Ono je úplně k ničemu, že doslova "zruší " fyzické testy při náboru. Když ten člověk pak na útvaru neudělá přezkoušení z tělocviku, které na požadavcích neslevilo, tak ho po uplynutí závazku vyhodí.
A nebo to v rámci výcviku (nebo i mimo něj) dožene a testy nakonec udělá. ostatně jsou to skutečně jen testy při náboru a nic nevypovídají o tom, jak ten člověk bude vypadat na konci základního výcviku.
Pokud neudělá testy, neni schopen vydržet výcvik, tak je to nastavené. No ovšem s tím výcvikem co jsem viděl 😄, to by měl vydržet každý (nebo spíš z mé generace určitě každý), jste směšní.
Což právě není pravda. Výcvik je od toho, aby toho člověka "vycvičil". Samozřejmě se může stát to, že nakonec finální testy neudělá. Tak ať je klidně opakuje dokud je neudělá. Pokud ten člověk, je ochotný to zkoušet znovu a znovu, tak proč ne. Výsledek má být vytrénování toho člověka na patřičnou úroveň, aby splnil požadavky na službu. Ne ho otrávit, aby se na to vykašlal po prvním pokusu...
Tak já to chápu... Je jen pro zájemce a vůbec nic to nevypovídá o tom, jestli ten člověk projde základním výcvikem. Který je z velké části i o psychice. Tak proč odmítat člověka, který je ochotný to udělat, ale momentálně není schopný. Kila na víc z toho člověka můžete vyběhat a fyzičku dotrénovat. Ale s psychiku nenatrénujete. Prostě ten člověk bude ve výcviku trpět víc než ostatní, ale pokud je schopný a ochotný to vydržet, tak proč by se nemohl přihlásit.
Ja tomu nerozumim... tohle se zkousi vsude na svete (je to smysl kapitalismu). Pokud na to zakaznik pristoupi, tak proc ne, je to jeho rozhodnuti. Proc by nemohl? Ale fakt nerozumim tomu, ze na to kazdy rok lidi skoci. Mesic pred vanoci maslo stoji kilo a pak zlevni na osmdesat a lidi se u toho mlati vozejkama. Pritom tyden po vanocich bude za pade (nebo kolik stoji maslo).
Dokud tohle jako spotrebitele budeme delat, tak oni to taky budou delat. Zkuste to maslo jeden rok nekoupit (vsichni), schvalne, jestli to udelaji i ten dalsi, kdyz vyhodi tuny masla.
Přesně tak. Jenomže právě ta rozhodnutí AI onen americký generál zpochybňuje a proto si ještě nějaký ten pátek počkáme na nějaké skutečně použitelné řešení, natož na jeho odzkoušení v reálném konfliktu. On odhaduje 10 let, já alespoň 5 let a ani potom to Amíci nebudou nabízet ostatním dříve jak za dalších 5 let.
Jak píšu výše - já úplně nevěřím na autonomní řízení. Minimálně ne v blízké budoucnosti. Já spíše věřím v nepilotované letadla, které se dostane do bohu určení a následně jeho řízení převezme "pilot" (spíše operátor), který bude sedět někde v kokpitu/kanclu s VR brýlema. Operátor provede operaci a letadlo se pak samo dokáže vrátit a přistát.
Výhoda je neriskování života pilota, samozřejmě je v takovém případě nutné řešit radioelektronický boj a ochrana proti němu.
Rozumím a samozřejmě o tomto vím. To se ale bavíme o sebevražedných dronech, ale tématem článku i naší diskuze jsou stíhačky, resp. velké drony nesoucí vlastní munici.
Což se, ale nevylučuje. Odpálit raketu nebo shodit bombu dokáže i AIčko. Jediné, co se bude muset řešit je, aby to odpálila/shodila dobře. Dobře ve smyslu identifikovala správný cíl - správný cíl finančně a aby to nebyla friendly fire. Tz. aby nevypálila raketu vzduch-země za x milionů peněž na jednoho človíčka a nebo aby nepálila do vlastních/spřátelených jednotek.
Pokud vim, tak UA má teďka nějakou appku, která na základě fotek vyhodnocuje cíle - neprovádí finální rozhodnutí, ale zvýrazní věci, které mají tvar potencionálního cíle (tank, vozidlo apod.)
V pilotovane stíhačce platíte nejenom pilota, ale také vše pro jeho existenci v letícím letadle a pro jeho záchranu. Takové náklady by ale u robotizovane stíhačky odpadly. Ke všemu pilotovi vždy půjde také o život a nikdy nepůjde do útoku, který by ho stál život, i když by takový útok znamenal pro nepřítele daleko větší ztrátu než by byla cena stíhačky. Proto opravdu vidím budoucnost v nepilotovanych vysoce robotizovanych stíhačkach, ale alespoň si naši piloti zalitaji časem ve stíhačkach F-35.
