Všichni tady píší o "hloupoučkých" dělnících, kteří se nechtějí rekvalifikovat a proto nemohou najít dobře placenou práci.
To je blbost jak mraky. Před lety jsem se stal obětí optimalizace sítě středních škol a v rámci hromadného rušení škol jsem byl propuštěn.
Paní na úřadu práce jsem se ptal, že když mám odstupné za dva měsíce, tak snad něco najdu. Úřednice mě plně chápala a velmi opatrně a citlivě mi sdělila, že lidé, kterým už bylo 50 považují za velký úspěch když najdou práci za 6 měsíců, ale raději ať počítám spíše s rokem.
Po dvou měsících jsem dal úřednici za pravdu a začal jsem se mohutně rekvalifikovat, mám řidičáky i profesní průkazy na všechny nákladní vozidla i autobus s přívěsem.
Do práce jsem nastoupil po 16 měsících. Mám VŠ a 25 let praxe jako středoškolský učitel matematiky a fyziky a nyní jezdím s linkovým autobusem na který bohatě stačí devět tříd základní školy 🙂.
A jsem naprosto spokojený. Prvních 8 let jsem dokonce vydělával výrazně více než učitelé, díky tomu jsem levou zadní zvládnul platit hypotéku. Nyní v létě mi ale osekali výkony, takže jsem jak se říká padl na hubu, ale pořád ještě nějak utáhnu hypotéku na rodinný domek.
Znám spoustu obyčejných lidí, kteří třeba ani nemají maturitu a při tom si žijí na skvělé úrovni (já to nejsem). Takže pokud dneska nějaký známý šílí z toho, že děcka nechcou na výšku ať jim domluvím, tak na to reaguji velice vlažně 🙂 🙂 🙂
Mám dotaz. Jsem blbej, ale zvídavej. Stávající norma EURO6d říká, že emise CO2 nesmí překročit hladinu 116 g CO2/km. Nová norma chce limit na 93,6 CO2/km. U běžného auta je průměrná spotřeba benzínu (nafty) řekněme 6 l/100km. Nafta i benzín jsou lehčí než voda,ale jsem línej hledat měrnou hmotnost. Takže zanedbávám, a beru to jako 6 kg benzínu na 100 km. To jest 60 g benzínu na 1 km. A teď k dotazu. Jak se může změnit 60 g benzínu spálením na 116 g CO2? To už neplatí zákon zachování hmoty?
Odpověď je jednoduchá.
Netušíte, co znamená odborný pojem uhlíková stopa a nevíte, že se vyjadřuje pomocí ekvivalentu.
Děkuju za článek, mám rád tyhle "staré a nemoderní" rostliny, některé mám i na zahradě.
Jen bych varoval před mochyní. Na podzim krásná dekorativní rostlina s plody. Jednu nectnost ale má - nevěřitelně se rozrůstá podzemními kořeny. Takže buď nějaký kout zahrady, ať si tam roste jak chce, ale do záhonu jen ve větší zakopané nádobě, protože pak se zbavit jejich hustých dlouhých kořenů, to je zahrádkářské peklo :-)
Dobrý den,
jedlá mochyně peruánská vypadá přesně jako na fotce. Není popínavá, není do červena a je zcela nevhodná na dekorace.
Je to rostlina vysoká a široká asi 1 m, je mimořádně křehká, takže pokud ji nemáte vyvázanou k několika kůlům, tak vám ji současné větry rozlámou tak, že nedožije konce léta, pokud ji máte vyvázanou, tak ji spolehlivě sejme první mrazík.
Nekontrolované rozrůstání je vyloučeno. To co popisujete platí pro mochyně dekorativní.
Mochyně peruánská je moje oblíbená rostlina, pěstuji ji řadu let, frajeřím s ní před kamarády a jen tak na okraj vždycky poznamenám, že v Lidlu je za 240 Kč/kg 🙂.
Nejlepší je syrová, nebo zalitá v ovocném želé.
Pro vaši informaci, tak učitelé si o prázdninách vybírají řádnou dovolenou, na níž jindy nemají nárok!
Pro Vaši informaci, učitelé si o prázdninách sice vybírají dovolenou, ale jaksi jen letní prázdniny jsou o kapánek delší než řádná dovolená 🙂. Protože evidentně nejste z branže, tak vás asi i překvapí to, že pro učitele mají letní prázdniny jen 7 týdnů. Potom se maká 🙂Celkový počet volných dnů ve školství v součtu dělá asi tak 3 měsíce.
