Na to, že vám nebylo ani šedesát, tak jste dobře jetej mišuge.
Rád bych znal pane Buriane Vaši představu o prostoru, v kterém se chcete pohybovat. Přečetl jsem si několik Vašich příspěvků a podle mě používáte dost neotřelé výrazové prostředky. Člověk, který toho v životě tolik prožil a pohrdá např. pojmem kultura ducha, s kterým jsem se právě za komunistů seznámil, musí vědět jak má vypadat prostor, přes který budou procházet jeho kolegové, spolužáci či rodinní příslušníci. Přeji Vám dobrý den.
Není pochyb o tom, že se nám po 89. roku otevřel prostor, který snad ani nemůže být trojrozměrný. Otázkou je, zda se v něm dovedeme orientovat a zda máme vůbec na události v něm probíhající nějaký vliv. Jedu- li po ulici Kamenná u nás v Brně na kole ( je to jedna z mých hodně oblíbených tras ) a podívám. li se z horizontu ( dříve než začnu sjíždět k Antroposu ) na měnící se nábřeží řeky Svratky, řeknu si: " Škoda, že člověk stárne ". Příští rok v dubnu mně bude 60 roků. Mívám ale hodně často pocit, že veškerá negativa zatěžující obyvatele za komunistů byla už dávno v dnešní době překonána. Prostor, který kolem sebe vytváří každý z nás se nedá posuzovat podle množství banánů a pomerančů, které se nám do něj vejdou. Teď se nezlobte za to přirovnání, ale osobně se posadím klidně na prkýnko vyrobené z plastu, možná ale existují lidé, co jej musí mít vyrobené za zlata. O zařazování lidí mezi hodnotnější a méně hodnotné už vůbec nemluvím. Stejně tak o pocitu, že tak zvaných estébáků je v dnešní společnosti daleko víc než za komunistů. Dříve to byla pro některé lidi živnost, v dnešní době je to pro většinu zábava. Možná se to v tom bohatém království ztratí. V království, kde máme kávy, kakaa, čaje, koření soli, tropického ovoce, mořských plodů, všech možných druhů ořechů nebo drahých a vzácných kovů tolik, že je ani nespořebujeme. Otázkou je, komu se tak líbíme, co pro něj děláme nebo do jakých plánů nás zakomponoval, že nám na ten nadstandard půjčuje a čím mu za ty půjčky ručíme? Nebo Vám snad banka někdy půjčila, aniž by jste museli zastavit střechu nad hlavou?
Potřebuje vláda vydávat dluhopisy, když prosazuje fotovoltaiku? Potřebuje vláda vydávat dluhopisy, když prosazuje větrné elektrárny? Potřebuje vláda vydávat dluhopisy, když podporuje v jakékoliv podobě vojenské aktivity na Ukrajině? Proč potřebuje vydávat vláda dluhopisy na události při kterých přijdou o střechu nad hlavou celé rodiny od seniorů až po ..........Na tyto události už pravděpodobně loajalita vůči nejmocnějším organizacím této Země nestačí.
Kdyby spadlo tolik vody, vjakékoliv době by to znamenalo povodně.
Máte pravdu pane Tučku. Ona Vysočina leží na vyvřelinách. Jižní Čechy na nepropustných vápencích a další geologické útvary už zmiňovat nemohu. A právě propustnost podloží tyto události ovlivňuje nejvíc, ale to už dělám opravdu chytřejšího než jsem.
