No to je divný, že Češi spoří jako diví, když neví dne ani hodiny kdy se jim zase všecko zdraží od hypoték po jídlo, díky naší vládě. A šetřit můžou jenom ti bohatí,ti,co mají 2 nebo 3 práce,aby žili aspoň trochu normálně a mají děti,tak jim toho na spoření asi moc nezbývá
Soudružko Tymlová,
Doby, kdy vláda určovala ceny zboží, už jsou naštěstí dávno pryč.
Máslo v roce 1989 bylo za 10 Kčs, dnes stojí asi 56 Kč. To vypadá hrozně. Musíte ovšem počítat, kolik těch balení másla si v daný rok můžete koupit za průměrnou mzdu (3170 Kčs v roce 1989 nebo 45854 Kč letos).
Je tedy zřejmé, že dnes si můžete koupit téměř 3x víc másla, resp. muselo by stát 145 Kč, abyste si ho koupili tolik jako v roce 1989 (pro důchody je to skoro stejné - 1639 Kčs tehdy a 20693 Kč dnes), takže si koupí víc než dvojnásobek másla vs. 1989.
To byla pěkná blbost tam dávat trojku měsíčně, před 10 lety. Díky vládě těchto neumětelů a jejich inflaci 30 procent, během 3 let.
Za inflaci je zodpovědná ČNB.
V Maďarsku vláda lidem pomáhala, výsledkem je vyšší inflace než v ČR.
Jinak důchodové fondy růstové = akciové loni v pohodě +30% a letos zatím skoro 12%. Mít úspory na běžném účtu je proste hloupost.
Tam je problémem hlavně to uzamčení peněz. Člověk xy let tam ukládá peníze a nemůže na ně sáhnout, pokud se třeba objeví příležitost koupit nemovitost výhodně, tak přestože má člověk třeba statisíce na penzijním, tak to stejně k tomu využít nemůže. A bůhví, co v důchododovém věku bude a jestli se ho vůbec člověk dožije. Nebo jestli stát během těch xy let se nerozhodne penzijka bůhví jak zkonfiskovat. Nakonec u stavebního spoření klidně změnili podmínky i zpětně, i pro staré smlouvy. Takže jim to žádný problém nedělá. Při těch rizicích je nějakých 300 Kč měsíčně od státu směšných.
Pochopil jste to správně - na koupi nemovistosti není penzijní spoření, ale hypotéka.
Pokud se nedožijete - dědictví pro oprávněnou osobu.
Stavební - stát nesnížil podporu zpětně, ale jen do budoucna. U penzijního ji zase zvýšil.
pro Milanu Svobodovou a její spolužáky z Vysoké školy života, kteří tady tvrdí, že Fialova vláda zadlužila ČR víc než jejich šéf Babiš.
Asi jste slyšeli o inflaci - za stejný nominální obnos si časem koupíte méně zboží, např. máslo v roce 1989 bylo za 10 Kčs, dnes stojí asi 56 Kč. To vypadá hrozně. Musíte ovšem počítat, kolik těch balení másla si v daný rok můžete koupit za průměrnou mzdu (3170 Kčs v roce 1989 nebo 45854 Kč letos). Pokud zvládnete dělit, tak dnes si můžete koupit téměř 3x víc másla, resp. muselo by stát 145 Kč, abyste si ho koupili tolik jako v roce 1989 (pro důchody je to skoro stejné - 1639 Kčs tehdy a 20693 Kč dnes).
S deficitem státního rozpočtu je to naprosto totéž - deficit musíte srovnat s tím, co jste v daný rok vydělali = HDP, protože hodnota peněz se v čase mění = snižuje.
2019 deficit -0,49% HDP Babiš
2020 deficit -6,44% HDP Babiš
2021 deficit -6,87% HDP Babiš
2022 deficit -5,30% HDP návrh Babiš, sníženo Stanjura
2023 deficit -3,92% HDP Stanjura
2024 deficit -2,30% HDP Stanjura
2025 deficit -2,00% HDP Stanjura
Vidíte ten trend postupného snižování deficitu? Už tomu rozumíte?
Zvláštní počty: "Ruská centrální banka už oznámila, že prodej jüanů radikálně omezí, protože je větší zájem o nákup čínské měny, než kolik se jí vrací z obchodů. V příštím měsíci by banka měla denně prodávat jüany v celkové maximální výši 200 milionů jüanů. V tom uplynulém přitom prodala čínskou měnu v hodnotě 7,3 miliardy jüanů."
Tj. 7,3 za srpen to dělalo 235 milionů denně. Snížení na 200 milionů nazývají radikálním snížením?
Kolik máte pracovních dní v září?
"Oproti loňskému roku zpomalilo zlevňování potravin?" To zcela jistě, když podle Českého statistického úřadu "Ceny másla zrychlily svůj meziroční růst na 22,4 % (v červenci růst o 15,2 %), čokoládových výrobků na 18,6 % (v červenci růst o 16,0 %), nealkoholických nápojů na 4,2 % (v červenci růst o 3,4 %)." 🙂 Odkaz 1
V inflaci jsou naštěstí i jiné potraviny než máslo a čokoláda. Pokud byste zvládl i další odstavec, dočetl byste se, jaké položky zlevnily.
Zajímavé je, že inflace za květen a červen, kdy se rozhodovalo o výši valorizací důchodů, byla na nule a pak dokonce zázračně poklesla o 0,3 procentního bodu, aby se v červenci vrátila na 0,7 jako byla v dubnu a za srpen 0,3.
Inflaci tak vláda (no, říkejme tomu tak) přesunula k příští valorizaci a to bude před volbami a pětitlupa bude vydávat zvýšenou valorizaci za svoji zásluhu.
Vypadá to, že ten nezávislý ČSÚ není tak úplně nezávislý!
Naštěstí se valorizace počítá podle inflace od července předcházejícího roku do letošního června.
Stejně jako každý rok.
Tak snad až budete potrebovat policii, hasiče ci zachranaře tak kvůli jejich propuštění si na pomoc od nich počkate 2 - 3 dny.... a jen Vám řeknou pral jste si snižování stavů statnich zaměstnanců tak jsme to zredukovali
Prosím o vysvětlení, proč máme 3. nejvyšší počet policistů na obyvatele v EU.
Jde o více než dvojnásobek ve srovnání třeba s Polskem.
Jde o tržby očištěné o cenové vlivy, tedy o inflaci. To je statistický úzus používaný právě z důvodu srovnání v čase.
Tržby ve srovnatelných (nikoli nominálních) cenách jsou tedy vyšší než byly loni, a to již 8 měsíců v řadě.
Informace (a zajisté novinka) pro všechny absolventy Vysoké Školy Života, kteří chtějí psát bláboly o inflaci a co si za to "reálně" koupíme.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Mohli by místní věhlasní ekonomové života, kteří nám dávali za vzor Orbána, vysvětlit, proč je Maďarsko v recesi a jejich inflace se stále nedostala na nižší úroveň pod 3%?
Orbán se přece stará o lidi.
1 odpověď