Nesmysly. Soukromníkovi koupí ty kanceláře, tužky a scannery asi Ježíšek? A práci mu shání taky on? A co pro něj dělá stát kromě buzerace s hlášeními, prohlášeními a podobnými nesmysly? A mimochodem, v minulém roce vyčerpali asi polovinu toho, co zaplatili na nemocenské a zdravotním pojištění. Tak taky nepište bludy jak nic neplatí. od roku 1999 jsem jediný den nemarodil, neměl víc než týden volna v kuse jako dovolenou s rodinou. Já platím paušál 7 500, od nového roku 8 500 a nikoho nezajímá, kde je vydělám. Co na to státní úředník? Proč si to nezkusí, když je na tom tak bídně? Já si nestěžuji, ale nemám rád tyhle nepravdy a plačky od lidí, kteří jsou dost často líní na to něco pro sebe udělat, jsou rádi když jsou v teple a bez jakékoliv odpovědnosti, a ještě brečí.
Soukromník myslím vykonává svou podnikatelskou činnost zcela svobodně, bez toho, že by mu někdo držel u hlavy nabitou, odjištěnou pistoli. Je vládce svého času, podniká se všemi riziky plynoucími z definice podnikatele a stejně tak využívá i benefitů, které úředník nebo jakýkoliv zaměstnanec nemá.
Nepíšu, že OSVČ nic neplatí. ale že je nepoměr v odvodech zdravotního pojištění OSVČ a zaměstnanců při shodných výších fakturace a hrubé mzdy. Asi je to pod Vaši úroveň chápání. Možná se pletu, ale součet odvodu zaměstnance a zaměstnavatele byl výrazně vyšší proti odvodu OSVĆ.
Srovnání odvodu zdravotního pojištění pomocí ChatGPT (fakt si nechci osvěžovat učivo střední školy):
Zaměstnanec s hrubou mzdou 50 000 Kč odvede celkem 6 750 Kč na zdravotní pojištění (zaměstnanec + zaměstnavatel).
OSVČ s fakturací 50 000 Kč (a výdaji 40 %) odvede od 1. ledna 2024 minimální měsíční zálohu na zdravotní pojištění pro OSVČ 2.968 Kč.
Rozdíl v odvodech je tedy značný, protože zaměstnavatel hradí část odvodů za zaměstnance, zatímco OSVČ odvádí méně, ale nemá zajištěné benefity jako nemocenskou nebo placenou dovolenou.
Vy evidentně srovnáváte paušál daně z příjmu, zatímco já mluvím o zdravotním pojištění. Plete jablka s hruškama a mně kážete o nepravdách? Nejste bisl mimo?
Vezmu si z Vašeho jen jedno ke komentování. "V podstatě u nás vždy někoho najdete". Takže jste přesně ten typ, jako na berňáku, kde v úřední den odpoledne drží stráž jeden člověk, ale nic nevyřídí, pouze vás odkáže na jiný den k příslušné pracovnici.
Ale jinak k těm jednotlivostem. Na rozdíl od Vás si si všechno, co popisujete, musím jako soukromník sám zaplatit. I ten koš si musím vynést sám. Tak nebrečte nad malým platem, nevýkonnost úřadů je tak zoufalá, že si víc nezasloužíte.
Jedině v jednom s Vámi souhlasím, že jsou i na úřadech výjimky, ale většina je zoufalství, závist, nepřejícnost a nekompetence. Ale připouštím, že gros věcí je dáno nesmyslnými zákony, které si ale byrokracie vykládá vždy ve svůj prospěch. Argentinská cesta prezidenta Mileie, kdy spolu s redukcí byrokracie přichází zásadní redukce daní. Ostatně, tragický ekonomický vývoj Evropy i ČR je všeho důkazem.
I Vám hezký zbytek svátků.
Vy si vyberete jen tu informaci, která se Vám hodí.
Pracuji na odboru, který má poměrně dost práce v terénu (a těch odborů je poměrně dost - sociálka, živnostenský, kupodivu vyjíždí i od občanek, životní prostředí, památkáři, stavební odbor...). Účastníme se kontrolních dní, místních šetření a obsluhujeme jako ORP poměrně značnou plochu. A když se zcela výjimečně stane, že u nás narazíte na jednoho pracovníka, dostane se Vám řádného servisu. Žádné odkazování.
