Problém je model ekonomiky Česka založený na levné pracovní síle, ten je pořád stejný a za třicet let se na něm nic nezměnilo. A je jedno jaká vláda je zrovna u moci. Základním kamenem tohoto modelu jsou nízké mzdy a ty je třeba držet tak nízko jak to jen jde aby zahraniční "investoři" byli spokojeni. To že třeba během dvou let ceny vylétly nahoru o třicet procent tak to nikoho nezajímá, odbory v česku prakticky nefungují a tudíž zaměstnanci tahají za kratší konec provazu. Díky nízkým mzdám zahraniční firmy v česku vydělávají ohromné peníze a posílají ve formě dividend tyto peníze domů, do svých mateřských firem směrem na západ od našich hranic, podle různých odhadů je to 300-500 miliard korun ročně.
To vláda moc dobře ví že za ty nízké mzdy se tady nedá přežít, a tak svým způsobem ty nízké mzdy doplňuje různými sociálními dávkami aby byl klid. Mně to připadá že vlastně ty nízké mzdy dotuje. A tím celý systém drží nad vodou.
Pane Novotný, pokud opravdu nenajdete a nevidíte na činnosti a postupu současné vlády nic pozitivního, co by nás někam posunovalo a snahu některé, vládami opomínané, snahy nastavit nová pravidla pro budoucnost naší země, máte možnosti dvě 1) odejít tam, kde to vidíte jako lepší 2) počkat na novou vládu A POTOM ZASE HLEDAT NEGATIVA NA NI A OPĚT HUBOVAT A VOLAT PO ZMĚNĚ
Paní Štolbová, pár pozitiv vidím, například zahraniční politika za mně souhlas. V ekonomice se téhle vládě nedaří částečně i kvůli ideologické zaslepenosti. Ekonomickou otázku vláda zanedbala a palčivé problémy neřeší. Nemocný muž Evropy se musí vzpamatovat a to bude úkol nové vlády to se nedá nic dělat to je snad nyní po těchto volbách už každému jasné. Zcela zásadní je znovu nastartovat hospodářský růst, toho se ale nekonečnými škrty a šetřením nedosáhne.
Nerozumím tomu proč by někdo chtěl volit stávající koalici. Od toho jsou volby aby lidi ukázali že se jim něco nelíbí. Takže co tedy předvedla vláda za ty skoro tři roky? Šílená inflace, propad kupní síly největší v Evropě, digitalizace státní správy v nedohlednu, stavební povolení stále na úrovni Burkina Fasso, ekonomický růst žádný, stále se oháníme snižováním státního dluhu v šesté nejméně zadlužené zemi EU, infrastruktura se rozpadá, jízda Praha Brno na 4 hodiny, a třešnička na dortu asi aby to lidem kteří jsou zaměstnanci osladili - výpověď bez udání důvodu. To byl majstštyk, sice to neprošlo ale už vůbec to že to vláda chtěla prosadit považuji za děsivý omyl. Korupce na městských úřadech kvete jako nikdy předtím. Suma sumárum není tu, tedy z pohledu občana který se spíš zajímá o vlastní život a nikoliv o hvězdné úspěchy při shánění munice, tak tady opravdu není důvod volit toto uskupení které v hospodářské politice nepředvedlo lautr nic.
Má pravdu Rusnok, Pracuju víc jak 20 let v zahraničních firmách a nikdy nebyl problém někoho propustit. Vím dobře že propustit člověka ve Francii je téměř nemožné, to samé v Německu,tak o čem se tady bavíme? Proč se řeší zrovna tohle a ne stavební zákon který je největší překážkou prosperity v téhle zemi? Navíc nejde o to propustit netáhla, tenhle nástroj umožní bezpáteřním manažerům jednoduše se zbavit nesympatických lidiček. A oslabí už tak velmi chabou ochranu zaměstnanců třeba ve srovnání s tím co mají v Německu. A nakonec, když už se tu vypichuje to Dánsko, tak za mostem přes Oresund je Švédsko, z Dánska co by kamenem dohodil. No tak ve Švédsku je právní úprava podobná jako v Česku, s tím že navíc:
Obecná délka výpovědní doby je ve Švédsku minimálně jeden měsíc, dle délky pracovního poměru činí nejméně:
• dva měsíce, pokud pracovní poměr trval déle než 2 roky, ale méně než 4 roky
• tři měsíce, pokud pracovní poměr trval déle než 4 roky, ale méně než 6 let
• čtyři měsíce, pokud pracovní poměr trval déle než 6 let, ale méně než 8 let
• pět měsíců, pokud pracovní poměr trval déle než 8 let, ale méně než 10 let
• šest měsíců, pokud pracovní poměr trval déle než 10 let
Je to šílený nápad. Možností jak někoho propustit nabízí stávající zákoník práce dost. Je vidět že ti co psali tyhle návrhy nikde ve skutečnosti nepracovali možná jen někde v akademické sféře. Navíc jak tohle rozhýbe ekonomiku? Propustíte někoho protože nosí do práce hnědé kalhoty a nahradíte ho někým výkonnějším ale kým? Indem, Filipíncem, nebo Mongolem? Takové návrhy tady padají. Nezaměstnanost je nejnižší v EU tak kde se ti lidi budou brát? Pro srovnání, naše zákony jsou velmi liberální se srovnání s Německem nebo Francií. V Německu nelze nikoho propustit bez souhlasu tzv. Betriebsrat. Proti tomu je tady Clondike. Nemluvě o tom že zaměstnanci začnou ještě míň utrácet ze strachu že můžou být zítra propuštěni jen tak. To naopak potáhne ekonomiku ještě níž. Opravdu, jak tady někdo zmínil, bůh nás ochraňuj. Zásadní je změnit stavební zákon aby se rozhýbal trh s byty a lidi se mohli stěhovat za prací. Ale v té oblasti se neděje nic. Místo toho jeden nesmysl ya druhým.
