Tak ještě by to chtělo analýzu, jaká je struktura těch kupujících nebo poptávajících.
Průměrná cena panelového bytu Praha 4 Modřany 76 m2 je 8.000.000 Kč
Splátka hypotéky při splatnosti 30 let je 32.000 měsíčně. Případně ještě plus pojištění, které by lidé u tak vysoké hypotéky měli mít. Mám na mysli pojištění schopnosti splácet. To jsou nějaké další 2.000 Kč. Abyste na takovou hypotéku dosáhli musíte mít příjem minimálně 64.000 čistého měsíčně, pokud nemáte žádné jiné splátky a podobné závazky. To je cca 80.000 hrubého. A teď mi řekněte, kolik lidí v Praze má příjmy na podobnou hypotéku ?
Co tak pozoruji ve svém okolí (mladí vysokoškoláci s relativně vysokými příjmy) tak splátky většinou nejsou problém, problém je mít vlastních 10-20% což u vámi popisovaného bytu je 800k - 1.6milionu a to už většina lidí nedokáže dát dohromady pokud nedědí. Abych byl přesnější: doba získání takové částky je značně dlouhá a i při ukládání/investování 30tisíc měsíčně to dělá pořád 2-4roky. A za ty 2-4 roky se cena nemovitostí zase zvýší takže to už zas bude málo.
Teď se to trochu zlepšilo, ale v dobách největšího růstu vyskočily nemovitosti za 3 roky na dvounásobek, což způsobilo prudký skok i té potřebné částky z vlastních zdrojů a to většině mladých lidí zlomilo vaz.
Pozoruji obrovský rozdíl mezi lidmi kterým v roce 2020 (levné hypotéky a ještě relativně levné nemovitosti) bylo 30 (a tedy už měli rozjetý karierní život a něco našetřeno) a těmi kterým v roce 2020 bylo 26 (a tedy byli na začátku kariérního života). Zatímco první skupina často vlastní i více bytů na investici, tak ta mladší má problém koupit si byt pro vlastní bydlení.
Spekulace nezvyšuje cenu natolik, jako všechny náklady vyplývající ze zdražení energii díky green deal , přílišná byrokracie nebo z důvodu, že se staví velmi málo v poměru k tomu, kolik je třeba nemovitostí postavit každý rok.
Když je nějaké komunity málo, vždy to navýší cenu. My tomu potom říkáme spekulace. Ale do nemovitostí bude vždy někdo investovat, člověk, který v ní chce bydlet nebo někdo, kdo to má jako investici, jehož účelem je zisk.
Navíc tu byla vysoká inflace, kterou potom ceny nemovitostí dobíhají.
Problémem jsou prázdné byty koupené jen na spekulaci a využívané jen k uložení hotovosti. Jejich majitelé jsou často lidé z východu a peníze za které byty nakoupili často mají podivný původ.
Těchto prázdných bytů je v ČR 860tisíc. Některé samozřejmě jsou prázdné protože jsou neobyvatelné nebo se zrovna rekonstruují, ale i tak máme třeba půl milionu dlouhodobě prázdných bytů, což je sakra hodně. Důvodem jsou zejména extrémně nízké daně z nemovitosti, kde by každá normální vláda na západě už dávno zasáhla a tyto prázdné byty více zdanila, neslouží totiž ke svému účelu a blokují tak rozvoj veřejného prostoru.
Pokud si někdo kupuje byty na pronájem tak v tom nic špatného nevidím.
U těch dlouhodobě neobývaných bytů by se měla daň z nemovitosti rapidně navýšit. Koeficient pro daň z nemovitosti by dával smysl takto:
obsazený byt (ať už k vlastnímu bydlení nebo pronájmu): koeficient 1
první neobsazený byt: koeificent 2
druhý neobsazený byt: koeficient 4
třetí a každý další neobsazený byt: koeficient 20
tím by se dosáhlo toho že lidi můžou mít třeba koupený byt pro děti a nepronajímat ho (jen by za něj platili dvounásobek dani z nemovitosti což je pořád směšná částka), ale někdo kdo vlastní půl bytovky a nepronajímá to (naprosto běžný scénář) by platil za každý byt dvacetinásobnou daň.
Omezilo by to spekulace na růst ceny, ale podmínky pro investice do nájemních bytů by zůstaly zachovány.
HDP přepočtené na osobu samo o sobě nevypovídá o životní úrovni vůbec nic. Pro určení životní úrovně je nutno započítat podíl mezd ku HDP, který je v ČR dlouhodobě jeden z nejnižších v EU. Tedy pravdivý titulek by byl že průměrný čech vytvoří hodnotu na úrovni 91% průměru EU. S životní úrovní to nesouvisí.
