Tak budem dotovat energie na dluh ze státního to myslíte jako okolní staty které to stejne dožene a dotovani budou muset opustit a budou tam kde my akorát s vyšším státním dluhem
Souhlas. Se podívejte jak to dopadlo s energiemi v Maďarsku. Na začátku krize je každý dával za vzor a dnes jsou težce v průšvihu.
Tak zrovna ten popílek je velmi nedostatková surovina, protože po odsíření a úpravách elektráren se zpracovává ve stavebnictví a výrobě stavebních materiálů, jenom u nás ve firmě denně kolem 50t(výroba střešních a izolačních pásů)
V ČR je denně vyprodukováno > 20 000 tun popílku ze spáleného uhlí. Vaše firma spotřebovává 2,5 % tohto objemu. U nás za městem jsou 2 obří laguny, protože tu takovou firmu nemáme.
Ano, už se ve velkém rozdávají dotace na výstavbu paroplynových elektráren. Pak už stačí někde zařídit dostatek levného plynu a můžeme být klidní oba. 🙂
Budu klidá, až se zlepší ekonomická návratnost přeměny elektřiny na chemické vazby = výroba vodíky, syntetický metant atp. Paroplynové elektrátny jsou jen přechodným bolestivým krokem který bohužel musíme absolvovat.
Plácáte naprosté hovadiny odporující realitě. Ani soláry, ani větrníky nevyrábějí levně, a to ani zdaleka. Odporným způsobem pokřivují trh s elektřinou, čímž likvidují konkurenceschopnost ostatních zdrojů. Ničí stabilitu sítě a znemožňují její rozumnou regulaci. Oproti tomu jsou i nové Dukovany naprosté "zlatíčko". A světe div se, i po té finanční stránce.
Realitu v energetice sleduji v rámci mé profese roky. Ať chcete nebo ne energetický sektor se všude na svědě mění. ČR je malá abychom zůstali skanzenem. Proč soláry a větrníky křivý trh? Protože je energie z nich levná, ale nespolehlivá. Ničení stability sítě je vyřešené způsoby regulace. Měniče solárů a vrtulí jde synchronizova na vzdálenosti tisíců kilometrů s přensotní 10-100 ns a zajistit tak stabilitu sítě. Mění se i legislativa a připojovací podmínky, třeba směrem k tomu, že tyto zdroje musí podporovat zkrat, aby fungovaly nadproudové ochrany, což je také další důležitý parametr který dříve zajišťovali pouze velké zdroje. Podívejte na výrobu energie 2023 z Temelína a Dukovan jak už neběží na plný výkon ale reguluje se s ními, což snižeje jejich návratnost:
Nové Dukovany zlepší některé parametry a jiné zhorší - hlavně faktury za elektřinu, podívejte se jak vláda schválila jejich financování. Garance se budou rozpočítávat do faktur 30 let po uvedení do provozu. V podstatě to nahradí příspěvek OZE který se platí dnes, a které během jedotek let začnou vybíhat, jak končí období podpory solárů z ČR boomu 2007-2013.
Samozřejmě, třetí jaderka až po dokončení Dukovan a Temelína....... jenže ani to už prostě nejde. Chybí čas.
Situace se dost změnila. Jaderka už nedává ekonomický smysl. Podívejte se na provoz Temelína a Dukovan letos. V létě se snižuje výkon, protože energie má záporné ceny. Počet dnů, kdy se sjíždí s výkonem dolů bude čím dál vyšší. To znamená procenta dolů z návratnosti. A bez další přečerpávací elektrárny nevím nevím. Nebo se musí změnit úplně finanční toky a bude se platit spíš než na dodanou energii za možnost jejícho dodání. K těm změnám poměrně rychle dojde i v ČR protože ve světě je už to v pohybu.
Teplotní výkyvy z různých příčin provázejí Koulizemě od jejího zrodu a dokonce ještě dříve předtím, než na ní nějaký živočich žil. Atd., atd., atd.. Asi tak nějak.