A pokud nemáte smlouvu na dobu neurčitou, tak se to píše jen na deset měsíců a dovolenou si můžete vybrat na úřadu práce.
A ředitelé moc rádi dávají smlouvy jen na 10 měsíců, protože od zřizovatele fasují na každého učitele normativ na 12 měsíců a ten rozdíl s velkou slávou rozdělí mezi kmenové zaměstnance jako prémie. 🙂
. 🙂 🙂
Byl jsem učitelem 25 let a 1 měsíc, tak vím :-)
Jen bych poprosil o doplnění jestli ty vyšší peníze máte za stejné hodiny jako jste učil. Co mám známé autobusáky tak říkají prachy super, ale je tam minimálně 50 hodin přesčasů měsíčně.
Ještě doplněk.
Učitelé si v současné době dost nahání peníze (povinnou) prací na unijních projektech.
Kromě toho, že to jsou skvělé peníze, tak z toho má vysoký profit i škola.
Před deseti lety byla práce výuky nad rámec vyučovací povinnosti asi za 350 Kč/45 min + se připočítávaly 2 hodiny na přípravu.
Jestli si myslíte, že se do toho učitelé hrnuli, tak se mýlíte. Učitelé byli tak ubiti svými běžnými pracovními povinnostmi, že například na Albrechtově střední škole v Českém Těšíně tehdejší ředitelka svolala poradu a jen tak mimochodem zdůraznila, že pokud někdo odmítne práci pro unii, tak by mohl mít jisté, blíže nespecifikované problémy, protože škola za to dostává velmi vysoké dotace.
Tak jsem tam taky odflákal nějaké větší počty hodin, vzal za to žalostné odfláknuté fingované nic a profesní ostudu nějaký ten desetitisíc a byl rád, že to skončilo.
Já jsem totiž ještě ze staré školy a mám profesní hrdost. To, co současná generace nezná.
Jen bych poprosil o doplnění jestli ty vyšší peníze máte za stejné hodiny jako jste učil. Co mám známé autobusáky tak říkají prachy super, ale je tam minimálně 50 hodin přesčasů měsíčně.
Když jsem nastupoval 1990, byla vyučovací povinnost 18 hodin týdně samozřejmně 45 minut.
Potom 19, 20 až se to ustálilo na 21. To je tak hranice, kdy se už musí začít trošku šidit, ale pořád jde tak nějak jakoby učit.
Veřejnost vidí jako práci těch (pro věci znalé šílených) 21 hodin týdně. Ale hodina se musí pokud to nechcete s prominutím ojebat připravit a potom taky vyřešit opravu desetiminutovek.
Jedna moje kolegyně řekla, že jí připadá, že 60% práce dělá zadarmo. Docela trefné.
Prozradím vám jedno tajemství multioborových odborných škol 🙂.
Úplně klidně a pravidelně se stává, že aby učitel naplnil normu 21 hodin týdně tak dostane předmět, který se vymyká jakékoliv jeho odbornosti. A bez problému každý rok jiný. Třeba já jsem dostal za úkol učit pekaře o výrobě pečiva 🙂. Ale to je normál a nad tím se nikdo nepozastaví. Přes prázdniny si koupíte za svoje peníze drahé učebnice a ve svém volné čase si to zadarno nastudujete. Ale na můj dotaz na učebnice byla odpověď - žádné nejsou. A skutečně až na jednu 20 let starou nebyly 🙂.
U řidičů autobusů je vše spočítáno na minuty. Když máte na linku z Těšína do Třince 23 minut a je sněžná kalamita tak zpoždění jedete ve své přestávce pochopitelně za podstatně nižší sazbu.
Když to srovnám v praxi (a já to mohu porovnat), tak hodinově to vychází tak nějak dost podobně, teda pokud ředitel není váš blízký příbuzný a nezařídí vám klid.
Jako autobusák za kolem 240 - 250 hodin 60 minut přes 42 000 na účtu.
To má tak ředitel střední školy na malém městě a ne učitel.
Teď bohužel jezdím méně, minulá mzda 38 na účtu. Je krize a bude hůř
Kolem roku 2015 vrcholilo rušení středních škol, říkalo se tomu optimalizace sítě středních škol.