Ještě do nedávna jsme se rozčilovali nad komunistickými rekultivačními zásahy, odvodňujícími potenciální zemědělské plochy, nad rušením přirozených hranic soukromých políček a špatným výběrem zemědělských plodin. To vše bylo označeno za destruktivní činnost, s kterou se příroda těžko vyrovnává. Aniž bych chtěl uplatnit ironii, musím říci, že se příroda těžko vyrovná i s konstruktivním lidským přístupem. Přiznávám, že i do mého života přinesl konstruktivní přístup spoustu výhod, ale přemýšlejte se mnou. 1) Tam, kde byla zemědělská půda za komunistů označena první bonitou, vznikla satelitní městečka s veškerou infrastrukturou. 2) Tam, kde byly na mnohých místech neudržované travnaté plochy, vznikla obchodní centra podpořená parkovacími plochami. 3) Nevím, jak dlouhá je naše dálniční síť, ale předpokládejme, že 600 km a že její celková šířka je 20m a předpokládejme, že na ní spadne v průměru 150 mm srážek, to jest 600.000 x 20 m x 150 litrů na každý její metr čtverečný, to jest 1,800.000 t dešťové vody, která bude odvedena do její blízkosti. Předpokládejme, že ovlivní stejně široký pás vedoucí kolem ní, na který spadne dalších 1,800.000 tun dešťové vody. Započítejme do toho půdorysné plochy nových staveb, včetně parkovacích ploch u dálničních úseků a můžeme být rádi, že v naší zemi máme Ministerstvo životního prostředí.a divme se nad potopami, protože ta samá situace je v Polsku, Německu, Rakousku, Maďarsku a na Slovesku ( předpokládám ). Postě jsme řekli přírodě: " Hele přírodo, tady jsme páni my Homo Sapiens, tak si to přeber jak chceš ".
Máte pravdu.V dnešní době máme více jídla,léků,zajímavých projektů,sportovních vítězství na mezinárodních soutěžích,přednášek, audio-vizuálních programů,třeba na brněnské hvězdárně,každý den jsme konfrontováni s realitou a to nejen u nás, máme lepší sociální zázemí a mnozí z nás se podívali do míst,o kterých by se nám za komunistů nemohlo ani zdát.Přesto,aniž bych se chtěl vrátit do minulosti,rád vzpomínám na dobu,od které jsem začal vnímat svět.Svět,v kterém jsem se bál výšek,bodavého hmyzu i psů a v kterém jsem nechápal proč jsou lidé sami.Naše sousedka, o poschodí níže pan Kalvoda a v prvním poschodí pan Rösler.Dokonce jsem jednou maminku požádal aby paní Dandovou pozvala ke štědrovečernímu stolu,aby nebyla tak sama.Svět,v kterém jsem ujel několik prvních desítek metrů v blízkosti zahrádky rodičů na kole,aniž bych potřeboval podporu,uplaval na brněnské přehradě prvních několik metrů,aniž bych se nadechnul vody a ujel několik kilometrů s autem bez " papírů " s otcem na místě spolujezdce,abych nemusel mít strach z jízd v autoškole. Svět,v kterém Vás doktor zvážil a změřil při každé návštěvě,poslechl si tlukot srdce, proklepal hrudník, zeptal se na tak zvané subjektivní potíže a napsal diagnózu, kterou mu dnes vyjede počítač napojený na senzory rozmístěné po Vašem těle, aniž by se na Vás podíval a po případném rozhovoru s Vámi do diagnózy napíše, že byl s pacientem proveden základní psychologický pohovor. Svět, v kterém jsem držel ve vlastních rukách lopatu, zbíječku, cihlu, hrábě, rýč, rýsovací pero, pravítko Je to svět, který nebyl dokonalý a přesto se ho nikdy nevzdáme.