Mě šlo spíš o rtuť, arzén, uranidy co jsou hojně zastoupeny v českém uhlí. To mělo zůstat pod zemí a né ve vzduchu co dýcháme, ve vodě co pijeme a v jídle co jíme. Asi tak nějak.
Ostatně: plánované využití plochy po těžbě uhlí gigantickou fotovoltaickou elektrárnou, zvažovanou prý ČEZem, bude přinášet spoustu peněz jak ze státní dotace, tak i z "dobrovolně placených" přirážek k ceně, co je platíme ve svých účtech. V kraji podkrušnohorského stínu a vysokého počtu inverzí a mlžných dnů to bude abonent na metál města Kocourkova.
U nových solárů už ekonomická zátěž pro spotřebitele nevzníká. To je problém z let 2007-2013 s garancí nerálných výkupních cen. Tenkrát ERU příšerně zaspalo a neseme si to dodnes. Ale garanované období postupně končí a budeme z těch něúměrných poplatů OZE venktu. Jenže je nahradí poplatky za dostavbu bloku v Dukovanech :-)
Jestli má někdo představu, kolik stojí asanace měsíční krajiny zničené těžbou uhlí, musí seznat, že se to v dnešní době prostě nevyplatí. Století páry je už dávno za námi. Měli bychom ale co nejdřív začít těžit lithium, to je surovina, které je ve světě, na rozdíl od uhlí, málo, a dá se na ní navázat vyspělý zpracovatelský průmysl.
Pomalu začínají frčet sodíkové baterie, vlastnosti 50% co lithium, cena 7* nižší a už jsou normálně na trhu. Zrovna v práci měřím vzorky.
Otázka je, odkud a za kolik ten plyn koupit. Uhlí jsme si těžili sami. Navíc ten plyn nemá o nic lepší emise CO2, jak uhlí. Jen v plynu není ta síra a další podobné fuj. Po dokončení Temelína se mělo pokračovat a stavět třetí jaderka. Ta nám teď chybí.
Areál Temelína je určený pro 4 bloky, ale stojí tam jen 2.
Já jsem úplně klidný. Nic z toho se nakonec nenaplní. Otázkou je, zda jsme vůbec schopni v příštích letech postavit aspoň pár nových stabilních zdrojů. 20 let se tady nic nepostavilo. Každá vláda nepříjemné věci odsouvá pro další vládu která bude vládnout po ní. Takže jestli jednou budeme v průseru, nebude to k vůli Green Dealu, ale bude to k vůli naši totální neschopnosti.
Ono se posledních 20 let nepostavilo skoro nikde v EU, protože byl energie nadbytek a bylo to ekonomicky nerentabilní. Tento problém vznikl po válce, kdy se zemně jaly elektrizovat poslední vesnici a elektřina byla symbolem prosperity. Elektráren se od 50-70let postavilo více než bylo třeba. Ceny elekřiny klesly, a už se další výstavba nevyplatila. Jenže po 50 letech díky konci životsnosti a lokálním konfliktům máme energetickou krizi. Ceny vyletěly nahoru, jenže jen v zimě. V létě je díky solárům energie dostatek. Takže výstavba nových zdroj je pořád ekonomicky +- nic moc. Ale buďte v klidu, v ČR už se rozjela výstavba parolynových elektráten jako náhrada za uhlí. Jejich realizace je poměrně rychlá kolem 3 let.
V pohode. Az se za pet let sesype prenosova sit, tak zas zadotuji miliardarum (z nasich penez) uhelky a budou se hledat "odvazna" reseni. Jako ted s emisemi automobilek.
Jaderky za 10 let nepostavime, v CR nefouka, zadne schopne reky tu nemame a zatazeno a pod mrakem taky umime.
Dokonce ani v Nemecku to zrovna moc nefunguje, ale ne, bude se to tlacit stuj co stuj.
