Krasny den. Problém je dle meho komplexnejsi a plati pro celou republiku a to dobrovolnost. Proste tyto individua pokud nechteji nemusí. Dle mne by od urciteho stadia zavislosti uz nemeli mit tyto lidi moznost o sobe rozhodovat, stejne tak u bezdomovectvi viz. Brnensky rekordman se zasahy ambulace vice nez sto krat.
Muzete sva tvrzeni necim dolozit? Jelikoz je nezamestnanost stale nizka, zamestnavatele musi pridavat bez ohledu, kolik uprchliku zde pracuje.
Jak prisun tech lidi pokrivil trh s nemovitostmi? Najmy a cena bytu stoupa trvale s mensimy vykyvy, co jsme presli na trzni hospodarstvi.
Jak presne to prispelo k vysoke inflaci? Za to, ze na ne utoci rusak nemohou a energetickou krizi bych na uprchliky take nehazel a ze jsou tu statisice nepracujicich je smutna realita lidi, co proste pracovat nechteji nebo nemohou.
Krásný den. Přísun takrka 250tis lidi na pracovni trh urcite ovlivnil rychlost narustu mezd v negativnim ohledu.
Prisun 400tis lidi s potrebou bydleni pokrivil trh s najmy. Nebit teto zvysene poptavky podporene prispevkami statu trh s najmy by se konecne vice otevrel. Mnoho spekulantu si diky tomu udrzelo sve investicni byty i diky vyzsim urokovym sazbam hypotek.
Oba tyto aspekty prispeli k rekordni inflaci.
Schodneme se na tom, ze za vysoke ceny energii mohou nasi oligarchove.
Kazdopadne v dlouhodobem horizontu prisun pracovni sily ze zahranici nas brzdi.Jednak v rustu mezd, tak v tlaku na nezamestnane.
Kdyz na Seznamu pisi o rusackych postupech Ukrajinou, dezole tu triumfalne slavi. Kdyz na Seznamu pisi o skutecnosti, ze se Ukrajinci vyplaci, krici NĚT! to je smyslene, propaganda!
Cekam, az opozice dolozi, ze jsou cisla vymyslena a predlozi svoji pravdu. Ja znam mnoho pracujicich Ukrajincu v hotelnictvi, za kasou, stavebnictvi, doprave..... Nejedna se pouze o odvody ze mzdy, ale predevsim zde logicky utraci, tedy DPH, ktere patri k vyznamnym prijmum do statni kasy. Uprchlicka krize je jednoznacne zvladnuta, pricemz zamestnavatele by stale potrebovali vice lidi.
Ano mate pravdu ale to je jenom polovina skutecnosti. Taky by mne zajimalo jak prisun nove pracovni sily zbrzdil narust mezd. Jak prisun takrka 400tis lidi pokřivil trh s nemovitostmi. Mame zde vysokou urokovou sazbu a presto trh s nemovitostmi stagnuje. To vse přispělo nemalou mirou k vysoke inflaci. Mame zde 300tis lidi na pracaku uz takrka deset let. Vse ma sve dve strany a kdyz uz hodnotit je fer zmínit vsechny aspekty.
Direktivní zásahy do ekonomiky se vždy vymstily.
„Montovna" je to hanlivé označení, továrny tohoto typu táhnou naši ekonomiku od dob Rakouska-Uherska. „Montovnou" je i gigafactory na výrobu čipů. Jen má gigantické nároky na zdroje: dostatek vody, naprosto spolehlivou a mnohokrát zálohovanou dodávku levné elektřiny, špičkovou logistiku- nejlépe v blízkosti přístavu a mezinárodního letiště, kontejnoerovým terminálem s minimální nutností překládky. Každý kompromis má vliv na výrobní náklady a tím i konkurenceschopnost. A nezapomínejme, že čip není finálním výrobkem, ale pouze komponentem pro další produkci. Gigafactory není keramická dílnička, a dvě, tři jsou mino realitu. S vodou bude mít vážné potíže i dostavba Dukovan a Temelína. Korejci musí speciálně pro naši zemi na rozvodí vyvinout bloky s nižším výkonem, aby je bylo možno spolehlivě uchladit.