Já vidím budoucnost (minimálně tu bližší) v nepilotovaných, ale ne autonomních stíhačkách. Tz. stíhačka bude mít AI, aby se dostala do prostoru určení, kde pak převezme plnění úkolů pilot. Ale pilota v tuto chvíli myslím osobu v PC kokpitu (s VR brýlemi), který bude úplně někde jinde a pilot nebude uvnitř stroje.
Samozřejmě s tím souvisí následně nějaký radioelektronický boj a ochrana proti rušení signálu.
Porovnávat stíhací letoun s dronem je jako porovnávat jízdní kolo s formulí.
Ano, to je. A je to o tom, co je pro danou chvíli pro vás výhodnější a přijatelnější. Pokud bude bojiště plné AA techniky, tak tam prostě stíhačku nepošlete. Stejně jako si nekoupíte formuli, když s tim chcete jezdit do práce, která je 15 minut daleko a po rovině.
Jenomže taky to může dopadnout tak, že moderní bojiště bude natolik zarušené radioelektronickým bojem, že se ani nedomluvíte vlastní vysílačkou, natož abyste dokázal ovládat dron na větší dálku než dosáhne optický kabel (který navíc prozradí Vaši pozici).
Takže zatím bych byl v klidu, jediný efektivní, bojem prověřený a hlavně elektronicky nezarušitelný systém je stále jediný - člověk a je jedno jestli v roli pěšáka, nebo pilota stíhačky.
Což je pravda a proto se třeba ukrajinská armáda zaměřuje na plnou autonomitu dronu. Takže dronu určí místo, kam má letět a ten se tam dostane (nebo ne) a když tam je, tak na základě fotek a videa vyhodnotí cíle a sám zaútočí. De facto tak ani není co rušit, protože se vše odehrává v tom stroji. Samozřejmě je to chápáno jako záložní řešení, právě pro případ, kdyby došlo ke ztrátě komunikace s dronem, tak aby dron i v takovém případě měl využití a nedošlo prostě k jeho bezvýsledné ztrátě.
V letectví to na zapojení AI zatím skutečně moc nevypadá (alespoň ne v tom bojovém segmentu). Na druhou stranu je otázka jak dlouho letadla vydrží tlak dronů. Na co posílat drané stíhačky s extrémně zranitelným a hodnotným pilotem, když tam můžete poslat levný dron. Sice neumí stovky věci, ale třeba jen dvě nebo tři, ale vytisknete si ho v zákopu na 3D tiskárně a pilotovat ho může de facto kdokoliv (jistě potřebuje nějaký výcvik, ale ne tak složitý jako pilot stíhačky).
Jsme na pokraji doby, kde vojáci místo ručních granátů budou nosit skládatelné drony.
Jen, aby to s letadly nedopadlo jako s těmi auty, co se řídí sami a zatím to ještě tak úplně nedokážou.
Oni to dokážou. Ten problém je v mixu autonomního a lidského řízení. Kdyby všechna auta byla autonomní, tak to funguje bez problému. Ale PC (chcete-li AI) jen složitě předvídá lidské chování, které je ve své podstatě často iracionální. Samozřejmě zavedení plně automatického řízení by stálo neuvěřitelné peníze a ve městech by to bylo velice komplikované (zapojení chodců a dalších částí dopravy). Na druhou stranu si myslím, že není tak daleko doba, kdy se plně automatizované řízení může uplatnit na liniových stavbách typu dálnice. Prostě najedete na dálnici zadáte autu, že chcete jen sem a ono vás bezpečně doveze k určenému exitu z dálnice, kde řízení zase převezmete.
To by bylo podle mě na hodně složitou právní debatu. Ženevské úmluvy byly psané v době, kdy žádné drony neexistovaly a tak de facto pojednávají pouze o "zraněných zajatcích". Je muž na videu zajatec? Nevím, tím nijak nechci snižovat to co se tam děje, ale spíše poukázat na fakt, že prostě "pravidla války" se psaly v době, kdy technologie byly na úplně jiné úrovni.
Drony by se v dnešní době daly přirovnat spíše k dělostřelectvu a děla taky nepřestanou střílet v okamžiku prvního zraněného. Jediný rozdíl je v tom, že dron umožňuje cíl (a výsledek) vidět v reálném čase.
