"Zatímco dnes si mohou děti vybrat z nepřeberné škály sportovního vyžití"....tak určitě, ale kolik peněz to bude stát rodiče?...Co stál rodiče "tenkrát" hokej? Nic...vše se dostalo. A dnes ???
Přesně jak píšete. Hrál jsem závodně hokej v 70.letech ( Zlín ) a už jako starší žák jsem všechno nafasoval od oddílu. A roční členství bylo 100,00 Kčs. V tom byly volné vstupy na ligu a bruslení veřejnosti. Dopravu řešil oddíl. A ve volném čase jsme ještě stihli hrát fotbálek nebo házenou před domem.
Při čtení článku jsem si vzpomněl na Lichtenstein Höhle ( v pohoří Harz ). Objevili tam tuším 62 koster z pozdní doby bronzové a u části z nich byla provedena analýza DNA. A ejhle, cituji z Wikipedie : Výzvu v roce 2007 pro dlouhodobě zavedenou populaci z okolních měst k předložení vzorku slin vyslyšelo 270 lidí. Jejich DNA byla zkoumána, aby se zjistilo, zda jsou příbuzní s lidmi pohřbenými v jeskyni. Vedla to antropoložka Susanne Hummel z univerzity v Göttingenu Bylo identifikováno 11 lidí, kteří měli stejné genetické vzorce jako většina mrtvých. Dva muži, kteří žijí ve vesnicích na dohled od Lichtensteinu, měli extrémně vzácnou dědičnou linii. Je identický s mužem z jeskyně, takže je to známka rodinné kontinuity přesahující 100 generací.
Takže hezký důkaz, že některé rodiny zatvrzele sedí doma a ani se nehnou : ))) Náhodně jsem na tento fakt narazil, když jsem si nechal udělat Y ( 23 základních markrů ) a navedlo mě to na blízkou shodu s jednou kostrou. To samozřejmě beru s rezervou, ale asi nějaká příbuznost být může. Nebo nemusí, těžko říct.
Sternbergové ale nevlastnili tento hrad úplně nepřetržitě. Po vymření Holických ze Sternbergu roku 1712 přešel hrad dědictvím do majetku hrabat Götzů a poté Roggendorfů, až roku 1841 jej opět koupil Zdenko ze Sternbergu. Takže je tam 130 let přestávka… no a pak těch 41 let bolševik, ale to se nepočítá, vím.
Předešel jste mě. Díky za přesnou informaci. Tušil jsem to, ale Vy jste byl rychlejší.
Hlavní příčina je v pohodlnosti lidí, někteří se prostě nechtějí vzdát svého životního stylu. Nemluvím teď o lidech, kteří mít děťátko nemohou ze zdravotních důvodů. Já mám děti tři, s manželem jsme vždy dětem dopřáli alespoň jednou ročně hory, o prázdninách tábory, se školou švp, i když naše platy učitelů byly dlouhodobě velmi hraniční. Přesto jsme to zvládli a vychovali jsme tři slušné a pracující lidi, kteří nás mají rádi. O penězích to opravdu není.
Jak píšete. Pokud by naši předci přemýšleli stejným způsobem ( zlá doba atd. ) a nezakládali rodiny, tak tu nemá kdo bušit do klávesnic. Děti se rodily i za protektorátu, v dobách jaderných krizí, během válek.
Pavel lustrační osvědčení dostal, že s StB nikdy nespolupracoval...co s tím ?
Trochu od sousedů - nechápu, jak v Německu mohla tak dlouho vládnout Angela. Pokud si přečtete její životopis, tak Vás to musí zarazit. Pokud se jako školačka chodíte učit ruštinu do sovětských kasáren a pak vyhrajete jazykovou olympiádu. Myslíte, že taková dívenka se nestala automaticky zájmovou osobou ? To jen pro srovnání.
Tak za nmás pamatuju, že tenkrát jsme taky dostali z každého předmětu domácí úkol a minimálně se naučit na příště. Jenže - ono je úkol a úkol.
Navíc máti b yla toho názoru, že jakmile přijdu ze školy, vyšle mne na nákup (tím jsem podle ní venku a odpočnu si)a potom hned na úkoly a učení,
Jenomže ty úkoly jsme já i brácha museli psát do zvláštních sešitů nanečisto a až když měla máma čas je překontrolovat, pak teprv se směly přepsat do školních sešitů. A to bývalo často až pozdě večer, stejně tak zkoušení z naučené látky.
Nejhorší ale bylo, že jsme museli tenden zvládnout veškeré úkoly i učení, byť daný předmět jsme následující den vůbec neměli.
A i když bylo zhotovo z předchozího dne, takl átka na konkrétní den byla od máti zkoušena znova. Vlastně to doma byla taková"druhá škola", jenže daleko přísnější a leckdy nechyběly ani pohlavky.
Takže nějaké "ven", mimo kroužků a Sokola během týdne neexistovalo - "dokud tě nevyzkouším, nehneš se z baráku" byla mátina zásada.
Ale nebyli jsme jediní, kdo to takhle doma měli. Prostě šlo o prestiž, co tomu lidi řeknou, že mám blbý dítě (v překladu znamená, když donese horší než dvojku nebo ty dvojky častěji.)
Na ZDŠ jsem chodil v 70. letech, úloh bylo víc než dost. A představte si, že jsem i s bráchou stíhal hrát závodně hokej a ještě ve volných chvílích být před barákem a blbnout s ostatními. Něco jiného byla průmyslovka, to už byl nápor.
14
Sledujících
0
Sleduje
14
Sledujících
0
Sleduje
Ano, petře, při německých platech do čtyř let by šla do kopru celá ekonomika. Proto má také celý národ obavy o tvé zdraví.
3 odpovědi
0
Sledujících
1
Sleduje
0
Sledujících
1
Sleduje
Taky mě to napadlo ... vždyť by musely růst i platy ve státní sféře. A kde na ně pak vzít ?