Také já jsem byl optimalizován a k 50. narozeninám jsem za 25 let věrných služeb bez jediného dne nemocenské dostal padáka.
Učil jsem matematiku, fyziku, informační technologie, strojírenství a podobné předměty.
Na maily s dotazy na možnost zaměstnání soukromé školy zásadně (stejně jako i jiným kolegům) neodpovídaly, státní školy alespoň obligátně napsaly blablabla, blablabla.
Za obrovských osobních finančních potíží jsem se 16 měsíců rekvalifikoval a sháněl práci, jakoukoliv. Na Těšínsku o to těžší, protože Poláci berou takřka cokoliv. Byla pouze práce, kterou nechtěli už ani UKáčka (tehdy se tak před válkou říkalo Ukrajincům).
Nyní jezdím linkovým autobusem a jsem velmi spokojený. Ráno řeknu dobrý den, vezmu si klíče, odjezdím, vrátím klíče, řeknu na shledanou a odcházím s čistou hlavou. Za peníze, o kterých se učitelům ani nesní. Ale je pravda, že na ranní vstávám ve 2:00 a po odpolední chodím domů v 00:45, o dovolené ani nemluvím. Otázkám, jestli bych se vrátil se jen směji a říkám, že moje hypotéka je neslučitelná s platem učitele 🙂.
Ale je také pravda, že pod každou tabulkou a každým grafem, který ukazuje nedostatek učitelů je malá hvězdička s textem, neplatí pro Ústecký a Moravskoslezský kraj.
Ty voe, to bych chtěl vidět, jak uchazeč o práci matikáře na Severní Moravě řekne řediteli, jestli je k dispozici byt. Reakce by byla - pane kolego, jste si ochoten fouknout? Abychom nezdžovali pohovor, za dveřmi čeká deset dalších zájemců. A oni by tam fakt byli.
Tož asi tak.
Jestli se nepletu tak by to bez karty nemělo jezdit. 🙂. Nejsem z oboru ale někde jsem o tom četl tak to berte s rezervou. 🙂
Tak to máte špatné informace.
Digitální karta řidiče pouze nahrazuje dřívější papírové kolečko, slouží pouze k evidenci průběhu jízdy a s omezením provozu nemá nic společného.
Pokud ji nevložíte do tachografu, tak se pouze na palubní desce rozsvítí výkřičník a na tachografu se zobrazí nápis Jízda bez vložené karty.
Mě se to taky občas stane (každému se to občas stane), ale přijdu na to po pár metrech a ještě na parkovišti tam tu kartu vložím. Ale jednou se mi stalo, že jsem na to přišel až po páru hodinkách. Spěchej pomalu.🙂
1
Sledujících
0
Sleduje
1
Sledujících
0
Sleduje
To je zvláštní, že člověk, který tak dlouho učí zrovna takové 2 předměty, nenajde místo na jiné škole, když učitelů ubývá a ještě na takové "neoblíbené předměty"
1 odpověď
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
No jo, ale oni se jaksi nerodí děti.
Není koho učit.
A ve zbylých školách mají svoje lidi.
Z mých zlikvidovaných asi 40 kolegů se do školství vrátili jen nemnozí (v jednotkách případů), a pokud se znovu na trvalo uchytili, tak až po několika letech, kdy působili jako tažní nomádi od školy ke škole a od města k městu se smlouvami na 10 měsíců.
Já jsem řidič, kolega tělocvikář je policajt, čestinářka dělá pojišťovačku, kolega co učil občanskou nauku prodává staré gramodesky a CD (mimochodem to byl jeho sen 🙂), bývalá ředitelka dělá telefonistku v call centru, atd. ...... Ale je taky pravdou, že někteří se uchytili jako manageři v soukromých firmách.
Do školství už nechci. Nerozumím současné době. Odcházel jsem v době, kdy začalo být módní měnit pohlaví. Před prázdninami to byla Janička, po prázdninách Honzíček. Na mě trochu moc silné kafe.
Kolega na jiné škole na hodině tělocviku měl čtyři dívky změněné na hochy. Říkal jim naši noví chlapci, měli speciální šatnu a největší problém byl, když měli/ly plnit limity. Když se běhalo, tak místo dívčích 600 m běželi/ly hezky 1 km a podobně a po hodinách TV vypadali/ly na umření. Ale co naplat, když někdo chce být chlapec tak musí jít prsa stranou a musí něco vydržet 🙂 🙂 🙂
1 odpověď