Bohužel srovnávat právní prostředí v ČR a v USA nelze, to je hodně naivní. A ano, v Dánsku mají systém ve kterém můžete dostat výpověď s měsíční výpovědní lhůtou. Ale sám autor uznává že taková osoba dostane 90 procent své mzdy na podpoře. O tom se nám v česku múže leda zdát, maximálně dostane člověk necelých 25 tisíc a v Praze si z toho nezaplatí ani nájem, Čili podobné nápady jsou celkem nebezpečné. Je třeba si uvědomit že právní povědomí v česku je úplně někde jinde než v Dánsku nebo USA. Co asi budou dělat majitelé malých firem - uvědomte si že zaměstnanci mají například hypotéky apod.
Po dlouhé době rozumný názor. Motáme se pořád v investicích do různých montoven které tu staví právě firmy z Německa a Francie apod a ty mají právě zájem na udržení nízkých mezd. Tudy cesta nepovede, je třeba podporovat jednak domácí podnikatele kteří své zisky budou reinvestovat v česku a jednak se opravdu koncentrovat na vzdělání. Montovny blahobyt nepřinesou. Co je opravdu šílené je to že dnes je pro mladé lidi dost těžké dostat se na střední školu..čili chceme opravdu ty žáky tlačit na učňáky aby byli lidi do montoven? K vyšším mzdám povedou sofistikovanější výrobky ideálně produkované českými firmami. A na to bude zapotřebí vzdělání. A investice do školství, to je úplný základ.
Tomu co tady popisujete se říká pracující bída. Představa že odměňování za práci je, má být nebo bude zasloužené je naprosto naivní. Kapitalistovi jde o to zaplatit co nejméně to jde, jednoduše zneužívá svého silnějšího postavení. Celé věci samozřejmě ohromně pomáhá, že hloupí lidé zcela proti svým zájmům volí strany, které máme ve vládě...
Samozřejmě že firmy budou platit mzdy tak nízké jak to jen bude možné. Pokud budou mít pocit že daný člověk je nezbytný, a že možná odejde jinam, mzdu mu zvednou ale jen na úroveň která ho udrží ve firmě. Současná pravicová vláda hájí zájmy firem, nikoliv zaměstnanců. Je překvapivé kolik nepodnikatelů volilo tuto vládu..no snad se jim už rozsvítilo. Jinak např. v Německu existují tzv závodní rady složené ze taměstnanců a ty hájí zájmy zaměstnanců. Bez jejich souhlasu se tam nic nepodnikne. U nás nic takového není, odbory jsou slaboučké jak čajíček a tudíž logicky mzdy nerostou. Není totiž síla která by zaměstnavatele tlačila k vyšší mzdě. Je paradox že nejlépe se k zaměstnancům chovají zahraniční firmy, proč asi (mám na mysli firmy z Německa, Rakouska apod)..
Jednoduché vysvětlení...Za prvé je mezi kluky a muži ve světě daleko větší konkurence.A za druhé..pokud je talentovaná dívka tak jí v podstatě může trénovat jakýkoli dorostenec nebo bývalý hráč na úrovni 2. nebo 1. ligy a výkonostně jí může pořád hodně dát,protože muži jsou prostě o 2 až 3 levely výkonostně výš.Rodiče to tedy stojí nesporně méně peněz než když mají talentovaného kluka,protože ten pro svůj výkonostní růst aby sehnal sparing,který bude lepší než on a mohl se tedy zlepšovat,ho buď vůbec nesežene,nebo musí solit násobně více peněz než za kvalitní sparing pro dívky.
to zní rozumně. Mezi ženami je mnohem slabší konkurence, a je to dáno i tím že ženy v pubertě často o vrcholový sport ztratí zájem,, u mužského tenisu jsme měli vrchol v osmdesátých a devadesátých letech, od té doby je to už jen sešup. Je fakt že náklady na výchovu vrcholového tensity jsou šílené a bez sponzora je to nemyslitelné - nejde jen o to že hala v zimě stojí 500-600 korun na hodinu ale později aby se prosadil tak musí jezdit do zahraničí v česku skoro žádné mezinárodní turnaje nejsou a to pak jsou ty skutečné náklady..
