Aby mohl podnik růst, musí jiný chřadnout (zákazníků není neomezené množství) a pak přijde i na něj čas aby chřadnul. Navíc většina růstu je jen iluze způsobená umělým udržováním inflace na kladných hodnotách, kdy sice výsledky firem i platy rostou, ale ceny vždy rostou nejméně stejně.
Vaše představa, že růst podniku automaticky znamená úpadek jiného, vychází z omezeného pohledu na trh (zajímalo by mě, kde jste na to přišel). Dlouhodobě se objem poptávky rozšiřuje díky inovacím, technologickému pokroku a otevírání nových trhů, což umožňuje růst více podnikům najednou. Navíc inflace není hlavním hnacím motorem růstu; ten spočívá ve zvyšování produktivity, přidané hodnoty a konkurenčních výhod, které zvyšují skutečný, reálný přínos jak pro podnik, tak pro zákazníky.
Směšné ..... vydělali jsme jen 12mld. a ne 16, musíme propouštět, v Číně jdeme dolů !!! A co takhle nechat čínský trh Číně a vrátit se zpět do Evropy a vytlačit je odtud ?!!? Kdo kdy přišel na to, že evropský trh nestačí ?? Hamižnost firem, kteří slepě dali Číně veškeré naše know-how a přímo tím způsobili své/naše budoucí problémy !!!! Auto nebudou jezdit loděmi přes půl planety sem a tam, planeta to ocení, zelení to ocení a manažeři budou dál brát své eticky nevysvětlitelné platy a odměny ....... TOHLE JE CESTA !!!!!! Ne zavřít v Německu a posílit v Číně, ale PRÁVĚ NAOPAK !!!
Nechci vám do toho mluvit, ale učebnice i praxe nám ukazují, že podnik musí stále růst, aby přežil (to určitě znáte, když tak radíte), a musíme si přiznat, že evropský trh je ve srovnání s čínským nebo americkým prostě malý...
Kritizovat se dá cokoliv. Třeba i to, že to byl západ, který den před "pojištěním míru" vzájemným jednáním, na který přistoupili tehdy obě strany provedl zářez osobou Johnsona, který přivezl noty, že mír prostě nebude? Minské dohody to zajišťovali zcela jistě! Kritizovat se dá i přítomnost jednotek či jednotlivců, obsluh západní techniky od samého počátku! Třeba! Ovšem vznik Minských dohod je tou nejšpinavější částí západní provenience, protože od samého počátku to byl podvod. Soudružka Merkelová to řekla nad výsost jasně. A Kimovi vojáci tam nejsou z jiného důvodu, než se zaškolit v boji. Tedy pokud se vůbec vrátí?
Já vám do toho nechci kecat, ale Minské dohody nerespektovalo ani Rusko.. teda "samostatné" republiky na Donbase. A když už jste u těch dohod, tak proč nezmíníte Budapešťské memorandum, kde se signatáři zavázali, že nebudou používat hrozbu silou nebo ekonomický nátlak proti Ukrajině. Můžeme tedy kritizovat i letiště v Bělorusku, které Rusko využívalo k bombardování civilních cílů na Ukrajině, nebo třeba masakr v Buči. A především můžeme kritizovat nevyprovokovanou agresi Ruska vůči Ukrajině. A můžeme pokračovat dál.
Putin na dotaz FT řekl, že severokorejští vojáci na UA jsou jejich věc. Co kdyby NATO pomohlo UA stejným způsobem a byla to pro změnu naše věc? Neee, Západ zase bude našlapovat po špičkách, aby ruSSa náhodou moc nerozlobil...
Napadlo mě to stejné – že vojáci NATO by byly záležitostí Ukrajiny. Obecně mi s tou západní pomocí a dalšími našimi i jejich podmínkami přijde, že je to taková podivná podpora.
Jak jsem pochopil, mají nedostatek dělostřelecké munice, vybavení a hlavně chybí letadla, která by byla klíčová pro úspěšnou ofenzivu. Říct, že prohrávají, bych asi neřekl, protože za letošní rok ztratili jen asi 0,5 % území, což je vzhledem k ruským ztrátám pravděpodobně přijatelné a vlastně i obdivuhodné.
Cizím jazykem 78% osob v české republice nemluví ani náhodou. Pokud tam tedy nezapočítáte slovenský jazyk. Každý rok jsem toho svědkem na dovolené. To může statististický úřad psát co chce.
To že se dále nevzdělávají je jen jejich problém ale potom ať tady nebrečí že musí do 67 makat na stavbě. To jsem psal hned na začátku.
Statistika se zaměřovala jen na angličtinu, němčinu a ruštinu – tedy tři nejrozšířenější jazyky u nás – přičemž přes 50 % populace mluví anglicky (statisticky).
Souhlasím, že zhruba pětina lidí uvedla, že má jen základy, což může na dovolené stačit, ale v práci už by to byl problém. Zajímavé je, že jsme jedni z nejhorších v Evropě, a také že němčina, která pro nás byla vždy důležitá, upadá.
Jinak s druhým odstavcem souhlasím – je to podobné jako spoření na důchod u OSVČ.
Myslíte, když dostanete projekt, tak se dá podle něj stavět? Nedá všechny detaily musíte řešit a to máte hlavu zavařenou.
Tak ono záleží, o jaký projekt jde. Pokud dostanete projektovou dokumentaci pro stavební povolení (DSP), tak máte pravdu, ale pokud k tomu dostanete i prováděcí dokumentaci (DPS), tak je to něco jiného. Navíc a teď to nemyslím špatně, ale vždycky, když řemeslník na stavbě použil hlavu dopadlo to hrozně… naposledy z toho byla nová koupelna.