Chcete lázně v každé vesnici? Do lázní spíš sypeme (tak, jako do veřejných bazénů). Bez neustálého přísunu peněz z nejrůznějších dotací a veřejného zdravotního pojištění by se i samoplátci (není jich tolik, aby to utáhli) nejspíš koupali v neckách. Nebo myslíte, že bychom měli být národem masérů, číšníků a taxikářů?
Hi-tech produkty a služby s velmi vysokou přidanou hodnotou nevzniknou ze vzduchu. Bez průmyslu nebudou ani „nadstavby"- univerzity, vývojová pracoviště, logistická centra, infrastruktura, služby včetně poskytování špičkových IT. Průmysl prochází trasformací, snižuje se potřeba lidské práce ve výrobních procesech, roste konkurence třetích zemí.
Nenechme se vystrčit z rozjetého vlaku. Už bychom ho nemuseli dohnat
Bohuzel direktivni zasahy zde mame a budeme mit. At uz danove ulevy v devadesatkach tak dotace dnes.
Montovnou mam samozrejme na mysli ne objektivni druh vyroby ale vysoky vykon s vysokym tlakem na minimalizaci nakladu na produktech s malou pridanou hodnotou. Na vyrobu cipu by sme sem asi netahali rumuny, bulhary s minimalnim vzdelanim a pod. Ale vzdelanejsi cast populace.
Vy se domníváte, že likvidací průmyslu zbohatnene? Že všichni mohou být youtubeři, vrcholoví sportovci, poradci nebo úředníci?
Aby zahraniční investor byl ziskový, musí nejdřív úspěšně investovat velké peníze, něco hodnotného tu vybudovat, co obstojí ve světové konkurenci. Bez zahraničních investic do průmyslové výroby, včetně Vámi opovrhovaných montoven, nebudou ani zisky místních podnikatelů a pracovní místa. Poklesne příjem státního rozpočtu. Nebude se rozvíjet infrastruktura ani prostor pro služby s velmi vysokou přidanou hodnotou. Utrpí vzdělávání a výzkum. Staneme se chudou, zaostalou zemí.
Neřežme si pod sebou větev.
Krasny den. V prvni rade by to uz chtelo jasnou vizi, plan a kroky kam jako stat chceme jit a pujdeme.
Dovolim si nesouhlasit s montovnama. Ty opravdu prinasi minimum. (Casto v nich delaji mene vzdelani lidi z chudších statu evropy).
Spis se zamysleme v cem jsme jako zeme vyjimecny a co muzeme nabidnout. Prirodu, vodni zdroje, bezpecnost, slusne zdravotnictvi… mne se velice libi myslenka velkeho obnoveni lazenstvi a zdravotni pece. Vytahnout z okolnich zemi ty vysoke duchody. Plus nakombinovat to s vyvojem a prumyslem s vysokou pridanou hodnotou. Jen si vemte kdybychom tu meli dve tri fabrikyna vyrobi cipu misto tech montoven nebo skladist.
Ale jak rikam mne chybi uz jen ta samotna debata kam jako zeme mame jit
kdysi tady ten bordel vznikl takže ted musí zaniknout doba těchto fabrik je nejspíš u konce bohužel s tím nic moc neuděláme
Kdyby to byl konec techto fabrik ze se svet odprostuje od plastu ale oni se presouvaji na druhou stranu planety odkud si je budeme s priplatkem za dovoz a clem za draho kupovat.
Zajímalo by mě, jak to zvládají Ukrajinci, kteří k nám prchli před válkou, a neberou žádné sociální dávky.
Pronajímáme byt UK, rodina se třemi malými dětmi, jedno dítě v MŠ, oba rodiče jako VŠ pracují jako dělníci v továrně, on na tři směny, a dávky neberou... Platí normální nájem a vždy včas, bez debat a nářků.
Krásný den. Myslíte, ze stejna situace by byla i kdyby zde skoncila pani s dětmi sama? Statečně by chodila do fabriky a vše radne platila?
Popsal jste případ dobre fungující rodiny, to je něco jineho. Vubec netusite kolik penez si sebou privezli, z jakeho prostredi pochazi a podobne. Kazdy pripad je jiny ale v cem se schodnem ze biznis s chudobou na ubytovnach je realitou a vymanit se z neho je fakt tezke. Uz jen to co pani popisuje kauce, najem dopredu, odmena realitce to vse kolikrat dela 50-70tis. A stat nevytvari alternativu.
