Znal se z armády s Bedřichem Rakousko - Těšínským,díky němuž se rod z Virje ,přes Uhry, Rakousko,dostal na severní Moravu.. Škoda , že se neuznávali i predikáty z Dalmatského království..
Vidím, že s Vámi bych se měl o čem bavit. Není pravidlem, že se lidé zajímají o předky. Takže palec nahoru, jak se říká. Mám to podobně, jen ti mí modrokrevníci žili ve středověku. No, zchudli a rezignovali na šlechtictví. Naštěstí je to prokázáno listinami. Na rozdíl od případů " tetička vzpomínala jak kdysi na zámku" : ) Ale levobočci samozřejmě byli, většinou se ale vrchnost postarala. Viz Vlasta Burian a jeho zápisníček ... na dobročinné účely.
Ke Karlovým předkům z české strany patří rovněž Valdštejnové, Lobkowiczové, Czernínové, Kounicové, Kokořovští z Kokořova, Slavatové, Šternberkové, Bořitové z Martinic, Trčkové z Lípy, Křinečtí z Ronova, Pernštejnové, Vančurové z Řehnic, Bruntálští z Vrbna, Žerotínové, Rožmberkové, páni z Hradce a další. Je jich mnoho. I drobnějších a méně známých, třeba z Opavska Hejdové z Lichnova ( mí předci ), Rotmberkové z Ketře, Oderští z Lideřova, Havranovští z Vysoké a tak by se dalo pokračovat.
Až na to, že s tím vymřením to není tak, jak se zde zjednodušeně píše. Tak potomci těchto rodů žijí podnes nesouce jiných příjmí. Pokrevními potomky Rožmberků a Švamberků jsou např. nynější knížata z Paarů, ostatně rožmberská růže je v jejich erbu. V případě Pernštejnů jsou jejich potomky mimo jiné nynější knížata z Lobkowicz, i ti mají v erbu zubří hlavu s houžví rodu pernštejnského. Trčkové mají potomky např. v hraběcím rodě Harrachů, hrabatech Waldsteinech, hrabatech a knížatech Kinských. Totéž Smiřičtí. Nehledě na skutečnost, že potomky Přemyslovců jsou kupř. nynější Lobkowiczové, Waldsteinové, Kinští či Sternbergové, tak jako i Habsburgové. To díky ženským příslušnících rodů těch. Stává se, že některé rody, po vymření po meči i přeslici v hlavních liniích, přežívají v lebočcích. Takto např. přežívá rod Medici v Itálii, byť v hlavních mužských liniích vymřelý. Nadto mezi nejstarší rody české a moravské počítají se právě Lobkowiczové, Kinští vzešlí z rodu pánů Vchynských z Vchynic a Tetourova, pak Waldsteinové pošlí z rodu pánů z Markvartic (mimochodem slavnou členkou rodu toho je sv. Zdislava z Lemberka), Sternbergové pocházející z rodu pánů Benešoviců. No, asi tak.
Zdislava sice byla manželkou Havla z Lemberka, ale nepocházela z Markvarticů. Tedy, mám po přeslici mezi předky Benešovice ( Opavsko ), ale že by byli jednoho původu se Šternberky vidím poprvé. Nejstarší české rody sotva zahrnovaly Lobkowicze. Martin z Újezda žil až ve druhé polovině 14.století. To je dost pozdě na historickou šlechtu. Předek Hrabišiců Všebor je zmíněn již v Kosmově kronice. To je rozdíl. Vzato po přeslici, je šlechta promíchána skrz naskrz.
Milý autore, to je ale blábol. Hned v úvodu. Hranice moci českých knížat sahala mimo jiné za Labské pískovce a na jihu ovládali třeba Vitoraz, dnes Weitra. Popřípadě Kladsko, a další. Ono se to krásně poslouchá, ale hranici opravdu netvořil pás kopců tak, jak si to malovali obrozenečtí dějepisci a tvrdí se dodnes na leckteré ZŠ. Ona se nám ty hranice dost proměňovaly v průběhu tisíce let a sahaly i za ty kopečky. Takové zjednodušení je možné pro děti na 1. stupni ZŠ, ale pokud jste se dostal myšlenkově dál, nelze se o ně opírat. Sytém byl lenní a český kníže patřil k Říši, původně Východofranské, poději římské, minimálně lenním vztahem. (viz Wihoda et al.) A to trvalo do vzniku Rakouského císařství, právně i politicky (vznik 11. 8. 1804). A to jsem zcela pominul problematiku Slezska a Moravy, která byla samostatná lenní území a období habsurského soustátí. Každý historik totiž ví, že Morava byla samostatným útvarem, mimochodem zrovna v 11. století rozdělená na údělná knížectví a v roce 1003 - 1029 připojená k Polsku, stejně tak ovládaná a oddělená byla v 15. století za vlády Jiřího z Poděbrad a husitských válek. Tentokrát pro změnu ji ovládal rakouský vévoda a král Zikmund.
