Žižka nikdy nebojoval za sociální smír ( sám sebe nazýval po vystavení tvrze Janem Žižkou z Kalicha) ,za svou záškodnickou činnost vůči Rožmerkům byl ve 2 dopisech nazván. “ věrným poddaným” samotným králem Valclavem IV. Důkazem maximální důvěry krále vůči Žižkovi bylo jeho jmenováni velitelem osobní stráže královny Žofie.Toto se opravdu neděje člověku , který by snad chtěl svrhnout feudální rád 😀 Tento směšný patos se mu snažili vnutit komunisté .
Stejně směšná se ukázala i snaha národních obrozenců učinit z Žižky ochránce Čechů vůči Němcům 😀
Žižkův celý zápas v čele husitských vojsk lze přitom definovat poměrně výstižně jako snahu o reformu v té době velmi zhýralé církve s mečem v ruce . : 4 Pražské artikuly . -a) Bereš ? b) Nebereš ? Města , která to pochopila a přijala tyto 4 body za své, se stala se součástí husitské enklávy a byla samozřejmě ušetřena jakéhokoli krveprolití byť by se před nimi předtím rozložilo Žižkovo polní vojsko v plné síle .
Prakticky stejnou rétoriku pak dotvrzuje husitský chorál i Žižkův vojenský rád …
To by mě tedy zajímalo , jaký že tvrdší postoj konkrétně vůči šlechtě táborité dle autora článku zaujímali 😀.Uvědomte si prosím , že i mezi husity byla šlechta a Žižka konkrétně se po postavení hrádku Kalich v souladu se zvyklostmi nechal nazývat Jan Žižka z Kalicha. Husité nikdy nebojoval za změnu společenského řádu - tedy proti šlechtě či zaběhlému feudálnímu pořádku. tento zcela smyšlený patos jim vštípili až komunisté …
Karbunkul ( vřed, nežit )vskutku nemetastázuje .To že byl velký a že při tom Žižka trpěl v bolestech je čirou fabulaci autora .Kronikáři se o tom nijak bĺiže nezmiňují , pouze v tom smyslu , že poslední dny Žižka “ nemohl vstát z lůžka “.Tato skutečnost naopak mnohem více vypovídá o “ standardní” vstupní bráně infekce a následně sepsi ( “otravě krve”) po které dotyčný pacient umírá většinou v horečce v souvislosti s endotoxemickým šokem, rozšířením infekce třeba na srdeční svalovinou či s celkovým vyčerpáním organismu . Naopak vnímání bolesti nebývá nijak typické..
Mám za to , že autor naprosto nechápe, o co v křesťanství vlastně jde.Pominu- li však tuto skutečnost , významným způsobem s realitou nesouzní fakt , že s rozmachem vědy od 16. století mělo docházet k útlumu křesťanství .Pane autore, drtivá většina zakladatelů všech vědních disciplín vznikajících právě od 16. do 20. století byli praktikující křesťané 😀 K rozmachu i úpadku křesťanství docházelo v historii mnohokráte , přičemž za “nejméně křesťanské “ období lze považovat právě temný středověk (těžký morální úpadek ,všeobecný analfabetismus , lidové pověry, magie - to vše v rámci všeobecného formálního vlivu církve, ale často bez jakéhokoli vlivu na osobní víru člověka ) .Dalším obdobím odklonu byl pak v kontinentální Evropě ( nikoli v Anglii či v Americe) přelom 19. a 20.stoleti ( rok 1900 Světová výstava v Paříži - viz motto: “ Škoda, že člověk již všechno vynalezl.”🤣
Naopak od té doby si nelze nevšimnout vlivu teistických tendenci ve světové společnosti ( ne nutně právě v ČR), ale třeba i v moderní vědě .Především je nutné se oddělit od komunistického klišé :Křesťanství = nevzdělanost.Jak jsem napsal na začátku, přesný opak je pravdou .✌️
Nedivím se, že pan Čornej nepovažuje historku o řádění opilých husitů s mrtvolou krátké za pravděpodobnou .Jednak tomu dle článku nenasvědčuje kostra samotná, Navíc zmínky o tomto pocházejí výhradně z husitům nepřátelského tábora a lze z nich vypozorovat pokus o dehonzstaci v očích středověkého člověka . Především však :ač husité hojně praktikovali obrazoborectví a obecně svatoborectvi a jejich jednání bychom dnes nazvali terorem , byl tu jeden zásadní rozdíl proti mnoha armádám před nimi i po nich : Osobní obohacováni se na cizím majetku , jednání pod vlivem alkoholu či třeba znásilňování byly brány jako smrtelný hřích s pokud by se ho někdo dopustil byl by okamžitě zabit - viz Žižkův vojenský řád a proto se o takovýchto činech u husitů nikde nezmiňujíi ani třeba jinak jim nepřátelsky nakloněni kronikáři .Za mne tedy: opilí husité minimálně za Žižkova života = čirý nesmysl.✌️
Po přednášce Komenského v londýnském parlamentu nabídl Oliver Cromwell rozsáhlou oblast v Irsku na přesídlení pro české exulanty .Komenskému samotnému bylo o něco později nabídnuto místo 1.rektora na Harvardu.Nepřijal ho jen kvůli strachu z mořeplavby - viz Labyrint světa a rśj srdce .Tak si tehdejší svět cenil výkvětu.nekatolické inteligence pocházející z českých zemi .Dle autora článku však museli být všichni tito lidé byli natolik omezení , že nerozpoznali , že vlastně utíkají z vysněného ráje.🤣
A čeština ? Květnatost mluvy předbělohorské bible Kralické a bratrských či evangelických kancionálů naprosto s přehledem převálcovala jakýkoli počin na tomto poli na příštích 150 let (s uznáním dobré snahy jezuity Balbína) , takže skomírající češtinu skoro s křížkem funuse museli začit křísit národní obrozenci..
