud ji psychicky nezvládají, mohou dělat něco jiného. Docela by mě zajímalo, zda by takto vtipkovali, kdyby ošetřovali třeba svého otce nebo bratra. A zjistit, jestli je dotyčný opilý lze vcelku jednoduše, stačí přičichnout. V zimě jsem pomáhal lékaři na ulici se sraženým chodcem, doktor měl jasno po několika sekundách.
Štiřín měl být prodán už dávno. Jeho provoz a údržba stojí fůru peněz a využití je sporné. Ubytování ve Štiříně nikdo nepreferuje, všichni návštěvníci (úředníci EU, diplomaté, atd.) chtějí bydlet v Praze. Na reprezentaci bohatě stačí Pražský hrad. Je příznačné, že proti prodeji je bývalý ředitel a nyní šéf místní odborové organizace (to je samo o sobě neuvěřitelný sled funkcí), který tak přijde o teplé místečko. Být po mém, prodal bych i Lány. Je to relikt po TGM, který víceméně suploval roli císaře pána. Nyní je to jen dobrá příležitost pro rozkrádání - viz působení Zemanových kamarádů.
Problém je v tom, že ekonomie je společenská věda, a nikoliv věda exaktní. To, že používá matematiku neznamená, že spočítá něco, co má smysl, matematiku používají i astrologové. Ekonomové se tváří, že rozumí všemu, ale nejsou schopni předpovědět vývoj trhu ani na pár dní dopředu. Nobelovu cenu za ekonomii dostane jeden rok ekonom za nějakou teorii a rok následující ji dostane jiný za teorii přesně opačnou. No, a s takovou vážností musíme brát podobné rozhovory.
Tak koukám, že je tu každý odborník na chemickou technologii a samozřejmě politiku. Napadlo někoho, že jak dostat mangan z hlušiny je patentovaná technologie, kterou mají Kanaďané a ne Češi? Kdybychom ty patenty vlastnili my, tak bychom žádné kanadské firmy nepotřebovali a prachy na investici by nám každý rád půjčil. Je to stejné jako s tou ropou v Kongu nebo jinde. Konžané vědí že někde v zemi mají ropu, ale a) neumí ji najít, b) neumí ji vytěžit, takže chtějí-li z toho něco mít, musí spolupracovat s někým, kdo to umí.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Situaci vystihuje úvaha:
Pokud by Hizbaláh, Hamás a podobné další teroristické organizace složily zbraně, nastal by v regionu mír.
Pokud by Izrael složil zbraně, přestal by existovat a občané Izraele by byli mrtví.