Pěkně popsáno, jenom s tím HDO bych to tak neviděl. Časy NT jsou fixní a v některých případech jsou časy NT přímo naprogramovány v elektroměru a nejdou změnit . Bohužel HDO neslouží k tomu k čemu by sloužit mělo, pak by se nemusely hromadně instalovat chytré elektroměry, ale ten, kdo by ho chtěl, tak by si ho zaplatil.
Ano, máte pravdu HDO má nyní fixní časy. Předpovědní modely spotřeby jsou už velmi dobré a HDO pomalu ztrtatilo význam. Ale stále se používá při nenadálých událostech. Běžný spotřebitel si často neuvědomuje, že je nad dodávkou el. elektřiny neustálý dohled jako při řízení letového provozu. Dispečeři 24/7 kontrolují a řídí síť. V případě vychřice se docela zapotí, aby rychle eleminovaly poruchy a minimalizovali zákazníkům výpadky. Zkoušela jsem si to letos na konferenci CIRED v Budějovicích, kde měla ČEZ distribuce simulátor dispečinku.
Za mě solár na každou střechu.
Klidně i se štědrou dotaci...
.
Ale co vyrobím, to spotřebují, nebo si skovám do powerbanky.
Žádné prodávání a ještě za draho 🤗
Ano to je správný postup. Povolila bych prodávání, pokud je v síti nesostatek. To přesně řeší spotové ceny. Takže vše je v pořádku. V ČR jen chybí legislativa na malé balkónové fotovoltaiky úplně bez povolení. Ale nebojím se, politici to stejně budou muset schálit pokud je nedonutí EU tak lidi :-)
Celý článek je blábol od "odborníka", který o energetice nic neví. Výkupní ceny jsou cca pětina dodavatelských cen (Eon platí v r.2025 0,7 Kč/kWh). Problém výkonové nestability sítě není ve zvyšování napětí, ale ve změnách frekvence (50 Hz), při vyšší výrobě činného výkonu než je spotřeba a naopak.
Pří výkonové nerovnováze má soustrojí genrátoru 2 možnosti: zvyšování frekvence = nabírá otáčky, nebo zvýšení napětí. Obě veličiny jsou řízeny regulátory, frekvenční regulace je nadřazená a toleranční pásmo je velmi malé 0,02 Hz u ČEZ. V posledních letech ENTSO má dokonce nulovou odchylku period v rámci 24 hodin. Tj. i v Evropské síti jdou provozovat hodiny řízené kmitočtem sítě a nebudou se zpožďovat, stejně jako to mají už dlouho v USA (znáte z filmu Sám doma - kvůli takovému budíku a výpadku sítě zaspali). Takže při nerovnáze výroby a odběru dochází ke zvyšování napětí. Díky tomu se využije samoregulační schopnost elektrizační soustavy. Totiž, že odporové spotřebiče mají P = U^2/R. Se zvýšením napětí mařený příkon roste kvadraticky, tedy velmi prudce a výkonou bilanci tak vyrovnávají. Samozřejmě tato schopnost sítě není nevyčerpatelná.
Jen se ptám, máte velký přetoky a posíláte ji do sítě. ČEZ vám to na dálku vypne, co se stane ???? Jak ji spálite ? Tak aby to neodnesli baterie ( střídač) ? V tu chvilku musí naskočit vytěžovaci zařízení ?
Nestane se nic, střídač FVE nastaví 0 výstupní proud a přestane tím pádem odebárat proud z panelů. Protože výkon je P = U*I, tedy proud krát napětí. Na panelech sice bude napětí, ale bez proudu to znamená nulový výkon. Prostě se ta energie v panelech nevyrobí.
Daleko větší problém je to u větrné elektrátny, která je roztočená a má značný moment setrvačnosti. Kritická je situace, že dojde k výpadku vn vedení k elektrárně. Odlehčená vrtule začne nabírat rcyhlost. Na to ale reaguje garulační obvod vrtula a otočí listy tak, aby snížil otáčky. V nepříznívých sitacích teoreticky může dojít k havárii rotoru. U nových větrníků to nehrozí, protože aerodynamický profil listů brání překročení mězní rychlsti. Stejný problém je u u vodních elektráren, v případě náhého výpadku sítě, poklesne skokově odběr na 0 a turbína začně nabírat rychlsot. Proto je tam rychlouzávěr, který uzavře přívod vody. Pak se musí ještě absorbovat energie pohybující se vody v přivaděči.