Přeškolit zaměstnance VW a ty 3 zavírané fabriky použít na výrobu těchto dronů.
Dodávat jich taky 4000, jenom ne jednorázově, ale každý týden...
Rusko preslo na válečnou ekonomiku během jednoho roku, v EU se i tom už třetím rokem mluví.
Cim to asi bude. Nemame tady suroviny, nemame tady energie, nemame vyrobni kapacity az nas USA hodi pres palubu tak si nas tady Cina s Ruskem rozebere jak cikanskou hracku.
Velmi trefný komentář, syrový, se kterým má spousta lidí si ho přiznat. Bohužel, stát se stále chová sociálně a socialisticky. Politici a vláda nemají tu odvahu do toho natvrdo jít, protože chtějí, aby je lid opět zvolil. Jak je možné, že lidem se vyplatí nepracovat a brát dávky ? V pohodě s tím přežijí, nemají s tím žádný problém.
Krásný den, zneužívání dávek je kapitola sama o sobě. Za mně bych dávky ještě zvýšil ale časově omezil. Prostě dávka Vám má pomoci překonat těžkou situaci po omezenou dobu. Pak konec.
Co to je?? Tak proč si lidé dělají děti, když je neužíví??? Buď si udělám dítě a dostane první-poslední a zajistím mu potřebný životní standard a nebo dítě mít nebudu. Pokud je někdo líný lempl a vandrák a nebo lůza, která se vzdělávat a pracovat nechce, tak ať nemá děti. Stát tu není od toho, aby za tyto občany řešil jejich existenční problémy.
Krásný den pane. Částečně máte pravdu ale... na co vše si ještě mají lidi našetřit než založí rodinu? Na dítě, na důchod, na bydlení, na doplňkovou zdravotní péči, na horší časy... Nejlepší čas ze zdravotního hlediska pro ženy je mezi 20/30 rokem pokud chce mít více jak jedno dítě. Myslíte si, že je reálné mít na vše co jsem zmínil v tomhle věku vyděláno?
Děti jsou základem státu, na nich to stojí a padá, proto by to měla být hlavní priorita státu.
K tomu se můžu vyjádřit na základě osobní zkušenosti. Jsme středně příjmová rodina se 3 dětmi, první dvě děti jsem porodila v roce 2007 a 2010.Byla jsem s oběma dětmi 3 roky doma na rodičovské, pak se vrátila na plný úvazek do práce. Tehdy jsme dostali porodné na obě děti, na dceru10000Kč,což byla velká částka. Můj čistý příjem před mateřskou byl 14000Kč a rodičovská na obě děti činila 7600 Kč. Pak, když jsem po letech porodila 3.dítě v roce 2022,byl to obrovský finanční sešup. Můj plat před odchodem na mateřskou byl kolem 34000 čistého, rodičovský příspěvek mám 10000Kč. Během nejhorší energetické krize živit 3 děti s výpadkem jednoho platu je těžké, naštěstí mám manžela, který nás uživil. Nemáme hlídání na žádné straně, ve 3 letech jde 3 dítě do školky a já zpět do práce. Jsem vděčná za ta léta s dětmi doma, ale, z toho příspěvku uděláte 4 nákupy, víc nic. Současná vláda zrušila školkovné pro pracující rodiče, životní úroveň středněpříjmových rodin s malými dětmi šla strmě dolů. Rodičovský příspěvek se absolutně nevalorizoval jako důchody a bylo hodně nefér, jak utřeli rodiče dětí narozených 2021, 22 a 23, ti měli dostat alespoň částečně navýšený rodičák, to dostali jen děti narození od roku 2024. Úkolem vlády je podporovat pracující rodiny s dětmi a nejen ty sociální, za mě vláda totálně selhala a v kombinaci s mizivou současnou porodností na to všichni doplatíme. Kdo uživí ty davy seniorů, když mládých bude tak málo??! Takže dávám palec dolů za rodinnou politiku současné vládě, rodinám malých děti se výrazně zhoršila životní úroveň! Voliči jí to sečtou..
Dekuji za vhled. Mate pravdu.
Bydlení je průšvih, protože obce dlouhé roky blokují výstavbu zneužíváním územního plánování i stavebním řízením. Bohužel zde není ani nájemní trh, jen malopronajímatelé. V tom souhlasím. Na druhou stranu, v mnoha zemích je jistot ještě méně, a děti se taky rodí.
