k tomuto tématu mám co napsat. Autor je zde mnohými napadán, že si vymýšlí a nemá pravdu. Má pravdu, ale téma pojal povrchně. Mám tělesně postiženou sestru s dětskou mozkovou obrnou. Je narozena v roce 1974. Hodně dlouho se nepřišlo na to, že je postižená, ikdyž byl její vývoj velmi pomalý. V jejích dvou letech se s tím začalo něco dělat. Pamatuji si, že ji rodiče odvezli na půl roku do lázní Luže-Košumberk a tam ji postavili na nohy. V Praze byl Jedličkův ústav, ale tam nepřijali každého kdo o to projevil zájem z důvodu kapacity. Jedličkárna měla pobočku v Liberci. Tam rodiče sestru vždy v neděli večer odvezli a v pátek si pro ni jezdili. Sestra tam absolvovala základní školu. Tehdy neexistovali jakékoli úlevy v zaměstnání pro rodiče. Velmi omezené byly i kompenzační pomůcky. V té době bylo takových ústavních zařízení velmi málo po celé republice. Pamatuji si, že ústav v Liberci byl ve staré oprýskané budově, kde bylo hodně schodů, ať už u vchodu nebo uvnitř. Neexistovaly schodolezy. Děti tak zaměstnanci ústavu tahali ručně. Pár let před revolucí se rodiče dozvěděli o cvičící metodě MUDr.Vojty s tím, že podle ní "tajně" cvičili v Železnici u Jičína. Rodiče tam se sestrou zajeli, bylo jí asi 12 a tam se dozvěděli, že kdyby Vojtovu metodu cvičili od narození, tak by sestra neměla postižení takového rozsahu jaké má dnes. Sestra se dnes sice pohybuje po svých, ale ujde jen pár metrů. Kvůli postižení rukou si nenamaže ani chleba. Takže jak zde někteří tvrdí, že péče o postižené za komunismu byla vynikající, si lžete do vlastní kapsy.
Moc hezky napsané. Zasmála jsem se a vzpomněla si na svou dceru jak chodila do školky, která byla také prosklená. To vymyslel fakt genius. Školka je na Palmovce a dítě vás vidí odcházet pomalu až do metra. Naštěstí tam tehdy byly vynikající paní učitelky - bohyně. Moc ráda na ně vzpomínám a musím říct, že i dcera, které je už 26.
Velmi dobře si pamatuji seznam školních potřeb, které jsme my rodiče museli koupit dceři do 1.třídy. Vše jsme za nemalé peníze koupili. Na konci školního roku více jak polovinu věcí dcera přinesla zpět absolutně nepoužité. Například tempery, které tehdy nebyly a myslím, že ani dnes nejsou, zrovna levné. Použili je tehdy pouze při jedné hodině výtvarky. Na konci školního roku byly tempery samozřejmě vyschlé. Když nastoupila dcera tehdy pak do druhé třídy, tak opět přinesla totožný seznam. Koupila jsem jen to, co jsem věděla, že bude potřebovat určitě. Na schůzce rodičů jsem to i sdělila paní učitelce s mým vysvětlením. Naštěstí s tím neměla problém. Za tři roky na to, šel sousedky syn do 1.třídy a opět dostal ten samý seznam jako my. Prostě škola si takový seznam kdysi vytvořila a pak už ho nijak neaktualizovala a každý rok ho jen zkopírovala.
Pri letech maji male deti bolesti v usich, ktere jeste nejsou vyvinute k vyrovnavani tlaku
Proto vetsinou tak rvou
Prostredi letadla, kde vetsina vzduchu cirkulujiciho je stejna, aby se nemusel oteplovat vzduch zvenku, je plne viru a bakterii
Take zmena klimatu na 14 dni neni pro male deti zdrava
my letěli s 1,5 starým vnukem do Řecka. Využili jsme nabídku letět s Řeky žijícími v ČR na dovolenou. Platili jsme si jen letenky. Také jsme měli obavu jak to vnuk zvládne, ale podstatné bylo zabavit ho během letu. Ani jednou nebrečel a v podstatě si to užíval. Při zpátečním letu dokonce usnul.