Vnímám i ta negativa, co popisujete. taky jsem měl v soukromém pocit, že je úřad odkladiště nerudných, nekompetentních, neperspektivních lidí, co by si v soukromém sektoru neškrtli.
Nad složitostí naší legislativy a daňové soustavy také žasnu - co je jednoduché, je dobře proveditelné a kontrolovatelné. Bohužel jsme od C. K. mocnářství a prvních dekretů Marie Terezie vykročili asi špatnou nohou. Normálně by stačilo desatero, občanský zákoník má > 3000 §§... A to je jeden zákon.
Mír s Vámi, nejsme ve při ;)
Pane Rumle, chápu, že se jako úředník bráníte. Ale otevřeně sdělte, doma nepíšete propiskou z práce? Doma kupujete papír na psaní? V práci neprojíždíte internet? V práci si nic soukromého nezkopírujete? Telefonujete soukromě jen ze svého soukromého mobilu? Vezmete si svetr a zavřete radiátor, abyste šetřil? Máte v práci uklízečku nebo si vynášíte koš a vytíráte sám? Pokud jste služebně mimo pracoviště, nejdete si na oběd a v pátek domů ve 12? Máte pro klienty otevřeno na úřadě stále těch vašich 40 h. týdně, nebo máte otevřeno jen v úřední dny? Jste tam na úřadě celou dobu, nebo kolegové "drží službu"? Máte i v úřední dny zavřeno a musí se k Vám zvonit? Tak, můžete se k tomu vyjádřit bod po bodu, moc se těším!
Nemusíte mít obavy, doma nemám z práce kromě sady zvýrazňovačů, co jsem měl na školení, nic. Mám to vedle sebe u na stole, pracovně využiji. Služební telefon ani SIM kartu nemám, z pevného telefonu se volat nedá, komunikuji tedy prostřednictvím mnou hrazeného telefonu a SIM.
Zbytek je prostě zoufalost, ani u soukromníka jsem si nevytíral kancelář a nevynášel odpadky. K uklízečkám chovám úctu, k Vám ji začínám ztrácet.
Připojení k netu máme tak osekané, že to nemá cenu vůbec řešit.
Svetr nevlastním, úřad má termostatické ventily, v pondělí je tam zima. Přebytky z léta neumím akumulovat...
Zavřeno fakt nemáme, zvonit se k nám nemusí, nikoho neodmítáme ani v době oběda, ani v "neúřední" dny.
V podstatě vždy u nás někoho najdete. Na oběd domů nechodím, máme možnost stravování přímo v budově. Netrvá mi to ani tu půlhodinu, kterou nám zákoník práce zaručuje jako minimální dobu (nikoliv maximální, jak si většina národa špatně vysvětluje).
Jestli chcete další rétorické cvičení, tak se prosím odprostěte od podpásovek, jestli si vytíráme sami a jim podobných.
Mám za sebou 27 let v soukromém sektoru, měl jsem taky různé představy o úředním aparátu... Vlastní zkušenost je k nezaplacení.
Šel jsem z manažerské pozice prakticky na chvost potravinového řetězce.
Má to svá specifika, ale fakt bych nikoho nehanil, pokud si to nezaslouží. Vy se tím generalizovaným pohledem dotýkáte docela veliké skupiny lidí, z nichž dost zásadní část solidně maká a zvládá i dost komplexní materii...
Hezký zbytek Vánoc přeji.
Já si třeba pamatuji dobu za covidu,to se tady procházel zaměstnanec finančáku po vsi a měl krátký a dlouhý pracovní týden,to je za deset pracovních dní odpracováno jen pět.A pak se začnul procházet od konce listopadu zase(to už nebylo proticovid opatření) tak si prý nestihl vybrat dovolenou.A NIKDE TO NECHYBĚLO.Dovedete si to představit u soukromníka???
Za covidu jsem u soukromníka seděl doma a pobíral 100 % náhrady. Takže ano, dokážu si to představit.
A dovolenou mi také nikdo nekrátil. A budete se divit, když jsem připravoval za účetní období podklady pro roční zúčtování daně, padlo, že je na tom firma hospodářsky lépe, než kdyby normálně fungovala. Aneb bilance takřka nulových nákladů proti výnosům se subvencí státu.
