Hlavní příčina je v pohodlnosti lidí, někteří se prostě nechtějí vzdát svého životního stylu. Nemluvím teď o lidech, kteří mít děťátko nemohou ze zdravotních důvodů. Já mám děti tři, s manželem jsme vždy dětem dopřáli alespoň jednou ročně hory, o prázdninách tábory, se školou švp, i když naše platy učitelů byly dlouhodobě velmi hraniční. Přesto jsme to zvládli a vychovali jsme tři slušné a pracující lidi, kteří nás mají rádi. O penězích to opravdu není.
Jak píšete. Pokud by naši předci přemýšleli stejným způsobem ( zlá doba atd. ) a nezakládali rodiny, tak tu nemá kdo bušit do klávesnic. Děti se rodily i za protektorátu, v dobách jaderných krizí, během válek.
Pavel lustrační osvědčení dostal, že s StB nikdy nespolupracoval...co s tím ?
Trochu od sousedů - nechápu, jak v Německu mohla tak dlouho vládnout Angela. Pokud si přečtete její životopis, tak Vás to musí zarazit. Pokud se jako školačka chodíte učit ruštinu do sovětských kasáren a pak vyhrajete jazykovou olympiádu. Myslíte, že taková dívenka se nestala automaticky zájmovou osobou ? To jen pro srovnání.
Tak za nmás pamatuju, že tenkrát jsme taky dostali z každého předmětu domácí úkol a minimálně se naučit na příště. Jenže - ono je úkol a úkol.
Navíc máti b yla toho názoru, že jakmile přijdu ze školy, vyšle mne na nákup (tím jsem podle ní venku a odpočnu si)a potom hned na úkoly a učení,
Jenomže ty úkoly jsme já i brácha museli psát do zvláštních sešitů nanečisto a až když měla máma čas je překontrolovat, pak teprv se směly přepsat do školních sešitů. A to bývalo často až pozdě večer, stejně tak zkoušení z naučené látky.
Nejhorší ale bylo, že jsme museli tenden zvládnout veškeré úkoly i učení, byť daný předmět jsme následující den vůbec neměli.
A i když bylo zhotovo z předchozího dne, takl átka na konkrétní den byla od máti zkoušena znova. Vlastně to doma byla taková"druhá škola", jenže daleko přísnější a leckdy nechyběly ani pohlavky.
Takže nějaké "ven", mimo kroužků a Sokola během týdne neexistovalo - "dokud tě nevyzkouším, nehneš se z baráku" byla mátina zásada.
Ale nebyli jsme jediní, kdo to takhle doma měli. Prostě šlo o prestiž, co tomu lidi řeknou, že mám blbý dítě (v překladu znamená, když donese horší než dvojku nebo ty dvojky častěji.)
Na ZDŠ jsem chodil v 70. letech, úloh bylo víc než dost. A představte si, že jsem i s bráchou stíhal hrát závodně hokej a ještě ve volných chvílích být před barákem a blbnout s ostatními. Něco jiného byla průmyslovka, to už byl nápor.
Sňatky mezi příbuznými jsou vždy rizikové, příkladem byli Habsburkové.
Ano, ti byli vskutku zářným příkladem, že takhle ne. Na druhou stranu, pokud se člověk věnuje občanské genealogii vidí, že to dříve na našem venkově také nebyla žádná sláva. Výběr moc nebyl. Ovšem existují i kuriozity. Charles Darwin si vzal sestřenici a jak mimořádně nadané děti se jim narodily. Rovněž Kleopatra byla z takového úzkého "chovu" ( Ptolemaiovci šli ještě do větších extrémů ) a vidíte, jak je dodnes slavná : )
Opravdu? V Čejči jsem byl poprvé na nějakém setkání obyvatel Čejče s partnerskou obcí ve Francii, záznam z něho točila českoslovesnká televize Ostrava. Už tehdy mne zaujalo, že hostinský, co nám na návsi točil pivo, se jmenoval Bíža. A těch Bížáků tam bylo hafo. Nejvíc na tamějším hřbitově. No aspoň už vím, odkud se rozšířili do celé republiky. Teď jich je nejvíc kolem Čáslavi, prostě tam někde :)
Obávám se, že zaměňujete Bíza za Bíža. To není totéž. V Čejči, pokud vím, Bížovi ani nejsou. To jsou Bízovi, ti Francouzi.
O styku s francouzskými vojáky a o překladatelství se zmiňuje V. Florec v knize Slovácko.
Už jsem našel zdroj této informace : Odkaz
Zajímavá já také skutečnost, že když tudy táhla napoleonská vojska po vítězné bitvě u Slavkova, tak bylo pro vojáky obrovské překvapení, že se ve střední Evropě domluví s vesničany francouzsky. Poté většinu mužských obyvatel naverbovali jako překladatele a za tuto službu se jim pak bohatě odměnili.
To jste četl kde ? Myslím tím " bohatě odměnili " ? Všech tuším 17 rodin skončilo v hmotné nouzi, abych tak řekl. Ani jeden rod neudržel přidělený grunt. Mé předky tedy určitě neverbovali.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Sternbergové ale nevlastnili tento hrad úplně nepřetržitě. Po vymření Holických ze Sternbergu roku 1712 přešel hrad dědictvím do majetku hrabat Götzů a poté Roggendorfů, až roku 1841 jej opět koupil Zdenko ze Sternbergu. Takže je tam 130 let přestávka… no a pak těch 41 let bolševik, ale to se nepočítá, vím.
1 odpověď
0
Sledujících
1
Sleduje
0
Sledujících
1
Sleduje
Předešel jste mě. Díky za přesnou informaci. Tušil jsem to, ale Vy jste byl rychlejší.