Ještě před covidem jsem mluvil s mladým adeptem ve stadiu výuky. Peníze táhnul povětšinou z úvěru a s výcvikem byl asi tak v půlce. Byl to docela poučný rozhovor. Tak jen doufám, že to dotáhl do úspěšného konce. Byl to velký fanda létání a měl odvahu do toho jít.
Jinak mě docela překvapil pilotův příjem. Vím, že podobné částky pobírají i zaměstnanci řízení letového provozu. Znalosti a odpovědnost jsou určitě podobné, snad jen to studium vychází levněji....
K danému tématu bych přece jen pár slov zmínil. Právě jsem dočetl knihu od V.M.Havla "Mé vzpomínky" jsou to paměti tatínka Václava Havla a jeho bratra Miloše Havla. Velice doporučuji k přečtení. Kniha vyšla v r. 1993.
Zmínka o režiséru Bínovci je tam krátce popsána v souvislosti s jeho bezúspěšným pokusem krátce po německém vpádu do republiky obsadit Barrandovské ateliéry se skupinou uniformovaných gajdovců. Miloš Havel toto kategoricky odmítl a pan Bínovec ateliéry opustil.
Další jeho stopa v pamětech je až 1.březen 1968,kdy v Mnichově kondoloval rodině V.Havla na pohřbu Miloše Havla.
Přímá zmínka o případné pomoci Miloše Havla panu Bínovci v knize uvedena není ale jestli se tak stalo, tak bych to přičítal jeho vstřícné povaze, kdy v případě potřeby nenechal nikoho ze svého okolí na holičkách.
Bohužel u některých osob se mu toto stalo osudným a to jak u nás, tak i později v emigraci...
Východ-západ, socialismus-kapitalismus atd. Zastánci jednoho i druhého budou
vždycky stát pevně na své značce...a nikdy jinak. Tak to je a bude. Ale abych nezdržoval, tak na vysvětlenou, malá statistika od našich sousedů viz. níže.
Jen za dobu existence NDR mezi lety 1949 a 1989 se počet jejích obyvatel podle německých statistiků snížil z 18,8 na 16,4 milionu obyvatel. Dnes tak podle Ifo v této části Německa žije prakticky stejný počet lidí jako před téměř 115 lety – v roce 1905. Počet obyvatel v západním Německu se ve stejné době zdvojnásobil.
Takže asi tak....
Co mě ale osobně trápí víc je současný přesun obyvatel blízkého východu, severní Afriky i z jiných koutů převážně do západní Evropy. Proti tomu jsou naše emigrační vlny 1948 a 1968 hotová selanka. Ty miliony co spolkla Evropa během pár let jsou těžko uvěřitelné a jestli se nic nezmění, tak jsme teprve na začátku a pán bůh s námi....
Tady se bavíme o zásadních věcech a ano pohnutky migrantů jsou dnes také různé ale co myslíte jaké důvody migrace dnes asi převažují??
V tomhle se svět nezměnil.....
Měnová reforma v r. 1953 byla jen důsledkem naší poválečné hospodářské politiky.
Retrospektivně...výsledky voleb 1946, orientace na Moskvu, únor 1948,odmítnutí Marshalova plánu obnovy poválečné Evropy. K tomu všemu pak ústup z prvorepublikových pozic a několik ztracených generací . Mohli jsme si ale zazpívat "Teď už máme co jsme chtěli"...
PS. Poražené Německo v západním sektorech vykazovalo po roce 1945 až do 70let nepřetržitý hospodářský růst s pozitivním dopadem na sociální politiku a životní úroveň.
Já tedy nevím ale jako řadový občan bych si asi vybral....
Článek mě opravdu oslovil a k atmosféře snahy o vycestování na západ bych přidal i něco od sebe.
Začátek příběhu se odehrál v roce 1982,kdy jsme si s tehdejší přítelkyní a současnou manželkou vystáli neuvěřitelnou frontu v Jindřišské u pobočky tehdejší CKM( Pro ty později narozené- Cestovní kancelář mladých)Po velkých peripetiích jsme se nakonec stali účastníky zájezdu do Jugoslávie...no nebudu nic zastírat, byly to pro nás druhé Vánoce,že nám to snad seslalo samo nebe. Tenkrát pro nás znamenala i tato pseudokapitalistická cizina z našeho pohledu teda opravdu něco! Ještě dlouho jsme na to vzpomínali.
Uběhly dva roky a oba jsme si zažádali o výjezdní doložku...já do NSR a přítelkyně do Švýcarska. V obou státech nás očekávaly naše tety, které v udaných státech pobývaly z období emigrační vlny 1969. Moje budoucí žena obdržela výjezdní doložku na odvolání, já měl bohužel smůlu.
