Filipi diktátora Asada podporovala ještě nedávno tady na novinkách. Musela po těch letech v Sýrii o tom vědět. Hnus povídám. Teď by měla s tím vším být konfrontována.
Co se dělalo za války na obou stranách, to ve jedna věc. Ta umírněná opozice nebyla o nic lepší, možná i horší a před válkou to byla země evropského tipu a to v islámském světě byla výjimka.
Ať budete jezdit sebelépe, nedokážete plně zabránit tomu, aby do vás na ledu nebo sněhu naboural někdo jiný. Šance je vyšší než na suché vozovce v teple.
To nezabránímn ani tomu aby na mě v lese spadla šiška ale dokážu to nebezpečí hodně eliminovat. A z ještě větší části dokážu eliminovat to abych já do někoho vlítnul
Jenže ta vaše věta vlastně je ve smyslu "stačí, aby všichni lidi byli dokonalí, a problémy nebudou" a tudíž je dost utopická a nesmyslná. V klidu to nebude. Není v ničích silách zařídit, aby to v klidu bylo.
No vidíte, já podle toho jezdím počítám s tím že na podzim nebo v zimě to bude trvat déle a pro mne je to v klidu
To je super rada. A jak to tedy zařídit u všech řidičů? Moc to nejde, že? Takže v klidu to zřejmě nebude, že?
To všechno je vaše dovozování, já o tom že to jde nebo ne nic neříkal. Dát lidem rozum neumí nikdo. A kdo si to umí uvědomit tak je většinou v klidu, halt je podzim/zima, tohle počasí je normální
Nic neospravedlní to že byl dříve radikál, ale nyní se skutečně vyjadřuje jako umírněný a napravený, a slibuje svobodnou Sýrii pro všechny. Změna ovšem nebude hned, neboť Assad a ruSSáci zemi naprosto zdevastovali. Proto se musíme zapojit i my a poslat do Sýrii humanitární a finanční pomoc na obnovu zničeného státu. Nechť v Sýrii konečně zavládne mír
Další z těch co Sýrii nikdy neviděli, zdevastovaná je až od té doby co podporujeme umírněnou opozici tanky a nebo zbraněmi ty co jinde hledáme jako teroristy. A podívejte se na Afghánistán v sedmdesátých letech a pak povídejte kdo byl na tom kdy na lepší úrovni. Myslím si že tehdy byla srovnatelná.
Moc bych si tam orál mír ale nevěřím tomu že tato situace ho tam přinese
Afghánistán není dobré srovnání. Tam Taliban vrátil zpátky středověk, tak jak to mají místní rádi, vládu tvrdé ruky, takže je tam dnes bezpečněji než ve Frankfurtu nad Mohanem. 😉
To není pravda , podívejte se do sedmdesátých let a uvidíte že to byla kulturní země. Bohužel tam žijí moc dlouho v tom že se nahoře perou kdo tam bude mít vliv.
Nedávno jsem četl dotaz, jestli je Syrská opozice nějak lepší co se týče svobody pro obyvatelstvo, či jde té opozici čistě jen o to, aby se dostala ke korýtkům. Inu, bohužel to druhé je správně. Těmhle lidem z opozice je úplně u zádele nějaká demokracie, nějaká lidská práva. Je to jedna velká verbež jako Asad a spol, co chce za každou cenu sosat peníze ze státní pokladny a od chudých lidí, kteří mnohdy žijí i pod 1 dolar na měsíc.
A to mohli udělat ze Sýrie bohatou velmoc z vývozu ropy a dalších drahých nerostných surovin, kterými Sýrie a i Irák překypují. A nejhorší na tom všem je, že to vždycky odnesou nevinní lidé, kteří se narodí do tohohle chaosu a potom volají "Allahu Akbar" na Západě.
Kdyby jste viděl Sýrii za Asada před válkou tak by jste o dolaru za měsíc nemohl psát. Byla to evropsky vyhlížející země, ženský se oblékaly jak tady, byly tam univerzity, vozový park současnosti, žádný zastaralý trosky.....
CR nema se Syrii nic spolecneho a dokonce mame jine zvyky.At si je rozeberou arabove ti jsou bohati.
Tak to by jste se divil kolik toho máme společného. Za minulého režimu tady studovala dost velká část syrské inteligence, a tehdy Československé firmy tam toho dost postavili. Takže těch spojení bylo hodně.
Ani se Gruzíncům nedivím, že se bouří, když je vláda, která se k moci dostala jenom díky podvodům a tlaku Ruska, chce zavést místo do Evropy do náruče Ruska? Znáte nějakou zemi, která se nachází ve sféře vlivu Ruska, které by se dobře dařilo?