Boháči si koupí mařiče a stát jim za to bude platit.Ať žije green deal
Všiml jste si, že v médiích kolují ty samé fotky jedno a téhož mařiče? Je to hoax. Pokud chcete provozovat mařič, stejně zaplatíte distribuční poplatek. Takže cena by musela být hodně záporná = víc než je distribuční poplatek. Za pár let budou nyní přebytečnou elektřiny spotřebovávat zachytávače CO2 nebo elektrolyzéry a vše zas začne dávat smysl. Veřejný prostor je zbytečně negativní. Proč v ČR nikdo nemá koule na to říci - naše strana s přebytky energie zatočí - dáme pár miliard do vědy a výzkumu elektrolýzy, zachytávání, akumulace... Místo toho reálný rozpočet na vědu a školství neustále klesá. Média a politici zbytečně malují čerty na zeď. Jenže pokud tyto technologie nevyvyneme u nás v ČR, tak to udělají v Polsku, Rumunsku, Švédsku... ČR místo, aby zbohatla na právech a technologiích, tak je bude muset kupovat a zaplatíme to všichni 2*.
Proč to tedy nevypnou solárním baronům a ČEZu a nenechají běžné lidi vydělat? Protože žijeme v zemi zaprodaných zmetků, kteří to tady od revoluce nechali všichni celé rozkrást a s posychrováním státu, tady dali postavit zbohatlíky FVE plantáže a ještě jim řekli, že 20 let jim to budou lidé z České republiky pěkně cálovat... Tak v takové pěkné zemi si tady žijeme...
Důvod je jednoduchý, protože majoritním akcionářem ČEZ je stát a každorocní dividenda je významným příjmem státního rozpočtu. Takže politici si chtějí zachovat výši dividenty, tak záměrně zdržují legislativu, aby co nejvíce podojili lid. Ale nemusí nás to trápit, protože ty peníze nemusíme díky tomu zaplatit na dan a stát je využije na důchod vaší babičky (sanuje důchodový systém, který je v deficitu), postaví za to kus dálnice, zaplatí plat učiteli vašich dějí, taky hasiče atd. Musíme si uvědomit, že pokud stát nechá lidi ušetřit na energiích, budou se muset zvýšit daně. Takže 0 od 0 pojde. Samozřejmě předpokládám, cestou přerozdělení se moc těch peněz neztratí, ale to už je jiná pohádka 🙂
Smutné na tom je, že ČR je díky tomu energetickým skanzenem. Jako poslední z celé EU jsme přijali LEX OZE III. Bioplynky teď rozjíždíme, když v Německy je rozjížděli před 20 lety. A než se u nás podaří prosadit balkónovou fotovoltaiku, tak to ještě bude trvat.
První část vašeho příspěvku je pěkná blbost. Napětí v síti je vždy cca 230 potažmo 400V. Samozřejmě jsou tam nějaké odchylky, například jak daleko jste od trafa a jiné. Kdyby tomu bylo tak jak říkáte, tak by v naší vesnici muselo být neustále přepětí, neboť je nás solárníků poměrně dost. S druhou částí v podstatě souhlasím. Je skoro lepší ven nedodávat. Je lepší mít FE vyprojektovanou na spotřebu vašeho domu a pretoky minimalizovat.
Napětí v síti nn je 230/400 V v toleranci +- 10% v místě vývodu, tj zásuvky. V místě hlavní domovní skříně +10-5 %. Soláry skutečně napětí zvyšují, ale to se pohybuje vždy v této toleranci. Sám střídač FVE má omezující limity a pokud napětí překročí +10 % tak omezuje dodávku nebo ji vypne. Pokud stavíte FVE, tak žádáte distributora o polovelní připojení výroby. Distributor má docela přesný model sítě, včetně úbytků na kabelech a transformátorech a vypočítá, zda po přiojení nedojde v extrémním případě k překročení +10 %. Pokud ano, nedá vám souhlas s přetoky a přimojí vás pouze s tzv. nulovým přetokem, tj, na měniči musíte nastavi limit na 0 dodávku do sítě. Napětí v síti regulují regulátory přes proud do budičů generátorů a po trase se ještě doregulovává přepínači odboček transformátorů v rozvodnách. Přepínače jsou často automatické. Hlavním udržovatelem napětí je plánování výroby, tj. dispečeři určují matematickými modely kolik se v danou hodinu bude vyrábět a podle toho se topí v kontlech uhelných elektráren. Časová konstanta uhelné nebo jaderné elektrárny je cca 2 hodiny. Musíte tedy vědět dopředu jesti máte výkon najíždět, držet nebo snižovat. Dále dispečink řídí výkonovou rovnováhu pomocí HDO, tj. že lidem zapíná bojlery, akumulačky, tep. čerpadla, jak je potřeba, aby byla výkonová bilance v rovnováze. Tato regulace je velmi rychlá. Za to odměňuje zákazníky slevou na distribučním poplatku v časech nízkého tarifu (levný/noční) proud.
