Autor se paradoxně sám dopouští toho, co kritizuje: slovo "ultimátní" (angl. "ultimate"?) by dá Vinci nepoužil, nepsal reklamy na vložky.
Ale no tak, neslovíčkařte. Článek sedí. Dělal jsem v IT nepřetržitě od roku 1979 do 2023 snad všechno. Analýzy, vývoj, testování, implementace, podporu, vedení projektů...
Potvrzuji, že nejpodstatnější je co nejkvalitnější analýza a ta se od stolu a bez lidí, kteří znají činnost, kterou má SW podporovat, udělat nedá. A pokud "analytik" perlí IT slangem, k ničemu to obvyke nevede. Analytik prostě musí zvednout zadek, vyrazit za budoucími uživateli, naučit se a jejich terninologii a pochopit jejich práci. Občas při tom vypadá jako imbecil, ale to musí zkousnout.
Velký problém je, že tuto činnost nechce nikdo zapatit. Je totiž zdlouhavá a zdánlivě drahá. Jenže se vyplatí. Vždy jsem říkal, že když už víme, co přesně máme udělat, je polovina hotova.
No já nevím... Na trhu lze uplatnit jen určitý objem elektřiny. OZE nejsou a, obávám se, nikdy nebudou schopny zajistit bezpečnou dodávku elektřiny v každém okamžiku (pokud se neobjeví nějaký zázračný kapacitátor 🙂, což zatím nevypadá). Takže musí být "zálohovány" zdroji nezávislými na přírodních podmínkách minimálně z 80 procent, pokud se do OZE započítá i voda a biomasa (což OZE není ani náhodou). A oba zdroje musí pokrýt tržby z prodeje výše zmíněného jednoho objemu realizovatelného na trhu.
Výsledkem nemůže být nic jiného, než výrazně dražší elektřina. A to nemluvím o zvýšených nákadech na provoz sítě v souvislosti s OZE.
A cena energie se promítá naprosto do všech odvětví ekonomiky...
Celá tato "transhisterie" (nevím, jak to jinak nazvat) mi přijde podivná. Lidská řeč - tedy jazyk - velmi věrně kopíruje potřeby komunikace. Pokud je tedy být "trans" tak normální a běžné, jak je nám předkládáno, nemohlo to být ani v minulosti jinak. Jak je tedy možné, žo toto za stovky let neproniklo do jazyků a nemáme pro "to" rody? Není problém někde jinde?
NIkoho se nechci dotknout, jen přemýšlím...
Zplodiny horší nejsou, stačí se projít po vesnici a hned cítíte, kdo topí uhlím a kdo dřevem.
To, co se má vrátit do půdy zůstane v popelu, kterým se pak pohnojí. NPK hnojiva CO2 neobsahuje. CO2 se pak v rostlině zpět vychytá ze vzduchu fotosyntézou do dřeva. Je to uzavřený koloběh, proto se tomu říká obnovitelný zdroj...
Nepovažujte elektrárnu za obyčejná kamna. Zpracování (ošetření) zplodin po hoření, tedy kouře, je v elektrárně docela věda a za posledních 20-30 let došlo k velkému pokroku. A uhlí je, na rozdíl od biomasy, chemicky poměrně jednoduchý materiál. Obvykle elektrárna spaluje uhlí z jednoho zdroje, což trochu usnadňuje zachycování škodlivin. Biomasa je komplex složitých organických sloučenin a ty při hoření dovedou vyrobit velice zajímavé věci, které nebývají zrovna zdraví prospěšné. A navíc se z kouře těžko odstaňují. Ani vstupní surovina namá standadní složení, což je zese komplikace.
Na problematiku, zda je "pohnojení" popelem z biomasy ekvivalentní navrácení organické hmoty do půdy, bych vám doporučil konzultaci se zkušeným zemědělcem.
To, že půdě (zejména polím) chybí dostatek organické hmoty, je docela problém - mimo jiné i z pohledu zadržování vody...
Ano, chce to jisté úpravy, ale přestavba a naladění se přes léto stihnout dá.
Proč zvěrstvo. Uhlí je taky "biomasa", jen její obnova trvá 300tisíc let.
Zvěrstvo je brát dotace na dvojí seč louky a nic tam nepěstovat.
Biomasa? Pomineme li splodiny, které jsou horší než u uhlí, spaluje se to, co se má vrátit do půdy. A nehrajte to CO neutralitu. Celá CO politika je obrovský finanční tunel.
Start ze tmy umí všechny vodní elektrárny, Dlouhé Stráně i Energy Nest. Teď už to umí kdejaká větší baterie.
Jinak plynová elektrárna umí spalovat bioplyn a uhelná biomasu - oba OZE.
Spalovat biomasu je zvěrstvo na entou. Pokud vím, tak uhelná elektrárna je "naladěna" na určitý typ uhlí a změna paliva není úplně triviální záležitost. Nejde o kamna v obýváku.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Už vícekrát se zjistilo, že to k ničemu nevede a oni si nedají pokoj.