Víte, ono to negativní působení člověka na životní podmínky začíná už těžbou, např. rudonosných hornin, písku, vápence, kazivce a jejich zpracováním až do stavu použitelného, např. u betonových konstrukcí, pokud bych pokračoval dál, tak i já bych možná popsal celou A4. Nejen technická řešení nabízí dobrodružnou cestu, ale já osobně v tomto okamžiku bych přemýšlel o skromějším pohledu na život konečných spotřebitelů, kteří by se měli znovu učit chodit po zemi a nelítat v luftě, jak se kdysi správně česky říkalo. Tím ovšem nemyslím, že by lidé měli dřepět doma a s úzkostí hledět na točící se budíky elektro, plyno a vodoměrů. To, proč opět vstupuji do diskuse se ale týká přírodních jevů. Když se tak celý svět zajímá o vulkanickou činnost, nejen na Islandu, zajímalo by mě, kolik tepla takové vulkanické činnosti nových, či znovu aktivních sopek vygenerují a jaký objem vzduchu či vody ( v případě podmořské ) sopky ovlivní, třeba i tím oxidem siřičitým. Jak jistě víte, tak promísením plynných oxidů s vodou vznikají kyseliny. Nezlobte se, ale mám obavu, že právě to, co chtěli komunisté, děláte Vy. Poroučíte větru, dešti. Žijete v zemi, kde včera znamená zítra. Plánujete obranné aktivity armády v pouštních podmínkách a vše jsme to podtrhli parazitováním na cizích zemích. Ještě mám v živé paměti, jak jsme se my, slušní lidé pohoršovali nad čínskou dětskou prací. To, že v Indii umírají lidé bez sociálního zázemí na ulicích v hromadách odpadků, aniž by o ně kdokoliv projevil zájem, nás zas tak moc nezájímá, hlavně, že máme od koho brát plodiny pro výrobu potravin.
Víte, už mě ty předpovědi začínají trochu míchnout. Mají totiž naprosto stejný průběh. Ke konci pětidenního intervalu předpovídají velké srážky, naposledy to bylo 65 mm během 24 hodin nepřetržitého deště. Čtyři dny před toužebně očekávanou událostí začínají množství upravovat, naposledy to bylo 37 mm, no a nyní sedím u předpovědní mapy a množství očekávaných srážek je upraven na celkových 11 mm a to zdaleka nejsme ještě blízko pondělí. V místě mého bydliště, tedy v Modřicích už snad nepršelo více jak dva měsíce, až na jednu či dvě vyjímky s průtrží mračen a tak se pohled na zkroucené zelené listy, nejen šeříků, stává každodenní realitou. Přečíst si, že modely předpovídají vydatné srážky nejen pro Španělsko, ale třeba i Saharu je fajn, ale už by mohlo zapršet i u nás.
Tak tedy, že se Maďaři na vojně naučili i česky, to je fakt, pokud tedy sloužili v Čechách nebo na Moravě. Druhý fakt je, že praví Slováci těžce nesli dvojjazyčné nápisy na obchodech na jižním Slovensku a rozčilovalo je, že slovenští Maďaři tam mluví maďarsky. Že by praví (echt) Slováci vládli maďarštinou o tom nevím, leda že by jste považoval slovenské Maďary za Slováky, ale oni jsou to Maďaři se slovenskou státní příslušností. Jen ještě malý detail, promísení ne promýsení.
S pohledem na kosmopolitní složení republik bude problém asi všude pane Foltýne. Já bych se jen v České republice cítil rád jako domácí a ne jako host a podle svého pohledu posuzuji i další země. Víte pane Foltýne, problémy, které v současnosti hýbou světem se vůbec neměly stát a neargumentujte prosím důsledkem dlouhodobého procesu, který jim předcházel. Ale i my bychom se mohli dostat do vážného sporu s národnostmi zastoupenými migranty na našem území. Představme si, že by byla vyhlášena částečná mobilizace. Kolik sloveských, ukrajinských, vietnamských či obecně arabských mužů s českým občanstvím by bylo povoláno do zbraně, aby bránili svou zem? A co se týče Maďarštiny na Slovensku? Víte, můj otec byl pozván svým kamarádem, žijícím ve Zvolenu na tak zvané pítačky do Lučence, odkud pocházela budoucí žena jeho syna a mohu Vám říci, že jinou řeč jsem tam neslyšel. Bohu žel, jeho žena, on, můj otec a moje maminka zemřeli ve velmi krátkém časovém intervalu a mně už zbývají pouze pěkné vzpomínky. Jo a děkuji za odhalení pravopisné chyby. Nashledanou.