Přesně tak. Všude samá byrokracie. Jakési podivné funkce. Nikdo neví ani pořádně k čemu. Samý asistent všeho. Radši ať se zaměří na prevenci. Aby lidi nebyli naštvání a nedělali pak nějaké nepředloženosti. Spokojený člověk nepravosti páchat asi nebude. Nebo jen nějaké maličkosti. Často člověk páchá špatnost z čirého zoufalství. Je tam tolik tisíc těch lidí opravdu potřeba, ptám se? Podobné třeba učitelé. Taky jich je zbytečně moc. A výsledky téměř žádné.😧😧
evidentně nevíte, co se na soudu dělá. Chápu. Nemáte s tím zkušenosti. Soudních řízení je více, trestní, civilní, opatrovnické, dědické, atd. U všech těchto řízení soudce nařídí jednání a zapisovatelka musí všem odeslat předvolání, činí dotazy na různé orgány. Pokud máte 50 poškozených, tak ti se o jednání informují též. Zapisování u jednání je jen zlomek práce a je to v podstatě takové vyvrcholení veškeré administrativy. U trestních věcí nejsou zapisovatelky, ale protokolující úředníci, kteří prošli náročným školením, které je zakončeno zkouškou před komisí složenou z pracovníků ministerstva. Musí znát trestní řád a podle něj protokolovat hlavní líčení. Zapisovatelka musí mít min.maturitu, perfektně ovládat český jazyk (pravopis), musí chodit do práce vhodně oblečená. Roztrhané rifle nebo elasťáky nepřicházejí v úvahu. A to bych mohla ještě pokračovat.
úplně jste mi při čtení vhrnula slzy do očí. To, co tady píše jedna (ani ji nemůžu pojmenovat) v diskusi, vůbec neberte vážně. Sama mám zkušenosti se svou mámou a vím jak je to náročné. Vy se musíte starat nejen o svou maminku, ale i o svou rodinu, děti a domácnost a do toho ještě máte povinnosti v práci. Je to vyčerpávající fyzicky i psychicky. Mnoho lidí to nedá. Držím vám pěsti. Je škoda, že se maminka odmítla přestěhovat k vám. Ještě jste mohli prožít několik hezkých chvil.
když jsem měla chatu, pořídila jsem doslova sezónní bazén s nafukovacím prstencem. Plnila jsem ho vodou z vlastní studny. Tehdy byla dcera malá a věřte, že se investice vyplatila. Byla v něm naložená od rána do večera. Blbli jsme v něm dospělí i děti. Vířivka mi nic neříká. To si můžu vlézt do vany. Prostě a jednoduše. Nechť si lidé za své peníze koupí co chtějí. Každý je jiný. Někdo má rád vdolky a někdo holky.
když jsem čekala syna, tak žádné vyšetření sono nebo z plodové vody nebylo a člověk doufal, že se narodí dítě zdravé. Dnes jsou všemožná vyšetření na dědičnéé choroby, nebo postižení a tak se může rodina rozhodnout jestli jsou dostatečně silní na výchovu postiženého dítěte, nebo půjde na přerušení. já se přiznám že pokud bych před porodem věděla, že bude dítě postižené, tak bych se rozhodla pro přerušení.
mám tělesně postiženou sestru a věřte, že se to nedostatečným nebo dokonce nedbalým vyšetřením nestalo. Stalo se to při porodu, kdy byl porod velice komplikovaný a sestra se trochu přidusila, ale bohužel to mělo za následek dětskou mozkovou obrnu. To se prostě může stát, ikdyž si necháte udělat milion různých včetně genetických vyšetření.
můj vnuk miluje, když se uklízí. Bere to jako hru. K vánocům dostával různé dětské napodobeniny vysavače, smetáku apod. To ho nebavilo. Raději měl ty dospělácké. Samozřejmě, že úklid ve formě vysávání, vytření, utření prachu apod. neděláme každý den, ale jen když to tzv.hoří a už nám to i vadí. Zapneme si k tomu rádio, vnuk (5let) utře prach, vysaje. Já vytřu, naplním pračku, uklidím koupelnu apod. Prostě už od malička ho učíme, že uklízet se ne, že MUSÍ, ale je potřeba. A samozřejmě mu za takovou práci i poděkuji za spolupráci. Vnuk má rád jakoukoli činnost s dospělým členem domácnosti. Při vaření nebo pečení mi asistuje. Znamená to sice pro mě, že takové vaření trvá o krapet déle, ale když vidím jak si to vnuk užívá, jsem spokojená.