Já si pamatuji Rumunsko na konci 80. let. Bída, bída a bída. V obchodě velikosti střední samoobsluhy byly dlouhé regály, ve kterých nebylo nic jiného, než 4 druhy zavařenin. Chleba byl jenom na příděl a za Leje se tam nedalo nic koupit, protože tam nic nebylo. Dnes Rumunsko díky členství v EU hospodářsky předstihlo i Maďarsko.
Ani jedno nebo tak černobílé, do Rumunska jezdím pravidelně již přes 25 let, si za socíka tam byly župy kde se měli jak u nás a župy kde to bylo jak píšete. Další věci je že Rumuni se hodně zvedli ale taky desítky milionů jich od devadesátých let odešlo a stále jich dost odchází do ciziny. Rozhodně i pod vlivem Ruska jsou státy kde se liší nemají špatně. Docela jsem projel pracovně Bělorusko, mluvil i s úplně obyčejnými lidmi na stavbách a drtivá většina lidí se tam nemá špatně. Taková výstavba se jen tak někde nevidí.... Ono tady koluje spousta předsudků a nesmyslů a každý režim má pro a proti
Máte pravdu. Mít pod zemí ropu nebo jiné nerostné bohatství, je snad za trest. Já těm politickým hrám nerozumím, ale někdy si říkám, jestli ten Izrael nevznikl jako stát hlavně kvůli té ropě, aby ty okolní národy byly pod kontrolou. A ten Afghánistán, to už je úplné selhání. Nakonec ty, co spolupracovali, nechali na pospas svému osudu. Tak si váží svých spojenců. Člověk pro ně není nic. Nedávno jsem sledovala Sváťu Turistu po těchto zemí. Úžasné svědectví, jak se zde žije v současnosti.
Myslím si, že to není jen o nerostném bohatství ale i o sféře vlivu. A ať už je to kvůli jednomu nebo druhému tak je to stejný staletí. Za rovné hranice v Africe nebo na blízkém východě opět může těch několik zmiňovaných a zvěrstva která se kolem toho celou dobu dělí a dejí si dodnes. Tváříme se u toho že vidíme jen něco a jak to odsuzujeme a na druhou stranu tam dodáváme zbraně.
Díky, že to píšete. Žijeme tu v nevědomí, jak to v takových zemích vypadá. Já sleduji i videa mladých cestovatelů těchto zemí na youtubu, protože sama se tam nikdy nepodívám a zajímám se o to, jak lidé v jiných zemích žijí. Ani by mě nenapadlo, že se toho kvůli politice tolik změní. Spíš ke špatnému. Sýrie je tomu příkladem.
Bohužel díky mocenským "sporům" Ruska, Francie, Anglie, Německa, USA se celý blízký východ propadl do středověku. Stačí se podívat na fotografie z 70 let Afghánistán, Írán, Irák .... Teď Sýrie, Libanon ( ten si navíc rozkradli samy) Líbie....
Jak jsem se dočetla ve Vašich komentářích, tu cestu jste podnikl před více než deseti lety. Od tě doby se Sýrie nesmírně změnila, bohužel k horšímu. Bašár Asad na tom má lví podíl, protože brutálně potlačil politické odpůrce, což vedlo k výbuchu odporu a občanské válce.
Postupem let se z Assada stala figura, která se drží moci jen s podporou Ruska a Íránu. V zemi platí právo silnějšího a spravedlnosti se běžný občan nedovolá. Což bohužel vím moc dobře nejen díky lidem odtud, kteří uprchli do ČR, ale i od těch, kdo tam zůstali. Poslední případ je mladá žena, kterou unesl vyděračský gang. Když ji po zaplacení výkupného pustil, šla ho na policii udat. Místo pomoci ji policisté na několik dnů zavřeli do cely a znásilňovali…
To víte že se to velmi změnilo , víc jak deset let občanské války na všech nechá následky. Celá generace už vyrostla za války. Ale pokud tam byl tento režim několik desetiletí ať už za jeho otce a nebo za něj a ten stát vedli k lepšímu a to tam bylo vidět tak se musím ptát proč podporujeme zbraněmi celou dobu opozici, proč mám nevadilo a nevadí že Turecko kupuje ropu od IS. V nejsilnějších letech to museli být tisíce cisteren denně. Proč mám jde o financování tohohle rozkladu této země. A bohužel to není jen zde. Sice to byl dobytek ale i ten Kadafi, celou dobu ho Francouzi plácají po zádech a pak ho odstraní a dobře není tam takový diktátor u moci a myslíte si že těm lidem je tam líp???