Já si taky nedokázal představit, co a kdo mě v životě potká a třeba diskuze tady na Novinkách je fakt ukázkou toho, co všechno člověk neví a ani při nejbujnější fantazii si nedokáže představit a je to možné ;)
1) Přidal bych vám na platu třeba 2.000 Kč měsíčně a kupujte si všechno sami, abyste šetřili. Stejně to kradete pro celé příbuzenstvo.
2) Kdyby tak OSVČ, Firmy a občané platily tak málo, z čeho byste žili? Jo, vlastně, stát by si na vaše platy půjčil.
3) Rád bych viděl ty sankce za minelu. Vy ale nerozlišujete chybu, i rozhodnutí neudělané obratem (na počkání) je minela. Vůbec nevíte, co způsobujete vaší leností, jak brzdíte ekonomiku, jak omezujete živnostníky, to ale nemá cenu vám povídat.
4) Bohužel jako protistrana a v zastoupení klientů mám co do činění s úřady neustále. Jste na úřadě zabedněni dokonce i v úřední dny, Mohl bych tu popisovat stovky situací, ale je to zbytečné.
5) Každý úředník vám na dotaz, kdy to bude vyřízeno, odpoví: "My na to máme 30 dní". Přitom správní řád jasně říká, "není-li možno vyřídit hned", ale odpověď s 30 dny máte po ruce hned!
6) Dovolenou navíc mají kromě vás možná ještě zaměstnanci, OSVČ houby, resp. jsou doma zadarmo! Jo, a co svátky. Každý úředník má už v listopadu spočítáno, kdy jsou jaké svátky, kdy si je pospojuje s dovolenou, když vyjde svátek na neděli, je to téměř tragédie.
7) Co to píšete o veřejném zájmu. Byrokracie, obtěžování, otravování, neochota, neschopnost (viz naprosto zdevastované stavební řízení), to fakt prohlašujete za veřejný zájem.
1) Nekradu, ale děkuji za exkurz, jak slušný jste a jak ctíte presumpci neviny.
2) To není o tom, jestli to jsou schopni zaplatit, ale o subjektivním pocitu každého pracovníka/OSVČ, kolik těch daní vygeneruje.
3) Přijdete o osobní hodnocení, pokud ho máte. Rozhodnutí obratem, jak ale pak píšete o tom, jak nám nestačí lhůty. Tak si ty rozkoly ujasněte, jinak to vypadá schizofrenně.
4) Opět berete svou osobní zkušenost jako etalon. My to tak nemáme. Náš úřad je dokonce několik let po sobě hodnocen jako přívětivý, čím to?
5) Není to pravda, opět generalizujete. Zcela pragmaticky tvrdím, že tomu může být i déle. Celkem se divím, co Vás na tom pohoršuje. Sám přeci víte, že třeba pas prostě na místě nevytisknete. Stanovisko stavebního úřadu také nedostanete hned, jelikož záměr řeší s dotčenými orgány.
6) OSVČ se svobodně rozhodl, že nebude zaměstnancem. Má to svá +/-. Nikdo mu nebrání jít pracovat na úřad, jak rádi v opačném gardu "argumentujete". Co se plánování s dovolenou týče, myslím, že Vám po tom nic není. OSVČ ve srovnání se zaměstnancem při výši fakturace srovnatelné s hrubou mzdou zaměstnance má ve štrozoku o pár desítek tisíc víc. Může marodit 2 měsíce jako prd. Má levnější ZP.
7) Kecy, sorry. Naprosto zdevastované stavební řízení je věc vlády, nikoliv úředníků v tom stupni, o kterém se tu bavíme (aneb ne/vrchnostenská moc).
Pokud máte na mysli toho dříče z pražského magistrátu, co dostal jen na odměnách 2 220 000,- Kč, tak máte pravdu. Na toho by se nesložilo možná ani 1 000 OSVČ. 🙂
Ještěže to je absurdní/unikátní případ a neděláme z toho etalon.
Statísíce úředníků nemá valorizovaný plat prakticky tři roky, zatímco důchodci jaká snadná oběť volebních slibů dostali nasypáno, zdravotníky jako novodobou šlechtu si vláda taky uplatila, včetně pedagogů...
Reálná hodnota platu padla o dvacet % dolů, všechno je tedy sluníčkově bezva.
A pak se po dlouhém přemítání en bloc přidá směšných 1.400,- Kč, to mi pokálej zadní běhy...