Když jsem toto slyšel poprvé tak se člověk chvilku zarazil jestli to myslí vážně. Ale tyhle řeči tu slyšíme každý týden a už to člověka nebaví. Nakonec, to by on a jemu podobnmí přišli v jaderném pekle o svoje vily a jachty a pohádkové zkorumpované bohatství a nevěřím že by se toho kluci jen tak vzdali..
Já myslím že je to celkem zřejmé, stačí si vzpomenout na všechny ty kauzy - padáky, vesty, kulomety, Gripeny, pak ty třikrát předražené BVP, a tedˇ další švédské BVP to bude taky slušná cena,, jakobychom snad nedokázali vyrobit BVP?? a to nemluvím o dronech, jak půl miliardy za jeden dron to je snad zlý sen?
Tak vracet suprehrubou mzdu určitě smysl nedává, byl to výmysl Kalouskovy vlády tuším z roku 2012 a měl trvat jen omezenou dobu. V této době zvyšovat přímé daně je prostě šílený nápad, reálné příjmy klesají a ještě klesat budou a do toho zvšovat daně?? Ostatně i OECD doporučuje snižovat přímé daně a zvednout daně z nemovitostí. Navýšení DPH sice může zvýšit inflaci ale tu táhly nahoru hlavně ceny energií a ty už poměrně razantně klesají takže tady bych se tolik nebál.
Autor clanku jak je dobrym zvykem opomel vysvetlit proc SUPERHRUBKA vubec vznikla a jak byla a na jak dlouho zamyslena ..Kalousek -tkz krize 2007-20012 ..a pocitani superhrubkou melo v dobe krize statu doplnit chybejici prijmy po odezneni a navratu k + 2% narustu HDP mela byt okamzite zrusena ..byla vysvetlovana jako docasne opatreni v tezkych casech ..Takze Babis nejen ze nikomu nic do kapes NAVIC nedal .jak je lzive presentovano ..pouze vratil daneni tam kde davno asi 8 let !! melo byt .😁
Zajímavé, úplně jsem zapoměl jak to vlastně s to superhrubou mzdou bylo, teď se to prezentuje tak že zaměstnancům byla milostivě zrušena ale je třeba ji honem vrátit zpět protože přinese 100 miliard..v této době bezprecedentní inflace kdy klesají dramaticky reálné příjmy může zvyšovat daně z příjmů FO jen šílenec. Nemluvě o tom že takový zásek se okamžitě projeví na spotřebě a stát vybere míň na DPH a dalších daních. No a exekutoři zajásají zas budou mít o práci navíc.
Pošta nevydělává, tak zdražíme služby. Lidi teda jdou ke konkurenci. Tím pošta vydělává ještě míň, tak znovu zdražíme. Takže na ni většina lidí kašle. Proto najmeme špičkové manažery za stovky tisíc měsíčně a ještě víc zdražíme....
A po několika letech - překvapivě... stále nevyděláváme. OK, zrušíme vybrané pobočky, ale neschopné vedení pobírá platy dál. Tak nevím, ale někde je něco trochu špatně 🙄
Pošta čelí změně prostředí, lidi už neposílají dopisy ale maximálně posílají balíky. A tam má pošta obrovskou konkurenci v Zásilkovně, pak máme různé Alzaboxy, dodávkové služby jako PPL, WEDO, apod. No a s tím se poprat bude problém, protože pošta musí držet všechny ty pobočky a s tím má spojené značné fixní náklady. Můj odhad je že tento problém se vynoří za dva tři roky znovu protože ten moloch s neflexibilním managementem konkurenci nezvládne..a budou se rušit další pobočky a tak dále.
Soudruh Bernard se plete. Zadne dane nikdy nebudou dost vysoke, aby to jakekoliv vlade stacilo. I kdyz ted zvysime dane tak za dva roky budeme stat pred uplne stejnym problemem a premyslet jake dane zvysit. Je treba zacit setrit, osekat vydaje, zrusit agendy, prestat vytvaret dalsi a dalsi pracovni pozice a resit tak umelou zamestnanosti nadbytek lidi... Neni proste mozne, aby tretina prace schopnych byla placena z Eraru. To si nemuze dovolit ani Saudska Arabie...
