Proboha to je zase blábol... Král nikdy nezkame. Nechci jej titulovat, urazil bych jistého silného a užitečného tvora.
Miochodem, třeba právě branná výchova na ZŠ nebyla k zahození. Např. první pomoc, vázání uzlů, jak nabrousit nůž... Asi jsem měl kliku na kantora, politku do toho téměř netahal...
Ale že by byla branná na SŠ nebo na VŠ tady nepamatuji.
Jsem ročník 53 a zřejmě jsem žil v jiném státě. Rozhodně nebylo vše v pořádku, ale o koncentrační tábor nešlo.
Je zajímavé jak si každý pseudohistorik přizpůsobuje nezvratne skutečnosti v minulosti.O tom kolik se ročně predavalo nových bytů a další skutečnosti o tom mlčí. NA.PR. STÁTNÍ NENÁVRATNY PŘÍSPĚVEK VY VYSI 650 TISKc na vystavbu rodinného domku /možnost získání další NENÁVRATNĚ STÁTNÍ podpory 250 tis. Na ztizene zakladani/Napadlo to nejakeho poslance navrhnout něco podobného.Ne......zvýšit platy ....to je současná diskuze. PS.TENTO STÁTNÍ PŘÍSPĚVEK FUNGOVAL DO R .89
No, já začal stavět domek v roce 1983 a o nenávratvých půjčkách v uváděných výších (zejména těch 650) nic nevím. Už si ti moc nepamatuji, něco bylo bezúročně (někde i nenávratně) z podniku výměnou za úvazek na n let, něco snad se i odpouštělo při kolaudaci do tří let (což jsem nestíhal, takže mě to nezajímalo). Standardní úrok byl 2,7 procenta s limitem 200 nebo možná 250 tisíc.
Sice článek považuji za poněkud tendneční (nenechat nit suchou na minulém režimu je pro dnešní politiky povinnost), ale zase nepřehánějme na opačnou stranu.
Hotovost není základní ani obecné platidlo. Půl mega hotovostí nezaplatíte.
Pro obchod jsou levnější karty, jinak by je ve všech velkejch obchodech tak ochotně nebrali. Papírový koruny sice taky berou, ale to ze zákona musejí. Kdyby pro obchodníky hotovost neznamenala vůbec žádnou zátěž, tak budou brát plechový eura i velký euro bankovky - což neberou, s drobnejma je vopruz a velký můžou bejt falešný.
"Párkrát" to mohlo být v době, kdy se hotovostní platby preferovaly proto, že prachy v kase byly jistější než faktura na poště nebo proto, že papírku z katerní žehličky trvalo tejden, než se proměnil na peníze. Nebo nebyla řádně odvedena DPH. Nebo obchodník zrovna potřeboval keš a nechtělo se mu chodit k bankomatu. Slevu v řádu nižších jednotek za platbu v hotovosti si umím vykouzlit taky, když koupím dvě sušenky, jednu za x,50 a druhou za y,90.
Co je tedy dnes podle vás základní platidlo?
Půl milionu nezaplatíe v hotovosti jen proto, že to nepovoluje zákon. Není to zase tak dlouho, kdy to klidně šlo.
Tipl bych, že celá tato masáž slouží jako příprava pro bankami (a státem) toužebně očekávané zrušení hotovosti. Pokud nebude existovat hotovost, budou všichni naprosto závislí na systému a bez vědomí bank (a následě státu) si nekoupíte ani roli toaletního papíru. A běda, když někdo nebude hodný. Najděte si zásah proti neposlušným řidičům kamionů v Kanadě za kovidu. A to byl jen slabý odvar toho, co může následovat.
Mimochodem, zdaleka ne všude jsou k bezhotovostním platbám tak vstřícní. Třeba Německo.
To je zase masáž.
Základní a obecné platidlo jsou peníze. Hotovost. Vše ostatní je alternativa.
Bylo by zajímavé zjisti, co je pro obchod levnější - hotovost (i s ní jsou samozřejmě náklady, ale ty zřejmě budou zahrnuty v kalulaci ceny zboží), nebo bezhotovost. Už se mi párkrát stalo, že jsem dostal při platbě hotově slevu v řádu nižších jednotek procent.
Jen dvě věci jsou nekonečné. Vesmír a lidská hloupost. Ale s tím vesmírem to není úplně jisté.
Všem, kdo si myslí, že se obejdeme bez stabiních a řiditelných zdrojů, doporučuji sledovat hodinový graf na
Potíž je, že ten kdo věří, nepotřebuje (a neposlouchá) věcné argumenty. Nepřesvědčí jej ani náraz do zdi. Bude tvrdit, že jsme udělali pro víru málo a mohou za to kacíři.
Celá tahle vysokoškolská inflace mě irituje. Pokud je vysoká škola skutečně vysokou školou, má šanci (inteligenční a volní předpoklady) ji dostudovat tak 10-15 procent obyvatelstva. Chybí nám absolventi technických VŠ. Pro ně je uplatnění.
Spíše než VŠ by bylo potřeba se zaměřit na učňovské obory. Dobrého remeslníka aby člověk hledal s lupou.
Na druhou stranu je spousta lidí pouze se středním vzděláním, kteří jsou i bez VŠ technicky odborně "na výši" a bez kterých se často ani ten vysokoškolák při řešení praktických problémů neobejde. Z hlediska rozvoje vědomostí je každá VŠ samozřejmě přínosem, ale znám spoustu vystudovaných lidí, kteří diplom mají, ale v praxi jsou nepoužitelní.
To vám nikdo nevyvrací (i když s tou "spoustou"... no, chtělo by to tu "spoustu" definovat 🙂, nemiluji vágní pojmy). Ale o tom přece tato debata není. Řeč je o zbytečnosti absolvování VŠ. A v řadě oborů je VŠ prostě nezbytná. Zejména v technických oblastech, ale samozřejmě i řadě dalších.
Výjimky jistě existují, ale je jich pár. Za celoživotní praxi v IT jsem jich mnoho nepotkal.
Pokud absolvent VŠ tvrdí, že mu je titul k ničemu, tak je někde chyba. Zřejmě nezískal odpovídající profesní pozici (jiná otázka je proč), nebo nešlo v reálu o VŠ. Dnešní inflace všemožných společenských a humanitních škol a oborů tomu nahrává. Stávající trend dosáhnout v populaci vysoký podíl absolventů VŠ nedává smysl. Jednak pro ně není uplatnění a za další vede ke snižování nároků na studenty a absolventy.
Velký smysl má potvrzené ukončené VŠ vzdělání u právních a lékařských fakult. U ostatních oborů je um, praxe a zkušenosti pro zaměstnavatele určitě daleko hodnotnější.
Opravdu? Myslíte, že dokážete bez velice dobré znalosti statiky navrhnout třeba rameno jeřábu? Je spousta technických profesí, kde se bez příslušné VŠ neobejdete.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
No nevím. Občas jsem jednu "koupil" a vždy jsem přesně věděl za co. Naši by za nás i dýchali, ale běda překročit nastavené hranice. Žádné následku nepozoruji.
Za mnohem destruktivnější, než jedna na místě, považuji psychické týrání a citové vydírání. Osobně jsem vždy preferoval koupit záhlavec před hodinovým kázáním.