No a? Cizím jazykem neumí kvaknout 70% české populace a jsou všichni na lešení?
Proč lžete? Podle ČSÚ mluví alespoň jedním cizím jazykem 78 % osob v České republice.
Jinak pan Tesař asi chtěl poukázat na to, že tito lidé se dále nevzdělávají a nepracují na svém rozvoji, takže myšlenka na kariérní postup je sice zajímavá, ale nefunkční.
Tak ještě jednou pro diskutující… Učební obory existují a je jich poměrně dost, ale chybí žáci, kteří by je chtěli studovat. Nakonec, šli byste dobrovolně studovat něco, kde budete půl života třeba (a berte s rezervou): špinaví, dělat na směny, klečet, tahat se s kangem, budete málo zaplacení, atd.?
Dobrý den, já tu nevidím rozdíl mezi gymnáziem a lyceem. Pouze v názvu. To si děláte srandu? Nebylo by namístě, pane premiére, potažmo pane Beku, posílit učňovské vzdělávání, ať máme řemeslníky? Řemeslo má zlaté dno, ale nečiníte nic proto, aby bylo pro mládež atraktivní se vyučit v nějakém oboru. Místo toho valíme středoškoláky, kteří nic neumí. Takže jsou na úřadech práce. Viz. letošní bilance. R. Kulhavá
Řemeslo nemá zlaté dno a řemeslníci nejsou, protože to nikdo nechce studovat. Školy se sice o atraktivitu oborů snaží, ale nakonec, jak byste zatraktivnila třeba zedničinu nebo zemědělku pro děti? Jinak se také mýlíte ve vašich „středoškolácích“ – když jsem se naposledy díval na statistiky, bylo tam něco trochu jiného (vyjma Sudet a podobných oblastí, kde je to způsobeno jinými faktory).
Fiala a potažmo česká vláda asi nesleduje vývoj v Německu co? Prej že jsme bezpečná a bohatá země. 😂😂
Bezpečná zatím ano na jak dlouho? Migrační pakt, hroucení západních hodnot v přímém přenosu. Vzestup určitého náboženství neuznávající evropské hodnoty.
Bohatá? Naše ekonomika je vycuclá jak dýně. Místo podpory českým firmám se tady vyhazují peníze oknem na různé blbosti.
Jsme bohatá země, což dokládá fakt, že v HDP na hlavu jsme na 39. místě. Nechci nic říkat, ale pokud se máte špatně, je to spíše váš problém než problém Fialy.
Naše ekonomika je navíc z velké části propojená s německou a v mnoha ohledech už je na hranici svého potenciálního produktu, takže s ní mnoho změn neuděláme (pokud bychom neprovedli velmi razantní reformy, ale i na ty byste si zřejmě stěžoval).
Tak ať zlevní auta jako Čína a budou se zase prodávat je to drahý a spousta lidí kupuje Čínské automobily.
Zlevnit nemůžou, protože mají vysoké náklady. Jinak bych chtěl vidět tu „spoustu“ lidí, protože za minulý rok jsou v první stovce nejprodávanějších modelů v Evropě jen tři čínská auta a nejlepší z nich je na 40. místě (a třetí 90.).
1
Sledujících
1
Sleduje
1
Sledujících
1
Sleduje
Nenechte se tolik masírovat obchodníky s teplou vodou. Když vezmete v úvahu inflaci, tak množství peněz v ekonomice je více méně konstantní, jde jen o to, kdo si kolik z toho koláče dokáže utrhnout. Když do měst přišly řetězce, automaticky to znamenalo úpadek a následný krach většiny drobných lokálních prodejen. Když se otevře další market, automaticky klesnou tržby těm stávajícím. Technologický pokrok obvykle slouží ke snížení nákladů za účelem zvýšení zisku majitele, případně ke krátkodobému snížení ceny za účelem vytlačení konkurence z trhu. Prostě množství rohlíků prodaných každé ráno k snídani ničím nezvýšíte. Leda snad tím, že je budete dělat poloviční. Stejně jako fyzikální zákony, ani tohle nelze přelhat ani přehlasovat.
1 odpověď
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Peněžní zásoba se dynamicky mění a roste i v nominální hodnotě, přičemž právě inflace (přirozená inflace) je jedním z kontrolních mechanismů, který napomáhá stabilizovat hospodářství a podněcuje k investicím (inovacím, poptávce,atd..). Tím, že se zvyšuje celková hodnota produkce, se rozšiřuje i „koláč“ – nedochází jen k jeho přerozdělování.
Pokud jde o řetězce, jejich vstup na trh skutečně způsobil tlak na některé lokální podniky, ale v konečném důsledku zvýšil konkurenci a přinesl nižší ceny a širší nabídku, což prospívá spotřebitelům. Malé a specializované obchody, které se dokázaly adaptovat, dnes prosperují díky zaměření na specifické produkty a vyšší kvalitu (např. malé pekárny, masny, farmářské obchody, atd..). Technologický pokrok se navíc neomezuje na pouhé zvýšení zisku – přináší reálné zlepšení efektivity, snížení nákladů a zlepšení dostupnosti služeb a zboží pro spotřebitele (ukázkový příklad je rohlik.cz).
Jinak já jsem vystudovaný ekonom a zároveň podnikám, takže mě touhle teorií nepřesvědčíte. Navíc ekonomie není exaktní věda jako zmíněná fyzika.
2 odpovědi