Vážená nejchytřejší Báro, víte, ta kafe za 120, 2 trika týdně, kino každou sobotu a obden hoštění opulentními jídly jsou takové legendární zaklínadlo poučujících přemoudřelců. Ještě jste zapomněla na tisíce za pivo a cigarety, tím zase moudře argumentují další vám podobní. Jo a když pak najdou někoho, komu se těžko vyjde s penězi, přestože trika nakupuje, když se ta stará rozpadnou, do kina nechodí, Netflix nemají, do restaurací chodí 1× ročně a jsou abstinující nekuřáci... musejí vyrukovat s další moudrou poučkou, že je to jejich vina, protože se měli lépe starat, aby si sehnali něco lépe placeného, což každý může. Chytře radit se dá prostě vždycky. Jen se možná ten moudrý podiví, že ho nikam nezvou. Asi jsou všichni hlupáci, co nemají zájem o kvalitní řady, navíc zdarma 😆
Kdo nemá zájem o kvalitní rady, ať je klidně chudý i nadále. Zvát mě nikam nemusí.
Mám střídače od Victronu, pro jakoukoliv změnu nastavení se musím fyzicky připojit kabelem ke střídači, takže tudy asi cesta nevede.
Mám ostrov, tak těžko nějak dosáhnu dodávku do sítě.
Apríl je ještě poměrně daleko.
No jo, Victron, to je úplně jiná kategorie (jak technická, tak cenová) než ty čínské střídače, které jsou levné a proto populární.
Ale jinak je v článku spousta nesmyslných informací.
Prave ze vubec neni jedno, jestli jde o jablka, nebo solary. Kdyz podnikate musite nest i rizika. Solarni baroni nemuzou chtit bianko šek na miliony a desitky let dopredu. at prodavaji svuj produkt za trzni cenu, pak to bude jako ta jablka.
Jak to, že to není jedno? U jablek se smlouva dodržovat musí a u solárů ne?
Fotovoltaika je zlo a zbytečné nebezpečí - zase je to o dotacích do žlabu pro někoho. Někdo si nacpe bříško a ty se starej. Vždy je to postavené pro někoho kdo ví a předem se připravil. Ani náhodou. Investice k prdu, návratnost na roky a 10x změna podmínek. Na dům mi to nesmí a na obecní objekty ani náhodou. Prostě NE! Bohatě stačí tepelná čerpadla vzduch voda a další střešní nesmysly nejsou potřeba.
Taky Vám to nikdo nenutí. Mně třeba přijde fotovoltaika jako dobrá věc. Ale každý ať si zvolí sám, jestli něco chce nebo ne.
Ale tady jde o to, že stát mění podmínky smlouvy po jejím uzavření a ještě chce něco, co lidé nejsou schopni dodat (15 let staré dokumenty). Tady je jedno jestli se jedná o soláry, nebo o jablka. Stát něco slíbil a teď to chce porušit.
Mimo bodu 1. S Vámi souhlasím. Akumulátor při plném nabití dosáhne napětí řekněme 14,3vV ale pouze při připojení na nabíječku nebo při běhu motoru v autě ale při poklesu nabíjecího napětí a proudu napětí akumulátoru klesne na třeba 12,5 V při proudu v řádu desítek mA. Mám vyzkoušené že proud asi 18mA akumulátorům nijak neuškodí. Na chatě mám akumulátory 2x180Ah Varta a trvale je dobijim malým solárním panýlkem asi 5w. Pravda jsou dobíjeny přes den jen několik hodin. Akumulátory jsou staré skoro osm let a dá se říct že jsou v plné kondici. Je pravda ze s nimi napajim jen pět led bodovek 3w, televizi 15w autorádio s odběrem asi 10w. Navíc nové nabíječky používají pulzní nabíjení které je k akumulátorům šetrnější než nabíjení konstantním proudem.
V tomto konkrétním případě je to asi v pořádku. 180 Ah a 18 mA nabíjecí proud, to je jedna desetitisícina. 10 000 hodin, to je víc jak rok. Dalo by se tedy říct, že ten udržovací proud je řádově srovnatelný se samovybíjecím proudem. Pak je to v pořádku, protože k přebíjení nedochází.
Předtím jsem si představoval spíš situaci 50 Ah baterie (běžná autobaterka) a 50 mA dobíjení. To je o řád jiná situace a tam už by k přebíjení docházelo.
Malý solární panel je též dobrá volba, přes den se baterie nabíjí, přes noc se lehce vybíjí, nebo odpočívá.
Proč by měla být olovněná baterie na příliš vysokém napětí? Takže je pro olovněný akumulátor lepší pokud se neustále vybíjí a nabíjí? U olovněného je naopak lepší pokud je nabití a udržuje se nabitý. Cit.: "ale pro všechny je to horší, než nabít a odpojit." Takže je pro olovněný akumulátor lepší nabít a nechat ho tak? Jak bude taková baterka vypadat za rok, za dva? Určitě bude v horší kondici než akumulátor, který se bude udržovat nabitý.
Protože když ji nabiju na 100 % kapacity, tak je na "vysokém napětí". Když ji v tuto chvíli odpojím, tak její napětí během řekněme jedné hodiny klesne. Je tak nabitá, ale nemá vysoké napětí po dlouhou dobu.
Oproti tomu když jí nabiju na 100 % a stále to ní budu nějaký proud posílat, tak to napětí nedostane příležitost klesnout, takže baterka je na tom "vysokém napětí" pořád.
Ještě abych se vyhnul nedorozumění, je potřeba rozlišovat kondici ve smyslu aktuálního stavu nabití (SoC) a kondici ve smyslu "zdraví" baterky (SoH). SoH se jednoduše vypočítá jako aktuální maximální kapacita děleno nominální kapacitou. SoC je oproti tomu aktuální nabitá kapacita děleno aktuální maximální kapacita.