.
Sázet "na bezpečí" můžete jen protože stát umožnil, aby byl život bezpečnější - a o tom jsem psal. Všichni si zvykli mít a chtít mít od státu vše garantované, ale to prostě nejde.
Jeste jednou krasny den. Souhlasim a dovolim si jen upresnit pojmy. Ja rozvojem spolecnosti ohledne porodnosti chapu podminky na zvyseni odpovedneho rodicovstvi. Kde rodice dbaji na zdravi, vychovu, vzdelani.. a to se proste vubec nedeje.
Co se tyce zvyku ze se o nas stat postara. Vite ono stat jsme my a pokud mame potrebu mit stat co se o nas stara tak at. Ale bytostne mne vadi kdy mne stat strhava a nuti platit penize ktere pak prerozdeli na duchody s tim ze jednou se ma postarat i o mne. Pritom ti stejni politici a odborna verejnost mne tvrdi ze na duchody nebude a mam se na to pripravit. To uz jsme opravdu bananova republika.
Tady je potřeba narovnat myšlení lidí. Je normální se uživit a uživit své potomky. Jakákoliv pomoc státu je vítaná, ale není důležitá. Stejně se ukazuje, že i přes (světově) velmi rozmařilou rodičovskou, různé příspěvky, školy a lékařskou péči zdarma, se stejně rodí málo dětí. To není tím, že se stát stará málo, ale naopak, že se stará příliš. Před padesáti lety ještě lidé věděli, že bez dětí není budoucnost, bez dětí bude krušné stáří. Teprve postupně si společnost zvykla, že bezdětní se mají lépe: zbyde jim víc mzdy, kterou nemusejí dávat do výchovy potomstva, mohou se soustředit na kariéru, pročež pak mají vyšší důchod, a ten pak mají jen pro sebe. Tedy, celé je to úplně naruby, sociální systém přiměl lidi vnímat založení rodiny jen jako volbu. A ti, co děti mají, jsou s nimi doma, pročež máme čím dál víc záchytů psychických potíží dětí, logopedických vad a odkladů školní docházky.
.
Jenže žádný politik si netroufne říct, že je potřeba sociální systém nastavit motivačně pro udržení chodu státu (tj. nejen této generace, ale i těch příštích), protože by ho ostatní politici a voliči ukamenovali. Místo toho se soutěží v tom, kdo víc slíbí porodného, rodičovské, jídelen skoro zdarma a podobně.
Problem rodicovstvi je jeden a zasadni. A to bezpeci. Proste dnes pokud zena narazi na blbej protejsek tak pokud zustane s ditetem sama bez pomoci rodiny tak se realne muze propadnou do chudoby. Dale je velkym faktorem bydleni. Proste s ditetem realne nedosahnete na bydleni prostrednictvim hypoteky. Neexistuje alternativa a zase sazite sve bezpeci. Kraje a obce sedi na penezich a pro mlade rodiny (z ruznych duvodu ve vetsine kvuli statu) nevytvari zadne bytove varianty.
Kozmeticke kecy, matersky a podobne jsou jen pozlatkem pro politiky pred volbama s realnym vytvarenim pro rodiny to nema nic spolecneho.
Ne, nic jsem nenašel. Napište mi to, prosím. A nezapomeňte, že statisíce již mají nějaké dlouhodobé povolení k pobytu. Takže mě zajímá jak to chce SPD vyřešit? Jak například přinutí suverénní stát, v tomto případě Německo, aby je deportovalo nebo alespoň neposkytovalo štědré dávky?
Reseni jsou ale nejsou popularna vuci liberalni spolecnosti. Dokonce by stacilo jen tvrde vymahani soucasnich pravidel a zakonu. Jak je mozne ze existuji detske gengy, vyloucene geta, z euzivani davek. To je prima nečinnost statu. Na vse uz kroky jsou ale stat je prehlizi.
Krasny den p. Červenka a kdo si za to muze? V devadesatkach se mesta a obce zacali zbavovat vybydlenych a zdevastovanych domu, ktere se castokrat museli poslat k zemi jak je tito lide zdevastovali. No a po statu ktery se takto castokrat neplaticich najemniku zbavil se prilezitosti chopil trh a vznikli ubytovny. Ted ty lide breci ze nemaji, nedostanou a podobne. Misto toho aby se posnazili, zabrali a vubec byli vdecny alespon za to ze i na ty ubytovny se jim vsichni skladame. A ldi jako vy je jeste branite.