Hlupáci se snaží něco ,co způsobili řešit.
Ať ta vláda jde pryč!
Snad si nemyslíte, že ceny bytů vyšroubovala tato vláda? Ty přeci rosou a sokokově, vždy při finančních krizích, protože je to alternativak uložení úspor. Opravdový skok cen vzniki za covidu, kdy se nemohlo nikam cestovat a stát nasypal moc peněz mezi lidi. Poškozené dodavatelské řetězce nabouraly akciový trh. Chalupy a nemovistoti se zdály jako dobrá alternativa. Samozřejmě ceny se dolu v podstatě nemohou vrátit, pouze stagnují a musí je dohnat inflační znehodnocení měny, aby se dostupnost bydlení zlepšila a to bude trvat dlouho.
Tak jestli něco pomůže trhu s nájemným bydlením, tak to je zjednodušení zahození neplatiče. Nezaplatíš jeden nájem, dostaneš výzvu, neprojevíš zájem ho zaplatit ani následující měsíc. OK, nechceš tedy bydlet a majitel bytu tě vystihuje na ulici a najde si nového nájemníka.
Dneska trvá vystěhování neplatiče rok, navrhovaná úprava, která by to zkrátila na půl roku nic neřeší.
Sdílím váš názor, volné byty jsou proto, že řada pronajímatelů má špatné zkušenosti s neplatiči. Zastání níkde, vystěhování se soudy na roky. Finanční ztráta šílená a byt poničený. Sama má zkušenost s neplatičkou. Opakující se krátkodobé smlouvy jsou jediným řešením pro pronajímatele v současném systému. Jestli je omezí a neumožní řešit neplatítí a demolující nájemníky, tak ochota pronajímat ještě více poklesne.
Mě to připomíná paví očka v akváriu. Přemnoží se, až zaplní celý prostor. Vyčerpají zdroje a populace začne stagnovat.
Problém vidím v nejistotách a omezených zdrojích. Pořídit si dítě v naší společnosti je závazek minimálně na 20 let. Jak chcete plánovat, kdž nová vláda vše zruší - nastolí nový pořádek, který další vláda zase zruší.
Raději bych plánovala budoucnost státu se setrvalou nebo mírně klesající populací. Ona se ta porodnost opět zvýší sama. Stejně jako v tom akváriu, když se vyrovná poměr populace vůči zdrojům (peníze, práce, bydlení, čístá voda, vzduch a příroda, kvalitní jídlo bez jedů, čas na odpočinek a realizaci). Nalít na mladé pouze peníze nebude stačit = tedy je to vyhazování peněz.
A nahnání 100 tiscí důchodců do předčasného důchodu i Jurečkou v televizi, že to bylo výhodnější. Já na rozdíl od Vás počítal, o co se snížili díky tomu odvody na sociálním i vyplacené důchody. Blblý co? Navíc i tooto dělalo na navášení dluhu nějakých 8% (pokud uznáte, že stát když vybere peníez an důchodové pojištění tedy důchody, tak peníze amjí jít na důchody, a ne látání jiného sekery třeba platu politiků
Ty masové odchody do předčasného důchodu v r. 2022 byly katastrofa co se neměla stát. A už vůbec to nikdo neměl říkat do televize a vůbec ne ministr. To s vámi naprosto souhlasím. Ale změny zabrali nyní chodí do předčasného d. jen 1/4 lidí co byl průměr ještě před touto kauzou. A letos se to zase zpřísňuje.
Mám jiné informace. Ale i kdyby, u nás státní dluh od r 2021 rovněž raketově narostl takže v průběhu roku přesáhne 3,5 bilionů a rovněž se splátky potáhnou léta.
A to ještě živili naše obyvatele, hlavně příhraničních oblastí, které jim tam naši vládní představitelé posílali.
Loni v Polsku narostl státní dluh o 12.2 % v ČR 8.3 %.
Do Polska jezdímě nakupovat také, ale akce v našem Penny jsou ještě výhodnější.
Opozice tu není od toho, aby vládla za vládu, tato vláda si posadí co chce a prosazueje na své straně má parlament, senát, prezidenta, takže vymlouvat se, že ji to opozice kazí je víc než směšné. Kdybyste skutečně počítal, tak schodek za jeden rok, nedělá schodek za všechyn roky vládnutí, což je problém této vlády. Brutální schodky, brutální tahání peněz z kapes lidí (déky inflaci se zvedly příjmy na daně, OK, tam z větší částe nemůže, ale rejžovala), zvednutí daní, zrušení kde čeho v souciální oblasti. Zapomněl jsem na něco?
Zapomněl jste na to, kam ty pěníze šly - důchody, školství a pár ostatích kapitol, které jsou svojí velikostí marginální.
