Také jsme měli takovou půjčku. Byly vysoce výdělečné, protože byly úročeny 2%, proto si je lidé nechávali na dlouho. Kolaudovali jsme v 89. obdobný dům, ale za 100 tis jsme tehdy nepostavili, tak za 300 celkem, a ještě to nebylo na klíč.
on to taky stavěl svépomocí. A asi nějaké peníze mněl, nebo dostal , nevím. Ale říkal, že mněli půjcku 100 tisíc. Ale má regulerní 3 patra i s terasou. Takže normální dům se za 100 tisíc dal postavit. Třeba kostka s plochou střechou.
Za 100 tis... no, to nevím, resp. vím - svépomocí, to jo, tak někdy v 70. letech možná. Na klíč nestavěl nikdo. A když si vezmu, že jsem měla nástupní plat po VŠ v 80. letech 1750 Kč hrubého, tak to žádná velká výhra nebyla.
A ještě jsem zapomněl to hlavní- obec vyčlenila pozemky na stavění a přidělovala je zájemcům zadarmo, s tím, že musí do 5 let kolaudovat.
Za 100 tis... no, to nevím, resp. vím - svépomocí, to jo, tak někdy v 70. letech možná. Na klíč nestavěl nikdo. A když si vezmu, že jsem měla nástupní plat po VŠ v 80. letech 1750 Kč hrubého, tak to žádná velká výhra nebyla.
kolega stavěl po vojně, v 88 , sklep s garáží, dvě patra, krajní barák řadovka. Za to, že to stihnul do 5 let, tak mu odpustili 20 tisíc. loni doplatil poslední splátku půjčky. Měsíčně 177 Kč.
Pokud jste neměl alespoň dvacet v roce 1990 nemá ceny se s vámi bavit, ale o ekonomice nevíte nic nemáte rozhled a melete si své, tak u toho zůstaňte.
Žilo se z ruky do huby a to hůře jak nyní, lidi byli zaměstnáni všichni u státu a ten z jejich práce bral veškerý zisk a pak přerozděloval dle své vůle a svévole,, ale jistým lidem to stačilo a stačí i tyto vaše plky..
Nestudoval jste ekonomii s Fialou? Ten taky hned prská, když není po jeho, nebo není pochopen. Jinak mi bylo v té době 17. Ale už jsem si vydělával a znal hodnotu peněz. A třeba si pamatuju, že když jsem šel za komančů v sobotu na fušku, třeba pomáhat stavět garáž, vydělal jsem si 500 korun. A to mi stačilo na celý měsíc. Nebo z jiné strany pohledu- mohl jsem si koupit 200 čepovaných piv v hospodě, nebo si za to koupit 100 krabiček cigaret. Nebo mít zaplacený celý měsíční nájem i s inkasem a ještě by zbylo. Jestli mi dneska dáte za den práce na ruku 8 tisíc, klidně se stavím.
Ujasněte si pojmy a myšlenky, komouši to platili z rozpočtu ty paneláky, jeden byt celkově s infrastrukturou sídliště vyšel na více než 1.300.000 Kčs, to jsou známá čísla a to v osmdesátých letech, za to šlo postavit slušnou vilu, to je statistika to jsou oficiální zdroje. Moc ty podniky nešetřily.
Čili pokud tam byl nájem pod tisícovku, což byl tak to bylo nerentabilní, těžce nerentabilní budování, na které mohl přistoupit jen totalitní stát
To je zajímavé. Oni ti komunisti byli úplně hloupí. Všechno dotovali z rozpočtu- bydlení, dopravu, stravování, lékaře, jesle, školku, školu, učiliště, ubytování studentů, nemocnice, veškeré sportoviště a nic za to nechtěli. Ale hlavně nikdy nikomu nic nedlužili. A dneska tam jsou ti chytří, kteří z rozpočtu rozdávají všude jinde, jenom ne vlastním občanům a stihli nás zadlužit na 300 let dopředu. A hlavně ten stát vyrabovali tak, že jim zůstal akorát název Česká republika. Jinak jim tady nepatří ani kohoutek od vody.
Za totality půjčka na dům 30 let platit.Novomanželská 10,za to pomalu nepořidil nic.
Dům se dal postavit za 100 tisíc. Takže měsíčně splácet 277 Kčs nebyl žádný průser, ani zadlužování. Splátka za cenu nájmu. Navíc se poskytovaly bezúročné půjčky. Pokud se dům postavil a skolaudoval do 5 let, platil jste třeba jenom 80% z půjčené částky.