S dobrou elektronizaci a efektizací státní správy můžete ušetřit tak polovinu lidí. A klidně bych té druhé polovině nechal část nákladů/platů (třeba snížit rozpočty o třetinu a ne o půlku). Navíc by se měli vyhnat úřady z Prahy. ČR je těžce pragocentrická (a to říkám jako pražák). Proč v Praze je třeba báňský úřad, když nejbližší důl je v Příbrami a ten ještě už asi 50 let nefunguje. Proč tu je úřad středočeského kraje? To tam nemají města? Nebo to nemůže být třeba Kladně, Benešově, Boleslavy (doplňte podle chutí). V Praze by se aspoň uvolnila pracovní síla a v regionech zase zvedla nabídka práce.
Samozřejmě máte pravdu, ale pokud bude napadeno Polsko
Nebude potřeba ani zakopu.
Všichni víme, jak by to skončilo.
Jak řekl Einstein :
Nevím jak se bude bojovat ve třetí světové, ale jedno vím jistě ve čtvrté, klackama a kamenama.
Coz je treba vec, ktery ja neverim. Ne ze by Albert nemel pravdu, to mel... ale neverim tomu, ze by NATO pouzilo A-bomby jako prvni, pokud by je nenasadilo russko. Trochi jak za WW2, kdy obe strany meli sklady plne chemickych zbrani, vsichni vojaci u sebe nosili plynove masky a nikdy nikdo to nepouzili (no nemci jo, ale ted myslim na fronte). Proste ani jedna strana nechtela byt ta prvni.
Ponecham stranou, jestli by vubec NATO bylo schopne se na necem dohodnout (nektere staty povazuji spise za trojske kone). Tak ciste ze strstegickeho hlediska by zakopy v Polsku smysl meli. Nebombardujete A-bombama uzemi, ktere chcete obsadit, to nedava smysl. Spise bombardujete uzemi pred timto a pouzivate to jako stit pred postupujicima jednotkama. Takze bomby by dopadali spise na polsko-nemeckou hranici (samozrejme krome jinych strategickych cilu). Navic putin je srac a kdyz to nepouzil v dibe, kdyz ukrajinci postupovali (a obsadili i cast russka), tak nevim jestli vubec by mel koule to pouzit.
Je fajn, že dají práci lidem, ale v dnešní době dronu a raket mi to přijde trochu k ničemu.
To si myslelo hodně lidí před válkou na Ukrajině. A vidíte, i přesto, že obě strany mají drony a rakety, tak se bojuje o minová pole a zákopy jako v první světové válce. Ono je je sice hezké mít drony, ale když se pak zasedne k jednacímu stolu, tak se může jednat jen o tom území, kam došlo noha vojáka. A bez zákopů a bunkrů nemá voják proti dronům šanci.
Doufám, že po něm budou aerolinky chtít uhradit veškerou škodu za zpoždění i nouzové přistání, ať má aspoň nějaké ponaučení.
Neni mozne. Nevim jak jsou na tom recke zakony, ale ceske to neumoznuji. Muze z toho byt maxinalne vytrznost a poskozovani cizi veci. Takze pokuta par tisic (a teoreticky naklady uklidu, ale to je tezko vymahatelne). Milionove skody za zpozdeni, poplatky za pristani atd. jsou za provozovatelem letadla.
I když by si to ukrajinci zasloužili (ostatně by měli jednu z nejlepších a rozhodně nejzkušenějších armád v NATO), tak není pravděpodobné, že by kolaboranti typu Fica a Orbána odsouhlasili jejich členství v NATO.
Ze stejného důvodu neprojde ani rozmístnění vojsk NATO na jejich území.
Podle mě to dopadne nějakou bilateralní smlouvou s USA (a některými dalšími státy a snad i ČR), která bude obsahovat bezpečnostní záruky ve stylu Izraele, Jižní Koree nebo Tchajwanu.
Ekonomika russka je v haj*lu už dávno. Jenom to hodnotíme podle měřítek západní společnosti, kde je "krize", když si nemůžete každý rok koupit nový iPhone.
Polovina russka nic nemá a tak je jasné, že moc nějakou ekonomiku nevnímají, protože kde nic neni, ani smrt nebere. Když chodíte na kbelik, tak vás hodnota rublu fakt nevytrhne. Leda, že byste kbelik ztratili a potřebovali novej.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Je to samozrejme problem, ty lidi ksou chudaci a system rozbity.
Na druhou stranu Cesi jen cekaji, ze jim platy (jak v Nemecku) zaridi vlada. To se proste nestane. Ani na tom zapade ty platy nespadli ze stromu, ale proste lidi sli do stavek a tvrdeho vyjednavani.