V podstatě reálnou životní úroveň můžeme určit na základě těchto 3 čísel:
produktivitu máme ve výši 91% evropského průměru
mzdy jen ve výši cca 50% evropského průměru
ceny ve výši cca 80% evropského průměru
Takže v požadovaném příjmu resp. ceně nemovitostí (je až úsměvné, kolik někteří nešťastníci chtějí za neprodejnou zříceninu) jsme zřejmě už Německo dohnali. Tak ještě ty platy musí fialový žvanil zařídit.
Ceny nemovitostí v Česku už překonaly v poměru k příjmům snad celý svět.
Absurdní je že třeba už i v New Yorku jsou levnější domy než v krajském městě v Česku.
Je to jednoduché, jako vždy se našel někdo kdo si ještě nenahrabal dost a tak se zavede zálohování jehož jediným efektem bude to že se vše zdraží a do správných kapes zamíří peníze z nevrácených záloh z důvodu sešlapnutí láhve, nečitelného kódu atd..
Jako vždy s jakýmkoliv minulým i budoucím "ekologickým" nařízením to bude mít nulový (nebo dokonce záporný) efekt na ekologii ale všichni to draze zaplatíme.
Svaz evropských socialistických republik nám to přikázal.
Na jakém konkrétním zbožím ušetříte, kolik ho kupujete a jaký je cenový rozdíl?
Nejvíc asi maso a mléčné výrobky tam jsou rozdíly docela extrémní.
Jinak není divu že v polsku už se to vyplatí méně než třeba před rokem, za ten jeden rok totiž jejich minimální mzda překročila o 5 tisíc tu naši a v průměrné už nás taky přeskočili, takže je jasný že ceny taky půjdou nahoru.
Moc tomu nerozumím. Máme se ekonomicky lépe než dříve nebo ne?
reálně je to tak že nezbytné věci (bydlení, energie, doprava, jídlo) jsou v poměru k příjmům dražší a ukousnou mnohem větší kus platu než dříve, a zároveň zbytné věci (elektronika, dovolené, hospody atd.) jsou teď levnější
Zatímco dříve nájem a energie ukously cca 10-20% průměrné mzdy, dnes je to 40-50%, tím méně peněz pak zbývá na ty zbytné věci.
Reálně třeba auta jsou dnes v poměru k platům o dost levnější než dříve, přesto si většina lidí nové auto nekoupí, protože po zaplacení nezbytných výdajů zbývá prostě míň než dřív.
Stejně to platí u dětí, když dříve z platu zůstalo po zaplacení nezbytných výdajů třeba 50% platu, ale teď zůstane třeba jen 20% tak je to jasné, protože nezbytné výdaje se těžko osekávají a navíc při pořízení dítěte vzrostou, a pokud vzrostou z 50% na 70% tak je to v pohodě protože je v případě problému pořád kde brát, ale když vzrostou z 80% na 100% tak prostě není kde se uskromnit. A přesně proto si lidé nepořizují tolik dětí jako dřív.
Neexistuje žádnej důvod proč by mě mělo něco přimět k tomu koupit si elektromobil.
Jednoduše až já sám uznám že je to pro mě výhodnější než si koupit spalovák tak si koupím elektromobil.
Ideálně bez umělého zdražování spalováků a dotací na elektromobily.
Elektromotor je mnohem lepší typ pohonu než spalovací motor, ale dokud budeme energii čerpat z baterií tak to nemá šanci konkurovat spalovákům.
A proč nejdou obchody resp. nejsou příjmy v ekonomice?..jak konkrétně to myslíte?
A pokud někdo něco slibuje, ta mě třeba zajímá zda to lze a za jakých podmínek to lze udělat, zda neslibuje aby něco hezkého slíbil a přitom neudělal nakonec nic.
Celá ekonomika je založená hlavně na náladě spotřebitelů, pokud tedy vláda bude furt vykřikovat jak je špatně a musí se šetřit, a na tohle není na tamto není, a ještě zvedne daně tak se nálada spotřebitelů ještě zhorší. Reálně se většina lidí až tak špatně nemá, ale mají blbou náladu a vyhlídky na zlepšení taky zatím nejsou moc dobré, takže prostě šetří, a ty peníze pak chybí v oběhu.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Jakmile si od někoho půjčím musím to vrátit za každou cenu ať jde o rodinu nebo banku, pokud nemám, s rodinou se vždycky dá domluvit na odkladu nebo na tom že některý měsíc se prostě vrátí míň. Ani tohle ale nejde dlouhodobě a pokud neplatím musím počítat klidně i s exekucí.
Uvažování jakože oni vydělávaj dost tak jim to nevrátím je na přeshubu, nejhorší je že ten kdo v dobré víře pomůže někomu se dostat ze špatné situace to nakonec vždycky odnese nejvíc
známým ani v rodině radši nikdy nepůjčit ani korunu