Autor je asi mladší, anebo záměrně blufuje.
Pokud uvádí čísla kolik procent z průměrné mzdy stál nájem v roce 1989 tak by mohl i počítat, že jsou nejen pamětníci, ale i dobří počtáři, pokud by nájem činil pouhých 5% jak uvádí, bylo by to 158,- Kčš, což nebylo.
Platil jsem za suterénní nebytový bývalý byt s jedním pokojem 20m2 úzkou chodbičkou a minikoupelnou tyto peníze, nájmy sice byly nízké ale několikanásobně ddažší.
Nicméně ten dům v Pražských Holešovicích kde jsem bydlel by zestátněn, vyvlastněn a patřičně i zanedbám ve správě státního bytového fondu pod OPBH.
Pokud komunisti nakradli domy majitelům, mohli si až do jejich vybydlení účtovat jen provozní náklady a tak to tehdy bylo.
Pokud se stavěly sídliště, platil to státní rozpočet, byla to politika té doby a nehledělo se na rentabilitu ale na společenskou potřebu ubytovat dělnické vrstvy do například pražských fabrika a služeb.
To není v demokracii možné, aby ti co nebydlí, či bydli na venkově ve vlastním to platili z daní, že dělníci z kolbenky bydlí na Proseku.
Takže prrr, s takovými úsudky a posudky.
To jste mně pobavil. ,,nehledělo se na rentabilitu".... a proto ty paneláky na sídlištích stojí dodnes. A byty v něm se dnes prodávají 40x dráž, než za komunistů. Protože jsou nerentabilní. Opravdu nikomu se to nevyplatí ...
Myslím, že byste si měl vylepšít matematiku ohledně bydlení )nebo zjistit relevantní data). Protože jsem prožila v socíku 30 let, tak si pamatuj,u že nájem v panelákovém 3+1, ve kterém byla i platba za vodu a dálkové vytápení, byly necelé tři stovky. Dnes se stejný byt v našem městě, ve kterém jsou tyté položky také zahrnuté, pronajímá v průměru za 15 000-17 000 - podle vašeho výpočtu by to muselo být za 30 000 a více. Asi máte pravdu u bytů v Praze - ale uvědomte si, že v Praze žije pouze desetina lidí.
Nějak tomu nerozumím. Proč by nyní mnělo stát to bydlení 100 x tolik? Píšete , že jste platila 300 Kčs, a nyní by to mnělo stát 30 OOO Kč. Což je 100 x tolik.
No, zas nějaký chytrák. Třeba benzín stál 8 Kčs litr, ale člověk auto používal jen na výlety. Každý mněl práci u nosu a dostal se tam MHD- jízdné korunu bez pásma, nebo měsičník S za 60 Kčs na měsíc. Obchody na nákup byly v každé vesnici, nebylo potřeba auta. A k tomu porovnávání průměrného platu- ten dnešní je pro 80 % lidí sci-fi. Nevím, odkud se ty čísla tahají. Elektřina stála pár halířů, voda stejně. Pořízení bydlení v dnešní době- třeba bytu = minimálně 10 let šetřit vše, co vydělám. Tomu říkám levnota.
Autorizovaný servis pro tyto auta je kde,ví to někdo? Možná koupím za levno,ale pak do toho určitě dost navalím.Zlatá Toyota a kvalitní značky.
Všude. Mají to pěkně pokryté. Ale je zajímavé, že se někdo ptá, jaký a kde má servis, přitom elektroniku lidi kupující a vůbec je to nezajímá. Treba kolega si kdysi koupil tv Philips-ve 3D. Až se pokazila, tak zjistil, že i přesto, že byli v ČR asi 3 servisy, tak mu ji neuměli opravit. Autorizovaný servis.vada softwaru, čekačka 3 mesice atd. Čekal, opravili, za půl roku znovu.A tak to tady chodí.