Zatímco za ty tři roky vzrostla průměrná mzda z 35804 na 45412.v posledním q/24 a z toho logicky vyplývající odvody dovolují státu držet krok v linearitě růstu i platy, je to problém. Navázat platy a jejich třídy/stupně a není o čem rokovat. To se holt vláda raději bude co x let zabývat nějakým kosmetickým "zvýšením", které nepobije ani inflaci a bude to zbytečně jitřit vášně, zatímco to finanční situaci a standard státem zaměstnaných pracovníků nevyřeší.
Po přečtení článku mi proud slz zničil klávesnici. Nemohl jsem usnout a ještě v noci jsem se budil. Vzpomněl jsem si na to, jak jsem na odboru dopravy se žádostí o nový ŘP strávil příjemně čekáním tři a půl hodiny. A dnešní Štědrý den budu u stromečku myslet na ubohé úředníky..... Na okraj, nějaký čas jsem jako důchodce brigádník vozil úředníky magistrátu, tak o té jejich bídě (Fialově?) něco vím. Co takhle veřejná sbírka? 🙂 Když jsem cítil, že moje práce není doceněna, nalezl jsem vždy lepší. Pokud panu úředníkovi mzda nestačí, ale nic pro lepší plat nedělá, nesvědčí to o něčem?
Já jsem takhle před dvaceti lety strávil pět hodin přepisem koupeného vozu. Taky k naštvání, ale dnes doba pokročila, můžu se objednat na čas +/- 10 min. odchylkou a nemusím se vyplakávat s neaktuálními lhůtami v diskusi. Dtto funguje pro řidičák, občanku, pas.
Nepletl bych mzdu a plat. Mzda je odměna za práci v soukromém sektoru, plat je odměna za práci ve státním.
Ale všechny svátky placené, nadstandardní placená dovolená, všechno v práci (teplo, světlo, nábytek, počítač, tonery, tužky, auto atd. atd.) zadarmo od daňových poplatníků, když se odvážíte oponovat, osolí vás, žádná odpovědnost, na všechno pohodlné lhůty, v pátek nepracuje, naopak pracuje jen v dva úřední dny, a to je ještě zabarikádovaný, abyste ho nerušili, když něco zkazí, odvolání to napraví bez jakékoli sankce. Když je na tom tak špatně, ať jde dělat řemeslo, rekvalifikaci mu zase zaplatí daňoví poplatníci, a může mít stovku k měsíčně.
Světlo, teplo, nábytek je myslím standard pro práci jakéhokoliv administrativního pracovníka. Dtto kancelářské pomůcky. Nebo si to mám kupovat za své? Tiskárnu se scannerem, PC taky?
Mocná mantra daňových poplatníků...mně se líbí, jak má každý zaměstnanec v soukromém sektoru, popř. OSVČ plná ústa toho, kolik platí na daních a kolik je na jeho struku přisáto lidí ve státní správě.
Realita je taková, že naprostá většina platí tak žalostně málo, že by se jich sto nesložilo na jednoho úředníka.
Žádná odpovědnost, ale, ale...když udělám nějakou minelu, tak to pocítím na osobním hodnocení, při soustavných průšvizích letím jak drak na podzim...
Že se pracuje jen v úřední dny? Kde jste na to přišel?
Pohodlné lhůty? Jak u koho, já to nějak nezaznamenal. Musím po přijetí žádosti čekat na písemné vyjádření odborné složky a ti si dávají na čas.
S tou rekvalifikací, já to vzal po 27 letech ze soukromého do státního. Z legrace říkám, že jsem pracuju za daně, co jsem vygeneroval, ale vím (v duchu toho, co jsem psal výše), že jich nebylo zase tolik...
Týden dovolené navíc super (ovšem proti komu...naprostá většina firem má dnes 5 týdnů jako standard), to se musí nechat, platově nic moc, ale dá se.
Kdo si myslíte, že by výkon samosprávy a veřejné správy měl dělat?
Co takhle veřejný zájem?
A se všemi nároky (on to nemůže dělat každý trumbera s maturitou, chce se to vzdělávat i při výkonu), nemám ani průměrný plat.
