Má sestra je špičková koncertní pianistka - už v důchodu, ale učí. A učí dobře.
Její první piano byl Scholze-Warnsdorf po babičce (která na něm hrála v konech k němým filmům, tuším). Na něm vyrostla. To byla leta 60 a 70.
Později se učila ve Vídni a domů si dovezla tuším Petrof. Teď má Steinway.
Takže nikdy nebyla bez skutečně na svou dobu velmi kvalitního koncertního křídla a jela 8 hodin denně od malinka. POzději, když vyjela na turné ven, jsme k ní chodili "zalévat" ten Petrof, aby měl tu správnou vlhkost. Ladila si ho sama, celý život.
Slyšela jsem ji hrát na všechny tyhle klavíry. A rozdíl to JE.
Tak si myslím, že pro talentované děti to skutečně může být velice motivující, když jim školní klavír "odpovídá" modulací tónu, jeho znělostí, hlasitostí a bůhvíčím. Prostě se to překrásně poslouchá!
PoOtíž s našimi mladými talenty je v tom, že po 1989 vtrhli do světových pianistických voc všichni výborní pianisti z "druhé" půlky světa. A Občas se i prosadili. Ovšem pianisti z etablovaných zemí měli dost peněz na to, aby na koncert v zámoří převáželi klidně i dva tři špičkové klavíry lodí; to stojí strašně moc a leckdo na to prostě nemá. Převážet housle je kapku jednodušší, že...No, a naši talenti prostě tyto peníze nemají.
Možná existuje nějaký státní program, který půjčuje špičkové nástroje skutečným talentům (existuje), ale asi ne u klavíristů.
Každopádně jsem přesvědčená, že sáhnout si na takovýhle nástroj může být obrovskou motivací stylem "kéž bych toho uměl dost, abych směl na takový klavír hrát! A je dobré, když se s ním setká u učitele,který mu předvede a vysvětlí ten
V naší zemi je velice vyspělý obor klavírnictví a je možné v rámci tohoto rozpočtu zajistit i několik zcela dostačujících kvalitně zrenovovaných nástrojů z druhé ruky. Nejsem si ovšem jistý, jaké pak budou náklady na dlouhodobou údržbu, což se asi také zohledňovalo
Víte, co to je samospráva? To je když si dané území spravuje určité omezené záležitosti samo.
Tajvan se ale chová jako suverenní stát, je suverenní stát a vztah Číny k Tajvanu je asi takový jako vztah Moldavska k Podněsteří, Ukrajiny ke Krymu, Gruzie k Abcházii nebo Arménie ke Karabachu.
Na papíru si mohou Ukrajinci, Číňané, Gruzinci či Arméni kreslit cokoliv, ale to je tak jediné, co zatím mohou.
Číně formální, nic neznamenající lísteček v OSN samozřejmě nestačí a kdyby si na to vojensky věřila, Tajvan vojensky obsadí a udělá s ním krátký proces jako s Hong Kongem.
Pravomoci Číny se na území Tajvanu objektivně rovnají nule a jediné, co Číně brání udělat s Tajvanem krátký proces, jsou vojenské záruky Spojených států.
V žádném případě by nebyly v případě konfliktu nadřazeny čínské předpisy těm tajvanským. Čínské předpisy by byly nadřazeny těm tajvanským až v případě, že by Čína Tajvan vojensky obsadila.
Což samozřejmě neznamená, že se to v budoucnu nezmění a Čína (nebo jiný stát) se nepokusí Tajvan v budoucnu obsadit.
Dokud se tak nestane, budou se pravomoci Činy (či jakéhokoliv jiného státu) na Tajvanu rovnat nule.
Ale existují zdroje připouštějící i vaši variantu, byť pro čínštináře působí poněkud podivně.
Já něco takového chci? Vyjadřuji snad opak, chci urovnání konfliktu, ne eskalaci. Írán není Rusko. Oni mají úplně jinou mentalitu. Pro ně je Rusko nedoknutelné. Íránec prodá i rodinu. Putin to řekl jasně. Pokud nebude v současném světě Rusko jako jeden z respektovaných států. Tak proč by měl takový svět existovat.