Víte, já se narodil v Československé socialistické republice v dubnu roku 1965. To jsou údaje, které mně nikdo z rodného listu nevymaže. "Jaruzelský, Honekr, Krajský, Kádár, Čaučesku, Papandreu, Živkov a nezlobte se i Brežněv byli exponenti, kteří méně či více reprezentovali svou zem. Skutečnost, že značná část Slováků žijících na jihu Slovenska " vládla " také Maďarštinou ve mně nebudila pozitivní emoce a z této kombinace nemám dobrý pocit ani dnes. Přiznávám, že jsem o souvislostech uvedených v článku nikdy nepřemýšlel, i když jednotlivé historické události byly, možná zkresleně prezentovány v hodinách dějepisu. Budu- li mluvit sám za sebe, tak se vlastně ani dnešním událostem nedivím, protože obsah pojmu globalizace považuji za nešťastný proces. Možná, že promýsení etnik bylo nezbytnou nutností pomalu se rozpadajícího světa, ale myslím si, že všem, kdo přemýšlí o tom kde, kdy a komu se narodili, musí současné události vadit. Oni za ten " slepenec " bojovali vojáci vracející se z fronty Velké války po 11. listopadu roku 1918, kteří byli odvelemi na hranice se zeměmi uplatňujícími územní požadavky na nově vznikající stát a předpokládám, že věděli za co bojují.. To snad v historii Československé republiky byla jediná událost, za kterou jsme pokládali životy. Třeba má Orbán daleko skromější cíle a spokojí se s darem od Putina v podobě níže uvedené Zakarpatské Rusi.
Logicky by se mělo jádro Země zmenšovat a to procesem, který by se dal s velkou nadsázkou popsat jako usměrněná krystalizace, to znamená, že kolmo na ochlazovanou plochu by měly krystaly ( dendrity ) postupně prorůstat až do největšího objemu taveniny, čímž se zcela změní kapalná fáze na fázi tuhou. On totiž proces tuhnutí taveniny je velmi zajímavým jevem. Na Zemi se tvořila pevná fáze z kapalné tak, jak by tavenina tuhnout neměla. Nejdříve se změnil povrch, čímž se zamezilo dosazování taveniny do jejího objemu( Země )a díky tomu mohly vznikat podpovrchové defekty,tak jako u odlitků.Řediny, staženiny, praskliny, trhliny, při velmi pomalém ochlazování segregace prvků, která místo tuhých roztoků může vytvořit ložiska čistých kovů nebo rudná ložiska.A přemýšleli jste nad tím, že nejvíce je v zemské kůře obsažen kyslík, nikoliv v hmotnostních, ale molárních %? Al2O3,SiO2,FeO,CaO,H2O. Kde se v té etapě vzniku pevného povrchu z magmatu vzal, když se život objevil až dávno po tomto procesu?Jaké je vlastně chemické složení magmatu, před a po ztuhnutí?Pokud není zcela jasno, zda jevy podobné těm na Islandu vznikají smršťováním Země, tak by mě zajímalo, zda je v lávě naměřena nějaká radioaktivita a zda těmto erupcím nepředchází jevy které probíhají např. v jaderných reaktorech. Co se vlastně v současnosti se Zemí děje,že si otevírá nouzové ventily pro odpuštění páry z kotle a to nejen na Islandu.Ono totiž i tání ledovců nemusí být proces způsobený lidskou činností, ale např. činností sopečnou, což mně na jedné z přednášek jeden přednášející, na jehož jméno si nevzpomínám, potvrdil.