Když jsme u těch e-dokladů, tak vzhledem k tomu, že odmítám mít chytrý telefon, jsou mi pro kočku. Navíc to může být snadno zneužitelné, protože ne každý si denně kontroluje své e- doklady. Pokud jde o ty fyzicky ohmatatelné, ty nosím v peněžence a kdykoliv si ji beru, přesvědčím se, zda tam je vše, co má být. Portál stavebníka se (kulantně řečeno) moc nepovedl. Jediné, co oceňuji, jsou e-recepty, ale na tom Piráti zásluhu nemají. Už to tak je: práce kvapná, málo platná.
Zkuste mi prosím vysvětlit, jak jsou e-doklady zneužitelné. Je tam nějaká vazba na např. bankovní identitu, takže se tím úplně za Vás neprokáže někdo, kdo nezná přístupové heslo do Vašeho bankovnictví, první barikádou proti zneužití je např. použití biometrie na Vašem telefonu.
Věřím tomu, že se Váš otisk prstu dá sehnat ze sklenice v hospodě, ale věřím tomu, že po nás obyčejných lidech někdo půjde, je na hranici paranoie.
Další verifikace probíhá na straně úřadu, PČR a jiných oprávněných, kdy prostřednictvím rozhraní ověří Vaši identitu na místě.
Na e-dokladech chcete denně kontrolovat co? Jestli byly použity? To se dá zjistit v historii prokazování.
Za mě je to super krok dopředu, nemusím s sebou nosit občanku, řidičák (občanku jsme podle výkladu platné legislativy nemuseli nosit nikdy - povinnost je OP vlastnit, nikoliv nosit, popř. prokázat totožnost).
Fialovy voliči umí jen urážet ! Jak ubohé !
Tos tomu dal korunu, strejdo. Fialovy není to samé, jako Fialovi. Mezera se píše po interpunkčním znaménku, ne před. Interpunkční znaménko je např. tečka, středník, vykřičník, abys věděl, o čem se tu píše.
Já tě neurážím, pouze jsem zhodnotil, že nejsi zase taková intelektuální hvězda na to, abys hodnotil nějakou komplexnější materii. Urážíš se sám a svádíš to na druhé.
5. Elektronická kontrola a transparentnost
Databáze voličů:
Při přijetí hlasu je kontrolováno, zda volič již nehlasoval jiným způsobem (např. osobně nebo korespondenčně).
Veřejná kontrola:
Veřejnost a zástupci politických stran mohou dohlížet na proces sčítání hlasů.
Sankce:
Pokusy o falšování nebo manipulaci jsou postihovány přísnými tresty.
Důvěryhodní zaměstnanci:
Na všech úrovních volebního procesu jsou zapojeny osoby proškolené v bezpečnostních protokolech.
Audity a dohled:
Volební proces podléhá nezávislým auditům a dohledovým orgánům.
Volič může zkontrolovat, zda byl jeho hlas přijat (např. prostřednictvím online systému nebo speciální telefonní linky).
Pokud dojde k problému (např. nedoručení obálky), volič má možnost podat reklamaci.
Příklady zemí s korespondenční volbou
Švýcarsko:
Většina hlasování probíhá korespondenčně, a to pod přísným dohledem a s využitím pokročilých bezpečnostních opatření.
Německo:
Každý volič musí předem požádat o korespondenční hlasování, což zajišťuje, že hlasy nejsou posílány automaticky.
USA:
Různé státy mají různé přístupy, včetně sledování obálek a ověřování podpisů.
Možná rizika a jejich řešení
Falšování hlasovacích lístků:
Řešení: Bezpečnostní prvky na lístcích, elektronická evidence.
Odcizení hlasovacích obálek:
Řešení: Sledování zásilek, kontrola identity při registraci.
Duplikace hlasů:
Řešení: Centrální databáze pro ověření, zda volič nehlasoval vícekrát.
Nátlak na voliče:
Řešení: Poskytnutí možnosti volit osobně, anonymní obálky.
Korespondenční volba tedy spojuje t
Korespondenční volba je moderní způsob hlasování, který je využíván v mnoha zemích. Aby se zabránilo manipulaci a zneužití, je zajištěna prostřednictvím kombinace právních, technických a organizačních opatření. Níže jsou uvedeny klíčové mechanismy ochrany:
Registrace voliče:
Volič musí být předem registrován a jeho identita je ověřena (např. pomocí občanského průkazu, pasu nebo jiného oficiálního dokladu).