Opravdu se myslíte, že víte něco o zemi, kde jste pobyl tři týdny?🤣
Rozhodně víc než lidí kteří tady rozumují a ani tam nebyli a věří předsudkům který se tady hojně objevují. A ono to není jen o těch třech týdnech. Než jsem tam jel tak jsem se setkal s lidmi kteří tam byli a nebo že Sýrie jezdili sem. Po návratu jsem se potkal s dalšími. Zajímavé je kolik lidí co u vás dělají v kebabarnách je původem ze Sýrie.....
Musím se ohradit. Z úst jedné řádové sestry jsem slyšela, že země byla před válkou bezpečná jak pro muslimy, židy, ale i křesťany. Tomu nasvědčoval i díl Cestománie o Sýrii ČT, který už nespustíte. Dobře si pamatuji, že prezident B. Assad byl představován jako moderní prozápadní státník. Oba s manželkou byli oblečeni jako my v Evropě, jezdili spolu na motorce, jeden záběr byl i z nějaké diskotéky. Ale přehnalo se arabské jaro a všechno bylo jinak. Já koukám na cestopisy a těžko si to v hlavě dokážu přenastavit. Prvni rozhovor s B. Assadem měla T. Spencerová, která tam nějaký čas žila a přinášela odtud reportáže. Ale také křesťané, kteří tam žili. On svět není černobílý a mnohdy řešení nejsou jednoduchá, ale takové jednostranné informace, které čtu v poslední době, není možné jen tak přecházet. Pamatuji si na videa těch rebelů s uřezanými hlavami. Já nevím, jak k takovým situacím se stavět. Nedokážu soudit pana prezidenta jako nějakého diktátora. Určitě ale tím rebelům ty zbraně někdo musel dodávat. Strašné, co se dnes děje.
Přesně tak, to co jsem tam já zažil tak je to co říkáte a nikdo z těch lidí co jsme se tam s nimi bavili ani nenaznačoval něco jiného. Jak v Damašku tak na jihu Sýrie byli křesťani a neměli tam problém. S židy jsme se my osobně nesetkali tak nemohu potvrdit v jakých podmínkách tam bili oni. Ale tehdy tam potkat babu v burce byl unikát. Když jsme byli třeba v Homsu před univerzitou tak bylo vidět že tam studují ženský, oblečení jak u nás.... Co jsme se bavili s děckama který jsme pozvali přes Couchsurfing který studovali tam neměli problém vyjet studovat ven. Neříkám že lidé kteří byli v opozici vůči vládnoucí straně že měli na růžích ustláno ale jako celek rozhodně na tom nebyli špatně.
V tom konfliktu bojuje tolik různých subjektů, že se vtom nikdo nevyzná, ale když píšete o zničených městech, tak ty má na svědomí, ve většině případů, ruSSká verbež, pozvána Assadem.
Vy vidíte jen rusa a nedokážete mluvit o ničem jiným. Ty města odstřeloval tanky, děly a pod " opozice" a kdo živí zbraněmi ji. Ono to celý není dílo jedné strany. Jako že jedna strana jde mírumilovně ulicemi a z druhé strany do ní střílí. Ta námi uváděná umírněná opozice je ještě horší jak Asad. Rozbili tam co mohli. My jsme umožnili vybudování IS ....
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
To, že jste tam byl, nic nevypovídá o povaze tamního režimu, pokud zrovna obdivujete diktátory můžete i chválit.
Jediná země Evropského typu, tj. demokratická je na blízkém východě pouze Izrael.
1 odpověď
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Pokud tam člověk byl , ví mnohem lépe jak lidé se tam chovají a ne jen z doslechu, jak ta země vypadala před válkou. A nebyl jsem tam nikde na hotelu ale projel jsem ji stopem. Dále nikde jsem neřekl že obdivuju diktátory, jen vím že tady koluje spousta lží a není to o tom že bych si o Asadovi dělal iluze ale rozhodně si je nedělám o nových. Rozhodně si nedělám iluze o tom že tam budou moci ženský chodit bez burek jak dřív a že budou moci studovat vysoké školy a pod. jako dřív. Bohužel mi si myslíme že víme vše nejlíp a náš systém že bude všude fungovat stejně jak u nás, ale tak to není. Viz Irák, Afghánistán... Jen k tomu musí dospět. A další není pravdou že je tam jen Izrael.