Presne tak. Je zarazejici ze tahle vlada nedokazala prakticky nic usetrit, to je jedna vec. to jen dokazuje ze dalsi penize budou opet utraceny bez uzitku a vyvedeny do danovych raju. To nemluvim o tom, ze petikoalice slibovala ze dane zvysovat nebude a uz vubec ne dane z prijmu fyzickych osob. Ty jsou v Cesku jedny z nejvyssich na svete uz ted, vezmeme li v potaz i silene 34 procenta ktere z hrube mzdy plati firmy. Takze to by byl podraz nejhrubsiho zrna. No a neni asi treba zminovat ze to dal omezi spotrebu a snizi hospodarsky rust, ktery pritom by mela tahle vlada obnovit. Cili vsechny tyto dane jsou recept na hospodarsky upadek. Omezte byrokracii, prestante hazet podnikatelum klacky pod nohy, zrychlete hospodarsky rust a ty dane prijdou samy. Je tu prilis mnoho uredniku, kteri zpracovavaji prilis mnoho socialnich davek. V podstate jsme davkova ekonomika.
Zvyšování daní a nezákonné snižování valorizace důchodů nejsou úsporná opatření!!!! Jen hlupák jako Fiala si může myslet, že když zveden daně o 70miliard, tak sníží schodek o 70miliard... Takhle to nefunguje ani náhodou. Lidi co mají v příjmech a výdajích ještě rezervy jako třeba já, tak prostě začnou ještě víc šetřit - snížil jsem výdaje už o tisíce a ještě je snížit mohu a udělám to, takže o co mě vláda obere, o to já oberu podnikatele a firmy!!!! a podnikatelé a firmy udělají totéž - budou propouštět, šetřit a platit méně na daních. Paradoxně všechny tahle nápady odskáčou ti nejchudší, co už nemají na čem ušetřit a ti si dojdou pro peníze na sociálku. V pohraničí to lidi vyřeší nakupováním v Polsku nebo Německu a opět státu utečou miliardy...
Problém naší ekonomiky NEJSOU nízké daně - máme jedno z nejvyšších zdanění na světě. Problém jsou slabé odbory a nechuť stávkovat a tím korporace v ČR vydávají i po přepočtu HDP mnohem méně peněz na mzdy zaměstnanců, než je běžné v celé Evropě a dokonce mnohem méně, než v Polsku nebo Maďarsku. Tato mzdová diskriminace je vidět, když si podělíte průměrnou hrubou mzdu jednotlivých zemí částkou HDP na hlavu. Bez ohledu na výši HDP se tento poměr všude v Evropě pohybuje kolem 10%. V Polsku a Maďarsku je to těsně pod 9%, ale u nás v ČR je to 6,8%. Vzniká tak paradox, že ač máme už dávno mnohem vyšší HDP na hlavu než Řecko, průměrná mzda je u nás mnohem nižší, než v Řecku. Prostě nás Čechy zahraniční a následně i Čeští zaměstnavatelé neskutečně obírají na mzdách a ušetřené peníze vyvádí různými fintami do zahraničí a tam je daní..
Naprosty souhlas, samozrejme zadnych 130 miliard to nikdy nebude, lidi budou muset setrit a ty penize budou v ekonomice chybet, Stat je sice vybere, doslova vymlati ze zemestnancu kteri nemaji jak se branit a nemuzou sve primy skryt a odklonit na Kajmany (jako to delaji bohati podnikatele) ale samozrejme zamestnanci zacnou setrit jeste mnohem vic nez ted. A navic, platit dalsi penize do statniho rozpoctu je ztracena varta, protoze ty lobisticke skupiny prisate na stat ty penize rozkradou a skonci nakonec prave na tech Kajmanech nebo v rodnnych megavilach na okraji Prahy..
Mně překvapuje že tedy za ty mrzské platy seženou nějaké dělníky, kapitalismus funguje na principu nabídky poptávky. Když tam nikdo nepůjde tak budou nuceni platy zvýšit. Domácí kapitál tu je ale pořád se tu podporovaly tyhle montovny a tady se jasně ukazuje že to byla slepá ulice. Jinak naprostá většina firem platy každoročně upravuje alespoň o inflaci. Jestli je to pravda tak je to děs..
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Pozoruhodný náhled na věc. Stačí se snad jen podívat okolo co se děje v Německu, Francii nebo Velké Británii. Nebo Švédsko a Dánsko které výrazně omezilo imigraci, asi vědí proč, v Malmo jsou čtvrti kam se ani policie neodváží a přestřelky gangů jsou na denním pořádku. To nejsou anekdotické incidenty, a nejde jen o vraždy nožem které se udály v Německu ale kolik bylo v Německu případů znásilnění atd. Velká Británie zvažovala odvážet žadatele o azyl do Rwandy. A to není žádný rasismus, v Německu migranti z islámských zemí touží vytvořit islámský chalifát. Tudíž obezřetnost je na místě.
1 odpověď