Pokud baterku nabiju naplno a nechám někde rok stát, tak její SoC pochopitelně výrazně klesne. To ale nevadí, to se dá znovu dobít nabíječkou. Pokud ale nabiju baterku naplno a stále jí budu posílat nějaký proud, její SoC bude pořád 100%, ale SoH půjde dolů (kvůli rozkladu elektrolytu) a to už napravit nejde, jen výměnou baterky.
Tedy ve shrnutí: není třeba neustále nabíjet a vybíjet. Stačí nabít a nechat tak. V případě dlouhého nepoužívání pak jednou do roka dobít standardní cestou. Toto byl jen velmi zjednodušený popis té problematiky, exaktní vzorce a popis chemických reakcí uvnitř baterie by se do tohoto příspěvku určitě nevešel.
Nevím proč by akumulátor nemohl být trvale připojený k nabíječce. Dnes většina nabíječek po nabití přejde do udržovacího nabíjení kdy je baterie periodicky dobíjena proudem jen několik desítek mA.
Mohl. Jen to nedoporučuji. Důvody jsou následující:
1.) Pokud se baterie nabije na plnou kapacitu a poté do ní teče jakýkoliv další proud (klidně i desítky mA), je to přebíjení a to u olověných článků způsobuje nadměrný rozklad elektrolytu. Když to tam bude pár dní, tak asi v pohodě, ale když to tam bude celou zimu, tak už ten pokles kapacity může být značný.
2.) Všiml jsem si, že jsou často prodávané ty nejlevnější čínské nabíječky, jejichž kvalita je přinejmenším dost pochybná (několik jsem jich měl rozebraných, takže vím, co tam je) a existuje pravděpodobnost, že se po nějakém čase poškodí a pak může dojít k následujícím dvěma chybám (to jsou chyby, které jsem už v realitě viděl):
a) Nekontrolované přebití - nastane chyba na regulaci nebo měření a nabíječka se přepne znovu do režimu nabíjení a baterii totálně zničí přebitím.
b) Závada síťového zdroje / výpadek proudu. Tyto nabíječky mají docela značnou spotřebu "naprázdno". Pokud nejsou připojeny do sítě, ale jen na baterii, tak tuto baterku vybíjí. Kdyby tento stav trval delší dobu, logicky se baterie vybije a poškodí sulfatací (v případě olova).
Konektor USB-C je nejlepší co se týče dnes kompatibility a přenosových rychlostí, jen i když Apple přistoupil na USB-C (což jsem rád, dnes ho má už každé zařízení), tak dávají ten, který je omezenější co se rychlosti týče, nejspíš aby si pořád namlouvali, že lightning byl lepší
Nějak si v tomto kontextu slovo "kompatibilita" neumím představit. Normálně používám různé konektory které do toho zařízení patří, nějak nemám důvod to kombinovat. A upřímně co se týká rychlosti tak jsem nikdy asi nenarazil ani na strop USB 2.0. Na co taky?
Mně jde spíš o to, že v tom konektoru ten kabel skoro vůbec nedrží oproti microUSB, jelikož tomu chybí ty napružené části, které ten kabel drží v konektoru. Dále taky proč to má tolik pinů? USB za mne má mít +5V, Data+, Data-, GND. Nic víc nepotřebuju. Dále proč to má tak tenké drátky? Celý mi to nějak nevyhovuje prostě.. Rychlost neřeším, jde mi o obecnou funkčnost a spolehlivost toho konektoru.
Občas je škoda, že tyhle obří korporace jako Google, Apple, atp. vlastní především obří fondy, které řeší jen zisk a už se tam nikdo nezabývá logikou, svobodou podnikání, svobodou uživatelů, atp. Kdyby vedení takových firem mělo "koule" tak protinávrh může být, tak my v USA končíme, nebo Apple kauza s konektory, my v EU skončíme. A vlády tak akorát škodí svým vlastním lidem a řeší monopoly v oblastech, kde to vůbec není nutné.
To jsem přesně říkal když se jednalo o ty konektory. Myslím si, že čím víc jim firmy dovolí, tím víc těch zbytečných regulací bude. Jinak USB-C u mne osobně obsadilo pozici nejhoršího usb konektoru vůbec. Říkám si, proč neschválili něco jiného, proč zrovna usb-c.
Jinak přesně jak píšete, svoboda podnikání a svoboda uživatelů je velmi důležitá. Ve svých vlastních zařízeních si můžu používat co chci, tak proč bych nemohl používat co chci v zařízeních která pak prodávám.
SOLAX... když vypnete nějaký spotřebič, tak tomu systému nějakou dobu trvá než než poníží výkon na střeše. Jenže co s tou špičkou energie? jediná možnost je pustit jí do sítě. Baterky jsou plné, bojler ohřátý... nejhorší na tohle jsou indukční varné desky
Zajímavé, SOLAX jsem nikdy neměřil, ale obyklé je, že do několika period sítě se to srovná. Takže přetok je jen malinký. Přijde mi zvláštní, že máte tak velké přetoky, že kvůli tomu musíte něco platit.
Těch zákazníků, co nemohou dodávat přetoky je víc než dost. Jak je možné, že v síti ČEZ je nepřipojených výrobců jen okolo 1% a v síti EG.D je to 5%!!! Co třeba posílat míň dividend do Německa a víc investovat do rozvoje sítě?
Spíš bych řekl co třeba přestat se vymlouvat na sítě a přestat vydávat zcela nelogické zákazy.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Kouřit, topit elektřinou a platit tolik za internet je luxus, který bych si asi nedopřával ani s dvojnásobným příjmem.