V některých systémech se používají digitální identifikátory (např. elektronické podpisy).
Unikátní kód hlasovacího lístku:
Každý hlasovací lístek obsahuje unikátní identifikátor, který zabraňuje duplikaci hlasů.
Hlasovací lístky jsou opatřeny:
Bezpečnostními prvky (vodotisk, QR kód, čárový kód).
Unikátním sériovým číslem pro sledování jejich pravosti.
Dvojitá obálka:
Volič vkládá svůj hlasovací lístek do vnitřní obálky (anonymní), která je vložena do vnější obálky s identifikačními údaji voliče.
Vnější obálka umožňuje ověřit identitu voliče, aniž by došlo k odhalení obsahu hlasu.
Dohled nad přepravou:
Hlasovací lístky jsou přepravovány prostřednictvím oficiálních a zabezpečených doručovacích služeb.
V některých případech je možné sledovat doručení obálky (tracking system).
Po ověření identity voliče je vnější obálka zničena a vnitřní obálka je anonymně zařazena do urny.
Tento proces zajišťuje tajnost hlasování.
Vazbu možná silnější mají. Jenže, jak se může orientovat v naší politice někdo, kdo žije třeba na Novém Zélandu, nebo v Jižní Americe. A pak, já psal o těch, kteří žijí v zahraničí trvale. Nikoliv o těch, kteří tam pracují, třeba v na stanici na Jižním pólu. Tam je jasné, že tam žijí půl, nebo celý rok a pak přejedou na chvíli domů. Já myslím výhradně ty, kteří žijí v cizině trvale. A jestli mají občanství dvě, pak volit jen v zemi kde žijí. Nemají, ani páru o našich politicích a věřím, že to většina hodí tomu, kdo jim něco slíbí, v tomto případě volební právo. Když to tu takoví politici začnou vorat, jako Fiala, tak oni budou v pohodě, ale my v tom budeme muset žít !
Tvl, jak jim jako někdo něco slíbí? Co ty víš o tom, kdo má jakou páru? Vždyť se někdo na Zélandu může věnovat domácí politice daleko víc (a v důsledku politice rozumět více, než my dva dohromady), než třeba průměrnej spiťar, kterej jde z práce do knajpy, hodí do sebe osm žejdlíků, pak se jde vyspat a ráno zase do Kolbenky...
A kdo jsi, že bys ty zrovna měl mít právo rozhodovat o tom, jestli někdo ne/bude volit? Nějakej frustrovanej dezolát, kterej se klepe strachy, že by ho někdo u voleb vypároval?
A jestli Ti vadí, že musíš žít pod Fialovo vládou, nechceš se někam odstěhovat? Třeba do Ruska?
Já chápu, že Rusko napadlo Ukrajinu. A v pořádku to není. Ale proč je tedy umožněno bojeschopným Ukrajincům se skrývat všude po světě, místo tedy aby šli za svojí zemi taky bojovat
To je asi nad Vaše chápání, že se všichni neženou do boje. A že i kdyby k tomu byli všichni ochotni, tak máte problém je vycvičit, vybavit, zařadit do boje, zásobovat, rotovat, léčit...
Ona je potřeba taky nějaká podpora v týlu a i ekonomická základna.
Co jsem se setkal s Ukrajinci u nás v ČR, tak jich dost podporovalo ze svých (sice u nás vydělaných) peněz své jednotky. Od nákupu zdravotnických potřeb (turnikety, obvazy, léky), vybavení (maskáče, vesty, helmy, nákoleníky, rukavice po potraviny.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Osobně bych byl pro 6 měsíců až rok. Dostat základní výcvik v zacházení se střelnou zbraní. seznámit se s obsluhou dnešní techniky. A dostat do sebe trochu odpovědnosti ke kolektivu.
2 odpovědi
6
Sledujících
0
Sleduje
6
Sledujících
0
Sleduje
Se střelnou zbraní se naučíte zacházet velmi rychle. V rozsahu toho, co uměli záklaďáci na PVS, si dovolím říct, že za pár hodin. Nějaký odstraňovaní závad, taktický přebití, krytí, CQB techniky, práce ve skupině...to už bude na dny a týdny. Ale musí se to cvičit, ne že si vojcl vystřelí za rok 30 nábojů ze statický pozice.
1 odpověď