Vykládat, že tohle je zárodek moderního státu, no jistě, s velkou dávkou nadsázky, asi jako je vejce zárodek slepice. Ale v realitě je to takový rozdíl, jako když řešíte, jestli máte na talíři vajíčko, nebo slepici. Což rozhodně není totéž.
A na tyhle informace nemusíte mít studovanou historii jako já, najdete je i na wikipedii, byť tu jako badatelský zdroj nelze uznat. Ale k základní informaci postačí
Nemohu být rozhodčím mezi autorem a Vámi, ale jen jsem tak kouknul na CV autora a on, dle uvedené informace, vystudoval ( také ) historii a archeologii.
Otroci se v té době prodávali napříč celou Evropou. Nebyla to specialita tohoto regionu. Stačí se podívat na Seveřany, Anglosasy atd. K Moravanům, zřejmě tu kontinuita opravdu byla. Například Olomouc jako centrum, které pokračovalo dál. A Břetislav I. nejspíš musel brát v potaz i starou moravskou šlechtu. Jen dnes nevíme, které rody to jmenovitě byly. Splynuly s těmi, které přišly s Přemyslovci.
Možné to je - rozhodně mají dobrý původ, Karel byl na svoji dobu skutečně dobrý panovník.
Ono je to jisté. Věnuji se genealogii. Samozřejmě myšleno po přeslici. Takových potomků je opravdu velmi mnoho, to mi věřte. Nebavím se o "údajných" levobočcích, ale o prokazatelných liniích. Dá se to snadno a přehledně najít na internetu. Mezi českou šlechtou, a v dnešní době už i mimo šlechtu, se jich najde také víc než dost.
"Zatímco dnes si mohou děti vybrat z nepřeberné škály sportovního vyžití"....tak určitě, ale kolik peněz to bude stát rodiče?...Co stál rodiče "tenkrát" hokej? Nic...vše se dostalo. A dnes ???
Přesně jak píšete. Hrál jsem závodně hokej v 70.letech ( Zlín ) a už jako starší žák jsem všechno nafasoval od oddílu. A roční členství bylo 100,00 Kčs. V tom byly volné vstupy na ligu a bruslení veřejnosti. Dopravu řešil oddíl. A ve volném čase jsme ještě stihli hrát fotbálek nebo házenou před domem.
3
Sledujících
0
Sleduje
3
Sledujících
0
Sleduje
V Rousínově u Slavkova se asi před deseti lety začalo budovat autobusové nádraží a při srovnávání terénu bagry se odhalilo sídliště tzv.germánské chaty a pohřbený kelt s výbavou. Zrovna jsme v dějepisu měli dobu bronzovou a železnou a tak jsem se s žáky se svolením ředitele naší školy na to po domluvě s paní archeoložkou šel podívat. Tato událost byla zaznamenána v jihomoravských novinách s vyobrazením toho keltského hrobu. O germánské chatě tam nebyla žádná zmínka. Tak jsem zavolal paní archeoložce, proč tam není zmínka o ještě větším nalezišti germánského sídliště s celou infrastrukturou jako centrální ohniště, keramická dílna,...Odpověděla mně, že všechen materiál odeslala do novin a tak jsem tam panu šéfredaktorovi zavolal, proč v tom článku nebyla ani zmínka o nalezeném germánském sídlišti. Odpověděl mně, že to tam nedali proto, protože je to pořád citlivé politické téma. Spadla mně brada a řekl jsem si. Kdyby to bylo v době komunistické totality, tak bych se nedivil, ale v současné době je to projev přinejmenší české ubohosti.
2 odpovědi
0
Sledujících
1
Sleduje
0
Sledujících
1
Sleduje
Tedy jsem ročník 1961, ale nepamatuji si, že by nám ve škole tajili pobyt germánských kmenů na našem území. Marobud byl náš dětský hrdina.