měla jsem to štěstí, že první 3 roky po narození vnuka bydleli u mě. Takže v podstatě je to moje další dítě. Od dvou let dcery jsem na ni byla sama a vím jak moc mi pomoc mých rodičů tehdy pomohla. Sice bydleli 50km daleko, ale snažili se co to šlo. Tak se také snažím já své dceři s vnukem pomoct. Mám kolegyni v práci, která také hlídá svá vnoučata o víkendu. Myslím si, že ne všechny "babičky" jsou takové jak je popisujete. Otázka je jaký máte se svou maminkou vztah. Když se narodil vnuk, tak dcera neměla problém za mnou přijít, abych jí poradila nebo pomohla. Naštěstí dcera nepatří k těm matkám, které hledají rady na internetu nebo sociálních sítích. Na druhou stranu jsem se jí nesnažila do toho kecat a čekala až přijde sama. A tak se vás zeptám: když se vám narodilo dítě/děti, poprosila jste svou maminku, aby vám pomohla nebo neporadila? Věřím, že by vás neodmítla a velice by si toho vážila. Pokud by vám ale nechtěla pomoct nebo poradit, tak to pro mne není maminka v pravém slova smyslu.
máme vnuka, který má alergii na prachové roztoče. Bere každý den lék po celý rok, ale přece jen se stane, že se alergie projeví tekoucí průhlednou rýmou a suchým kašlem. Jednou, když jsem byla vyzvednout vnuka ve školce, paní učitelka prohlásila, že si vnuka máme nechat doma. Řekla jsem jí, že to má alergii, a na to mi učitelka povídá: já mám také alergii a takové příznaky nemám. To alergie není. Měla jsem sto chutí se jí zeptat kolik semestrů lékařské fakulty absolvovala, ale raději jsem byla zticha. Nejsem matka dítěte a já ho jen vyzvedávala. Nicméně vše jsem řekla dceři a ta si nechala na alergologii vystavit do školky potvrzení o alergii a jejích příznacích. Předala to pak ředitelce a od té doby je klid.
ještě jste zapomněl zmínit další:
Jsem pravicově založená, vždy jsem volila ODS. Když se začalo mluvit o tom, že si v podstatě budeme opět utahovat opasky, tak jsem si říkala OK, ale když vidím kam ty peníze jdou nebo mají jít, tak se mi do toho utahování fakt moc nechce, ale tahle skvadra mi nedává jinou možnost. Jsem bita tím, že celý život pracuji, bydlím ve vlastním a nikdy v životě a ani v současné době jsem nežádala o soc.dávky. Patřím do tzv,střední třídy a díky těmto amatérům, kteří ničemu nerozumí, to odnesu nejvíc.
A důvod? Proč vyhazovat 2 tisíce: Jen proto, že pár× do měsíce vytisknu něco za paní učitelku?
Proč platíme 500 Kč SRPŠ? Proč platíme na výtvarné potřeby škole? Proč stále škole něco platíme?
Nejsme sociální případ. Ale tiskárnu opravdu doma nepotřebujeme.
Za ty 2 tisíce raději koupím dětem pořádné boty s náhradními vložkami, impregnací a ponožkami.
PS. dříve jsme tiskárnu měli, vytidkli za měsíc 10 papírů a po 2 letech mě tiskárna vyhodila nějakou chybu. V servise mi řekli, že je toner po expiraci. Nevytiskl jsem za ty dva roky ani 1/4 balíku papíru...
přesně tak. Také nejsme sociální případ, ale tiskárnu nemáme. Na co? Když asi 2x ročně potřebuji něco vytisknout, tak to pošlu sestře a až k ní přijdu na kafe, tak mi to předá vytištěné. Kvůli pár papírům si nebudu kupovat další krám do bytu.