Víte,já žil v úplně jiném světě,než mnoho mých vrstevníků. V dětství jsem měl kolem sebe pohádky a dobré jídlo,zahradu a les, rodinu v širším slova smyslu,dost dobrodružné literatury a vše od jeslí až po vysokou školu. Teprve po 89.roku jsem poslouchal příběhy o nedobrých rodinných vztazích a fatálních problémech s režimem. Nebudete mně to věřit, ale já nepotkal za celý svůj život do 89. roku jediného ruského vojáka a ani jediného člena Stb. Věděl jsem jen o jednom, který létával v době únosů letadel na pravidelných vnitrostátních linkách a to jen proto, že sám na toto téma mluvil s mým otcem.Možná mě tento reálný svět minul proto, že jsem býval hodně upovídaný a můj otec uzavřel s mou maminkou dohodu o mlčenlivosti, která měla chránit hlavně mě. Narodil jsem se v dubnu 1965 a na invazi vojsk Varšavské smlouvy na území ČSSR si nepamatuji a otec svoje rozhodnutí vystoupit z KSČ nikdy nekomentoval. Reportáže o vzkvétajícím národním hospodářství a imperialistických silách ohrožujících naši zem jsem bral jako běžné, celkem nudné události. Teprve na VŠB jsem slýchával o Vysockém, Nohavicovi a mnoha dalších "exponentech" tehdejšího režimu a nechápal jsem,proč jsou mu kladeny existenční překážky a jak vlastně mohl tuhletu dobu přežít. Titul " hvězda okraje společnosti " mě vrací do dob, kdy součástí mého života byly takové pojmy jako ČSSR, Varšavská smlouva, RVHP, VUML, Dějiny MDH, SČSP, ČSSM, Svazarm, ČK, Spartakiáda, plánovité hospodářství, resort Hutnictví a těžkého strojírenství,Poldi SONP Kadno, ale také všudypřítomná StB. Prý se lidstvo pohybuje po spirále, vždy o Levl výš.
Konečně poznávají kulturu západního světa a mohou na ní pracovat, ne? V globále, když už jsme všichni Made in the World and we are 100% recikling, to zas tak špatné není. Ještě by měli požádat o vyvázání se ze svazků neutrálních zemí, no a potom se jen postavit, tak jako u nás, do fronty na dividendy z investic do budoucnosti. Věřte, že budou velmi tučné.
Nezlobte se na mě, ale znovu napíši to samé. 1) Jednostranné vyhošťování ruských diplomatů. 2) Zušení tendru na dostavbu dukovanské jaderné elektrárny. 3) Zakonzervování Nordstreemu II. 4) Rušení obchodních závazků ze strany dodavatelů vůči Rusku. 5) Nezvládnutá řecká krize. 6) Nezvládnutá muslimská migrace. 7) Zvládnuté, ale předpokládám, že velmi finančně náročná infekční onemocnění, nejen chovného zvířectva, končící Kovidem-19. 😎 Výměna Trumpa za Bidena. 9) Stažení vojsk USA z Afganistánu, snad během 14 dní. 10) Dokonalá znalost putinovi mentality, koneckonců BBC několik měsíců před invazí odvysílala dokument, v kterém se Putin dokonale obnažuje. 11) Mnohabilionové dluhy země, která snad až na jednu vyjímku nikdy za svou samostatnost nebojovala a nyní vybízí druhou zemi, aby zabíjela a nechala se zabíjet ve jménu této idei. To vše jsou " aktiva " země, která bojuje proti ruskému medvědovi. Osobně si myslím, že kdyby si každý z těch, který nyní argumentuje mnohými Vašimi osobními zkušenostmi s Ruskem, a který Vás staví do druhé linie tohoto válečného konfliktu plnil svou práci podle ústav svých zemí, nikdy by k němu nemohlo dojít. Osobně chodím kvolbám, aby Ti, co z nich vyjdou vítězně zajistili této zemi prosperitu a mír, nikoliv válku. Doufám, že firmy, v kterých pracujete, nechávají podepisovat obchodní, či výrobní partnery smlouvu o loajalitě k vedení Vašich firem a při jejich porušení rozvazují okamžitě obchodní závazky.
Nemáte pane Šándore nějaké řešení? Musíte mít pořád velmi vlivné kontakty a Váš úsudek určitě nebude k zahození ani v současnosti. Myslím si, že Vy tuto soukromou válku nepodporujete. Pokud by byl Putin označen za psychopata, nebude jediný, kdo si tento titul zaslouží. Těch svěracích kazajek by bylo zapotřebí daleko víc. Nedovedu si představit, co se stane až se ten napnélizmuz cukaturou uvolní ( ty dva pojmy jsem si vypůjčil od pana Voskovce a Wericha ).Ta válka není nic jiného, než souboj dvou, tří, pěti kohoutů na jednom smetišti, ať už jsou ti kohouti fyzičtí nebo právničtí.
