Vysvětlení je v celku viditelné, většinou se děje asi toto. Školy vzdělávají studenty dle pravidel staletých tradic a věda a požadavky a hlavně schopnosti a znalosti potřebné pro dnešek a budoucnost se tam moc nevyučují. V podstatě není žádná propojenost vysokého školství s realitou života. Možná přeháním, ale u nás vždy platilo, že kantorský sbor a ministerstvo, nemá rádo změny, ty vyžadují schopnosti a znalosti a ty oni nemají. Mají svá teplá místečka a změny nechtějí!
Tak to bylo vždy, školství nikdy neprodukuje s vizí, co bude za 20 let. To nikdo neví. Školství má vyprodukovat vzdělané lidi, kteří budou schopni se dál vzdělávat v časech budoucích. A vzdělávání má svoje zákonitosti, které není radno obcházet. Typický projev takové neznalosti je věta: " A k čemu mi to bude?" Na to je stejně debilní odpověď: "Když víš, co bude, tak mi řekni čísla ve Sportce."
V technických oborech tomu tak není. I když firmy dnes už žádají po absolventech, aby ukázali, co umí, nejen diplom. To proto, že úrovně jednotlivých VŠ se dost liší.
V humanitních oborech je to pak přirozené, protože některé obory produkují absolventy, kteří neumí nic použitelného, snad jen "chytře" žvanit. Ti se pak musí uplatňovat v politice. A pokud se jim to nepodaří, musí se totálně rekvalifikovat.
Doplnil bych, že ano, v politice jsou, ale tolik politiků nemáme. Škodí na úřadech a schovávají se v neziskovkách.
Podle mne klesá úroveň jak VŠ, tak hlavně také úroveň maturit na SŠ.
V práci jsme měli maturantku, ale když něco napsala, tak jsem jí musela nejprve opravit pravopisné chyby,tak i stylizaci, aby se ředitel nevyděsil.
Když sleduji různé soutěže v televizi,vědomostní znalostí některých maturantů, to je zoufalství.
Takovéto generace neumětelů tu přibývaly posledních 25 let. Je celkem ztrátou času sledovat jejich neschopnost. Nic dobrého nás nečeká.
Ano, přesně gaussovu křivku jsem měl na mysli. A to co píšete je pravda, dnes většina studuje VŠ, ale hlavně aby tam nebyla matematika. Přitom starořečtí filosofové byli i vynikajícími matematiky - jen tak na okraj. Pak se pracně hledá umístění pro absolventy kvazioborů a vytvářejí se pseudopožadavky, zatímco třeba absolventů technických směrů by se uživilo násobné množství.
To, v jakém je naše země srabu, je přímý důsledek toho, že celé školství od listopadu 89, přestalo jet na výkon. Obory, které měly dnes táhnout ekonomiku byly utlumeny jak v přípravě učitelů, tak v oborech pro studenty a žáky. Systém produkuje absolventy vhodné akorát tak do úřadů. Zde nejsou schopni řešit vážné problémy dnešní doby. Tito lidé v letech příštích budou stále více k ničemu a větší přítěží pro celou zemi. V posledních dnech vláda řeší příspěvky pro nepracující pobírače dávek, ale dnešní školství se svým připravovaným slovním hodnocením, inkluzí a snižováním nároků, produkuje právě takové lidi závislé na státní podpoře.
Potenciál pro budoucí ekonomický růst založený na znalostech. O tom bych si dovolil pochybovat. Ty znalosti, které absolventi VŠ ve své praxi mimo svůj obor nevyužívají, se brzo vytratí. Vím co píšu. Co jsem zvládl na VŠ jsem nikdy mimo obor nevyužil a dávno zapomněl. Naproti tomu praktické dovednosti ze střední školy a roku na elektro učilišti využívám dodnes. Jedinou předností vysokoškoláka mimo obor je snad schopnost se naučit nové věci. Ale tu zřejmě má i bez VŠ, jen to nemá podložené diplomem.
Společnost nemůžete řídit podle hesla: Bill Gates taky nemá VŠ a kam to dotáhl.
Na jedné straně leží snaha, aby nás reaktor vyšel co nejlevněji a na druhé aby, se co nejvíc věcí k výrobě zadávalo českým firmám, které fakt nejlevnější nebudou 😄 ... jo je to určitá forma investice do české ekonomiky, ale pak se nebudeme moci divit, až jeden reaktor bude stát více než se čekalo...
Jsem skeptický k našim stavebním firmám, jiná věc jsou strojírenské firmy.
Tak proč ji dělají ???? On je někdo k tomu nutí ?????. Když vstupovali do do řad Policie ČR byli seznámeni s tím, co je čeká a jaké budou platové podmínky. Tak když s tím nebyli spokojeni, proč s tím souhlasili a k šli k Policii ČR a najednou se jim to nelíbí.
No, ono jaksi nepůjde jen o peníze, i kdyby měli mnohem víc, tak by řada problémů zůstala (honba za vybíráním pokut, administrativa, vztahy, kliky, vazby na politiky, nedotknutelní, soudní rozhodnutí, nevyhovující zákony mařící už dopředu jejich práci atd.).
Vážený sporný obsahu, byl by jsi tak laskav a uvedl co se dělo na Ukrajině do té doby cca 10 let zpět? Jaký byl, alespoň původní důvod proč Rusko zaútočilo na Ukrajinu? To je sporné a hodně, ale o tom se nesmí mluvit že? Mimochodem vašim článkům zase tak úplně nevěřím, protože jste provládní plátek a cenzoři...
Proč by se o tom nesmělo mluvit? Že to bylo od let předcházejících roku 2014 celé úspěšné Putinovo tažení, infiltrace, podštívání a podpora separačních snah dnes už by mělo být každému jasné. Nakonec to, jak přepadl Ukrajinu tažením na Kijev to jenom potvrzuje. Porušil územní celistvost druhého státu, to by Vám mělo stačit. Když mi soused klepe popel na balkon, taky na něj nevezmu vidle.
To je pravda na púl, Evropa dlabala na Armádu a spoléhala na USA. Ale oni zbrojili aby prosazovali svoje zájmy po světě. A to už od 2 Světové. Japonsko,Taiwan,Jižní Korea, Afrika, Střední východ. Takže ano vděčnost ta je na místě ale zase to nepřehánějme. A od Trumpika jsou to jen PR řeči.
Máte první část o voze a druhou o koze.
Vyjadřování na internetu je dlouhodobě podceňovaná věc. Lidé neznají hranici, kdy už se dá něco interpretovat jako porušení zákona. Pak stojí překvapení u soudu a přijde jim to hrozně absurdní a snaží se vysvětlit, jak to přesně mysleli. Za mě tohle vyjadřování není v pořádku. Nic takového by si většina lidí nedovolila v reálném světě říct. To, že to píšeme na internet jako nic, už vůbec není v pořádku, protože dosah je výrazně větší, než když to řeknete na ulici. Jinak pán dostal 10 tisíc pokutu, podle mě dost malý trest.
Ze strany soudu to taky mohl být trest alibistického charakteru, pokuta nebyla nejvyšší a zákon byl naplněn. Něco jako s vlkem a kozou. Nikdo z nás neví, co bude za 20 let.
5
Sledujících
0
Sleduje
5
Sledujících
0
Sleduje
To přece neříkám. Jen to, že když jde absolvent VŠ mimo obor, tak za pár let je to jako by na té VŠ ani nebyl.
1 odpověď
10
Sledujících
2
Sleduje
10
Sledujících
2
Sleduje
To máte pravdu.