Ve Fokusu Mladá Boleslav obroučky za 5.990,- Kč, úplně ty samé v obroučky v jiné optice a to v centru Prahy 1.890,- Kč. Takže volba byla jasná. Fokus předražený až hrůza.
tak to jste si měla zajít na Českobratrské náměstí. Tam mají brýle také levnější, ale hlavně kvalitní a personál velmi ochotný. Hold malá optika, která si váží zákazníků.
mnoho článků na toto téma již byla napsáno. Drtivá většina diskutujících souhlasí s dodržováním pravidel slušného chování jak ze strany dětí, ale hlavně rodičů, které to ty své děti mají naučit. Ale víte, co by mě zajímalo? Je tady v diskusi nějaká matka, která nechává své dítě běhat po restauraci nebo přebaluje batole na stole? Docela by mne zajímalo jejich vyjádření proč to nechávají zajít až tak daleko. Mám pocit, že tyto matky někam zalezly, že jako "já nic" a nejsou ani schopné si stát za svým. Přiznejte se, která z vás jde do restaurace s tím, že tam nechá volně běhat své dítě a dokonce ho v restauraci na stole nebo na židli přebalí a pak tam nechá tu plenu? Nebo touto mediální bouří zmoudřely a uvědomily si, že se to fakt nedělá?
přesně jste popsal zárodek daného problému. Jak už sám název napovídá "Úřad práce" neplní svou funkci díky které tyto úřady vznikly. Dcera byla jednu dobu nezaměstnaná, tak jsme šly na stránky úřadu práce, ale to jsme se hodně spletly. Najdete tam vše kolem různých sociálních dávek, ale hledat tam nabídky práce různých firem a podniků, tak to chce fakt dost času. Prostě hlavní činnost tohoto úřadu byla upozaděna. Jinak jak píšou jiní i vy v tomto článku, tak práce je. Dcera ale pracovala u třech různých soukromníků. Jeden ji platil minimálku, u druhého se musela doprošovat, aby ji laskavě poslal výplatu na účet a ten třetí? Ten sice výplatu posílal včas, ale nikdy neviděla výplatní pásku a o podepsání růžováku nebyla řeč vůbec. Dcera tehdy řekla, že už u žádného soukromníka pracovat nebude. Našla si práci ve velké mezinárodní firmě a když chtěla od bývalých zaměstnavatelů potvrzení o příjmu do daní, tak ani jeden ji nevyhověl. Dokonce z opatrnosti udělala dotaz na zdr.pojišťovnu, zda jí bylo odváděno pojištění. No jak, kdy. Musela to všechno doplatit ze svého.
2
Sledujících
0
Sleduje
2
Sledujících
0
Sleduje
autor nemá pravdu, jako ostatně v každém svém výplodu. A vy taky ne. Nikdo netvrdí, že péče o postižené byla vynikající. Ale za kapitalizmu by vaše rodina nemusela mít peníze ani na tu dle vás mizernou péči. A taky záleží na tom o jaké postižení šlo. Skoro každá firma měla místa pro postižené - v podatelnách, spojovatele ap.
1 odpověď
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
to, co jsem napsala, jsou mé vlastní vzpomínky. Pokud mi nevěříte, je čistě vaše věc, ale dost to o vás vypovídá. Nepsala jsem nic o tom, jak bychom na tom byli za kapitalismu, ale o tom, jaká byla/nebyla péče postižené za totality. Jinak co se týká kapitalismu, t.j. době po revoluci vím také své. Jistě si pamatujete jak byl ministrem zdravotnictví Drábek a ministrem financí Kalousek. Chtěli ušetřit peníze a vznikla tzv.Drábkova reforma, kdy se snažili z postižených udělat zdravé, aby jim nemuseli vyplácet různé příspěvky. Sestra musela na různá vyšetření jestli se náhodou z dětské mozkové obrny nevyléčila. Na základě toho jí najednou snížili příspěvek na péči na minimum. Odvolala se a vrátili jí to. Za rok musela na přezkum znovu. Pak se do toho vložili lidé kolem pana Krásy a sestře dali pokoj. ALe můžu vám říct, že to bylo o nervy a hlavně nedůstojné.