No Maďaři nějaké problémy měli, ovšem Poláci prodávali potraviny bez DPH, přežili to a jsou dokonce před nami.
Není to výzva volit Babiše, ale člověk by neměl konzumovat zprávy povrchně.
Státní dluh Polska od r 2020 raketově narostl. Ty intervence tvrdě zaplatili a potahnou si je léta ve splátkách dluhu.
Plat učitelů? Nebýt ANO tak ještě dneska u nás berou min než dělníci,co jim přidal Fiala, nepedagogické pracovníky hodil na obce ale už zapomněl že ty obce na to nemají.A s digitalizací to samozřejmě zpackal Bartoš ale za přispění celé koalice.A pokud si pamatuju tak bývalá vláda tady řešila jiný problém a pak to vzali chytráci kteří si mysleli že budou lepší ale tak nějak to nevyšlo.
Obce mají obrovské přebytky. Určitě se najde pár obcí, kde tomu tak není ale většina hromadí v rozpočtech peníze.
Když máme zhodnotit činnost vlády, tak zjistíme, že vláda vladne na 4-. Je to nejhorší vláda od roku 1989
Podivrjme se co vláda zkonsolidovala, ať hledáme všude nezjistíme nic co by bylo zkonsolidocané, průmysl jde ke dnu zrměděldtvi nestačí zásobovat naší spotrebu a energetika je v katastrofálním stavu!
Slovo konsolidace znamená čachrování s účetními položkami, aby bylo dosaženo nějakého účelu - většinou snížení nákladů nebo jejich rozložení v čase. Myslím, že čachrování jim jde dobře.
Podle mě je energetika zatím ve výborném stavu, ale s nedobrým střednědobým výhledem. Špatná je jen cenotvorba pro spotřebitele, ale s tím se potýká většina zemí. Holt se energetický sektor totálně mění a starý systém cenotvorby bude nutné celý předělat. A to nejenom v ČR.
A pro tohle jsme se cinkalo? Odevzdanost tomuhle zlořádu není dobrá cesta. Ono je taky přehršle VŠ a řada zaměření je pro společnost naprosto neupotřebitelné. To by si zodpovědný státní rozpočtář měl uvědomit.
Přesně to je problém VŠ už od revoluce. MŠMT by mělo určovat směrná číla podle oporů, které chce platit zadarmo. Nyní to je na školách respoktivě na studentech na co se hlásí. Většina studentů si vybírá co nejlehčí obory. Hlavně, aby měli diplom.
Nejspíš by vám měl zaměstnavatel v první řadě řádně zdůvodnit ponížení platu. Možnost je změnit zaměstnání. Navýšení důchodů zhruba o 300 Kč schlamstnou ceny vody, topení,elektřiny, plynu a počítá se i se zvýšením cen potravin. Tedy nula s nulou pojde nebo půjde do mínusu. Tím se opět navýší mandatorní výdaje na příspěvcích na bydlení, kam spadne další počet lidí. Takový stále se opakující kolotoč. Nevím, jestli naříkají víc důchodci nebo vláda. Ta aspoň může hospodařit na dluh a žádná exekuce jí nehrozí.
Snižují nám na katedře všem, ministerstvo platí palé příspěvky na VŠ režie - voda, tepení, ele. vzrostly, takže už není na platy. A VŠ jsou mimo platy učitelů na základních a střeních školách.
Státu ale při rozpočtové nekázni hrozí závažné problémy, které pak zaplatíme všichni např. inflací. Vláda bohuže jen vládne, ale nedělá ekonomické výkony. Ty dělá průmysl a služby. Když je propad v poptávce tak ji vláda může stimulovat, ale to není jednoduché. Nezbývá víc pracovat a míň chtít.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
To je blbost. Stát zaspal s instalování baterií a my to zaplatíme.
1 odpověď
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Stát bych do toho netahala. Jsem spíš pro to, aby stát zasahoval do co nejméně věcí. Toto elegantně řeší spotové ceny. Pokud se to vypaltí vzhledem k ceně baterie, tak si ji lidé koupí sami a budou porporovat výkonovou rovnováhu. Což už tak funguje, jen to pár let potrvá, než nasoste instalovaná kapacita. Stát to podporuje v dotacích NZU nově nedostanete bez baterie dotaci. Navíc brzo začle platnost LEX OZE III, kde je zakotvena akumulace pro velké baterie, takže je budou moct dělat soukromí investoři, doteď máme v ČR jen pár pilotů o ČEPS s mizivou kapacitoru. To se snad rychle změní. Stát zaspal s tím, že ten zákon přijal s 3 letým zpožděním a udržuje ČR co nejdelší dobu ve stavu energetického skanzenu.