Ohrany udaj o 8% celkovych svetovych emisi a nejakem jejich usetreni snad ani nema cenu psat, to uz nevyvraci ani ti nejvetsi "zeleni" blazni.
Tak vzhuru vstric ke drahe elektrine, pokud zrovna nejaka bude.
Fakt nekomu prijde, ze tyhle peti a desetiletky funguji? EU komise i parlament by se opravdu potreboval probrat do reality, nez veskery prumysl utece jinam.
V Německy vyrobili loni 52 % všechny elektřiny ze solárů, vrtulí a vody. SIce musí ve špičkách dovážet, ale ušetřili neuvěřitelné množství emisí.
Ty dovozy jsou otáka transformace energetickéh sektoru. Ono se to za dekádu, dvě usadí. Protože soláry a vyrtule vyrábějí neskutečně levně (na rozdíl od plánovaného nového bloku Dukovan, kde to bude pekelně drahé). Až se vyřeší sezónní ukládání, tak po uhelkách ani plynu neštěkne pes. A ono se to vyřeší o tom nepochybuji. Už dnes to jde i ve velkém, ale zatím je to 4* dražší než zemní plyn.
Myslíte,že evropské eko šílenství spasí celou zeměkouli ? Najděte si kolik hnusu vypustí do ovzduší jedna kontejnerová loď za rok. Nebo státy mimo EU
V lodní dopravě omezili emise regulacem drasticky od roku 2020. Ona v tom není zdaleka jen EU, děje se to v americe, číně, na moři.
Planeta je už vážě hrozně zničená. Podívejte se kolem sebe. Jdete do lesa - odhozená lahev, obal od sušenek, ulítnutý pytlík. Teď v zimě nemůžu ani vyvětrat, protože sousedi pálí bordel. Tykačova elektrátna vyptouští komínem nadlimitní množství toxické rtuti. Jak je kontaminované jídlo a voda co pijeme.
Já bych to brala jako příležitost, u nás je dost šikovných firem co dokážou vyvinout a vyrábět např. watroutery, chytré elektroměry, bateriové systémy,rekuperační jednotky atp. Když se to chytně za správný konec, tak to může mít i ekonomické přínosy. Bohužel díky lobingu ČEZ máme v ČR celé toto nové odvětví cca o dekádu zbytečně zpožděné.
Asi tak nějak. Co tahle vláda zavede a odsouhlasí, tak ta příští vláda to může zase zrušit. Pouze občané voliči podle toho musí volit v příštích volbách své zástupce.
ALe zničené prostředí a naše zdraví stojí za nějakou tu kačku. Uhelné elektrárny jsou přežité a navíc u nás provozujeme některé zastaralé co vypouští nadlimitní sajrat do vzduchu. A zdaleka nejde jen o CO2.
To je docela zajímavý příspěvek a přijde mi logické, že kombinace vakcín může zvýšit riziko. Asi by bylo vhodnější očkovat jednotlivě.
Mě ještě zaráží že 3. dávka hexavakcíhy byla jiného výrobce. Oni totiž ty vakcíny nejsou stejné, mají jinou technologii výroby, aktivátory IS. Za mě je i toto značné riziko. Tělíčko už si udělalo nějaké protilátky a pak dostane mírně jiný mix, který může spustit prudkou odezvu.
Protože je dnes spousta možností, které dřív nebyly. Lidé mohou studovat, cestovat a budovat kariéru, aniž by k tomu potřebovali stranickou knížku nebo spolupráci s STB.
Dnes mladí netouží žít vícegeneračně se svými rodiči a prarodiči. Každý chce vlastní kvalitní bydlení. Je prostě jiná doba, a to rodičovství se odsouvá do vyššího věku.
Bohužel tak před sebou hrneme vlnu Husákových důchodců a za nimi naopak slabší populační ročníky. To je u průběžného důchodového systému poměrně zásadní problém.