Mám podobnou zkušenost. Apartmán přes booking v Tatrách. Popis-viriva masážní vana, kuřácký pokoj, krb. Ani jedno nebyla pravda. Kontaktoval jsem pronajímatele a ten mi sdělil, že vířivá vana se nachází v areálu, kde bylo 7 budov a v každém byly apartmány. Na dotaz, kde je krb mi odpověděl, že se nachází u recepce v úplně jiné budově. A co se týká kouření, tak na balkoně. Apartmán byl vybaveny čidly. Recenze nebyly žádné . Ti, co se nechali napálit si to nechali pro sebe 🙂)
Hlavně nejde v žádném případě o ostravštinu, ale o prajzštinu, tedy Hlučínsko, které náleží k opavskému okresu. Jde o unikátní směs češtiny, němčiny a polštiny. Ale v jádru je to skvělá věc, protože jednou už třeba děcka z Opavska ani nebudou rozumět, jak mluvily jejich prababičky a co ta slova znamenají... Ostrava je ale narozdíl od historické Opavy novodobé město, které až ve dvacátém století jen načerpalo kapacitu a peníze díky důlnímu průmyslu, převzalo díky své nabyté velikosti pozici hlavního města regionu a v konečném výsledku i některé tradice a nářečí. Nicméně, některé výrazy později vzniklé jsou už opravdu ostravština, jen zdaleka ne všechny, které jsou uvedeny i v článku, drtivá většina jsou prajzské výrazy. Takže tak, omlouvám se za otravnou vsuvku...😄
No já vím enem tolik, že v hutích, na šachtách a všude možně robili všelijací synci. Od Haliča, z východu Slovenska, z Polska a za války tež němci. A jak každý používal pro danou věc svůj název, tak se to tu na ostravsku všechno skomolilo . Něco bylo těžké vyslovit, tak se to předělalo na stručnou a jednoduchou vyslovnost. Třeba taky ,,hajcman". to byla dulni výztuž, na které byl vyražený německý nápis, ale uplně jinak. Někdo to přečetl po svojemu, a už to bylo 🙂))
Tak to se povedlo. Chorvatsko si stěžují, že Češi se neumí odvazat a nechteji utrácet.A Chorvati jsou jací? Jenom turisty oskubat . Vsechno predrazi a pak si stěžujou, že nikdo nechce nic
Kupovat. Dovolená je o odpočinku a ne o utrácení. Měli by začít sami u sebe. Je jednoduché nastřelil ceny a pak si stěžovat, že není zájem. Pokud chce někdo podnikat, měl by se přizpůsobit poptávce, protože Čech není blbý.
Volici Ano a SPD to stejne nepochopi. Neustale budou uctivat sveho ulhaneho vudce at rekne naprosto cokoliv.
Nejlepe je to videt zde v diskuzich, ten nejvetsi blabol ma nejvice srdicek.
Tempo zadluzovani nastavene stbakem klesa.
Absolutni dluh neustale stoupa a bude stoupat, dokud nebudeme mit vyrovanny rocni rozpocet. A to bude trvat jeste mnoho mnoho let (jestli vubec nekdy).
K aktualni vlade bohuzel neni zadna alternativa, nikdo jiny totiz zadne reseni nenabizi, pouze plane sliby pro slaboduche.
Moc Vás to mrzí?
6
Sledujících
2
Sleduje
6
Sledujících
2
Sleduje
Motáte hrušky s jabkama,
já jsem si v roce 1984 ve dvaceti za tvrdou práci v kamenoprůmyslu v provozu v Praze vydělal 2.600,- Kčs cca měsíčně a na fušce jsem si za deset hodin vydělal tisícovku denně, ale to ukazuje špatný stav komoušské společnosti.
Já sám si vydělám i těch osm tisíc denně jako živnostník, pokud dělám devět hodin čistého času, ale to může každý, stačí si přihlásit živnost, něco umět a pak si máknout. A navíc krabička cigaret stála více než uvádíte, ale za dvacet koruru se Žižkou se šlo opít, to máte pravdu, ale to byla jediná výhoda ,,socialismu,, a jinak se ani žít nedalo.
1 odpověď
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Krabička Mars stála 5 Kčs. A to mi nevymluvíte, kouřil jsem je. START bez filtru 4 Kčs. 7 Kčs stály HIFI, CLEA, DISCO, SAFARI, VIKI i mentolové, SAVOY. 8 Kčs DALILY, 9 Kčs PETRA. 10 Kčs ve tvrdým BT, TATRY..... to jenom na to, co jsem si vzpomněl. Žil jsem spokojněji, bez stresu, s jistým příjmem a jistotou bydlení. Co se týká vašeho příjmu, tak to jste asi špatně pracoval. Kdyby jste byl zaměstnancem v OKR, tak by jste si vydělal 2x tolik. Ten, kdo chtěl pracovat, ten si vydělal. Ten, kdo chtěl přežívat a nadávat, tomu to asi stačilo.
1 odpověď