Jak je popisováno autorkou článku i mé ženě se u tety stalo něco podobného ve smyslu...pojď jdeme něco nakoupit, v tomhle tady nemůžeš chodit, takže její oblečení šlo tenkrát na charitu a domů mě přijela celá vyměněná. Pravda také je, že s jejími oficiálními valutami, které jí laskavě přidělila naše SBČS by si toho asi moc nepořídila. V jejím případě to dělalo 40CHF. K jejímu výletu jen pro úplnost dodám, že během cesty tam i zpět měla ve vlaku neuvěřitelné "štěstí" v podobě sympatických pánů, které ohromně zajímalo kam vlastně jede, jestli má nějaké ubytování a na jak dlouho,že to vlastně plánuje a potom zase..jak se ti tam líbilo a co sis tam koupila hezkýho a tak podobně. Ano i tohle byla realita.
Zašli jsme...ze zvědavosti...myslel jsem, že mě už nemůže nic překvapit....strašný omyl. Vydrželi jsme čtvrt hodinky a za zvuků úderného popíku s pořádným volume doprava jsme doslova prchli postranním schodištěm. Je moc těžký popsat, co je uvnitř k vidění....to se musí zažít....
"Vyhlídku" za dvěstěpadesát jsme oželeli....takže o úchvatný výhled na dětské hřiště a okolí se s vámi bohužel nemohu podělit.....
O uvedená historická fakta se již delší dobu zajímám. Sám jsem navštívil několik míst spojených s touto pohnutou historií. Informace jsem načerpal ze dvou skvěle napsaných knih Václavy Jandečkové - Kámen a Falešné hranice. I její zásluhou jsou daná místa označena informativními tabulemi se stručným výkladem místní historie. Návštěvu dosud známých míst a přečtení uvedené literatury vřele doporučuji! Je to historie, která by neměla zůstat zapomenuta.
Sama autorka je vnučkou Oty Tulačky, politického vězně odsouzeného na doživotí za aktivní budování převaděčské sítě po roce 1948.
Zdokumentovaných míst falešných hranic bylo zatím potvrzeno osm lokalit od Aše po Domažlice. Jejich skutečný počet již ale zřejmě nebude nikdy vypátrán.
Byli jsme na ostrově Sal v resortu Residencia Oceanica Melia Dunas Beach Resort +Spa.(září) Služby evropského hotelového řetězce jsou na velmi dobré úrovni včetně stravování a všech ostatních nabízených služeb v rámci all inclusive.
Ačkoliv se jedná o rozsáhlý hotelový komplex, tak na pláži jsme byli skoro sami a nebylo to vůbec nic vyjímečného. Písečná pláž a bezproblémový vstup do moře s příjemnou teplotou a klidnou hladinou i díky umístěným vlnolamům. Takže kdo má rád tento relax u moře bude velmi spokojen.
Co se týká obecně cestovatelských aktivit na Kapverdách, tak nečekejte žádné zázraky. Vnitrozemí je naprostá pustina s každoroční další porcí saharského písku.
Všechny turistické" taháky" se tedy odehrávají většinou na pobřeží a vzhledem k místním možnostem je to asi maximum, co mohou místní nabídnout. Vše záhy pochopíte po návštěvě hlavního města ostrova.
I přesto je ale možné návštěvu Kapverd doporučit, protože ze své peníze dostanete odpovídající služby a mořem rozhodně nebudete zklamáni!!
Přispěl bych jen pár slovy k tomuto článku. Jak už to tak bývá, člověk se musí vždy sám o sebe postarat. Tak tomu bylo a bude. Ať se to líbí nebo ne. Zvlášť když se jedná o příjem, který se jednou stane jeho příjmem jediným. Můj řádný termín k odchodu do důchodu byl březen 2021. V roce předchozím, po obdržení důchodového výměru s rozpisem pojištěných/nepojištěných let jsem zadal úkol profesionálovi v oboru a za finanční úhradu jsem získal podrobný rozbor mé situace s veškerými možnými alternativami. Na tomto základě jsem to vyhodnotil a zvolil variantu předčasného důchodu se souběžným pracovním poměrem. Nemusím asi zdůrazňovat, že jsem se do té doby o uvedenou problematiku vůbec nezajímal a byl jsem poté sám překvapený, kolik možností se naskýtá a jaké jsou následně rozdíly ve výši přiznaného důchodu.
Takže, vše je to vždy o informacích.... a snad ještě na závěr, kolik lidí má povědomost o tom, že při souběžném pracovním poměru a výplatě důchodu mají podle odpracované doby po datu přiznaného důchodu nárok na přepočet základové složky výše důchodu s možností jeho navýšení a následně s dalšími dopady na případné valorizace apod.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Škoda,že už dnes nejsou běžně k mání v řetězcích letité sušenky ze slovenské firmy SEDITA.
Konkrétně Romance a Princesky....ty jsem teda mohl....
1 odpověď