Fico je politik a především skvělý diplomat. Dobře si uvědomuje, že po válce přijde období obnovy a normalizace všech bilaterálních vztahů zemí EU s Ruskem. Po válečné mašinérii přijde na řadu normální obchodní režim, a dopadne to podobně jako po 2.WW, kdy se už 10 let po pádu Berlína stalo nenáviděné a všemi zatracované Německo plnohodnotným členem NATO a v roce 1958 i EU. Tedy přesně to, co si dnes tajně přejí všichni obchodníci a podnikatelé - obnovení obchodních vztahů, výhodných pro všechny.
Komentáře v diskusi jen potvrzují rozpolcenost společnosti v názorech na politické vedení země. Závěr je ten, že všichni koaliční i opoziční politici jsou vlastně "špatní". Přitom demokracie předpokládá konsensus všech politických rivalů, který pak vede k dosažení a dlouhodobému udržení přijatých zákonů. A k tomu lze ale dospět pouze po vzájemných kompromisech a ústupcích.
Vzdělaná, inteligentní a pro někoho i krásná přitažlivá žena. Ve světě politiky a diplomacie ji bohužel, většina z nás vnímá jako arogantní dámu, nekritickou k sobě samé, bez špetky soudnosti a sebereflexe. Opozici vyčítá nekonečné obstrukce a má, samozřejmě, pravdu. Ale jaksi opomněla, že největší předností demokracie, na rozdíl od totality, je koncensus, který jediný vede k dosažení a udržení řádu. A k tomu bez vzájemných kompromisů a ústupků nelze dojít. Získání převahy ve volbách přece ještě neznamená, že vítězové mají pak právo "jít přes mrtvoly". A to se v naší politice děje a opozice pak na obranu vytahuje svoji jedinou zbraň, a tou je zdržování a obstrukce. Smutné a pro společnost nešťastné.
Ten Farský je vážně vysokoškolsky vzdělaný politik? Jeho naivní vyjadřování, legrační intonace hlasu, dětinské argumenty, skákání do řeči a překřikování ... kdybych ho neznal a nevěděl, že je to dospělý člověk, tak bych ho tipoval na teenagera, který je právě zkoušen u tabule a je nachytán na švestkách.
Jak složitá a rozporuplná je současná mezinárodní situace a politicko-ekonomické napětí v řadě zemí EU, vypovídá i různící se pohled na členství v EU. Zatímco v Gruzii zřejmě převážná většina obyvatel sní o svém členství v unii, tak u nás se začínají množit hlasy, zpochybňující její přínos pro náš demokratický a zejména ekonomický vývoj, a dokonce se ozývají i návrhy o vyvolání referenda o možném Czexitu.
Kdo si nechce dělat starosti s důchodem, může se odstěhovat do Papui-Nové Guinee. Tam funguje tzv. "One Tok System", který určuje lidem z vesnice, že vše, co vydělají, musí odevzdat náčelníkovi a všichni se poté v rodině o výdělek podělí a rozdělí na různé výdaje, např. jídlo nebo léky. Ve vesnicích nemají přivedenou do chýší vodu ani elektřinu. Neznají splachovací záchod ani klasickou postel. Vodu sbírají dešťovou nebo ji nabírají z potoka, kde také umývají nádobí či perou prádlo. Žijí si tam jak v pohádce a důchod je vůbec nezajímá.
Bohužel, i u nás se už také blížíme problému nedostatečné, zatím jen základní, zdravotní péče (chybí obvodní lékaři a zubaři). Když někomu vypoví péči zubař, tak mu jeho zdravotní pojišťovna max. doporučí kontaktovat zubaře v okolí. Nezbývá, než psát e-maily, telefonovat a doprošovat se, aby pak dotyčný pojištěnec zjistil, že ho stejně nikdo nevezme. Buď mají plno nebo už mají "za pár" do důchodu. Na rozdíl od USA, máme ještě zatím, zaplať Pán bůh, plně hrazenou onkologickou a další nadstandardní nákladnou léčbu. Ale jak dlouho ještě?
Je úsměvné, když se takovéto články, obhajující "demokratické zásady" na Slovensku, objevují v době, kdy v ČR chybí základní lékařská péče (obvodní lékaři a zubaři). U nás, když vám např. vypoví stomatologickou péči zubař a obrátíte se proto na zdravotní pojišťovnu, tak vám jen doporučí kontaktovat zubaře ve vašem okolí. Vy pak voláte, píšete e-maily na všechny zubaře v okruhu 100 km, abyste pak zjistili, že vás nikdo nevezme. Buď mají plno nebo už mají "za pár" do důchodu. A na médium.cz si pak kdejaký pisálek dovolí kritizovat poměry na Slovensku. Jak směšné, ubohé a trapné.
AI modely prý mohou produkovat diskriminační výsledky – upřednostňovat a preferovat cokoliv. Ale to je snad v pořádku nebo ne? Od AI se přece očekává vyhodnocení objektivně nejlepších výsledků, bez ohledu na morální, sociální a politické aspekty. V socialistické ČSR, zejména v 50.letech, se vědomě udržovaly fabriky v odlehlých lokalitách jen proto, aby byla zajištěna práce pro všechny, přestože se vědělo, že budou prodělečné. To byl zásadní rozdíl socialistického hospodářství od kapitalistického, kde zisk a rentabilita je jediným kritériem ekonomiky. Ohýbání objektivních výsledků AI proto připomíná "přizpůsobování" ekonomických výsledků ztrátových fabrik za socialismu.
Skvělý ministr zahraničí, schopný diplomat a charakterní člověk? Možná podle P. Duchka, ale lidé v něm vidí spíš rozmazleného egocentrického zlatokopa, který by kvůli své kariéře obětoval nejspíš cokoliv. Úplně stejně jako svojí Pirátskou stranu, která mu vyšlapala cestičku k postu ministra, aby se jí pak zbavil jak nepotřebné hračky.
Bez ohledu na upřímnou radost Syřanů z pádu diktátora, asi každého napadne, že v příštích týdnech můžeme sledovat "guláš, jaký svět ještě neviděl". Diktátorský režim byl svržen rebely, vedenými teroristou IS. Načež krátce po svržení Asada britská vláda dost překvapivě oznámila, že přehodnotí, zda bude ještě považovat HTS za teroristy. Lze si jen přát, aby se ty milióny syrských uprchlíků, které má na svém území hlavně Turecko a Německo, co nejdříve zase vracely zpět do vlasti a ne naopak.
5
Sledujících
0
Sleduje
5
Sledujících
0
Sleduje
Orbán, stejně jako Fico, jsou racionální diplomaté, kteří si dobře uvědomují, že po válce nastane období normalizace a návratu k normálním obchodním vztahům s Ruskem. Vzpomeňme např. Německo, které už po 10 letech po pádu Berlína stalo členem NATO a v roce 1958 přijalo nabídnuté členství v EU.
2 odpovědi