Takže pane autore ,pro hodnocení této doby ( a kterékoli jiné)není důležité vytvářeni protipólů k tendenčním dílům Jiráska či pozdějších komunistickych pseudohistoriků, nýbrž vycházet ze širších souvislosti a třeba se nechat také inspirovat názory tehdejších současníků , které můžeme i s odstupem doby považovat za důvěryhodné. viz zmiňovaný Komenský. Zn “Po ovoci poznáte strom”
Souhlas .Podobná situace je v Liberii - první “ svobodné “ zemi v Africe .V 19. století bylo toto území slavnostně zakoupeno USA pro propuštěné černé otroky, kde si měli “ vládnout sami “.Nejen , že se tam drtivé většině nechtělo , ale jeden státní převrat za druhým , vysoká kriminalita a praktická absence jakéhokoli řádu uvrhly zemi do dlouhodibé chudoby a dosud patří k nejchudším zemím světa .
Je to určitě hezké , jak se to za těch 100 let zlepšilo. Jde o to , odkud se začíná.Proto by bylo bezpochyby velmi zajímavé porovnat antické sportovce s dnešními ….V běhu se žel nezapisovaly časy , jen prvenství . Někde jsem četl , že ten kamenný discibolos vrhali nejlepší řečtí závodníci až za jakýsi potok, což je prý na dnešni vrhy disku nemožné … Také sprint v plné zbroji řeckého hoplíta - což byla taky olympijská disciplína by dnes asi velmi obtížné někdo překonával. A navíc : rozběhnout se proti býkovi , chytit ho za rohy a skočit salto přes něho dnes nikdo nedokáže .V Mínojské kultuře to byla naopak oblíbená sportovní disciplína , kterou ovládaly i některé ženy ! Mnohé reliéfy a amfory jsou toho důkazem .Takže na to , že by se fyzická zdatnost člověka vždy jen zlepšovala , to tedy nevypadá…😀
Žádná sláva . Elektrické radiátory de facto v podlaze , přitom z ekonomického důvodu topení v krbových kamenech se všemi nevýhodami přípravy dřeva z lesa , skladování a prašnosti..Akumulace tepla a tím i využití solárních zisků prakticky žádné kvůli velmi lehké konstrukci pláště..Rychlá , levná a “ čistá “ výstavba ještě neznamená výhru za všech okolností a u všech věkových kategorií uživatelů .
Naprostý souhlas . Komunistická lůza nejenže měla lví podíl na rozpoutání 2.světové války , ale v globálnímu měřítku má na svědomí dvojnásobné množství lidských životů než fašistická diktatura ,O uvržení celé střední a východní Evropy do morálního a ekonomického marasmu na dlouhých 40 let ani nemluvě .Lakonicky a velmi trefně to vyjádřil Winston Churchill po návštěvě bunkru, kde Hitler spáchal sebevraždou : “ We killed a wrong pig .”✌️
Jak zde již bylo řečeno, výrazem Boží lásky je dar svobodné vůle .Nikoli zotročení formou výroby loutek plnících každé přání svého autora. Každopádně budu-li chtít správně užívat hodiny , budu se ptát hodináře, u auta automechanika.V otázce, jak naložit se svým životem, je ze stejného důvodu logické ptát se Stvořitele a řídit se jeho radami ve všech 4 oblastech lidského života; tedy v rovině fyzické.duševní, duchovní i sociální .Ve všech oblastech lidského konání pak najdeme lidi, kteří se těmito radami inspirovali , přijali je za své a dle biblického rčení “ Po ovoci poznáte strom” se o téchto lidech psk učí ve školách a vybíráme z nich třeba i “ Největši Čechy” .
Rozumím tomu , že v banskobystricke nemocnici nemají konkrétní zkušenosti s tímto typem poranění ( pětinásobný průstřel střeva ). Nerozumím však tomu , proč by s tím neměli mít zkušenosti lékaři ve válečných zónách .Právě v těchto případech, kdy projektil mine velké břišní cévy , perforace střeva ( i vícenásobná) je logicky nasnadě a právě naopak takovíto pacienti s průsťřelem břicha a bez kritické ztráty krve mají šanci dostat se živí do nemocnice i po několika hodinách …
0
Sledujících
2
Sleduje
0
Sledujících
2
Sleduje
Autor si zcela plete lásku a zamilovanost , což rozhodně není totéž .