Trh nejde znásilnit. Trh přinesl roky levných cen a nyní zdražení, které je v celé Evropě. U nás bylo podpořeno krachem Bohemia Energy a pár dalších, které z problému udělaly dočasně ještě větší problém. Typicky ale lidé nikdy neřeknou, že s BE třeba deset let šetřili, a jeden rok měli horší. Vždy se vidí jen to špatné.
.
Regulovat cenu elektřiny nejde beze ztrát. Za prvé tu jsou pravidla hospodářské soutěže, a závazek liberálního trhu. Pokud stát něco reguluje, projeví se to buďto tím, že v dalším období si to prodejci musí vynahradit, nebo tím, že to stát zaplatí z vlastní kapsy. Podobně, pokud se ČEZU seberou zisky, stane se postupně z významného evropského výrobce skanzen, který se jednou bude privatizovat za hubičku, aby ho zase někdo postavil na nohy..
.
Z mého pohledu je lepší se neplést do trhu, a lidem vysvětlit výhody a nevýhody volného trhu, proč existují fixace, proč je dobré zvažovat výběr dodavatele, a že nic v životě není bez rizik.
Krásný den, v jednom s Vámi souhlasím. Neplést se do trhu a to by se mělo tesat do kamene. Začal bych dotacema a pokračoval emsníma povolenkama ...
V mém okolí si děti spíše nepořizují proto, že chtějí cestovat a mít volnost. Mají své zázemí, auto i dobrý plat...ale děti chtějí až později. Proto si pak pořídí pouze jedno, protože se jim zdá mít druhé po čtyřicítce pozdě.
Krásný den, určitě souhlasím, těch důvodů je mnoho. Ten co jsem pospal , tak si o něm myslím, že je asi ten nejrozšířenější. Prostě propad životní úrovně díky dítěti je v dnešní době obrovský a má to mnoho důvodů. Od absence státní politiky bydlení(takřka neexistuje žádná další varianta vůči hypotéce, kde splátka se kolikrát rovná jednomu platu jednoho z rodičů) až po takovou banalitu jako je věk odchodu žen do důchodu. Prostě dnes babičky chodí do práce místo starání o vnoučata. Prostě je toho hodně a stát na poli rodinné politiky úplně selhal. Zvítězil momentální mamon a po nás potopa. Vše nás ale dožene díky průběžnému financování všeho ve státě.
'kdy rodina s dětmi nebude mít na zaplacení bydlení, protože jeden z rodičů nepracuje, třeba z důvodu závislosti na alkoholu"
Tak ten co má závislost na alkoholu to stejně všecko prochlastá ,tak proč mu to ještě platit? A co Ukrajinci,taky se bude zjišťovat kolik a co mají? Nebo to je zase něco jiného?A proč platit dávky někomu,kdo má 200 tisíc na účtu,auto a chatu?
Promiňte paní ale proč má systém dávek řešit, že někdo žije s alkoholikem?
A proč právě zodpovědný člověk který si šetří a dostane se do těžké situace nemá mít nárok na podporu, když právě většinou tento člověk léta do systému přispívá?
Co je tohle za logiku? Nebo, že by závist?
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Krásný den všem, mame vládu jakou jsme si zvolili uz pres třicet let a všechny jsou jak pres kopírák. Bohužel.
Moc bych si pral aby jsme se z toho dostali a nasli vedeni ktere nas posune vyvojem alespon tam kde jsme kdysi byli. Strasne moc mne v diskuzich chybi otazky
Kolik mame novych prehrad od 89, kolik mame novych letistnich drah, kolik novych linek metra v nekolika mestech, kolik novych fakultnich nemocnic, o kolik se nam rozsirila urgentni pece (pohotovosti), kolik mame novych bloku elektraren, kolik socialnich bytu pro mlade atd.atd.
Tleskame par kilometrum dalnice co v Cine postavi za mesic a jeste se u toho politici tvari jak by postavili novy temelin za rok.
To jsme opravdu tak hloupy narod ze tohle se tady deje uz pres 30let?
2 odpovědi