Víte, když jsem jako malý kluk stával na severní straně našeho bytu v šestém poschodí s otcem u okna a pozorovali jsme mnohdy dlouhodobější, ale ne tak vydatné deště, říkával pozorujíce oblohu, že k nám déšť přivádí severozápadní proudění. Koneckonců mám chuť říci, že i daleko četnější bouřky mívaly své kouzlo. Vlastně chci tím vším říci, že se v posledních letech prosazuje daleko více proudění jižní a to, které přinášelo "pořádek" je zastoupeno čím dál méně. Prakticky neexistuje jiné, než jižní proudění přinášející k nám neustále saharský písek a extrémní tepla. Výše uvedený text myslím spíš jako otázku, než jako konstatování.
Víte, jsem jen technický dozor v TMB a celkem nedávno jsme zde měli výstavu Da Vinciho vynálezy. Součástí tohoto ročního projektu byly i velkoformátové reprodukce jeho obrazů, nejen Poslední večeře, ale např. Dámy s hranostajem, Mony Lísy a spousty pannen Marií s jezulátkem. Abych pravdu řekl, moderní pojetí Poslední večeře Páně, promítaná projektorem na bílou zeď výstavního sálu se mně zdála, byť nejsem věřící, také nechutná, ale to víš : " Nová doba ". Při sledování zahájení Letních olympijských her v Paříži mně při pohledu na módní molo napadlo: Takhle nějak by mohl vypadat konec světa. Koneckonců Řím ve svém závěru, neschopen inovativních kroků podlehl podobným neřestem a obžérství a fakt, že si to tam rozdával každý s každým vedla k poměrně rychlému zániku jedné z nejvyspělejších civilizací. Nechtějí snad autoři scénáře o konci jedné z vyspělých civilizací, aby nás jeho průběh ( toho konce ) moc nebolel?
Víte, nemám dokonalý přehled o žádném ze směrů, o kterém se v článku hovoří, také vím, že směr, kterým se energetika vydala,nezměním. Pokusím se ale formou pel-mel vyjádřit svůj pohled na události. 1) Pokud by jste si chtěli vytvořit pohled na úskalí privátní energetiky, přečtěte si román " Přetížení " od Arthura Hayleiho. 2) Nikde se v oficiálních hodnoceních nezmiňují o výrobních postupech a zátěži, kterou výroba " alternativních " zdrojů vyvolá. Nebo snad byla někdy, někde a někým vypracována EIA pro firmy, které se pohybují ve zpracovatelském průmyslu? 3) Možná má autor článku pravdu v tom, že válečný konflikt na Ukrajině způsobil zásadní navýšení cen. Připomínám ale nezvládnutou masivní řeckou krizi před válkou a masivní nezvládnutou muslimskou migraci před válkou a masivní vybíjení hospodářského zvířectva v celé EU díky jejich chorobám a jen tak mimochodem Covid-19. 4) Připomenu článek na Seznamu.cz, který byl po rozkliknutí a přečtení okamžitě smazán a který hovořil o novém zdroji zemního plynu pod Polárním kruhem, nových městech postavených na zelené louce, zpracovávání zkapalňováním a distribucí severní cestou za podpory flotily 5 jaderných ledoborců. Tímto krokem by byla privátní sféra v prostoru alternativních zdrojů zlikvidována. 5) Protože jsem " plkna ", jak mně říkával můj tatínek, sdělím Vám i převzatou a neověřenou informaci, dle které probíhají mezi asijskými zeměmi a Ruskem jednání o platbách výhradně ve zlatě, což by zničilo USA, které mají své bankovky prý kryté vším, jenom ne tímto drahým kovem.
1
Sledujících
0
Sleduje
1
Sledujících
0
Sleduje
Víte, docela by mně zajímalo, jaké je podloží v lagunách, v kterých se stále udržuje voda. Teoreticky by se měla veškerá voda vsáknout do písku. Stejně tak, jak pršelo v Maroku, by mělo zapršet vícekrát ve Španělsku a Portugalsku. Těmto žíznícím oblastem bych to přál.