Napadla mě možnost naopak zakázat mateřštví. Za 6 let by se mohlo zavřít spoustu škol a peníze na školství předat důchodcům. Školství je 2. největší rozpočtová kapitla. Myslím, že by to stačilo na dalších 20 let jakž takž pokrýt. Pak by následoval náraz, protože by ty děti chyběly jako pracující.
Dříve byl státní důchodový fond oddělen o státního rozpočtu a byly na něm naspořeny generacemi desítky miliard! Byly to peníze na řešení stávajících a přicházejících nových senioru, důchodců...
Ale to vše se tehdy muselo nadšeně zbořit a jako vše ostatní, také sametově zmizelo, poněvadž vrchní kormidelník Klaus a jeho tehdejší premiér Topolánek, si do tohoto fondu mohutně šáhli, půjčili si z něho miliardy peněz na řešení privatizační vichřice a slíbili, že peníze vrátí???
Zbytek peněz fondu byl pak nakonec rozhodnutím tehdejší vlády, převeden do státního rozpočtu!
Tak že důchodci, měli svých peněz na svém důchodovém fondu naspořeno mnoho.
Ovšem dnes se to vše popírá....
Nemáte pravdu. Za socializmu byl důchodový systém vpitý do státního rozpočtu a Klauzova vláda ho naopak vyčlenila. Důchodový systém je součástí rozpočetu, ale účtuje se zvlášť, takže příjmy a výdaje jsou jasně zdokumentované.
Současný obrat je 670 miliard, takže desíty milard jsou jen drobné.
Důchodový systém se vůbec nezbořil jen se modifikoval drobnými úpravami. Průběžné financování bylo za socializmu a je i nyní. Přečtěte si dole na stánce moc hezky zpracovanou Historii důchodového systému
Jistě, je to podmínka nutná nikoliv však dostačující. Komouši to podpořili ještě výstavbou bytů, novomanželskými půjčkami (bezúročnými), nevratnou půjčkou na postavení vlastního bydlení - pokud stavebník splnil podmínky, dostatkem škol a školek, jeslí atd. atd. atd. ........
Proto jsem taky napsal atd ................
Také nebyl tak zkažený vzduch, voda, nebylo všude tolik plastového dopadu - já to vidím v každém pangejdu, v lese, na chodbách, na pláži. Také v rybách rtuť a byfenily, v zelenině nejsou minerály. Fakt jsem si tu planetu hrozně zničili. Mě se nechtělo mít děti kvůli tomu.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
A kolik chcete dát na důchody ty se neplati z daní ale z toho co se odvede na socialnim od zaměstnanců a firem a to zcela nepokryva důchody a zbytek se doplácí asi 50miliard z pujcek na dluh a pokud by se neudělala reforma spon nějaká tak za pár let si budem na důchody ročně půjčovat 350miliard nechápu ty srdíčka pokud se Babis nezpamatuje nebude slibovat vzdušné zámky tak nevím nevím ale tato země půjde dokopru zcela určitě jen na armadu bude muset vydává vic a pokud otoci směřování země jako Fico uteče z této země spousty lidi odvrati se odnas investori a snizi nam reating na pujcky jako slovensku i madarsku a ti důchodci se pujdou už fakt past
3 odpovědi
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Také je nutné si uvědomit dopady schodu státního rozpočtu. Je to proinflačníé tlak a může nám zhoršit úvěrový rating. Takže udržováním důchodů na výši, kterou si ČR nemůže dovolit způsobí, že klesne hodnota koruny. Sice budete brát více, ale koupíte si méně + se vám znehodnotí úspory. Za mě je lepší rovnováha, tedy mírné snižování důchodů v rámci toho co si ekonomika může dovolit. Ono totiž to znehodnocení koruny postihne i samotné důchodce, takže v jejich zájmu není brát za každou cenu více. A mě čeká důchod až za 15 let. Takže bych ráda, aby systém byl stabilní alespoň 30 let a neprožrali jsme si díru ro našich kapes zevnitř.