Tu Matesovou, by už neměli nikam zvát. Ta její "prognostika" je fakt jen pro ty nenarozené.
Př: Před r.89 se dávalo/záp.Evropa/ 4-5% HDP na zbrojení a my 6-7% /to byli bolševici kabrňáci/. Bohužel zapoměla jako vždy říci to B. A to, že nebyl žádný tlak na ekologii apod. Jen by mě zajímalo kolik dávala NSR - když byla "bez armády".
Její další výlev, že "úpravou" pen.systému s generaci 65+ bude na úkor našich dětí a vnuků....Ještě že ta Matesová už zde nebude. Dnešní "zadané" úspory na penzijko budou za 20-40stejně rozkradené či skončí v bludišti zahraničních střadatelů.
Tvrdit něco, co bude za 20-40let, bych definoval jako poplašnou zprávu s tr.odpovědností 🙁 Matesová, už dost toho strašení dle vaší "inspirace".
To ty sám? 🤣
Když už mi tykáš...
Vypuštěním Brněnské přehrady dosáhnu toho, že pokud do Svratky nad Veverskou Bitýškou začne přitékat násobně víc vody než je běžný průtok a který ani nelze pod přehradu stejně vydatně vypouštět, můžu udržet vodu v korytě Svratky v běžné výšce. Pokud by byla přehrada plná, bylo by nutno vypouštět příliš mnoho vody (s následky) nebo (a třeba i současně) se hladina v korytě Svratky zvýší nad limit, protože bude přehrada plná. Tedy TAK ovlivním výšku hladiny.
Panebože, logika. Toto je nějaká zkouška?
Kolik vody se vejde ještě do kýble s vodou plným po okraj? A kolik do prázdného?
Jezy mají řád? Otevírání se děje na základě stavu hladiny Moravy a očekávaným přírůstkům. Je-li varování před povodněmi, pak je nutno tomuto nadbytečnému množství udělat prostor.
Zdá se, že jsi se zamotal do nesmyslu a nechceš to přiznat.
Na netu se tyká už desítky let.
A k věci. Ptal jsem se, jak vypuštěná přehrada ovlivní výšku hladiny na přítoku, ne pod hrází. Odpověď je, že nijak. Totéž platí pro jez. Proti proudu nad hranicí vzdutí hladiny neovlivní vůbec nic. Navíc retenční prostor je nad jezem celkem malý. Takže pokud se zvýší průtok v řece a je předpoklad, že dále poroste, není problém jez otevřít a hladinu snížit v krátké době. Hledáš problém tam, kde není.
No nevím, kdo se tu střelil do nohy! Nijak jsi mi ten odkaz nevyvrátil! Opět opakuji, že rok 2021 nevysvětluje Fialovo zadlužení ve zbývajících letech. Hele to si na toho blbce jen hraješ nebo je to s tebou až takhle bídný? A další odkazy nic? Rozporuj to zase nějakym bulšitem, chci se pobavit 😄 😄
Tak tebe evidentně střelil někdo i do hlavy a špatně se trefil. Kromě toho jsi sprostá jak dlaždič. Takže si jdi vykloktat a zalez zpátky pod ten svůj balvan, kde se takhle bavíš se svými kamarády, nulo.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Ovlivní, stačí zapřemýšlet a přečíst co jsem napsal.
Pokud bude prostor pod jezem, přehradou a pod. plný nebo nebude možné zvýšit odtok, pak logicky stoupne hladina i na přítoku.
Vztahovat to jen na přehradu je nesmysl, jezy na Moravě byly v době povodní v r.1997 otevřeny zcela a hladina vody byla výrazně zvýšená o několik metrů.
Jen proto, že prostory dál po proudu nebyly prázdné a nebylo tedy kam vodu pustit a zachytit.
Pokud nelze pustit obrovský přírůstek vody do dolních částí toku, musí se zadržovat na středním a vyšším toku a tam všude se tím pádem zvedá hladina.
Konkrétně - jezy "pod námi" (dál po proudu) loni nebyly zcela otevřeny, aby nedošlo k zaplavení kolem Strážnice a okolí a tím pádem se zvedla hladina výše proti proudu a vyplavilo nás to. Já mám praktickou zkušenost, bohužel.
Nad plnou přehradou je také nutno zadržovat přítok, aby nedošlo k jejímu přeplnění.
To k větě, že vypuštěná přehrada neovlivní hladinu nad ní.
Stačí se zamyslet - Do prázdné nádrže lze zachytit vyšší přítok aniž by se hladina přítoku zvedla. Pokud je nádrž plná, přítok převyšuje odtok, na na přítoku se hladina zvýší.
1 odpověď
8
Sledujících
0
Sleduje
8
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Tys buď fyziku ve škole neměl, nebo jsi z ní propadal. Když je přehrada plná a přítok je vyšší než možný řízený odtok, pak nadlimitní voda odtéká havarijním přepadem. Takže to sice o něco málo zvýší hladinu vody, ale na přítoku do té přehrady se to projeví vzdutím hladiny na pár stovkách metrů, což je věc, se kterou se při stavbě přehrady počítá. Pro jezy to platí obdobně.
Spojené nádoby, hladina se vyrovná, nikdy není z kopce.
A malý příklad. Morava ve Spytihněvi má aktuální průtok 15 m³/s. Při šířce koryta 50 m a průměrném spádu 1 m na 3 km toku to znamená, že při zvýšení hladiny na jezu o 2 metry dosáhne vzdutí 6 km a celkový objem vody bude 300.000 m³. Takže pouhým zdvojnásobením průtoku se ten retenční prostor vyprázdní za necelých 6 hodin. Mimochodem, to zdvojnásobení průtoku by pořád nebyla ani polovina limitu pro vyhlášení stavu bdělosti. Pokud by přišla opravdová povodňová vlna, vypouštělo by se pochopitelně rychleji.
A tím se dostávám k tvé úvodní zmínce o tom, že se měly jezy předem otevřít. Neměly, bylo to zbytečné. Vodohospodáři ví, co mají dělat.