A pro vás je vaše země dotknutelná?
Je to jako v tenise. Když prohrajete 6:0 6:0 6:7 6:7 5:7, tak prostě prohrajete a šmytec. A je vám houby platné, že jste získal 29 her a vítězný soupeř jen 21. Prostě rozhodují vyhrané sety a ne jednotlivé hry.
Ano, i když já bych se asi jako člověk cítil divně, kdybych byl považován za méně důležitý míček oproti ostatním jen kvůli tomu, ve kterém státě bydlím
Po dlouhé době se mi líbil český film. Proti filmu Z mého života, kde byl Smetana barvotiskově vylíčen jako v prvé řadě vlastně, pak hudební skladatel, nám v tomto filmu režisér ukazuje Smetanu jako člověka. Pravda, zivočišného, ale i genia hudby.
Hudba sama tam byla, v naznacich, ale to nevadilo. Všichni máme Smetanovo dílo v uších, že stačí náznak a ono to v duchu dohraje.
Pán Neužil se opět ukázal jako skvělý herec. Spolu s mistrnou maskou se opět ukázal jako vynikající představitel různých typů. Už dlouho jsme neměli takoveho filmového herce, který zahraje jak Zátopka, tak i Smetanu a vždy uvěřitelně.
V tom klasickém filmu bylo hudby dost, včetně celých operních scén, takže o tom, že byl Smetana skladatel nemohlo být pochyb. Jsem zvědavý, zda to bude v této verzi více nebo méně, ale dle většiny hodnocení spíše to druhé.
To je první rus u kterého vidím nějakou sebereflexi a lítost nad tím co je jeho národ za šmejdy. V naší zemi bužíruje 45tis rusáků. Viděl někdy někdo jednoho ruského orka co by se omluvil za 20 let vojenské okupace naší země?
Další kolega Kissing, který dokonce bydlí v Praze zcela stejné názory. Narozdíl od většiny sportovců, bohužel
přechylování cizích jmen je sprosťárna a je naprosto jedno co si o tom kdo myslí.
Je to stejné jako kdyby v cizině naše jména odpřechylovávali. Wimbledon vyhrála Petra Kvit. Paskvil, že. Proč myslíte, že opačně to paskvil není? Česká jména jsou za mě OK, patří to k našemu jazyku a s tím problém nemám, pokud s tím nemají problém ženy.
O tom, že naši "odborníci" přechylují už jednou přechýlená jména ani nemluvím. To je paskvil na třetí. Třeba zpěvačka Björk která se jmenuje Björk Guðmundsdóttir nějaký génius napsal Björk Guðmundsdóttirová. To dóttir je to přechýlení, ová další. No škoda slušných slov.
V cizině hlavně naprostá většina lidí naše jména vysloví jen velmi přibližně, v některých případech ani to
Pokud bychom měli jména striktně respektovat, nesměli bychom je nejen přechylovat, ale ani skloňovat. Protože i skloňováním měníme původní (obvykle) nesklonné jméno. O tom, že naopak nerespektujeme pravidla skloňování a dokonce ani přechylování v původních jazycích (ano, i jiné jazyky přechylují), ani nemluvě.
.
V češtině je hezkým příkladem skloňování mužského "pan Smetana" a nepřechýleného "paní Smetana". Obě jména jsou v prvním pádě stejná, ale v ostatních pádech už se liší.
.
Takže smiřme se s tím, že v češtině z ryze praktických důvodů přechylujeme a skloňujeme, a činíme tak podle svých pravidel, a nikoliv podle pravidel jazyka nositele toho jména.
Cizí jména bychom se mohli také naučit správně vyslovovat, i když v tom jsme obvykle o dost lepší než většina ostatních zemí
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Jak ji muzete takhle sprznit jmeno? Kozlowskiová. Dela to nekdo ve svete nam? Strasny, strasny........
2 odpovědi
0
Sledujících
1
Sleduje
0
Sledujících
1
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Dělá